С оцет в косите, с лято в душите (Немска тема 249)

  • 5 851
  • 284
# 255
Ваааа, една от болните ми теми - градинарството. На път съм да си взема Пахтгартен, защото хазяйката ни преди 2 седмици ме накара да подпиша споразумение, че в края на сезона ще премахна всички саксии, съдове и растения и имам право на 1 хохбеет и поляната пред терасата ни. Всичко това, защото с времето се "разширих" с 3 хохбеета, много растения в саксии като защита от копаещи, тичащи и акащи навсякъде съседски кучета. Многократно го казвах, че някак искам да си опазя доматите, краставиците и цветята и че никой друг не се интересува от градината досега и се грижех доколкото мога и че в един момент вдигам ръце и започвам като останалите. Е да, ама сега аз съм "печелившата" от всичко. Хазяйката щяла сама да се грижи от тази есен, щяла да сложи навсякъде мулх и т.н. Много тъпо ми стана, защото съм вложила немалко финанси и време да има цветя и полезни растения и за пчелаля до нас. Та...сега лека полека ще опитам да спася това, което може и се надявам в моя си градина никой да не ми дудне какво и колко садя. Едно време така страдах в шребер-градината, как трябваше 1/3 трева,  1/3 цветя и 1/3 полезни растения да се поддържат. Абе най-добре ще ми е в някой бивш бауернхоф настрани от всички....
Виж целия пост
# 256
Пепе, не знам къде си, но при нас наемът за такъв бивша бауерн къща с все земята понякога е по-нисък от райенхаус в големия град, който е на трийсетина километра. Има си и недостатъци, къщите са стари и неподдържани с години, и си в средата на нищото, но пък няма кой да ти прави забележки.
Виж целия пост
# 257
Пепе, твоята хазяйка явно не желае зеленчукови насаждения, а повече декоративни растения, тип храсти сигурно.
Жалко за твоя труд, тя е шефката и тя решава.

Една моя позната има голям Schrebergarten, може би 300-400 квадрата и расте от всичко по малко - и трева, и цветя, и овощни дръвчета, и зеленчуци. На мен тази комбинация ми допадна, не е чисто селскостопански парцел.
Хем отглеждаш култури за хапване, хем има място за игра на децата, хем има цветенца.
Виж целия пост
# 258
Бибит,
На много места не разрешават само домати и чушки. Трябва и цветя и друго. Още в договора за наем го пише. Другаде пък забраняват слагането на басейни и т.н.
Виж целия пост
# 259
Дени, наясно съм, че не разрешават да се засаждат само домати и чушки. Даже въобще, че е възможно, пак е добре (нито знам типа двор, нито други детайли). Но Пепе, доколкото чета, не е засяла само такива растения.
Виж целия пост
# 260
Пепеляшка, поне аз така разбирам, май дава отговор на чуденката ми, защо наематели на къща с градина искат Шребергартен. Защото хазяите не дават да се сади нищо в градината към къщата. Поне аз така го разбирам.
Виж целия пост
# 261
Аз по-голям ужас от тези малки градинки под наем със съседи от всички посоки и с разни предписания какво да се сади не мога да си представя. И без наем да ми го дават това нещо не бих го взела. Бих си потърсила един фериенимобилиен и бих си го купила и то с повечко от декар , за да не се зяпаме със съседите под лупа и да не си дишаме грила.
Виж целия пост
# 262
Стига да има наблизо такива, около големите градове е трудно да се намери. Ако сериозно отглеждаш градина със зеленчуци е добре да ти е наблизо. Даже и за цветята, опитвам се почти всеки ден прекарам време в градината, и все има какво да се прави. Ако ще трябва да пътувам 30-50км дотам, вероятно и аз ще поддържам само райграс, храсти и грил.
Виж целия пост
# 263
Родителите ми още по соц време бяха наели едно подобно място край София. Отпускаха се на желаещи граждани от землищата на селата. Не бяха вилни парцели, нищо не можеше са строиш, само да се сади. Мразех цялата работа. Нямахме кола, пътувахме по 1,5-2 часа с по 3 автобуса в едната посока всяка седмица събота или неделя. После нашето "ранчо" беше на края, чакаме за водата за напояване да стигне до нас, няма други деца, скучно ми е. Цял ден така, докато си тръгнем. Нашите садят, копаят, поливат. После в късния следобед хайде още 2 часа с 3 автобуса обратно с пълните кофи. Пък определени общности ти крадат реколтата, съответно доматите се берат едва почервенели и зреят вкъщи и т.н. После правенето на консерви есента.
Благодаря. Не искам никога повече да го правя, ако ще най-био градина да ми предлагат.
Виж целия пост
# 264
Човек може да насади и само няколко корена домати. Ние имаме точно 4. Joy Аз и седмолист съм завъдила. От това няма отърване. В собствена градина няма да сложа за нищо на света. Имам си и хвойна, която тази година за пръв път има плодчета. Но най-много си обичам подправките – няколко вида мента, магданоз, чубрица 2 вида, орегано (не БГ риган), мащерка, розмарин, майорам, бисилек, резене, девисил, сибирски лук, исоп, лавандула, кориандър, безсмъртниче, градински чай… може да пропускам нещо. Обичам да готвя с много пресни подправки.

За моя радост модата на глупавите стерилни градини вече е отживелица. Народът взе да проумява, колко е важно да се садят разнообразни цъфтящи растения за пчелите. В наше село даже вече не косят тревните площи. Heart Аз също оставям всичко да цъфне и прецъфти.
Виж целия пост
# 265
Единственото, което ме тормози в градината са охлювите, тази година са особено кръвожадни и борбата с тях е безмилостна. Другото е песен. Вече правих сладко от череши и друго от микс дребни плодове / касис, ягоди и цариградско грозде/. В момента ядем последните малини и чакаме да започнат да зреят къпините. До седмица ще имаме и узрели домати, краставици вече късаме, тиквичките започват да връзват, чушките и те. Зеления боб закъснява, но върви добре. Гроздето тази година е добре навързало, да видим времето ще позволи ли да узрее или ще го маноса. Подправките са ясни, много и различни. Пресен лук и салатки берем постоянно. Люти чушлета ще има и тази година, правя ги пукани на тиган с чесън и магданоз, затварям още топли в бъркани и всичките ни приятели умират за тях. За първа година опитахме с малко картофи, да видим мястото подходящо ли е. Тикви традиционно сеем различни видове, всяка година реколтата е различна. Отплеснах се, ама си обичам градинката.
Нашият Gartenverein е доста либерален, със съвсем разумни правила и никой не ми се бърка какво отглеждам и какво не. Искат да не садим иглолистни, защото районът е блатист и когато израстнат високи има опасност да се гътнат неочаквано. Искат да се поддържат общите части около градинката чисти. Искат да не се бетонира без разрешение от ферайна, но разрешение отпускат по разумни причини. Толкоз. Колко от земята ще е обработваема и колко трева, решавам аз. Какво ще садя и какво ще махна, решавам аз.
Виж целия пост
# 266
Ох, като ви чета и така ми се приисква една градинка!
Виж целия пост
# 267
Ние снощи почерпихме охлювите с Schneckenkorn, че нещо са ми изчезнали малките магданозчета.

Pippi_, моето не е истинска градина. Мечтая си за такава. Ако ми се сбъдне мечтата, ще си направя пермакултура, по-мързеливичко така.
Виж целия пост
# 268
Ранчо и исоп ме впечатлиха 😀 едното отдавна не го бях чувала (големи мераклии са били баща ти и майка ти Deni-meni), другото никога не съм го чувала.
Драмата със село и в нас я имаше. Всяка събота с празни буркани натам и в неделя с пълни на обратно, яйца колкото ти душа иска. Редовно вкъщи имаше един кекс с 5 яйца и крем карамел. Обаче и работата не беше за завиждане. Не знам как се справяха родителите ми през седмицата на пълен работен ден, уикенда селската работа, то животни, то градина, буркани нон стоп. А и домакинската работа в града отелно. За мен това е непосило. И на почивката пак драпахме да събираме малини и диви ягоди и пак с буркани наобратно. Но не бяхме само ние, нямаше никога истинска почивка.
Виж целия пост
# 269
Cиньo и аз го слагам това след като ми заизчезваха листенцата на тимяна. Но ми казаха, че ставало и с утайка от кафе. Не съм пробвала още.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия