Наследени задължения от починал роднина

  • 1 084
  • 29
# 15
Апартаментът остава наследствен от прабабата на мъжа ми. Наследяват го двете ѝ дъщери, една от които (бабата на мъжа ми) има кредит, който мъжът ми и сестра му наследяват, но не и другият наследник.
Виж целия пост
# 16
Ми естествено. Той просто не е длъжник, а не че е освободен.
Виж целия пост
# 17
Сумата не е толкова голяма.Една трета от апартамент струва повече.
Говорете с адвокат ,има ли опция да плати,а после да ги търси законно от сестра си.Друг е въпроса ,че при толкова наследници,трудно ще се споразумеят за продажбата на имота.
Виж целия пост
# 18
Пак не стана ясно дали сестрата се е отказала от наследството или просто не иска да плаща 1300 лв. задължения. ЧСИ не търси нищо по съдебен път. Има си процедура как да ги събере - доброволно първо, а ако длъжникът не иска да ги плати доброволно, се събират принудително. ЧСИ може да търси всеки един от двамата наследници, може и само единият от тях. Солидарни длъжници са. В момента задължението все още към банката ли е или вече го събира ЧСИ, тоест бабата е била длъжник на ЧСИ? Ако няма официален отказ от наследство, тоест през съд, сестрата дължи половината. Ако мъжът ти плати 1300 лв., останалите не се платят и ЧСИ започне да ги събира, отново ще ги търси от двамата наследници. Освен ако банката не прехвърли кредита изцяло на мъжа ти примерно.
В този случай аз бих платила целия дълг, не е чак толкова голяма сумата. Ако се стигне до събирането им от ЧСИ, ще стане поне тройно по-висока с разноски за изпълнителен лист и таксите на съдебния изпълнител. Да ги плати сега, после може да търси половината от сестра си или евентуално когато се продаде имота, да си ги прихване от продажната цена.
Виж целия пост
# 19
Не е солидарен дългът между наследници, само сестра му остава длъжница за своя дял, ако не се откаже от цялото наследство.
Виж целия пост
# 20
E тя само от цялото може да се откаже - от задължения и от права. Тя винаги ще си е длъжник, ако не се откаже, и докато има задължение. Въпросът беше ако братът плати на банката 1300 лв, но сестрата не плати и се стигне до събирането им от ЧСИ, от кого ЧСИ ще ги търси. Според мен от двамата наследници пак, освен ако както казах кредитът не бъде прехвърлен на единия, на другия или на двамата по равно. Не вярвам банката да го направи, затова ще си вървят винаги и двамата като длъжници. За мен са солидарни.
Виж целия пост
# 21
Не, всеки дължи пропорционално на дела си, това казвам. Няма солидарност между наследници.
Виж целия пост
# 22
В случая имат еднакви дялове и банката може да търси задължението както от единия, така и от другия.
Виж целия пост
# 23
Не е така, банката може да търси от всеки по половината сума.
Виж целия пост
# 24
Дано да е така, но силно се съмнявам.
Виж целия пост
# 25
Ето това ми излезе в Гугъл като относително авторитетно мнение (на доцент). Simple Smile

https://www.studocu.com/bg/document/sofiyskiyat-universitet-sv-k … lednitsi/79521099
Виж целия пост
# 26
Друго съм виждала да правят банките. Все пак мъжът ѝ да пита той колко дължи, какво се случва като ги плати и т.н., това са въпроси към банката. Моето мнение го написах. Напълно е възможно да не съм права, но мое мнение.
Виж целия пост
# 27
Аз съм готова да повярвам, че банките го правят. Wink

Допълвам. Намерих с Гугъл едно определение на окръжния съд, който е горна инстанция на съда, в който аз работя. С него отменят (правилно) разпореждане на районния съд за незабавно изпълнение по 417 в частта за солидарността между длъжници сънаследници, като заявител е именно банка. Мотивът е точно този - наследниците не отговарят солидарно.
Скрит текст:
Обаче няма да го давам тук, защото може отмененото разпореждане, за срамотиите, да е мое. Не защото не знам за разделността, а защото заповедите за изпълнение обикновено ги пишат секретарки или помощници и може да съм подписала, без да се вгледам - банките често имат вземания към солидарни длъжници.
Виж целия пост
# 28
Не, няма да се прехвърлят нейните задължения към мъжа ви, не се притеснявайте. Всеки е наследил, като пасиви и активи, каквото му се пада на него. Вашият мъж си е платил наследените пасиви в неговия размер. Сестрата, като не иска да плаща, ще отговаря еднолично, дължимият дял от мъжа ви е платен. Никакви пари няма да му спрат, заради чужди задължения. Сестрата, ако продължава да се прави на интересна за 1300 лв. има начини да я принудят да ги плати и както пише в един коментар, накрая ще и излязат тройно. Не се притеснявайте. Както не могат да ви прехвърлят, например,  нейната част от апартамента или активи, защото просто са нейни,  така не могат да ви прехвърлят и лично нейните пасиви. Вие вашата сметка сте си я платили, нямате общо с частта на сестрата.
Виж целия пост
# 29
Не знам как стои въпроса при наследяване, но следвайки дискусията по-горе, сестрата е или:
- глупава
или
- запозната (и няма деклариран изискуем доход... )

Разучете кое от двете е валидно 😊

С банките материята е много тънка и аз лично съм виждала как не признават постановления на съда.

А този кредит няма ли застраховка?!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия