Майчинството счетоводно - 98

  • 46 909
  • 820
# 735
Ала бала, нямам представа. От социалните казаха, че трябвало печат. И аз не разбирам защо🤦‍♀️
Виж целия пост
# 736
Здравейте на коя дата се превежда майчинството за 2-рата година ? В началото на месеца както беше първата година или зависи от работодателя ?
Виж целия пост
# 737
Здравейте на коя дата се превежда майчинството за 2-рата година ? В началото на месеца както беше първата година или зависи от работодателя ?
Първия вторник или четвъртък от месеца.
Виж целия пост
# 738
Здравейте, в началото на август ми свършва платения отпуск и трябва да се върна на работа, обаче детето ще тръгне на ясла от 20 септември.Вчера казах на работодателя, че искам да използвам неплатен отпуск за този период, докато детето се адаптира и започне да посещава ясла,но той ми заяви, че не мога да ползвам.Аз ли съм в грешка или наистина не мога да ползвам  неплатен отпуск. Става въпрос за от началото на август до 30септември,около 2 месеца.
Виж целия пост
# 739
Здравейте, в началото на август ми свършва платения отпуск и трябва да се върна на работа, обаче детето ще тръгне на ясла от 20 септември.Вчера казах на работодателя, че искам да използвам неплатен отпуск за този период, докато детето се адаптира и започне да посещава ясла,но той ми заяви, че не мога да ползвам.Аз ли съм в грешка или наистина не мога да ползвам  неплатен отпуск. Става въпрос за от началото на август до 30септември,около 2 месеца.

Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст

Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 7 от 2012 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г., доп. - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 01.07.2018 г.) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 164б, ал. 1, 2, 3 и 5 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Всеки от родителите (осиновителите) може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие.
.......
(6) Отпускът по ал. 1 може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.
(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.
( 8 ) Времето, през което се ползва отпускът по ал. 1, се признава за трудов стаж.


Или накратко, няма право да ви откаже.
Виж целия пост
# 740
Здравейте!
Извинявам се, сигурно въпроса ми е глупав, но не мога да се ориентирам
45- дневния болничен преди термин как се заплаща - първите три дни на 70 % от работодател и оставащите на 80% от НОИ или като майчинство - изцяло 90% от НОИ? Доколкото разбирам от първа страница трябва да е второто, но имам плащане и нещо сумите не мога да си ги засека, защото в текущия месец имам два работни дни
Благодаря!
Виж целия пост
# 741
Като майчинство се заплаща.
Виж целия пост
# 742
45 дневния е изцяло от НОИ, на 90%.
Виж целия пост
# 743
Милена , най-лесно се засича, като си извадиш ПИК от НОИ.
Виж целия пост
# 744
Благодаря!
Не ми отговаря сумата, ще извадя ПИК
90% от брутото не излиза
Виж целия пост
# 745
Благодаря!
Не ми отговаря сумата, ще извадя ПИК
90% от брутото не излиза
Ако се осигурявате над максималния осигурител доход няма как да ви излезе.
Виж целия пост
# 746
Благодаря!
Не ми отговаря сумата, ще извадя ПИК
90% от брутото не излиза
Ако се осигурявате над максималния осигурител доход няма как да ви излезе.
Благодаря. Не е над максималния, ще посмятам, защото за последните две години заплатата ми е варирала..
Виж целия пост
# 747
Благодаря!
Не ми отговаря сумата, ще извадя ПИК
90% от брутото не излиза
Защото не е от брутото, а от осигурителния доход.
Виж целия пост
# 748
И се ограничава до среднодневно нетно за 24 месеца назад.
Виж целия пост
# 749
Благодаря много!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия