Гости с пренощуване

  • 21 971
  • 416
# 135
Е, как, за съвременната изучена българка готвенето е някакъв неизразим ужас и робство. Затова се раждат бисери как парите за ядене вкъщи и почерпка на заведение били едни и същи...
Излиза, че българите в чужбина са по-гостолюбни и/или просто имате повече площ. Тук кой ти предвижда стая за гости...

Със сегашните цени в ресторантите, да си сготвиш вкъщи излиза много по-евтино, дори да ползваш най-скъпите продукти. Особено ако говорим за по-така барбекю, луксозна риба или суши - ресторантите ползват нисък клас продукти, а те таксуват като за висок, плюс обслужването. Също играят и с количествата - гледаш в менюто "салата Цезар", а като я донесат е 95% маруля с майонеза, плюс едно малко парченце пиле или 2-3 рибки аншоа и отгоре... малко настърган кашкавал.

Според мен също площта е много важна, изненадвам се че чак сега някой я споменава. Вкъщи имаме спалня само за нас и баня само за нас, т.е. ако дойдат гости няма да си пречим, но ако живеех в гарсониера или двустаен апартамент, определено нямаше да каня гости с преспиване така щедро.
Виж целия пост
# 136
За мен събирането с приятели не е основно яденето. Мога да си прекарам добре и на заведение, където не са подбрали най класните продукти. Мъжа ми обаче доста държи на храната и ще е разочарован ако не е на ниво.
Виж целия пост
# 137
Когато имаме гости у дома за вечеря по повод и без, поръчвам кетъринг - изборът е между ливанско, гръцко, италианско. Даже и за Бъдни вечер имам една госпожа, която ми прави сърмите, чушките, питката и тиквеника. Аз правя боб чорба.

За гостите с преспиване готвя, разбира се. Но имам и такива, които държат те да сготвят, като са у дома. Идеално ми е, даже си имам любими ястия от тях. Понякога има и само салата, комбинирана с каквото намерим в хладилника. Ако пък дойдат прабабата или другата баба на детето от България,  направо сме късметлии. Но нас яденето не ни е приоритет към цяло - можем да ядем кофтета, може и само салата. Важното е да се видя с хората, особено с най-близките ми. С годините човешките взаимоотношения ми стават все по-ценни, особено в рамките на широкото понятие за семейство.
Виж целия пост
# 138
Със сегашните цени в ресторантите, да си сготвиш вкъщи излиза много по-евтино, дори да ползваш най-скъпите продукти. Особено ако говорим за по-така барбекю, луксозна риба или суши - ресторантите ползват нисък клас продукти, а те таксуват като за висок, плюс обслужването.
.... но ако живеех в гарсониера или двустаен апартамент, определено нямаше да каня гости с преспиване така щедро.
Именно затова съм нарекла твърдението за еднаквата цена "бисер".
Безспорно няма всеки ден да каня с преспиване гости в 60 м2, но няма и да отсека "никога".
Всъщност тази тема е дъвкана тук до безкрайност.
Виж целия пост
# 139
Само не разбирам защо, обичащите гости се опитват да убеждават необичащите, колко е хубаво да имаш гости, да готвиш и да чистиш. Чак нотка на критика усещам. Който обича, нека си кани. Аз предпочитам на заведение. Освен всичко друго, може да си тръгнеш, когато поискаш. Гостите не върви да ги подканяш да си ходят.
Виж целия пост
# 140
От цялата тема, става ясно, че българинът се е цивилизовал и е далеч от соца и роднини, хубави хора на дивана от Павликени.
Какво се опитваш да намекнеш, че ходенето на гости е соц отживелица и признак на изостаналост ли? Първото което, гостуването е традиционно за нашето общество много преди посочения от теб период и причината, поради която днес не се практикува толкова, няма нищо общо с който и да било социален строй, а с хроничната липса на време.
Второ, белегът на цивилизация е съвсем друг.

Нищо не намеквам и защото не мога са направя Обзор на българското общество последните 150 години ✌визирам близките 40 години.
И да, признак на цивилизованост е съобразителността, културата и дипломатичността, а да и хигиенната.
И, да, в соца всички живееме в кутийки, хотелите бяха лукс, тегаво беше да спиш на разтегателни диван на стринка ти, защото толкова са били възможностите.
И, да, слава Богу, излязохме от изолацията и разбрахме, че жените могат да имат мнение, да казват “не” на мъже, свекърви, роднини.
Нямаше takeaway, кетъринг, миялни, aitfrayer, което значеше соц домакинята да готви около 4 часа, за да посрещне народа у хола, където после и ще спи.
Ако това ви е носталгично и хубаво, ок. Горното няма общо с годстоприемсвемостта, а със здравия разум.
Виж целия пост
# 141
Само не разбирам защо, обичащите гости се опитват да убеждават необичащите, колко е хубаво да имаш гости, да готвиш и да чистиш. Чак нотка на критика усещам. Който обича, нека си кани. Аз предпочитам на заведение. Освен всичко друго, може да си тръгнеш, когато поискаш. Гостите не върви да ги подканяш да си ходят.
За мен това необичане на гостуването е свързано и с налегналите ни затвореност, отдръпнатост, студенина и егоистично отношение, залели ни в последните години. Като цяло хората сме станали много себични, незаинтересовани от другия и като цяло не сме склонни да помогнем на ближния си. Аз например усещам как на много малко хора мога да разчитам реално да ми подадат ръка в трудна ситуация, камо ли нещо друго. Та някак си това с необичането на гости, често е просто израз на тази ни затвореност в собствения си балон, не искаме да ни се разваля комфорта, да си седим в пашкулчето и тн.
Виж целия пост
# 142
Не е носталгично. Но щом при онези условия са се справяли с гости, сега е в пъти по-лесно. Има всичко изброено, обаче.... Същото е с имането и броя на децата. Не отричам

Впрочем, и тогава си имаше хора, които на гости само ходеха, не канеха. Свекърва ми е така и 30 години по-късно се жалва колко е самотна, след като свекър ми почина.
Виж целия пост
# 143
Аз не виждам връзка между неканенето на гости у дома и желанието да помогнеш при нужда. Поне около мен, повечето хора са щедри и подкрепящи, нищо че се виждаме с тях по заведения, а не в домашна обстановка.

Не е носталгично. Но щом при онези условия са се справяли, сега е в пъти по-лесно. Има всичко изброено, обаче....

То и аз се справям повече от чудесно, но повече обичам да ходя на заведение с приятели. Винаги съм обичала. За мен си е празник, ако и да ходя често. Особено, когато времето е хубаво и са отворени градините към заведенията, няма как да се завра в апартамент.
Виж целия пост
# 144
От цялата тема, става ясно, че българинът се е цивилизовал и е далеч от соца и роднини, хубави хора на дивана от Павликени.
Какво се опитваш да намекнеш, че ходенето на гости е соц отживелица и признак на изостаналост ли? Първото което, гостуването е традиционно за нашето общество много преди посочения от теб период и причината, поради която днес не се практикува толкова, няма нищо общо с който и да било социален строй, а с хроничната липса на време.
Второ, белегът на цивилизация е съвсем друг.

Нищо не намеквам и защото не мога са направя Обзор на българското общество последните 150 години ✌визирам близките 40 години.
И да, признак на цивилизованост е съобразителността, културата и дипломатичността, а да и хигиенната.
И, да, в соца всички живееме в кутийки, хотелите бяха лукс, тегаво беше да спиш на разтегателни диван на стринка ти, защото толкова са били възможностите.
И, да, слава Богу, излязохме от изолацията и разбрахме, че жените могат да имат мнение, да казват “не” на мъже, свекърви, роднини.
Нямаше takeaway, кетъринг, миялни, aitfrayer, което значеше соц домакинята да готви около 4 часа, за да посрещне народа у хола, където после и ще спи.
Ако това ви е носталгично и хубаво, ок. Горното няма общо с годстоприемсвемостта, а със здравия разум.
Намекваш доста явно и продължаваш да го правиш.  Само че изброените от теб признаци на цивилизованост нямат нищо общо с материалните възможности. Жените по нашите географски ширини също така имат мнение не от 40, а от поне от 400 години. Ако твърдиш, че преди не знам си колко време тук са живели някакви неандерталци и видиш ли едва вчера сме станали хора, жестоко се лъжеш.
Виж целия пост
# 145
Аз не виждам връзка между неканенето на гости у дома и желанието да помогнеш при нужда. Поне около мен, повечето хора са щедри и подкрепящи, нищо че се виждаме с тях по заведения, а не в домашна обстановка.
Имах предвид че като цяло хората днес са много по-студени и това да не си гостуват е само израз на тази студенина
Виж целия пост
# 146
До тоалетните ли стигнахме?
Виж целия пост
# 147
То и аз се справям повече от чудесно, но повече обичам да ходя на заведение с приятели. Винаги съм обичала. За мен си е празник, ако и да ходя често. Особено, когато времето е хубаво и са отворени градините към заведенията, няма как да се завра в апартамент.
Изобщо не съм маниачка да посрещам гости, и на мен ми е по-добре на открито. Но ако - да не дава Господ - се случи да нямаш излишни пари за заведения, ще спреш ли да се виждаш с приятелите?
Виж целия пост
# 148
Те са много важна част от гостуването когато участват по-гнусливи хора.
Виж целия пост
# 149
За мен понякога е по-удобно приятели да дойдат вкъщи, защото децата са ни малки и не можем да ги влачим по заведения в делничен ден. Дойдат, приготвя нещо за вечеря, хепнем-пийнем, побъбрим си и кой-откъде е. Не каня хора, които са гнусливи и ми оглеждат къщата изчистена ли е, така че нямам грижи с тоалетната и прозорците.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия