Гости с пренощуване

  • 21 971
  • 416
# 150
Е, нали не говорим за екстремности все пак, а за правото на избор.

Имах предвид че като цяло хората днес са много по-студени и това да не си гостуват е само израз на тази студенина

Нищо студено не виждам в нежеланието, къщата ти да е хан. Или ако живееш на морето, разни знайни и незнайни роднини да се настаняват у вас за морска почивка. Или да решат, че детето студент на някоя леля трябва да живее у вас, за да не плаща наем. Ми не, не е студенина, здрав разум е.
Пак да кажа, който обича си кани гости, чудесно е. Който не обича - има заведения. Въпрос на личен избор. И няма причина някой да критикува избора ми, още повече, че не преча на никой. И на гости не предпочитам да ходя.
Виж целия пост
# 151
Няма нищо общо със строя, майка ми е живяла през него и не обичаше също да кани гости. Да кажеш да е мързелива, не е, у тях е по чисто и от в нас. Готви много и прави страхотни торти, но гости не обича. Аз също. Не ми е присъщо това взаимно , себеотдаващо, преливащо се съществуване с други хора. Не обичам да влизат в личното ми пространство.
Като млади с малките деца много се събирахме по гостита, ама то нямаше и как по заведения, едното заспало, другото се напикало...!
Виж целия пост
# 152
Жените имат мнение, не от 400, а от 2000 години, въпросът е дали са decision-makers.
Дадох пример със соца, защото тогава имаше материални ограничения и е едно “гости” жената прави е правила 90% от работа.
Аз не смятам също, че българинът е гостоприемен и трудолюбив. Обсъдили сте и хигиената даже🤣

Финансовите възможности не те правят гостоприемен, но ако живееш в гарсониера, признак на добра душа ли е да приютиш двама души?!
Виж целия пост
# 153
Е, нали не говорим за екстремности все пак, а за правото на избор.
.....Нищо студено не виждам в нежеланието, къщата ти да е хан.
Сама си противоречиш. Между екстремностите "хан" и "не каня изобщо" има ехеее колко място.
Да не забравяме, че някога нямаше мобилни телефони и Скайп, дори и стационарните не бяха навсякъде, така че това беше начинът да се видиш и наговориш на воля.

Помбер, помня, че кумовете ни поканиха на терасата на студентското си жилище, когато се роди синът им, тъй като и те, и ние пушехме, а и да не вдигаме шум. Сготвили, сложили масата, лятото какво повече му трябва на човек, няма наоколо кой да ти врънка, че му пречиш. Бяха студенти редовно обучение или поне единият, та не са ги биели пачките.
Виж целия пост
# 154
Жените по нашите географски ширини също така имат мнение не от 40, а от поне от 400 години.
Joy Joy Joy Удобно ви беше преди, ама нямааааа вече. Падишахът на българския мъж приключи.

Имах предвид че като цяло хората днес са много по-студени и това да не си гостуват е само израз на тази студенина.
Нямам такива наблюдения. Поне според моите критерии за нравственост, хората днес са най-готината си версия до момента.
Виж целия пост
# 155
Удобно ви беше преди, ама нямааааа вече. Падишахът на българския мъж приключи.
...Нямам такива наблюдения. Поне според моите критерии за нравственост, хората днес са най-готината си версия до момента.
Падишах е титла, само да отбележа.
Виж целия пост
# 156
Е, нали не говорим за екстремности все пак, а за правото на избор.

Имах предвид че като цяло хората днес са много по-студени и това да не си гостуват е само израз на тази студенина

Нищо студено не виждам в нежеланието, къщата ти да е хан. Или ако живееш на морето, разни знайни и незнайни роднини да се настаняват у вас за морска почивка. Или да решат, че детето студент на някоя леля трябва да живее у вас, за да не плаща наем. Ми не, не е студенина, здрав разум е.
Пак да кажа, който обича си кани гости, чудесно е. Който не обича - има заведения. Въпрос на личен избор. И няма причина някой да критикува избора ми, още повече, че не преча на никой. И на гости не предпочитам да ходя.
Това звучи като критика към тези дето обичат да имат гости.
чувствам се еднакво добре и на заведение и в дома си.
И да 40 от съзнанелните си години съм ги прекарала на морето, знайни и незнайни не са се настанявали у нас. ПРиятели и то след като сме ги поканили - да.
А и нормално заведенията затварят след 11 ( някъде кухнята е до 10 дори), а в къщи последно откарахме на сладки приказки до 4 сутринта.
Виж целия пост
# 157
Е, нали не говорим за екстремности все пак, а за правото на избор.

Имах предвид че като цяло хората днес са много по-студени и това да не си гостуват е само израз на тази студенина

Нищо студено не виждам в нежеланието, къщата ти да е хан. Или ако живееш на морето, разни знайни и незнайни роднини да се настаняват у вас за морска почивка. Или да решат, че детето студент на някоя леля трябва да живее у вас, за да не плаща наем. Ми не, не е студенина, здрав разум е.
Пак да кажа, който обича си кани гости, чудесно е. Който не обича - има заведения. Въпрос на личен избор. И няма причина някой да критикува избора ми, още повече, че не преча на никой. И на гости не предпочитам да ходя.
Е по-рано бях уточнил, че за мен трябва все пак да не се злоупотребява с това и гостуването да е след покана и желано, а не да ти цъфнат на вратата, такива бих върнал без да ми мигне окото, колкото и да съм гостоприемен.
Виж целия пост
# 158
Това звучи като критика към тези дето обичат да имат гости.
чувствам се еднакво добре и на заведение и в дома си.


Не съм искала така да прозвучи. Който както обича, без критика към имащия различно мнение.
Виж целия пост
# 159
Определено едно гости може да дойде вповече дори и без преспиване, доста хора не се съобразяват, разбирам, че сигурно им е приятно, но ставаш и си тръгваш. Бяхме на вечеря 3 семейства, към 10 си тръгнахме, другите са останали след 12 часа и домакинята ми се оплака, че много се е изморила, седят си и не се сещат да си тръгнат.
Не случайно има една поговорка "Къси посещения, дълги приятелства".
А иначе събирания някъде за няколко дни, общи почивки с някой да се съобразявам беше.
Виж целия пост
# 160
Домакинята да се научи да поставя граници. Ако е уморена, какзва и си тръгват гостите. А не да злослови зад гърба им.
Виж целия пост
# 161
Аз пък не мога да си представя да ми висне някой до след 12. Ми то и другия ден ми е загубен. Вече не издържам цяла нощ купон и сутринта на работа. Даже и да е събота или неделя не ми се виси по нощите.
Изобщо не знам защо я обсъждаме тази тема, който иска да си кани, добре, който не иска пак добре! Wink
Виж целия пост
# 162
На гости каня само много близки приятели. Обикновено са хора, които могат да преценят кога да си тръгнат. Случвало се е някоя приятелка да пренощува на дивана или пък бабите, като са на гости. У нас не е много широко и все пак гледам да не се случва често. Просто не е удобно за никого. Не ми пречи да стъкмя нещо за хапване, но не съм видна готвачка. Аз съм по салати, мезета, разядки, момчето ми е спец по пици, месца и други вкуснотии. Случвало се е и да си поръчаме основното (суши например), пък гостите да носят пиене. Както дойде. Но определено не съм човек, който кани гости много често. За мен, пък и за приятелите ни (повечето градски хора от апартаменти) е по-приятно да се видим на въздух.
Виж целия пост
# 163
Цитат
Нищо не намеквам и защото не мога са направя Обзор на българското общество последните 150 години ✌визирам близките 40 години.
И да, признак на цивилизованост е съобразителността, културата и дипломатичността, а да и хигиенната.
И, да, в соца всички живееме в кутийки, хотелите бяха лукс, тегаво беше да спиш на разтегателни диван на стринка ти, защото толкова са били възможностите.
И, да, слава Богу, излязохме от изолацията и разбрахме, че жените могат да имат мнение, да казват “не” на мъже, свекърви, роднини.
Нямаше takeaway, кетъринг, миялни, aitfrayer, което значеше соц домакинята да готви около 4 часа, за да посрещне народа у хола, където после и ще спи.
Ако това ви е носталгично и хубаво, ок. Горното няма общо с годстоприемсвемостта, а със здравия разум.


Дай ми ги на мен и ми ги върни обратно тези времена преди 40г ..
Не всички са живяли в кутийки и са спали в холовете по диваните ,
Моите спомени през 80-те в Пловдив в апартамента на баба ми и  дядо са несравними ,,гости,салати,ракии,скари ,ваната в банята пълна с бири и шишета ,спали са по 4-6 човека за клетви,дипломирания ,сватби и други хубави поводи,,,,амиии искам да ви кажа,че имам уникални спомени !Толкова готини мохабети ,хората бяха други,липсва ми ужасно тази миризма на салати и ракия ,глъчката и че всички бяха хора ...Няма такова нещо след тези 40г ..
Виж целия пост
# 164
Ако каня вкъщи гости, независимо дали с преспиване или без, ще поръчам храна. Когато аз ходя на гости, което се случва рядко, също си поръчваме храна. Хората в големия град трудно се прибират преди 7, за да могат и да ми сготвят нещо. Ако ще пазаруват и висят по опашки, значи ще стане поне 8 докато се приберат.

Когато бях малка, си спомням какви подготовки се правеха за едни най-обикновени приятелски семейства, които ще ни идват на гости. Баща ми обикаляше целия квартал, за да пазарува кока-кола, фанта, спрайт, не знам защо сокове, алкохол. Месо само от месарски магазини.... Майка ми влизаше в кухнята и излизаше от нея късно през нощта, след като гостите са си тръгнали. Включително така са минавали и рождените й дни - великото приготовление и посрещане на гости. Имаше предястия, мезета, салати, основно, 1-2 десерта, кафе след вечеря...
Сега е лесно с поръчките, но пък хората вече не си го причиняват това. Бъкано е със заведения и няма нужда хора от отдалечени квартали да си гостуват и финансите да са за сметка само на домакините. Среща някъде из центъра, за да е удобно на всички, пиене и приказки, друг сервира и отсервира и никой не се притеснява дали са му ползвали тоалетната.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия