Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 81

  • 9 124
  • 415
# 30
Именно, че на повечето им харесва така. Значи проблем няма, т.е. има, но за малка част.
Виж целия пост
# 31
харесва им на тези, които живеят на друго място. Останалите се справят някак си дори да не им харесва. Изобщо б темата с години пише едно и също и всички много мъдро едно и също повтарят.
За има промяна то трябва да се промени нещо. На никой обаче не му се рискува и не му се иска да се мръдне и затова предпочита да гледа от балкона в стената на 3м. отсреща , но да си мълчи и да си пие биричката пред хладилника .
Наистина в крайна сметка всички това искат и това получават. Хау/
Виж целия пост
# 32
Кайро и Новото Кайро е много по-добър пример от Саудитска Арабия. Стария град е толкова насран, че са решили направо да си строят нов, защото оправия няма.
Виж целия пост
# 33
Не мога да кажа, че ми харесва. Но повече не ми харесва да се погазва правото на частната собственост по целесъобразност - "ми твое си е, ама заради общото благо ще духаш супата!"...
Веднъж направена една несправедливост (национализацията) после трудно се поправят щетите по такъв начин, че да няма ощетени или недоволни. Единственото справедливо отчуждаване е по пазарни цени или заменка с равностоен терен. Ама пари няма...
Виж целия пост
# 34
Ако на въпросната частна собственост няма право да се строи, т.е не се дава разрешително, сам ще си я продаде собственикът, няма да има какво да я прави или просто ще стои.
Виж целия пост
# 35
А защо да няма право? Ако е парк или площад ясно. Но ако в три съседни парцела двата крайни са застроени на какво основание ще забраниш и на средния да се строи? То ясно, че двамата други ще искат простор, ама честно ли е?
Виж целия пост
# 36
https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/sos-sprya-iskane-na … zhi-zelena-plosht

С гласовете на представители на различни партии градският парламент отхвърли на последната си сесия искане на главния архитект на София Здравко Здравков за смяна на статута на голям терен, който в момента е предвиден за озеленяване и изграждане на трафопост, в такъв за застрояване. Докладът на Здравков предвиждаше частен терен в местността "Манилов дол" в район "Овча купел" да бъде преотреден от зелена площ в урегулиран поземлен имот. Според кадастъра теренът е с големина над 10,5 дка и е със статут на земеделска земя. След промяната върху нея трябваше да се построят 5 групи 3-етажни блокчета с по 3 и 4 тела и изгребни ями за отпадните води.   
Виж целия пост
# 37
Не мога да кажа, че ми харесва. Но повече не ми харесва да се погазва правото на частната собственост по целесъобразност - "ми твое си е, ама заради общото благо ще духаш супата!"...
То не е речено да ти изземат собствеността.
Имала баба ти лозе накрай града - връщат ти лозе накрай града. Искаш да ти върнат точно същото лозе, ама то е вече в Младост между два блока - ОК, но до него има вече улица, има ток, канал, вода, наблизо има метро. Направен е ПУП и имаш право да вдигнеш там 8 етажа, а на лозето си имал право да вдигнеш само бунгало.
Това са подобрения, за които трябва да платиш, защото общината ги е направила вместо теб. Плати си ги и си строй после. Като ти сметнат колко трябва да платиш, току-виж си се отказал да си го искаш.
Хайде, да речем за това вече е късно - имотите са върнати. Има и сега обаче какво да се направи.
Да вадя ли телефона да снимам пак? Всяка нова сграда например си има коефициент озеленяване, обикновено 30-40%. Някой виждал ли е как го изпълняват? Слагат на захода към гаража надупчени плочи с малко тревица в дупката и това се води "зелена площ" - естествено, тревицата е само докато мине приемателната комисия.

Някои и това не изпълняват - ето вадя телефона и снимам какво се вижда от офиса ми. Тези жълтите блокчета колко % свободни имат от парцела си? Вероятно архитекта и приемателната комисия са го изчислили така, че нормативната база да е спазена - но спазен ли е духът на ПУП-а? Свободно място в парцела няма.
Пред тях има друг парцел, който доскоро беше кал и бурени, сега и там вдигнаха кран - да се обзаложим ли колко % свободни ще оставят?
Виж целия пост
# 38
Няма честно в този живот. Не е задължително всяко парче земя да получава право на строеж, било то и между две жилищни сгради. Ако този терен не е бил предвиден за строителство и тепърва ще се иска разрешително и т.н., спокойно може такова да се откаже. Ако на този терен е имало някога къща, това вече е друго нещо.
Виж целия пост
# 39
Да се сменя статутът на терени, към момента собственост на общината и предвидени за зелени площи е абсурд, съгласна съм. Но изкуствено да се правят пречки на УПИ-та, за да има отстояние не е справедливо.
Ето сега чета, че Виена бил най-добрият за живеене град:
https://urbn.dir.bg/places/zashto-viena-e-nay-dobriyat-grad-za-zhiveene

И да, има паркове, река, дрън дрън - всичко ОК. Но в жилищните квартали да не би да има кой знае какви отстояния? Просто няма как.

Виж целия пост
# 40
Гледам в една фейсбук група, много обяви за продажби на български къщи по селата, тъжна картинка.
Виж целия пост
# 41
Цените на тези ниви и ливади до голяма степен зависят от държавната политика през годините. Ако държавата/общината реши, че ще развива инфраструктура и регулация на друго място, цените на парцелите на тези ЧАСТНИ СОБСТВЕНИЦИ няма да са такива каквито са. А парите, които се ползват, за да се осъществи държавната/общинска политика са на народа т.е. всички наши данъци. Хайде сега вие като едни отявлени капиталисти и частни предприемачи, да ми кажете, дали трябва тези собственици да дадат дял от печалбата на всички нас, че и на народните представители, гласували политиката. Все пак, аз инвестирам мойте пари от данъци, за да могат те да спечелят, следва да имам и аз дял. Иначе, защо да си давам моите пари, за да може някой друг да спечели. И аз не съм от тея дето са готови на жертви за общото благо, камо ли за чужд личен интерес.
Така че въпроса изобщо не е толкова тривиален и едностранен. Държавата трябва да изкупува на цени определени от нея като има предвид гореобяснените фактори и много други. Един пример да дам за неразбралите - ако държавата реши да прекара магистралата през други ниви, а не вашите, то вашите няма да струват това което струват сега. Но магистралите се правят с държавни пари. И на запад е било така и са принуждавали частни собственици да продават на определени от държавата пазарни цени.
Виж целия пост
# 42
Мисля, че снимката не е на нов квартал във Виена. По принцип по-стари квартали, някъде има даже древни от време оно, там няма какво да се направи. Може само да се реставрира и чисто като град да привлича туристи. Вече в новите квартали би трябвало да са по-урегулирани нещата. Имам предвид, ако ще има много и високи сгради в един район, то задължително да има и широка улица, булевард и т.н.
Иначе къщи на село нормално да се продават, какво да прави там човек. Жалко за земеделието, остана ни само пшеницата и слънчогледа.
Виж целия пост
# 43
продават на определени от държавата пазарни цени.

Това ми звучи като оксиморон.


Вече в новите квартали би трябвало да са по-урегулирани нещата. Имам предвид, ако ще има много и високи сгради в един район, то задължително да има и широка улица, булевард и т.н.

И точно за новите квартали бях писала - имаме една площ с частни парцели, където ще се строи квартал. Как да се реши на кои парцели да се строи (и собствениците да станат милионери), и на чии да има булевард или градинка? Начинът е само един - отчуждаване на цената, на която са и парцелите за строеж.
Виж целия пост
# 44
ЧС отвори гугле мапс, виж Виена отгоре, пусни се по улиците и дай да сравняваме. Там се строи под формата на правоъгълник с вътрешен озеленен двор, отвън също има озеленяване и отстояния от сградите.  Инфраструктурата е планирана и добре изградена. У нас как е? Както доди.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия