Подялба на имот

  • 681
  • 20
Здравейте,
Има ли тук запознати, които могат да ми дадат насока по имотен въпрос? Двама съсобственика на двуетажна къща. Единия получава в наследство 1/2 от етаж 1, другия също 1/2 от етаж 1. Втория етаж е на единия от съсобствениците, но е получен като дарение преди това. Къщата е построена върху общинска земя, но наследодателя който вече е починал я е придобил по давност (това разбрахме съвсем наскоро). Въпроса ми е насочен конкретно за самия парцел и правата върху него. И двамата ли имат по 50% върху самата земя, независимо какво има построено върху нея? Ще се консултираме и с адвокат, но искаме да знаем дали някой има подобен опит с такъв вид подялба на собственост. Благодаря!
Виж целия пост
# 1
Има ли документ за земята? До скоро имаше мораториум и общинска и държавна земя не можеше да се придобива по давност, даже все още не може. Искате да делите парцела ли? За целта първо наследодателят действително трябва да е бил собственик и второ дали парцелът отговаря на условията за делба? И трето - собственикът на етаж 2 има ли дял от земята?
Виж целия пост
# 2
Да, ако земята е била на наследодателя, двамата наследници получават всеки по 50%, така е с цялото наследство, няма значение парцел ли е  или друго
Виж целия пост
# 3
Има доста въпросителни, освен този за самата земя, не всяко имущество е делимо. Възможно е и вашето да не е. Важно е с какви документи разполагате, най-вече за самата земя, за да се изясни дали е придобита въобще!
Виж целия пост
# 4
За мораториума е така, но преди него имаше един срок от малко под 10 години, в който давност срещу общини и държавата можеше да тече, той не е заличен, само беше спряна давността със закон. Така че ако през цялото време от 1996 до момента е имало владение, може да е изтекла. Отделен въпрос е как ще се докаже това владение на общинска земя - трябва да е имало демонстрирано намерение, воля за своене на земята. Та не бързайте (към авторката) с изводите за давността. Не е достатъчно да имам сграда в чужда земя, за да има владение и придобиване по давност върху земята.
При придобиването по давност на земя дяловете зависят пак от това, как фактически е демонстрирано намерението и фактическата власт. Не са задължително пряка последица от дяловете в сградата.
Сега дочетох - АКО я е бил придобил още наследодателят, а не тези с етажите - каквито са им дяловете в наследството изобщо, такива са и в парцела, вече е казано по-горе. Това значи да е починал след март 2022. Последното е необходимо, но не достатъчно условие - трябва да е имало И демонстрирано намерение за своене на имота срещу общината.
Огледайте добре, посъветвайте се с адвокат и/или нотариус (за констативен НА) и не бързайте с изводите за давност.
Виж целия пост
# 5
Още не съм срещнала нотариус, който да издаде констативка по давност за общински имот.
Виж целия пост
# 6
Аз не съм твърдяла, че има, но проблемът ще е анмусът, наличието на владение, а не срокът. Wink Мораториумът "падна" през 2022 г., а дотогава имаше 9 години и нещо, от 1996 до 2006, в които можеше да тече давност, от 2006 до 2022 беше спряна (не тече), но не прекъсната и заличена.
Трябва да докажат И владение, което не знам дали ще стане, защото владението не е просто ползване на двора. Затова им казвам да не бързат с изводите.
Виж целия пост
# 7
Ще се опитам да дообясня в такъв случай. Земята е дадена с право на строеж на наследодателя. Това се случва около 70та година, когато е и построена къщата. През деветдесетте наследодателя разделя в общината парцела на две. Преотстъпва неговото право на строеж  на единия наследник за едната половина, а другата половина е на негово име и идеята е да остане след време на другия наследник (тази с къщата). За въпросния парцел където е имота в кадастъра пише че е изменен в края на 2008 година, и пише частна собственост и имената на наследодателя. Наследодателя почива същата година, но в началото. За съседния вече парцел пише частна собственост, но собственика е неизвестен.
Виж целия пост
# 8
До 2008 няма как наследодателят да е придобил общински имот по давност, насред мораториума. Ако изобщо е изтекла давност, това е станало след 2022 г. и при владение на наследниците. АКО има такова владение. Казаното горе си важи - ако общината има претенции, не ви е гарантирано, че ще докажете придобиване по давност. Не е невъзможно, но не е сигурно. Вписването в кадастъра е във ваша полза, но не е достатъчно само по себе си за извод за владение.
Адвокат и евентуално нотариус, който ако ви откаже констативен нотариален акт за собственост по давност, което и според мен е сравнително доста вероятно, би трябвало да се мотивира защо - поне ще знаете.
Виж целия пост
# 9
Това, че го пише в кадастъра, не прави някого собственик. Собственикът се легитимира с документ за собственост, а не със скица.
Виж целия пост
# 10
Най-лесно е да се поръча скица в общината. Там ще е отразено кои са собствениците на имота, и дали е частен имот вече, или земята е общинска. Между другото и в електронния кадастър са сравнително нанесени правилно собствениците на имоти - в смисъл на частен, общински, държавен.
Виж целия пост
# 11
Много странно - повечето блокове от соца са на общинска земя само с право на строеж. Съществуват с десетилетия, апартаментите се продават и наследяват, но не знам земята да е станала частна по давност...
Виж целия пост
# 12
Както и да е придобита земята трябва да има НА за нея.
Преди години общините са давали парцели с отстъпено право на строеж, но тези парцели не могат да бъдат придобити по давност, те не са безстопанствени. После имаше периоди, в които общините предлагат на собствениците на сградите построени в тези парцели да откупят земята, но някои собственици не го направиха. Може би защото докато сградата е в имота, отстъпеното право на строеж е в сила.
На кадастъра н може да се разчита много, защото не навсякъде и не за всички имоти има актуална информация.
Може би трябва да направите справка в имотен регистър какви имоти е имал въпросният наследодателя, ако е бил изготвен НА за този имот би трябвало да е отразен там.
В Пловдив има много такива имоти, но парцелите на които са построени не могат да бъдат придобити по давност, само ако общината предложи на собственика на сградата в парцела да откупи земята.
Виж целия пост
# 13
Много странно - повечето блокове от соца са на общинска земя само с право на строеж. Съществуват с десетилетия, апартаментите се продават и наследяват, но не знам земята да е станала частна по давност...
Не само блокове, и къщи има такива, и също не са станали.
За придобиване по давност е нужно в продължение на 10 години не просто земята да се ползва, но и да се демонстрира недвусмислено намерение, воля, че се смята за собствена. Както за всяко придобиване по давност, но при общински места с частни сгради в тях е още по-трудно, защото от общината поначало не се очакват кой знае какви действия като собственик, че да ги "отречеш" и "отблъснеш".
Кадастърът не те прави собственик по никакъв начин, но може да бъде индиция за владение, наред с всичко останало. Един вид знак, че тази земя винаги е била представяна за твоя. Същото с декларирането и плащането на данъците, има, знаете, едно разпространено твърдение, че "ако плащам данъците десет години, имотът става мой", то не е така, но има елемент на истина - декларирането като собствен и плащането също могат да бъдат индиция, знак за владение.
Във всички случаи да се консултира със специалист. Аз също смятам, че надали са придобили земята по давност, това не става ей така просто, но от март 2022 г. насам вече не е принципно невъзможно за общински имоти.
Виж целия пост
# 14
Благодаря на всички за отговорите. Доколкото ми е известно е имало период в който е можело да се закупи от общината и наследодателя е платил, но за документ не знаем.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия