Биология като втора специалност в СУ

  • 587
  • 6
Здравейте!
В момента съм трети курс Компютърни науки в СУ. Искам да уча Биоинформатика, когато стигна до магистратура, но забелязах, че по програма е насочено повече към информатичната част от Биоинформатиката, а биологичната част не е наблегната до степен, до която ми се иска. Заради това обмислям да запиша и бакалавър по Биология или Биотехнологии - разбира се, след завършване на сегашния ми бакалавър. Въпросите ми са:

1. Относно изпита - на какво ниво е? В гимназията бях стигнала до втори кръг на олимпиадата по Биология, с макс около 40 точки на втори кръг, като бях в езикова гимназия. Нивото на изпита по Биология на СУ подобно ли е на нивото на олимпиадата ли е, и ако да, на кой кръг - първи, втори, трети? Мога ли да се справя с материала само с четене на учебници, или трябва да чета и допълнителна материя? За разлика от ФМИ, БФ нямат миналогодишни изпити - има ли откъде да намеря изпити, върху които да се подготвя, какво да очаквам като задачи? Тъй като имам само ДЗИ по математика, единствено с изпит по биология мога да кандидатствам.

2. Относно двете специалности - ако приемем, че ще имам достатъчно висок бал и за двете, коя от тях да запиша? От това, че уча във ФМИ, имам технологични познания, включително и материалът, който ще науча от магистратурата по Биоинформатика и от избираеми дисциплини, които мога да запиша във ФМИ. Заслужава ли си тогава записване на Биотехнологии, или е по-добре да запиша Биология за по-широки познания по Биология? Виждам, че за платено обучение, имат еднакъв брой места за задочно, но Биотехнологии имат повече места за редовно.

3. Относно припознаване на изпити - тъй като и двете специалности имат предмети като "Математика" или "Информационни системи и технологии", каква е процедурата за припознаване на предмет като взет от друга специалност, или специално тука не е възможно? Предполагам, дори и да е невъзможно, материята да не е толкова тегава, каквато е във ФМИ, но все пак това освобождава част от времето ми.

4. Относно останалите предмети - за хора, които учат или познават хора учили тези две специалности - има ли освобождаване от изпити? Най-вероятно ще запиша задочно, тъй като предполагам, че ще работя. Има ли разлика тогава между задочните и редовните изпити, освен че имат различна изпитна сесия? Във ФМИ присъствието на лекции и упражнения не е задължително, различно ли е тук? Дават ли преподавателите материал, по който да се подготвяш самостоятелно (презентации, PDF-и, онлайн ресурси и книги), или подготовката е основно по книги? Ако е по книги, скъпи ли са книгите и могат ли да се намерят онлайн?

Благодаря много за вниманието!
Виж целия пост
# 1
На повечето въпроси може да ви отговори секретар на биологическия факултет, ако се обадите.

Биотехнологии е доста специализирано обучение, като само донякъде се припокрива с чистата биология. Има много инженерство и е много хубава специалност. Аз съм го учила само в училище, в специализирана паралелка по биология, но мога да ви кажа, че ако интересите ви са повече към математика и инженерни,  ще ви бъде много, много по-интересно от чистата биология.

Биология в СУ е от специалностите, в които обикновено няма много кандидати, едва ли ще ви е трудно да влезете. Примерни тестове има качени от предишни години, материалът е от 8-10 клас. Ще се справите.

По правило не би трябвало да има съществена разлика в изпитите в зависимост дали са редовна или задочна форма, щом е по определен предмет, преподавателят няма да преподава различни неща на редовните и задочните. Вече виси въпросът с натоварването, упражненията и т.н. Ако можете, питайте някой, който сега учи, как гледат преподавателите на отсъствия при редовно обучение. Може да се окаже, че графикът позволява да сте редовно.

За книги и учебници - има библиотеки, дори вече има много ресурси със свободен достъп. СУ има библиотека, с филиал към Биологическия.

Аз в момента събирам информация за магистратурите във ФМИ и ме зарадвахте, че не държат на стриктно присъствие на лекции и упражнения.

Има една стара тема за биология в СУ, пробвайте да питате, вероятно участниците вече учат там и ще могат да помогнат:

https://www.bg-mamma.com/?topic=1507746
Виж целия пост
# 2
Ето координати на Отдел студенти:
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/b … a/sektor_studenti
Виж целия пост
# 3
Биотехнологиите в СУ преди 10г бяха абсолютна загуба на време, при все втора по бал специалност (след молекулярна биология). Нищо общо с биотехнологиите в реалния свят, и това го казват от доста близък опит.
Биоинформатиката е именно това - информатика, програмиране и анализ на данни, статистика, създаване и проверка на математически/статистически/компютърни модели. Ако не е Вашето, биологията няма да го направи по-приятно - тя там на практика е само източникът на данните, нищо повече.
Ако много Ви се (губят) учат още няколко години, вижте молекулярната биология с идеята за генетика (мисля няма бакалавърска програма генетика, но не знам има ли генетика за биоинформатици, което би било най-смислено). МБ/генетика + биоинформатика е може би единствената смислена комбинация, която да направите, другото.... не струва, повярвайте ми.
Виж целия пост
# 4
Благодаря на всички за отговора!!

Ще питам по-късно в другата тема за информация относно самия изпит по Биология, както и в отдел "Студенти" на БФ. Вече, за специалностите...

За жалост Молекулятната биология няма задочно обучение, а след завършване на бакалавър със сигурност трябва да започна работа. Генетиката иначе е точно една от сферите ми на интерес. С редовно обучение се притеснявам да не се окаже, че или учението пада на заден план, или ефективността на работното ми място. Идеята ми беше да мога да разширя познанията ми по Биоинформатика, като заложа и на познания върху самата Биология извън Информатиката. Така да мога да познавам не само самите алгоритми и статистика, а и информацията зад данните, които ми се подават. Ще прочета все пак повече и за Молекулярната Биология!

Принципно има магистър към Биологичния факултет за неспециалисти - Генетика и геномика към катедра Молекулярната Биология нямат прием тази година, към катедра Биотехнологии имат специалност Генно и клетъчно инженерство. Има ли полза от такъв тип магистри? Малко ми изглежда странно да взема магистър, който е към БФ, без да имам подобен бакалавър, но може и да греша. От най-елементарна гледна точка, как ще мога да мина кандидат-магистърски изпит? Не намирам и учебни планове засега, не мога в момента да сравня самите предмети.

Иначе, ако имаш познания за областта - има ли пък работа в сферата на Биологията за човек, който има магистратура по Компютърна графика. Създаване на визуални или 3D модели на структури, модели за 3D принтиране, т.н. Знам, че се използва компютърната графика в предбиопечата, за да се създадат самите модели за 3D принтиране. За такава работа бакалавър и по чиста Биология би ли била полезна, за да се познават формите и работата на органите (като пример)? Знам, че фокусът на Компютърната графика е в доста различна посока и не включва само 3D моделиране, но дава добра основа за 3D моделирането, което мога да развия, а и вече имам доста познания върху тази материя.
Виж целия пост
# 5
Губене на време. Лично мнение.
Учебните програми в БФ са на ниво 1998 г, нищо общо с реалността през 2024 г.
Преподават се остарели техники, които не се ползват в лабораториите в момента и завършилите студенти като отидат например в Рамус да работят, гледат като теле в железница…
Материалната база е критична според мен.

Нямам актуална информация в момента за НБУ, тъй като колежката, която водеше упражнения там, вече не работи. Но помислете и за НБУ пред БФ на СУ.
Виж целия пост
# 6
Губене на време. Лично мнение.
завършилите студенти като отидат например в Рамус да работят, гледат като теле в железница…
Идеята на БФ не е и никога не е била да подготвя медицински лаборанти.
Съвсем друг въпрос е защо бяха премахнати програмите за следдипломна квалификация в медицината за биолози.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия