91 НЕГ "Проф. Константин Гълъбов" - Тема 11

  • 109 112
  • 684
# 645
Защо двоен? Учат само история на България допълнително, иначе си учат по немските учебници само, аз така знам.
Виж целия пост
# 646
Под "двоен" имах предвид материала от 8ми и 9ти клас.
Виж целия пост
# 647
Учебниците са българските. По история и география има едни малки притурки на немски, които не ползваха. По история се готвят от плановете на учителката. Първи срок преподаването беше в по-голямата си част на немски език, но втори срок преминаха и на български. Тестовете бяха на немски. Историята се оказа доста полезна и за езика. По география преподава на български, праща някакви материали на немски. Тествете са на немски език, т.е. учениците трябва да могат да си преведат заданието, но отговаряха на български. Това са двата предмета, по които се скъса от учене и знае адски много, макар че доколкото разбрах, по география са единици тези с отлични оценки.
Биологията...ах, биологията - мила възрастна дама с отличен немски, но уви доста поуморена.
В РУО-то има обява за учител по биология с немски, но половин норматив Thinking Има и за учител по история (тези ме вълнуват и тях запомних).

Децата успяват с материала и с езика, не се притеснявайте. Наистина, тежко е с материал за две години - падна учене и по химия, и по физика, но във всички езикови е така.
Виж целия пост
# 648
Извинете, вие питахте за стандартна паралелка (ДСД), а аз незнайно защо се заблудих и коментирах за Лайстунг, чак след отговора на aniK осъзнах. 😌
Виж целия пост
# 649
...В ДСД паралелките от 9ти клас история, биология, история, георгафия се проподават на немски, нали така? ...
Не, не е така. Изумена съм какви митове и легенди се разпространяват.
Някои предмети не се учат нито на немски, нито на български. Биология например, но и други.
Виж целия пост
# 650
Те дори няма да имат часове по немски с нейтив преподавател в 9 клас!
Виж целия пост
# 651
Предстои ни подреждане на желания. Затова ще бъда благодарна за малко повече информация как се случва изборът на профил в 10ти клас? Конкретният интерес е за математика и физика.
В лайстунг паралелките правилно ли разбирам, че профилът е само биология и химия? На какво ниво се учи физика?
Благодаря предварително за помощта да изберем правилното училище Simple Smile
Виж целия пост
# 652
Те дори няма да имат часове по немски с нейтив преподавател в 9 клас!
Винаги е  било така  за ДСД.  Часовете с немец са гарантирано  в 10, 11 и 12 клас  заради  подготовката  за изпита.  В  девети са само с  бг преподавател. При  повече налични немци пускат и  в 8 клас, но  това вече е  ту така, ту иначе.
Виж целия пост
# 653
Физика... има други варианти за вас.
Предстои ни подреждане на желания. Затова ще бъда благодарна за малко повече информация как се случва изборът на профил в 10ти клас? Конкретният интерес е за математика и физика.
В лайстунг паралелките правилно ли разбирам, че профилът е само биология и химия? На какво ниво се учи физика?
Благодаря предварително за помощта да изберем правилното училище Simple Smile
Виж целия пост
# 654
В осми клас втори срок имаха по два часа седмично немски език с немец (Краузе - любим). Физиката в 9. клас е на ниво незавършила все още висшето си образование преподавателка (доколкото знам), която трябваше да помолим на РС да говори и действа по-бавно, както с нас, така и с учениците. Взе си поука момичето. Нагоре не знам как е, засега СМЕ минали само 9. клас. По философия и ИТ също са много млади девойчетата.
В 10. клас часовете по немски език ще се делят между немски и български преподавател - това знам аз.
Виж целия пост
# 655
Здравейте, имам два въпроса- за ДСД паралелките (ако е от значение):
- какво е нивото на изучаване на английски език?
- бихте ли споделили повече за училищния живот- какви активни клубове има и достъпни ли са за "зайците" (ако има за дебати на какъв език са), участват ли децата в различни състезания, инициативи, има ли организирани ексурзии и т.н. От деня на отворените врати останах с впечатление, че ДСД са малко по"изолирани" от Лайстунг, т.е. нямат достъп до инициативите/клубовете за Лайстунг, така и не разбрах кои са активните за ДСД.
Виж целия пост
# 656
Те дори няма да имат часове по немски с нейтив преподавател в 9 клас!
Винаги е  било така  за ДСД.  Часовете с немец са гарантирано  в 10, 11 и 12 клас  заради  подготовката  за изпита.  В  девети са само с  бг преподавател. При  повече налични немци пускат и  в 8 клас, но  това вече е  ту така, ту иначе.
Не е вярно, аз навремето имах часове с немец от 8ми до 12ти клас. Бях в обикновена и после ДСД паралелка.

По въпроса за физиката, не мисля че това е правилното училище ако човек се интересува от предмета. На времето и по математика нищо не научих... Но аз се преместих от СМГ в НЕГ, та бях свикнала на съвсем друго ниво. НПМГ със сигурност би било по-подходящо за учене на физика.

Не знам какво в момента се преподава на немски, но не е никакъв проблем. На времето учехме материала само на немски, въобще и не съм си правила труда да го превеждам/уча на БГ. С учителите говорехме на някаква смесица от езици, важното беше да знаем нещата по предмета и да ги кажем някак. Чудесен тренинг е ако иска да замине човек в чужбина, просто започва да учи и мисли на езика.

А това че е материал за две години.. никога не съм се замисляла. За мен си е било винаги материал за 9ти клас. За приятелите ми (из всевъзможни езикови и математически гимназии) също. Не знам някой да е успял да влезе в немската и това да му е било проблем.

За клубовете в момента не знам, но Лайстунг класовете са си доста отделени и досега не знам какво са правили хората от моя випуск, които влязоха там. За ДСД... ходех на състезания (по математика и лингвистика), но си го организирах сама. Търсех си отбор и учител когато трябва, записвах се, резервирах хотел... При сестра ми няколко години по-късно беше същото. Не беше като в СМГ инициативата да идва от учителите. Екскурзии имаше към Германия и из Балканите, там инициативата пак идваше от отделни хора (наскоро засякох Грегъри навън 😃). Не знам дали сега има инициатори. Но то на 15 всеки който иска нещо такова, може да си го организира.
Виж целия пост
# 657
От  поне 15  години,  ако не и  повече, в  НЕГ няма  немец  в  9 клас ДСД.  По-назад какво значение има как е  било,  по мое  време  също имаше,  ама  това беше  през миналия век.
Виж целия пост
# 658
Хайде пак аз да дам по-скорошна информация, но се надявам и други потребители да споделят впечатления. Навремето темата беше много активна, а сега се оживява само около новия прием.

Здравейте, имам два въпроса- за ДСД паралелките (ако е от значение):
- какво е нивото на изучаване на английски език? - в 9. клас направиха placement test и се оказа, че почти всички деца са с ниво над В1. Учебникът, по който работиха в 9. клас, е ниво В2. Някои деца ходиха на олимпиада и на състезание по творческо писане.
- бихте ли споделили повече за училищния живот- какви активни клубове има и достъпни ли са за "зайците" (ако има за дебати на какъв език са), участват ли децата в различни състезания, инициативи, има ли организирани ексурзии и т.н. - за 8. клас не мога да кажа, не ни е било приоритет. В 9. клас аз знам за клуб по дебати на БГ (сигурно има и на немски) и още един клуб, с който извършват благотворителни дейности (напр.посещение на дом за възрастни хора). Има клубове по лингвистика, икономика, театър, "немската чете", издават вестник и други, които аз не знам. Миналата седмица се проведе за поредна година GALMUN 2026, в която участваха ученици и от двата вида паралелки плюс младежи от Германия. Сигурно има и други инициативи - на сайта и във ФБ страницата се споделят много неща. Спортът е на голяма почит - имат отбори по футбол, баскетбол и волейбол. Момичешкият волейболен в момента е на междуучилищно първенство в Китай. Екскурзии и лагери се предлагат, но нямам конкретен поглед върху тях. Чувам и за постижения по шах.
ДСД не са напълно изолирани от "лайстунг". Децата, които дойдоха на обмен в немския отдел, бяха влизали и в ДСД паралелките, обмениха си инстаграми, говориха си. В 10. клас има възможност за обмен и в ДСД, но за малка група ученици. Има и пътувания по Еразъм, макар да не са много.


От деня на отворените врати останах с впечатление, че ДСД са малко по"изолирани" от Лайстунг, т.е. нямат достъп до инициативите/клубовете за Лайстунг, така и не разбрах кои са активните за ДСД.


Antiohia, струва ми се, че сте учили преди времето на профилираната подготовка. Тогава материалът по предметите не беше наблъскан от 4 години в две. За това говорим.
Виж целия пост
# 659
Здравейте! Пиша като майка на дете в Немската гимназия и съм силно разочарована от случилото се. Поставям един от линкове тук: https://www.focus-news.net/novini/Bylgaria/MON-zapochna-proverka … ientaciya-2990325
След като МОН вече е започнало проверка, възникват много въпроси. Ако е вярно, че директорът Нели Георгиева е дала разрешение за снимки, без да разполага със сценария, това за мен е сериозен пропуск. Как може да се предостави училището за снимки, в които участват ученици, без предварително да е ясно какво точно ще се снима и как ще бъде използвано името на гимназията?
Не коментирам темата на филма, а начина, по който е взето решението. Родителите очакваме ръководството да бъде изключително внимателно, когато става дума за външни продукции, снимащи в училището на нашите деца.
За мен е напълно нормално МОН да извърши проверка. Ако се установи, че разрешение е дадено без необходимата информация, някой трябва да понесе отговорност. Не можем да приемаме подобни решения с лека ръка, защото става въпрос за авторитета на училището и за доверието на родителите.
И накрая един въпрос към всички, които преди  малко повече от две години ни убеждавахте колко прекрасно е новото ръководство. Къде сте сега? Какво се случи? Останахте ли само с „уау“ ефекта от тоалетната хартия, ремонтите и екскурзиите, а когато възникнат наистина сериозни въпроси за управлението на училището – предпочитате да мълчите? Или пак отново В. К. е виновна и за този казус?
И още един въпрос. Не се ли превръща отдаването на училищната база за различни външни дейности в самоцел? 91. НЕГ не е търговски обект, а общинско училище. Когато се предоставя за снимки или други външни инициативи, трябва да има пълна прозрачност и да е ясно, че общественият интерес и интересът на учениците стоят на първо място. Накрая ще си позволя да цитирам: ЧНГ, за всички, които по този начин честитиха избора на новата Н.Г.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия