Звездни Компромати- Юли'24

  • 15 393
  • 160


 
Една истински вдъхновяваща инфлуенсърка - инфлуенсърката на нашите баби ...

От немска домакиня до моден император ...


Анна Магдалена Лемингер, e родена през 1909 г. в провинциалния град Офенбург.

 Баща й е бил машинист на влак, а майка й – домакиня, така че семейството живеело доста скромно.





Ене (крайно вдясно) с родителите си, сестра си и брат си.


Ене обичала да се откроява от другите. На младини тя си направила дръзка прическа боб, докато всички останали момичета сплитали косите си в плитки. Приблизително по същото време тя сменила името си на Ене – в чест на героинята от любимата си песен „Ене от Тарау“.





След като завършва манастирско училище и посещава колеж. Баща й е убит в самия край на войната и трябвало да се прости с мечтата си да учи медицина. Ене отива да работи като касиер в електрическа компания.

Един ден доста симпатичен младеж на име Франц Бурда, дошъл да плати сметката си за електричество. Той притежавал малка печатница. Младежите се харесали и година по-късно се оженили.





Анна е щастлива в ролята си на домакиня. Тя ражда трима сина – Франц, Фридер и Хуберт.





Има на разположение бавачка и прислужница, собствен лек автомобил и е истинска аристократка в провинциалния Офенбург.





По-късно пише в автобиографията си, че би останала щастлива домакиня завинаги, ако не били обстоятелствата.


Историята на нейния успех започва, след като тя навършва 40 години...



Тогава разбира, че съпругът й има връзка с бившата си секретарка Елфриде Бройер. Оказало се, че дълги години съпругът й е финансирал издателство Elfi-Moden, собственост на Елфриде.


След като научила обаче, че бившата секретарка на съпруга й му е родила незаконна дъщеря, Ене не подава молба за развод, а заставя съпруга си да откаже финансирането на Elfi-Moden и да пререгистрира издателството на нейно име.


 През 1949 г. Франц прехвърля на жена си издателството в град Лар, което е близо до фалит. Ене Бурда си поставя за цел да създаде свое модно списание и започва усърдно да работи. Под нейно ръководство са няколко шивачи и един редактор. Наема фотографи и сама избира най-добрите модели и снимки. По същото време изучава издателската дейност, разработва нов дизайн за модното си списание и се запознава с модата. Посоката по това време се оказва обещаваща и печели първите пари, с които успява да вдигне на крака почти фалиралото издателство.




Основната й новаторска идея са кройките. Били толкова прецизни, че и най-неумелата шивачка да може да се справи. Ене успява да създаде списание, което позволява на огромен брой жени да се обличат елегантно и с вкус, без да харчат много пари за това.


Списанието започва да излиза в следвоенно време, когато домакините в Германия мечтаят за евтини, но красиви и удобни дрехи. “Майка ми казваше: искам жените, които са преживели войната война като мен, да станат отново елегантни”, спомня си най-малкият ѝ син Хуберт.


Успехът е огромен. Първото издание от 100 хиляди екземпляра е разпродадено веднага щом вижда бял свят. Две години по-късно тази цифра вече е достигнала 500 хиляди. През 1950 г. Burda Moden се продава в Германия, Австрия и Швейцария, като през 1952 г. са добавени още 8 европейски страни, а от 1953 г. списанието се продава в САЩ, Канада, Аржентина и Бразилия. До 1961 г. нейното списание се превръща в най-голямото модно издание в света с тираж от 1,2 милиона копия.





Ене буквално завладява света и става кралица на модата.

Тя покорява още една непостижима висота: през 1987 г. “Burda Moden” става първото западно

списание, издавано в Съветския съюз. Така тя успява да изтрие не само културните, но и политическите граници. 78-годишната Ене Бурда представя своето списание на модно ревю в Колонната зала на Московския съюзен дом. Това била истинска културна революция. На всяка поканена жена била връчена подаръчна торбичка с надпис „Модата не знае граници“. Тя съдържала екземпляр от последния брой на списанието и комплект козметика.





Ене управлява своята империя в продължение на 45 години и всеки месец се обръщала към читателите в писмо от страниците на списанието. Когато навършила 85 години, тя прехвърлила издателството на своите трима сина. Фрайдър и Франц обаче продават своите акции на брат си Хуберт Бурда, който решава да поеме бизнеса.


По време на заслужената си почивка Ене решава най-накрая да отдели време на хобито си и започва да се занимава с рисуване с маслени бои. Освен това от младостта си тя е голяма любителка на луксозните спортни автомобили и продължава да попълва автопарка си с нови екземпляри. Освен това Ене Бурда е създала няколко благотворителни фондации, които допринасят за развитието на културата и изкуството, грижата за възрастните хора и подкрепа на нуждаещите се в родния й град Офенбург.


През 2018 г., в чест на 110-ия рожден ден на Ене, германският телевизионен канал ARD пусна филм от две части, разказващ историята на успеха на тази невероятно енергична и талантлива жена, която успява да създаде икономическо чудо със собствените си ръце.


Виж целия пост
# 1
Интересен първи пост! Както винаги Heart
Виж целия пост
# 2
Благодаря Heart

Надявам се и оформлението да се види в някакъв момент... На предварителен преглед ми излиза без проблем.
Виж целия пост
# 3
Благодаря за темата
Беше ми попаднал филма за Бурда по телевизията и наистина ме грабна историята. Вдъхновяваща е, определено.
Виж целия пост
# 4
Благодаря, Кактус! 💐
Бурда беше страхотно списание. Не съм имала представа каква е историята зад него. Сега издава ли се още?
Виж целия пост
# 5
Благодаря за новата тема Heart
Преди време имаше кратък филм по телевизията за живота на Бурда. Изгледах го с голям интерес. Впечатляваща история е животът й.
Виж целия пост
# 6
Страхотна история! Благодаря за споделянето.
Майка ми си шишеше (а по-късно и за мен и брат ми) дрехи от списанието. Имахме съседка шивачка и тя й го даваше. Кроеше и разкрояваше по цели нощи майка ми Simple Smile (беше й хоби)
Виж целия пост
# 7
Издава се. В Германия си го има навсякъде, както и различните му подсписания. Синът на Ене Бурда е един от най-големите меценати в Мюнхен и по-специално на PINAKOTHEK DER MODERNE. А моята дъщеря преди две години кандидатства за практика в издателството, но междувременно започна на друго място. Simple Smile
Виж целия пост
# 8
Благодаря за темата!

Някои от дрехите ми, преди години Simple Smile , са шити по кройки от списанието. В София няма ли някъде магазин на Бурда?
Виж целия пост
# 9
Много интересна и поучителна история, ако госпожа Бурда се беше фръцнала и изгонила мъж си, щеше даси  остане просто една разведена жена, тя обаче наритва любовницата и поема бизнеса, който спонсорира мъжът и. И става световно известна, евала, умна жена.
Виж целия пост
# 10
Лелее Кактус, уникална сиии, как се сети за Бу̀рда, там беше ударението. Направо се просълзих, в моята младост 80-те години и абитуриентската ми рокля беше от списанието. Първото списание донесе колежка на майка ми, имаше брат зад желязната завеса и ходи в Западна Германия. С какво богоговение разлиствахме списанието и внимавахме да не го изцапаме. Кройките бяха уникално точни. Майка ми умееше да шие и бях облечена по последна мода. И аз се пробвах и ми се получаваше, просто следваш пунктира за твоя номер и пренасяш върху плата. После ако си сръчен следваш указанията и се получаваше уникален тоалет/ аутфит, както сега се казва.
Благодаря за информацията, нямаше откъде да знаем навремето за тази уникална жена, сега 40 години по-късно научих!
Виж целия пост
# 11
Има едно магазинче на Дондуков и Сердика, в което може да се намерят списания Бурда
Виж целия пост
# 12
Благодаря за новата тема. Филмът за Бурда ми беше супер интересен.
Виж целия пост
# 13
Страхотно Кактус, благодаря за труда и времето, което си отделила да изпипаш всичко, както винаги!
Виж целия пост
# 14
Благодаря за темата. Бях го забравила това списание. Невероятна история за една невероятна жена.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия