Младите хора и европейската политика

  • 544
  • 4
Днес случайно попаднах на статия на наша сънародничка в британския the Guardian. Във връзка със скорошните избори и дискусиите около тях, темата за политическото разочарование, особено на младите хора в Европа, е един от честите мотиви на изборния пост мортем.

https://www.theguardian.com/commentisfree/article/2024/jun/14/far-right-seduced-young-voters-europe-elections


Ето последния параграф на статията:
“Дали европейската младеж е станала реакционна? Нека все още не бързаме да стигаме до това заключение. Засега единственото, което можем да извлечем от популисткия бунт на младите, е, че основното политическо течение не дава задоволителни отговори на техните проблеми. Обещанията на левицата за приобщаващ просперитет не са толкова убедителни, когато се съпоставят със социалната цена на зеления преход. Обещанията на умерената десница за пълноценен живот с професионални постижения и икономически комфорт са по-малко убедителни, когато се съпоставят с пазара на труда с несигурна заетост. Именно популизмът на политическия център, с неговите лесни и неправдоподобни отговори, може би подхранва законния гняв на младите хора. Следователно е ясно какво трябва да направят възрастните - да постигнат стабилно препитание, екологична устойчивост и културни свободи за всички. Докато няма такъв план, младите хора в Европа ще гласуват за следващото най-добро нещо - за сили, които им казват как да запазят това, което вече имат, с риск да загубят това, което биха искали да бъдат.”

Какво могат да направят политиците, ако изобщо това е възможно, за да се осигури по-стабилно бъдеще за младите хора в Европа?
Виж целия пост
# 1
Преди дни в някоя друга тема някой пусна един експеримент за мишия рай. Там ставаше дума за друго, но един от аспектите беше, че мишките започват да живеят много дълго и старите не освобождават доминиращи позиции за новите поколения, които остават обречени на живот в подчинение. С това вдигане на пенсионната възраст според мен се получава нещо подобно и днешните млади не могат да постигнат стандарта на родителите си на същата възраст. Пак добре, че има бум на нови технологии, където местата са празни, ама и там вече пионерите не са в първа младост и си държат позициите. Та би могло да се даде шанс на младите ако старите се пенсионират принудително? Или гарантирания за всички минимум? Но той ще създаде огромна ножица между шепа умни и активни и маса затъпяващи в безделие и безцелност. Не виждам някаква супер успешно решение...
Виж целия пост
# 2
Какво могат да направят политиците, ако изобщо това е възможно, за да се осигури по-стабилно бъдеще за младите хора в Европа?

Да спрат да увеличават възрастта за пенсиониране и да спрат да вкарват евтина работна ръка, примерно. Ама то това е толкова отнесено, че предполагам не са се сетили за него. Както и за още куп неща близки до здравия разум Wink
Виж целия пост
# 3
Ми те "младите" ако са от типа дето чакат все "възрастните" да им уредят живота до никъде не са.
Виж целия пост
# 4
Моите деца са аполитични, общо взето. Едното ми дете не е гласувало никога и не ще да дойде с нас да гласува. Аз също рядко гласувам. Другото ми дете гласува понякога. Смятат, че който и да дойде на власт, ще се случат подобни промени. Вярно е според това, на което съм била свидетел. Не членуват в партии. Аз също.

Интересуват се от екология, гледат да не цапат, да не купуват излишни дрехи, но не биха гласували за еко партиите.

Сред приятелите им повечето гласуват за десни, националисти, може би защото поколението им преживя Батаклан.

А за липсата на места за младите - места и възможности има. В България излизат 100 пенсионера от активния живот, а влизат 60 младежи. Във Франция не е точно така, но роден тук, с добър език, дори без особено образование и възможности може да си намери някакво прилично място.

Днешните млади не са революционни в Европа, а са и малко на брой. Гледат собствения си задник. Правилно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия