Мнения за неелитни училища след седми клас в София - Тема 9

  • 54 395
  • 821
# 135
...... Насочил се е към Нидерландия.
За съжаление поредното дете, което заради пустата и тъпа система се маха от Б-я
                То пък в Нидерландия цветя и рози! Проблемите са доста повече и в битово отношение, и в стажове, и даже в обучението.
Виж целия пост
# 136
...... Насочил се е към Нидерландия.
За съжаление поредното дете, което заради пустата и тъпа система се маха от Б-я
                То пък в Нидерландия цветя и рози! Проблемите са доста повече и в битово отношение, и в стажове, и даже в обучението.
все да си хейтим и мрънкаме  решение не е лесно да се вземе за чужбина и трябва да подкрепяме децата.
Виж целия пост
# 137
все да си хейтим и мрънкаме  решение не е лесно да се вземе за чужбина и трябва да подкрепяме децата.
             Подкрепям РАЗУМНИТЕ решения на децата си. Точно за това изучих из основи нидерландската система за висше образование. Ученето в чужбина не е панацея особено когато е на доста съмнително ниво. Попрочетете и ще разберете ,че съм права. Не става въпрос за хейт и мрънкане , а за разумно преценявне на плюсове и минуси. Представих на девойката ни /11 клас в момента/ подробен анализ на ситуацията с обучението в Нидерландия и  я оставих сама да решава. Просто обърнах внимание и на факта ,че в момента там се извършват реформи /ново првителство/ и условията за чуждестранни студенти се променят и не стават по-добри. Измамно е мнението ,че там "образованието е най-евтино"! Таксата за обучение може и да е ниска, но всичко останало - квартири, застраховки, такси смет и какво ли не още натоварват не само родителите ,но и самите студенти. Положението е - влизат много младежи, но завършват единици. Университетите не подкрепят младежите и за необходимия стаж. Не коментирам пренебрежителното отношение на нидерландците към чужденците, кражбите на велосипеди ,ред други проблеми със здравеопазване, личен лекар, лекарства  и т.н.
Виж целия пост
# 138
За 31-во, немска паралелка.
Впечатления от две деца, едно завършило и едно в 10 клас. Учи се и то много и по всичко. Изискванията са доста високи. Седмица преди ДЗИ 12 клас миналата година продължаваха изпитвания и проекти. Та не очаквайте лежерни 5 години.
С немския имаха проблеми (често отсъствие на основен учител в 9 и първи срок на 10 клас, поради сериозни здравословни проблеми). Учителят се пенсионира (а беше чудесен - впечатления от дете номер 1). Проблемът е вече разрешен, но за съжаление загубиха доста часове и сега наваксват.
Иначе учители има всякакви: и добри, и не толкова, и супер строги, и по-малко изискващи. Има и легенди, от тези които увличат учениците с харизма, знания и преподаване. Дисциплината е желязна по принцип. Хубав клас с хубави деца - това мога да кажа за сегашния 10-ти.
Виж целия пост
# 139
все да си хейтим и мрънкаме  решение не е лесно да се вземе за чужбина и трябва да подкрепяме децата.
             Подкрепям РАЗУМНИТЕ решения на децата си. Точно за това изучих из основи нидерландската система за висше образование. Ученето в чужбина не е панацея особено когато е на доста съмнително ниво. Попрочетете и ще разберете ,че съм права. Не става въпрос за хейт и мрънкане , а за разумно преценявне на плюсове и минуси. Представих на девойката ни /11 клас в момента/ подробен анализ на ситуацията с обучението в Нидерландия и  я оставих сама да решава. Просто обърнах внимание и на факта ,че в момента там се извършват реформи /ново првителство/ и условията за чуждестранни студенти се променят и не стават по-добри. Измамно е мнението ,че там "образованието е най-евтино"! Таксата за обучение може и да е ниска, но всичко останало - квартири, застраховки, такси смет и какво ли не още натоварват не само родителите ,но и самите студенти. Положението е - влизат много младежи, но завършват единици. Университетите не подкрепят младежите и за необходимия стаж. Не коментирам пренебрежителното отношение на нидерландците към чужденците, кражбите на велосипеди ,ред други проблеми със здравеопазване, личен лекар, лекарства  и т.н.
разбирам. Момчето е ходело на  обиколка из няколко университета к си е харесало.
Защото тук ни е всичко уредено....
Аз имам приятели нидерланци, ми ме виждам лошо отношение. Само търсим под вола теле
Виж целия пост
# 140
..... Представих на девойката ни
разбирам. Момчето е ходело на  обиколка из няколко университета к си е харесало.
Защото тук ни е всичко уредено....
Аз имам приятели нидерланци, ми ме виждам лошо отношение. Само търсим под вола теле
                Явно четенето с разбиране ви убягва!  Yum
                 Първо - не е момчето, а девойката!
                 Второ - ходи на гости при приятели /нидерландци/ и не говоря за приятелски отношения , а за отношения на улицата , в университет и т.н. Да отричаш пренебрежителното отношение на нидерландците към чужденците е вид неразбиране на отношения. Не сме в шенген защото точно Нидерландия ни вдигна червен байряк! И то не веднъж. Това трябва да ти говори колко са "мили" с българите в частност.
                Няма какво да се обясняваме повече - всеки сам си решава къде ,какво и как.  
                Успех на вашето дете.
Виж целия пост
# 141
Didia кажете , ако може да се каже де, след проучване на Нидерландия , предполагам имате мнение каква алтернатива по-добра има? Имам предвид , друга държава или България или къде ? То е ясно,  че е относително това нещо и според детето ... ама все пак.. ? имате ли виждане.. понеже споделихте за тези си търсения
Виж целия пост
# 142
..... Представих на девойката ни
разбирам. Момчето е ходело на  обиколка из няколко университета к си е харесало.
Защото тук ни е всичко уредено....
Аз имам приятели нидерланци, ми ме виждам лошо отношение. Само търсим под вола теле
                Явно четенето с разбиране ви убягва!  Yum
                 Първо - не е момчето, а девойката!
                 Второ - ходи на гости при приятели /нидерландци/ и не говоря за приятелски отношения , а за отношения на улицата , в университет и т.н. Да отричаш пренебрежителното отношение на нидерландците към чужденците е вид неразбиране на отношения. Не сме в шенген защото точно Нидерландия ни вдигна червен байряк! И то не веднъж. Това трябва да ти говори колко са "мили" с българите в частност.
                Няма какво да се обясняваме повече - всеки сам си решава къде ,какво и как.  
                Успех на вашето дете.
Чакайте, аз говоря за моя познат, не говоря за вас, девойки и прочие. За един едно е добро за друг е лошо. С 2-3 разговора не може да се прецени, че видиш ли не се държали добре с чужденците.
Стига вече сме налагали мнения
Виж целия пост
# 143
Didia кажете , ако може да се каже де, след проучване на Нидерландия , предполагам имате мнение каква алтернатива по-добра има? Имам предвид , друга държава или България или къде ? То е ясно,  че е относително това нещо и според детето ... ама все пак.. ? имате ли виждане.. понеже споделихте за тези си търсения
               Проучих подробно Нидерландия ,защото малката , проявяваше интерес към университет там. След като беше на гости повече от месец и пообиколи доста учебни заведения. Хареса само едно. Не съм се интересувала за други държави ,защото за момента никой от четиримата не проявява интерес към нещо конкретно.
               Моят опит показва - завършване в наш университет и след това магистратури, специлизации в чужбина.  Така постъпи племенницата ми. Сега е главен асистент във ФМИ, доктор. Завърши СУ, магистратура в чужбина и сега многократно е канена да преподава в чужди университети - Финландия, Нидерландия , Южна Корея и къде ли още не..
               Голямата след завършване / 3 курс е/ иска магистратура в Манчестър и я подкрепям. При добра мотивация и съответна степен на висше образование последващо обучение в чужбина е от полза. С изграден храктер и определени цели и амбиции в дадена област доста по-лесно ще се справиш с проблемите от какъвто и да е характер..
               Разбира се това е мое, лично мнение и всеки има право да решава сам за себе си без да се съобразява с другите. Просто размяна на мнения и гледни точки. Колкото повече толкова по-добре.
Виж целия пост
# 144
Аз имам обратна връзка от доста приятели с деца в чужбина, общото, което казват е, че там се учи много повече, а когато се върнат в България и кандидатстват по обяви за работа, ги искат нявсякъде, като видят къде са учили. Академичното ниво е по-високо, учебните програми са осъвременени, липсва субективността при оценяване. Оттук нататък какви са цените, битовите условия, климатът, храната, хората - всеки сам си преценява дали е за него, може ли да си го позволи и т.н. Не всяко дете би се справило в чужбина -  с живота, с трудностите да е само и да трябва да разчита само на себе си. Софиянци може да се сметне, че са облагодетелствани, че докато са студенти, живеят при мама и тате. Да, ама това е нож с 2 остриета. Нека децата сами си проучват кой е техният път.
Виж целия пост
# 145
Бакалавър в България и после Магистратура навън е добър вариант и според мен.
Зависи от много неща, да, Зависи от дете и т.н.
Особено в зависимост от характера и възможностите на детето, колко се справя, колко му е добре.... та от всичко зависи, но не е зле и така... чужбина не е за всяко дете, някои пък не искат да чуят за учене в Б-я...
Виж целия пост
# 146
Тази тема ме вълнува дали си заслужава да учиш в чужбина и изобщо ползите, ако след това се връщаш в България.

Зависи от сферата, но мога да ви кажа, че в работна среда има значение какво можеш, а не къде си завършил. И много зависи къде се намира икономиката, при растеж се търсят много хора и критериите са ниски, при стагнация подборът е доста по селективен.

Разбира се никой не може да има статистика и да представи пълната картина, но съм имала колеги от Оксфорд и от Телерик или самоуки и са били на едно ниво.

И е добре да не се подценяваме, ако някой навлезе в дадена сфера и се развива с нужното темпо и дълбочина, не е от голяма важност дали има MBA от топ университет. Струва ми се, че някои жертви може да са излишни и усилията може да са по-късно в ясна специализация. Понеже в бъдеще ще се налага да се преквалифицираш по-често и няколко пъти.

Един непоискам съвет от мен сравнявайте учебните програми на университетите. Понеже има доста "волни" програми особено в направление икономика най - общо казано.

Защо се връщат все повече млади хора след като са учили в Щатите/Европа? Ще ми бъде много полезно да споделите. Благодаря ❤️

Иначе аз проучвах малко за образование в Испания. Поради масовото мнение, че испанския език е безполезен и не се ползвал.
Не е по-скъпо, но се влиза трудно, кандидатва се наравно с испанците. И важат профили и успех от диплома.
Виж целия пост
# 147
Испанският език е безполезен Rolling Eyes Thinking , това пък кой ли го е казал? Направо не мога да повярвам, че вторият говорим в света език го изкарват непотребен.
За мен по-скоро това би бил френският, или италианският, даже и немският ми влиза в тази графа...
Всички са богатство, но са толкова по-непрактични, в колкото държави се говорят. Тоест по-рядко говоримите не си струва толкова да се учат, освен ако не са от родство, или ако няма амбицията да се живее там.
Виж целия пост
# 148
Полезността на езика вероятно зависи от покупателната способност на населението, което го говори, както и от количеството и качеството фирми, които създават продукт или услуга на тези пазари. В този ред на мисли е ясно защо немският, пък и френският са все още ценни езици. Т.е. на вас може да не са ви симпатични, но се търсят и ще се ценят.
Виж целия пост
# 149
Нали сте наясно, че да кажеш, че университетите в Нидерландия не стават, е като да кажеш, че в Америка е гадно. И затова звучи като хейт.
Първо, има разлика между уни, колеж и там каквото още беше.
Второ, зависи какво ще се учи, къде ще се учи.. Кой ще го учи, ако щете..
За стажовете и квартирите е така.
Западните системи често са така - записваш лесно, излизаш трудно, но излезеш ли, научен си.
За моето дете си мисля, ако не постигне профил, който е необходим, да започне тук да учи и втората година да се прехвърли зад граница.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия