Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 81

  • 10 306
  • 453
# 45
Моите последни впечатления от Малинова долина са - много кранове, никаква инфратструктура, вече миришеше на канализация;
Всъщност , когато се заселят всички тези сгради,купувачите, които са излели там пари за покупки, ремоти, взели са кредити и т.н. дали ще ги поемат предвидените там улици, води ,канали и т.н.....?
В момента мои познат , живее от 1 г в жилището си, ходи с калцунки до автомобила за да изгази калта и храстите.
Виж целия пост
# 46
ЧС отвори гугле мапс, виж Виена отгоре, пусни се по улиците и дай да сравняваме. Там се строи под формата на правоъгълник с вътрешен озеленен двор, отвън също има озеленяване и отстояния от сградите.  Инфраструктурата е планирана и добре изградена. У нас как е? Както доди.

И у нас има процент на застрояване, което е същото. Ако улиците заграждат карета няма как сградите да не са с фасада към улицата и незастроената част вътре в карето. То всъщност и не може една сграда да е по-широка от някакви си там метри, защото няма да има светлина за вътрешните помещения.
Виж целия пост
# 47
И точно за новите квартали бях писала - имаме една площ с частни парцели, където ще се строи квартал. Как да се реши на кои парцели да се строи (и собствениците да станат милионери), и на чии да има булевард или градинка? Начинът е само един - отчуждаване на цената, на която са и парцелите за строеж.
Напротив, има и повече начини, и по света ползват различни.
Как ти ги напише някой в един форумен пост, като цели учебници има по урбанистика.
Жалко, че нашите общинари, които сме избрали там за да ни защитават интересите, не са ги чели.

Например на много места в САЩ общината, за да ти издаде разрешение за строеж, казва: ОК, но първо ще направиш парк, ще дариш за културен център за децата на малцинствата, ще отделиш известен % жилища за социално слаби, и това и онова - според каквото има нужда в общината. Протоколите от обсъжданията им са публични, канят и граждани да си дадат мнението, и решенията се вземат от общински съветници, които живущите там сами са си избрали.
В твоя пример нищо не пречи на общината да сметне колко ще струва да има булевард, градинка, училище, площад и каквото друго ще има нужда в бъдещия квартал. Излиза примерно общо 2 милиона за 100 декара място, значи по 20 бона на декар. Викват собствениците на обществено обсъждане и ако са "за", събират от всички по 20 бона на декар, за да им направят общ устройствен план на квартала - а не поправка на парче на ПУП-а на всеки отделен парцел. Със събраните 2 милиона изкупуват няколкото парцела, които ще са нужни, по предварително одобрената цена, и правят инфраструктурата. Ако моят парцел се случи от отчуждените - получил съм справедлива цена, колкото е оценката. Останалите ще строят и ще печелят, но преди това са дали каквото е нужно.
А сега положението е както казва Гого: ще даваме той, ти и аз, за да обезщетят някъде си някого, където аз няма и да стъпя вероятно.
Виж целия пост
# 48
Положението е "исках, ма нямах желание"
Виж целия пост
# 49
То като има желание, става и се запазва и частната собственост, и интереса на обществото.
Ей ви го Париж от 19ти век, още с каручките - за какво са им били тия широки булеварди, като дори коли е нямало още? За какво им е било да има регулация всички сгради да са еднакво високи, с хармонични фасади - нали са били частни, всеки има право да си строи каквото иска на неприкосновената собственост?
Виж целия пост
# 50
Булевардите в Париж са широки, за да не могат да се правят барикади на тях.
Виж целия пост
# 51
Аха, добре - а след като вече от 150 години няма барикади, защо тоя, на когото е била земята там преди това, не си я е поискал че да си застрои нещо на нея?
И защо сградите из целия им град тогава са били с еднаква височина и визия - хайде да речем Наполеон III бил диктатор и не им е давал да си ползват неприкосновената частна собственост както искат, ама след него вече като са станали република защо не са си направили по една надстройчица, нещо частично изменение на ПУП-а за повече етажи, някоя съборетина да запалят та като изгори да построят по-висока и лъскава сграда на нейно място?
Тези шмекерии ги правим само ние, а където има желание и където начело на града хората си поставят лидери с визия за урбанистиката, може и да е другояче.
Виж целия пост
# 52
Има барикади. Доста често.
Виж целия пост
# 53
Нищо човешко и състрадателно не остана от злобата и алчността покрай тези БЕЗЦЕННИ имоти.
Виж целия пост
# 54
Колко средни заплати са необходими за покупка на жилище около 80 кв

https://www.24chasa.bg/biznes/article/18201844

Виж целия пост
# 55
Ако правилно смятам това са към 9г, но пък става дума за брутна, демек вероятно отиде 14г.
Тази баба изглежда е с акъла си щом звъни по медии. Ако няма деца какво ще го прави тоя имот след смъртта си? Трудно ли й е да си уреди старините чрез този имот? Продава го и живее като господар.
Виж целия пост
# 56
Почти 9 ама ако говорим за семейство, нещата се различават. Навсякъде е трудно да се изплаща жилище и достъпността е важния показател, а не цените им.
Примерно според доходите излиза, че в Плевенска и Ямболска област може да се купи за около 3-4 години жилище с местните заплати, ама няма желаещи да се бутат натам за разлика от София и Бургас, които имат сходни години.
Виж целия пост
# 57
Зависи как ги смятат тези 80 кв.м. Ако е по новата формула, ще ти ги хванат като 100 с общи части, по 2000 Е/кв.м. прави 200к. И ако това са 100 заплати, значи средната в София е 2000 евро? Малко ми се вижда нереално. Не че няма много такива хора, но средната мисля я даваха 3000 и нещо лева, тоест 1600 евро.

Ама то в цял свят напоследък става недостъпно. В САЩ това съотношение го дават като колко годишни дохода са нужни за средна къща, но доходът е на домакинство, не на човек. В някои домакинства работят двама души, в някои един, средното мисля е 1.6
Та там в момента са нужни 6 годишни дохода, или 72 месечни, за покупка на средна къща, което определят като много трудно достъпно. Но и средната американска къща не е 80 кв.м. ами към 180 някъде.
Виж целия пост
# 58
На Запад има причина да са скъпи и недостъпни жилищата, защото има малко сгради, на фона на желаещите, и се строи много трудно и бавно. В България, при положение, че се строи безразборно наляво-надясно, жилищата не са рядък ресурс, а са в изобилие, т.е. няма логика да сравняваме с други страни, съвсем различна е ситуацията.

Като се сравняват цените на квадратен метър с други страни, е много трудно, защото, ако погледнем цените по обявите, в България се изхитриха много, защото вече масово обявяват цена без ДДС и като пресметнеш при НС, че 120кв.м. отговарят на реални 80кв.м., обявена цена от 3000/m2, всъщност излиза 6000/m2,.
Виж целия пост
# 59
Логиката е че всеки собственик на нещо си сам си преценява дали да го продава и ако го продава на каква цена да бъде.
Когато не си притиснат от банки с големи ипотеки или не ти е проблем този имот да ти носи някакви доходи на момента и цените не падат.
Ако лихвите станат като в щатите по 7-8 процента ипотеките, цените ще паднат ако хората започнат да имат затруднения с плащането на вноските.
В момента обаче явно повечето собственици не са на зор.
Виж ако се пазариш за някоя къща в някое село далеч от голям град може и да си договориш голяма отстъпка, защото няма никакво търсене.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия