Всичко за всички гел лакове - 56 тема

  • 1 893
  • 37
Добре дошли в 56-та тема на любителките на гел лаковете

Инстаграм страницата на темата ни, чувстайте се свободни да пращате снимки :
https://www.instagram.com/bg_mamma_nails/

Важно!!!
Молим Ви да четете преди да попитате! Началният пост и темите назад са повече от изчерпателни и подробни! Хубаво е всички посягащи към гел лак за пръв път сами в къщи да прочетат долния текст внимателно:
Всичко за алергиите предизвикани от гел лаковете или обратната страна на медала:

Скрит текст:
Гел-лаковете са най-алергизиращите продукти в индустрията за нокти. След тях са геловете и най-накрая акрилът. При акрилът няма фото-инициатори а и пудрата + мономерът се поставят върху нокътя във видна доста гъста паста, от която по-трудно изтичат вещества и която започва да се втвърдява моменталически. В геловете има допълнителни алергени без които не може - фото-инициатори. Понеже технологията на поставяне е друга,често се стига до допир на вещества с кожа и от течния разлят гел те лесно нахлуват в кръвообращението, особено ако има наранявания (които са задължителни след орязване и опилване на епонихиум). Гел-лаковете са супер течни и повечето не се сгъстяват от самосебе си върху нокът докато не ги удари достатъчно количество УВ светлина с подходяща дължина. Няма тук потребителка, която никога да не се е мацвала с гел-лак по кожичките. При извити нокти - С-извивка или силно изразен апекс лакът до кожите може и да не се изпече. Затова трябва да се поставя на милиметър от кожите. На повечето от нас това не се харесва естетически, а и предвид трайността, след дни изглежда зле и много зле. Гел-лак не трябва да попада и под нокти а това е трудно ако нокътя е къс или кожа излиза над него, защото усмивката е по-дълбоко. При такива нокти е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ползуване на форми за удължаване при лакиране. Многократните струват под 2 лева в алиекспрес и за самолакиране ни трябват само 5. За съжаление в много салони не ползуват такива и се цупят като им ги занеса. При кожа над свободен край запечатването става на самия свободен край като формата не натиска леко надолу за да се мине с четката.

Ето как да се предпазим от алергии доколкото е възможно:
Никога не поставяйте гел-лак ако кожата или ноктите ви са окървавени, разранени, зачервени, с пъпки, ухапвания, инфекции, гъби, с променен цвят, окъртени! Внимавайте ако в момента сте болни, бременни, в напреднала възраст, с недобро оросяване, високо кръвно налягане, диабет, хормонални проблеми, алергии, автоимунни заболявания!

За начинаещите предпазването започва с избор на салон с безупречна хигиена и хипоалергенни продукти. Най-щадящите продукти са CND Shellac. Останалите от високите марки също не са лоши, но са с доста по-висок риск. OPI Gelcolor се водят хипоалерген. Една евтина, но по етикет хипоалергенична марка е NDED. В повечето техни лакове, гелове и праймъри няма киселина. Отиваме да ни лакират един нокът за проба и не позволяваме матиране на нокът и обработка на кутикули. Ако харесаме резултата си поставяме цял маникюр там. За домашна употреба купуваме най-мощната комбинирана лампа, която можем да си позволим и всичко за гел-лак от CND Shellac - Scrubfresh за почистване и подготовка на нокът и база, топ и цвят по избор и Solar oil, който е част от системата и задължителен. Печем не по-малко от 2минути в мощната лампа. Базата не по-малко от минута. Бършем със 90%спирт минимум или с оригинално Cool Blue. Shellac е гарантиран хипоалергеничен само когато е поставен от обучено от фирмата лице и изпечен в лампа на CND. Не се продава официално на лица без лиценз за работа, а неофициално само в интернет. Опасността да закупим фалшив продукт в интернет е огромна. Всички ниски марки и особено китайските са руска рулетка и рано или късно ще предизвикат алергия.

При подходящ имунен статус алергията е въпрос е на време при употреба на акрилни и метакрилни продукти. Проучване доказва, че 30% от персонала на зъболекарски кабинети, който е в контакт с акрилните пудри и течности за пломби (същите като при акрилна ноктопластика) е алергичен към тях. А персоналът ползува ръкавици при смесване и поставяне!!!

1) Обработката на кутикули и епонихиум се извършва поне 2 дни преди лакиране за да има време кожата да се успокои и ако има орязана жива кожа тя да може да зарастне.

2) За да няма отлепване в долния край е необходимо да се премахне само птеригиума - тънка ципа кожа, която е прорастнала и покрива нокътя. Простичко казано - лакът да не попада върху мъртви кожи. Избутването на епонихиум с цел оголване на нокът, покрит със жива кожа не е необходимо. Никак. Ако сте свикнали да го правите или имате къса нокътна плочка, обработете поне 2 дни преди лакиране. За 2 дни кожата не прораства.

3)НЕ  матираме нокът, защото матирания или пилен нокът става по-порьозен. Ако се налага матиране, само леко и само по свободния край. Веднъж матирана повърхност не е нужно да се матира пак при следващо поставяне на гел или гел-лак. Чувала съм от маникюристки, че пиленето и матирането махат мазнина. Никакво пилене не може да обезмасли мазен нокът. Мазнина се премахва със спирт или ацетон. Матира се за по-добра спойка.

4) Ако ноктите са грапави полираме за да компактираме. Полирания, гладък нокът поглъща по-малко течност. На гладък нокът базата седи отгоре и се изпича вместо да влиза из порите.

5) Праймер или ултрабонд ползваме само ако имаме проблем с отлепване и внимаваме да не докосне кожа. Метакрилната киселина и метакрилатите са силно алергизиращи. Горят и дразнят кожа и през разранената тъкан лесно проникват в кръвообращение. За гел-лак се праймира само свободен край и леко.

6) Слагаме 1-2 слоя обикновена база за лак по целия нокът без да запечатваме свободния край. Целта е да няма гел-базата допир до нокът и кожа а и да свалим гел-лака по-лесно. Дългото киснене в ацетон дразни и изсушава кожата и спомага проникването на вредности при последващо поставяне на гел-продукти.

7) Ако ще поставяме на къси нокти или нокти с премахнати почти до кожа ъгли или нокти с особена форма задължително ползуваме форми (шаблони) за изграждане. Формите трябва да прилепнат така, че лак да не попада в досег с кожа. Ако усмивката на нокътя (линията между мястото, докъдето нокътя е залепен за кожа и мястото, където е отделен от кожата в горната част на нокътя) е с особена форма се ползуват хартиени (картонени) форми (шаблони) за еднократна употреба, които се изрязват, така че да покрият кожата където има липсващ нокът. Слагате формата, гледате къде би имало излишен нокът и изрязвате излишното. Най-лесно е да изрежете като че ли това е истинската усмивка. Копирате усмивката - ако е права изрязвате отстрани за да получите скоба, ако е извита - режем в средата. При липса на форми се ползува домакинско фолио с лъскавото нагоре (да виждаме лъскавото). пъхва се между кожа и свободен край и се стиска около върха на пръста. Най-бързо при нормални широки или тесни нокти става с форми за многократна употреба - reusable nail forms в алиекспрес.

8 )  Лакираме с потопена в лак и добре изцедена четка, от която е хубаво махнат лака. Четката трябва да се движи с трудност по нокътя и да не оставя почти нищо по него. При крайна нужда се топва отново в лак и пак се маха почти всичко от нея.

9) Ако случайно гел-лак попадне върху кожа чистим веднага с тънка твърда четка, потопена в спирт, ацетон или смес от двете. Никога не махаме гел с нокът! Това съм го виждала многократно, например в клипа за Cuccio Veneer на български в ютюб. Поставящата, която работеше без ръкавици, мина с нокътя си между нокътя и страничната кожа на моделката. Това в представяне пред маникюриски!!! Ако лакирате друг човек сложете ръкавици! И на двете ръце.

10) Лакираме максимално бързо и печем веднага за да намалим времето в което сме в контакт с неизпечен продукт.

11) Печем в силна лампа и винаги колкото е препоръчано на шишето или малко или доста повече. Времето за печене на флакона е за 36 ватова УВ лампа с качествени нови крушки или 36 ватова ЛЕД лампа. Такива лампи повечето от нас нямаме. От опит смело пиша, че времето за качествено изпичане в УВ лампа от али или продавалника е поне 3 минути. За по-сигурно печем двойно.

12) Бършем лепкав слой внимателно ако се налага. Слагаме гумени или винилови ръкавици на ръката, с която бършем лепкавия слой. Не разтриваме цял пръст. Избягваме остатъци лепкав слой като завършваме винаги със силър или топ без лепкав, доколкото е възможно

13) След всеки маникюр обтриваме добре ноктите със спирт, дори и при ползване на топ без лепкав. Ако случайно топът не е покрил цветен лак с лепкав слой неизпечения лепкав слой е опасен.

14) Масло за нокти - част от системите за гел-лак, които много любители забравят и не ценят или отбягват като излишен разход. Мажем редовно, по 2-3 пъти на ден с качествено масло за нокти - Solar oil CND и Avoplex са ролс-ролсите на маслата. Съдържат киселини, които бавно разтварят кутикулите и масла, които държат творението гъвкаво за да не се отчупва и отлепва. Ноктите са хидрофилни - обичат вода. Гел-лакът е хидрофобен - мрази вода и я отхвърля. Омазненият нокът поема по-малко вода и не увеличава обема си. При непрекъсната промяна на обем при поемане на вода и съхнене лакът се отделя от нокътя и това налага по-често сваляне и ново поставяне и нов рисков контакт с алергени. Съдържа и противогъбични и противобактериални средства. Гъбясалите, мухлясали и пълни с вода кожи и нокти приканват имунната система за отговор към нежеланите нашественици. И със сухото гори и суровото. Нападайки гъбясалата тъкан имунните клетки нападат всичко що е наоколо. МАСЛОТО Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.

15) Всичко продукти трябва да се почистват отвън. Ако по дръжка на четка или флакон на лак има неизпечен гел, едно отваряне на лака втрива гел по кожата. След ползване външната страна на гърлото се избърсва със спирт, защото тези лакове нямат разтворители и не изсъхват и се разтичат. Лакове и гелове се съхраняват почистени, прави, на хладно и в индивидуални найлонови пликчета. Един гел ми беше изпоцапал всички лакове в кутията. Някои гелове текат и поставени прави ако външната страна не е почистена. Идеалното е да не я цапаме като изчистваме четката само по вътрешната страна.

16) Лаковете и по-течните гелове задължително се разбиват преди употреба, защото ако в количеството, взето с четката няма достатъчно фото-инициатори лакът гелът не може да се изпече качествено. Гел-лаковете са твърди, когато са изпечени на около 50% и ако творението пуска цвят, това е сигурен белег за недопичане.

17) Спазваме срока на годност. Гел-лаковете могат да не се повредят с години докато не са отваряни. Затова и нямат дата на производство на етикета. Имат срок на годност, който е от 6 до 36 месеца след отваряне. След този период излагането на въздух износва фото-инициаторите и качествено изпичане е невъзможно да се гарантира.

Признаци на развита алергия
На всяка от нас може да се случи някой ден да се събудим със сърбеж около ноктите, белене мехури по ръце и/или крака, зачервяване на кутикули или пръсти, чувство на топлина по нокътните легла или целите пръсти. Ако се случва часове или дни след лакиране, особено с китайски лакове, най-вероятно се касае за алергия. Освен очевадните признаци около лакираното място може да има и възпалителна реакция по други места по тялото. Алергичната реакция може да се появи на отдалечена от лакираните нокти част от тялото без по и около лакираните места да има видими признаци на възпаление. Възпалени и зачервени очи, тъмни сенки около очите, белене или зачервяване на кожа на крака, лице, врат, кихане и течащ нос, запушен нос, сухота в гърлото, задушаване и други могат да се дължат на реакция към вещество в гел-лака или помощните материали за поставянето му.

Какво да направим ако подозираме алергия - при най-малкото съмнение трябва да изтичаме бързо в спешното отделение на най-близката болница или в първата аптека без да пробваме да сваляме лак или друго

  Предупредете някой наблизо - съсед, колега, непознат на улицата! Не шофирайте! Ако се чувствувате много зле и имате задух или прималяване, извикайте линейка и оставете входната врата отворена! Ако реакцията е по крака и стъпала, събуйте обувки и чорапи и обуйте по-широки чехли, защото може бързо да последва силно подуване и да не можете да стигнете до мястото, за където сте тръгнали. Първият път реакцията обикновено не е тежка, но е добре да сме подготвени.

Лекар или фармацевт ще ви предпишат лечение. Следвайте стриктно и не спирайте лечението за да опитвате бабини деветини! Алергични сте и трябва да го приемете. Спокойно, изход има! В днешно време има деалергизиращи терапии, имуномодулаторни диети и хранителни добавки. Алергията към гел-лак не е смъртна присъда и не е до живот. Важно е на организма да се даде време да се възстанови и да не бъде дразнен излишно.

1) Спира се лакирането с гел-лакове. Не ги пипате и не лакирате други хора с тях, дори с ръкавици.  С всеки нов контакт с тези вещества реакцията ще става все по-мощна.

2) Пазене от слънце докато се ползуват предписаните кремове и пазене от нови дразнители и изсушаващи кожата вещества. Миене на чинии и къпане с латексови ръкавици а за алергичните към латекс с ръкавици от винил.

3) Започваме да се храним пълноценно, с много протеини и витамини и достатъчно сяра и йод, за да може тялото ти да възстанови кожата бързо. Разучи хранителните добавки за кожа - витамини, желатин, ударни дози вит Ц и Д итн и започваме да ги приемаме (кетогенна диета ми помогна най-много)

4) Дерматолог в този случай няма с какво да помогне допълнително. Бегом при алерголог с торбата с продуктите, които са ползувани и списък на съставките им. Той ще установи към какво е алергията.  Оттам нататък отбягване на продукти, които съдържат алергена (може и повече от един алерген, за съжаление)

5) Ако има деалергизираща терапия и можем да си я позволим я започваме. Ако не - чакаме 6-12м и през това време приемаме подходящи естествени имуномодулатори без да се излагаш на допир до алергена. В интернет има много инфо за диети, терапии с лугол, челебитки, сминдух, разни билки.

6) след около година чисто хранене и билки и витамини пробваме плахо да поставим гел-лак на един нокът в добро състояние като почистване на кутикули извършваме само химически, без насилствено избутване и рязане на жива кожа. Стискаме палци и ако до 2 дни няма реакция започваме да се лакираш отново. Ако има..... сваляме лака и чакаме.

Била съм почти в такова положение. В момента си се лакирам с каквото си искам, но без да пипам кожи. Тялото има нужда от почивка. Един добре полиран къс нокът може да изглежда много добре и стилно. Японския маникюр (но без зверско обработване на кожи) е идеално решение за естествен къс нокът. Подходящ е за повечето алергични хора.

След като веднъж сме развили алергия следва да бъдем предпазливи и да отбягваме рисковете. 99% от получилите алергии са жени, които си правят домашен маникюр без гумени ръкавици, с китайски лакове и евтини слаби китайски UV или LEDлампи и премахват кутикули непостедствено след сваляне на стария гел-лак. Сигурна марка лакове, която алергични към други марки хора могат да ползуват е Shellac CND. Ако сте алергични към нея може да пробвате Striplac. Избягвайте китайските лакове на всяка цена, колкото и да са красиви и евтини!

Ползуването на гел-лакове след алергична реакция е напълно възможно и аз съм живия пример. Как да започнем отново? Първото лакиране трябва да е когато сме здрави и ръцете и краката ни са добре обгрижени и без възпаления.

1) Мажем кутикули редовно, по 2-3 пъти на ден и след всяко миене с вода за повече от минута с качествено масло за нокти.

2) Ако обработваме кутикули го правим поне 2-3 дена преди лакиране и само химически - с препарат, разтварящ мъртвите кожи. Не избутваме, не изрязваме и не пилим механично кожа около нокътя. Ако е необходимо, избутването и механичното премахване на кожи се прави седмица преди лакирането.

3) Лакираме за проба САМО един пръст - най-добре кутре или безименен пръст. С останалите пръсти си служим непрекъснато и излизанто им извън строя е неудобно. Ако няма реакция до седмица правим цял маникюр със същите продукти.

Как да лакираме за да намалим вероятността от рецидив:

1) На кутикули нанасяме отлепящ се течен предпазител от тези, които се ползуват за предпазване на кожата от цапане с лак при поставяне на печати. Чакаме да изсъхне добре.

2) Независимо от дължината на нокътя под свободния край поставяме форма (шаблон) за нокти. Това е особено важно когато се поставя праймер. Праймер по възможност не ползуваме за да свалим по-лесно маникюра в случай на спешна нужда.

3) На ръката с която лакираме слагаме непромокаема ръкавица с точен размер.

4) По целия нокът правим дебело лаково каре.

5) Лакираме с добре изцедена четка, така че лакът да не се разтича и чистим веднага с четка потопена в спирт ако случайно лак докосне кожа.

6) Ако кутикулите не са предпазени с лепило, лакираме с гел-лак базата на минимум 1мм от кожите.

7) Печем двойно в силна лампа

  Завършваме с топ без лепкав слой.

9) Въпреки липсата на лепкав слой по топа избърсваме добре със силен, поне 90% спирт за да премахнем всякаква следа от недоизпечен лепкав слой.

10) отлепяме лепилото

11) Мажем обилно с масло за нокти.

12)  Молим се всичко да е наред до следващия път.


 Eто историята на едно наше момиче решило проблема спазвайки препоръките на Невена https://bg-mam.ma/p/990236/35639565

Базова и важна информация за маникюра и продуктите за маникюр от HoneyBee33:
Скрит текст:
Базова информация за маникюра с гел лак за начинаещи – какво е необходимо да знаем, на кое да обърнем внимание и какво да купим, за да започнем да си правим гел лак вкъщи

При съмнение за алергия или каквато и да е, дори и минимална реакция, появила се около ноктите и по пръстите/ръцете, посетете лекар, преди да предприемате на своя глава каквото и да било! Не си купувайте кремове и мазила, не киснете ноктите в нищо, не приемайте лекарства, добавки или витамини, без да сте се консултирали с алерголог или дерматолог!
Алергична реакция към гелове или други продукти за маникюр може да се изразява в зачервяване около нокътя, парене, сърбеж, подпухналост, сълзене на очите и дразнене, белене на кожата, цепене, мехури. Списъкът не е изчерпателен и е добре да бъдете наблюдателни, особено ако за пръв път се докосвате до такива продукти!
След установяване на алергия, лекарят ще ви назначи лечение и ще се наложи да свалите всички от ноктите си и да преустановите лакирането за неопределен период от време. Може да опитате отново след време, но само след разрешение от лекуващия алергията лекар.

UV Лампи и техните характеристики
Геловете за нокти са продукти, които се втвърдяват при досега им с УВ светлина. Те съдържат фотоинициатори, които активират процеса на полимеризация, когато бъдат изложени на светлина с подходяща дължина. Лампите за полимеризиране на геловете претърпяха своето развитие и днес на пазара можем да срещнем почти само такива с ЛЕД диоди.
Погрешно е схващането, че УВ и ЛЕД са два вида светлина. Това са два вида ИЗТОЧНИК на светлина: всъщност, това което сме свикнали да наричаме УВ лампа с пури или със спирала, всъщност се нарича CFL – Compact Fluorescent Lamp, а другият вид източник на светлина е познатите LED – Light Emitting Diode. Светлината и в двата случая е ултравиолетова и виолетова – в спектъра на светлината 365-405 нанометра. Това е и диапазона, в който обичайно работят повечето лампи за маникюр.


Какво да гледаме, когато избираме лампа?
Обикновено лампите за маникюр се рекламират с гръмки надписи за мощността във ватове, което невинаги е първият фактор, на който трябва да обърнем внимание. По-важен е броя лампички вътре в самата лампа – те трябва да са поне 30 броя, и задължително да са равномерно разпределени по тавана и по стените на лампата.

 
В първия пример имаме добро разпределение на диодите и достатъчен брой диоди, което ще осигури равномерно изпичане на гел лака и ще намали риска от разтичане на неизпечен лак. Във втория пример има малко на брой диоди, които са само по страничната част на лампата и е възможно някои продукти да не се изпекат добре.

Цвета на вътрешността на лампата също е от значение. Черният цвят поглъща светлина, което намалява нейния интензитет и е възможно изпичането да става по-бавно. За предпочитане е белият цвят, а най-добре отразяват и разпръскват светлината във всички посоки лампите с огледална вътрешна повърхност, което допринася за равномерно изпичане и намаляване на риска от мъртви зони.

Удобство е ако лампата има сензор и се включва автоматично при поставяне на ръката в нея. Дисплеят с отброяване на секундите също е предимство, както и ако има бутон за low heat mode – той се използва в случай че имаме голямо количество продукт (например при изравняване) върху нокътя и изпичането му предизвиква силна екзотермична реакция, т.е. когато пари. Използва се и при по-тънки и чувствителни нокти за по-комфортно изпичане. Обикновено този бутон е или с таймер от 120 секунди, или с обозначението 99. Иначе стандартно бутоните за секундите са с разпределение 30-60-90-120 секунди, но може да срещнете и други конфигурации.


Други фактори при избора на лампа:
-   Лампите, които са отворени и отпред, и отзад разпръскват голямо количество светлина извън самата лампа и освен, че така се губи ефективност, може неволно да си изпечете и безвъзвратно да си повредите четките на гел лаковете и самите гел лакове. По-добре купете лампа, на която отворът е само отпред.
-   Не ви е необходима лампа, която побира две ръце. Така или иначе с едната лакирате, а другата печете и после обратно.
-   Лампите със свалящо се дъно са по-удобни за педикюр, както и при почистване на самата лампа.
-   Вече има и хубави лампи на батерия. Правилата за избор са същите, като гледате и капацитета на батерията, а предимството е, че не трябва да се лакирате до контакта или да останете с половин лакирана ръка, ако спре тока.

Лампи, които сме тествали и са добри:
SunONE - https://nailsbg.com/produkt/sunone-uvled-lampa-2448-w/
 
Sun Х5 MAX -   https://www.emag.bg/profesionalna-lampa-za-manikjur-i-pedikjur-s … jala-uv-led-150w- sunx5max- 150w/pd/DGPRXFMBM/?ref=sponsored_products_search_r_k_ra_1_3&recid=recads_1_62f5d20df72c845436fa693cbfa 7246fe833e8823340766876d8fa95fa21bf7d_1711349659&aid=3cab17c8-e3af-11ee-ad4a- 0a5077b57403&oid=170316865&aidr=5eb5be02-9e55-11ee-ad4a-0a5077b57403&scenario_ID=1
 
Sun X11 MAX:
https://www.aliexpress.com/item/1005006141104150.html?businessTy … ns_Copy&spreadTyp e=socialShare&bizType=ProductDetail&social_params=60547066946&aff_fcid=d8aee5d162234f6fb0d72e62108d5ae3- 1711011653435-04063-_ooNvlIk&aff_fsk=_ooNvlIk&aff_platform=api-new-link- generate&sk=_ooNvlIk&aff_trace_key=d8aee5d162234f6fb0d72e62108d5ae3-1711011653435-04063-
_ooNvlIk&shareId=60547066946&businessType=ProductDetail&platform=AE&terminal_id=6208e48c99454e20acb85ffc 20d25604

Sun 2C и SUN 4 също са добри, както и по-новите модели на марката – последно видях, че вече има SUN 17. Която и да изберете, гледайте я първо отвътре.

И една много добра лампа на батерия с огледално дъно: https://www.aliexpress.com/item/1005005505696780.html?spm=a2g0o. … rSeller.7.59a6Pem VPemV2K&gps-id=pcDetailTopMoreOtherSeller&scm=1007.40000.327270.0&scm_id=1007.40000.327270.0&scm- url=1007.40000.327270.0&pvid=66536836-0591-4b91-97f4-7a5f5b7c7e72&_t=gps-id:pcDetailTopMoreOtherSeller,scm- url:1007.40000.327270.0,pvid:66536836-0591-4b91-97f4- 7a5f5b7c7e72,tpp_buckets:668%232846%238110%231995&pdp_npi=4%40dis%21BGN%21126.82%21126.82%21%21%
21499.31%21499.31%21%402103297417116331099948888eade5%2112000033342582679%21rec%21BG%2120248070
36%21&utparam-url=scene%3ApcDetailTopMoreOtherSeller%7Cquery_from%3A

 
Всякакви „минита“ НЕ се препоръчват. С 1, 3, 6 или 9 лампички няма как да изпечете цялостно маникюр добре. Единствено вършат работа за фиксиране на декорации или при поставяне на горни форми, но след това задължително доизпичаме в голямата лампа.
    
 
Защо пари?
Паренето при изпичане само по себе си е вследствие на екзотермична реакция, тоест втвърдяването на гела отделя топлина. Колкото повече е количеството (по-плътен/дебел слой) гел, толкова повече топлина се отделя. Колкото по-близо до нокътя е нанесено, толкова повече се усеща, тоест много по-вероятно е да пари базата, която е директно върху нокътя, отколкото топа, който е на още поне 3-4 слоя разстояние от самия нокът. В повечето случаи паренето не опира до лампата, а до състоянието на ноктите и до продукта. Тънки нокти (или изтънени от неправилен маникюр) усещат паренето много повече от плътни и здрави такива.

Колко време да печем?
Добре е да спазваме препоръките на производителя, написани на всеки продукт.
За по-сигурно обаче можем да направим следния тест, за да видим как се изпича даден продукт, за колко време, както и какъв е вида на материала след изпичане:
Вземаме си нещо с гладка повърхност - може да е форма за изграждане, капак от пластмасова кутия за храна, целофан, найлонова опаковка от някакъв продукт, парче алуминиево фолио. Слагаме от гела върху него и изпичаме толкова секунди, колкото е препоръчал производителя. Като извадим от лампата отлепяме изпечения гел и
„изследваме“ дали е добре изпечен. Пипаме парчето изпечен гел само с ръкавици! (латексови, нитрилови, найлонови – без талк) Проверяваме дали има неизпечен продукт и от горе, и от долу. Би следвало долната страна на парчето (която е била в контакт с повърхността, върху която е поставен), при добро изпичане, да няма остатъчен лепкав слой, независимо от вида на продукта, а горната му страна да има лепкав слой (освен ако не тествате топ без лепкав слой).
Ако продукта е добре изпечен, значи всичко е наред. Ако има течен или леко „желиран“ продукт, както и ако пуска твърде много цвят, повтаряме теста като увеличаваме времето докато постигнем задоволителен резултат.
Опипвайки парчето изпечен гел между пръстите си (както казах, с ръкавици задължително!), можем да разберем и друго негово свойство – дали е пластичен или твърд. За масовия потребител и особено за домашна употреба при начинаещи дами по-подходящи са пластичните и гъвкави гелове – т.е. тези, които можем да огънем/навием буквално на фуния, без да се счупят. Трошливите продукти си имат своя пазар, но според мен не са особено подходящи за начинаещи.
Ориентировъчни времена за изпичане:
-   Прозрачна база, нанесена тънко – 30 секунди
-   Цветна база, особено ако правим изравняване – 60 секунди
-   Цветен гел лак – 60 секунди.
-   Топ лак – 60 секунди.
Дадените примери далеч не са правило и не важат за всички марки. Числата са съобразени с принципа better safe than sorry и са леко завишени, ако работим със силна лампа и некитайски марки. Има обаче и продукти, които се изпичат изключително трудно и дори 90 секунди понякога не стигат. В никакъв случай обаче не е валидно правилото на Мечо Пух – колкото повече, толкова по-добре. Както лесно може да се окажем с недопечен гел, така съществува и възможност да прекалим с времето на изпичане и да препечем и буквално изгорим гела. Възможно е в този случай гела да пожълтее и/или да стане трошлив и да ви се напука след ден-два – особено лесно си личи при по-светли цветове. Така че не дръжте ръката в лампата 3-4-5 минути. Най-добре тествайте, особено по- бюджетните марки.
За по-добро изпичане е хубаво да печем палеца отделно от другите 4 пръста. Така намаляваме шанса да се разтече гел по кожичките. Някои момичета дори предпочитат да пекат пръст по пръст, именно за да се избегне разтичането на материал по кожичките, особено при изравняване – в случаите, когато правим обем трябва да втвърдим гела веднага след поставянето му, защото ако директно започнем да си нанасяме на следващия пръст и да въртим и кривим ръката в разнообразни посоки, то неминуемо гела на предходния пръст ще се разтече. Това е т.нар. техника flash cure или замразяване – нанасяме продукт на един пръст, вкарваме в лампата за около 10 секунди, колкото да се застопори и да не се разтича и продължаваме със следващия пръст. Когато са готови и петте пръста вкарваме в лампата за 30 или 60 секунди, за да изпечем напълно. А може и на всеки пръст да си правим директно пълно изпичане – въпрос на предпочитания.
 
Електрическа пила
В последните години става все по-популярно да се работи с електрическа пила. С това се разрастна и пазара и разнообразието от видове и модели е огромно.
Както и при лампите, ще изброя най-важните правила и параметри, на които задължително трябва да отговаря една електрическа пила, както и примери какво да купим и какво да не купуваме.
-   Пилата да е с поне 35 000 оборота.
-   Да се върти в двете посоки
-   Ръкохватката да има механизъм за заключване на накрайника
Това са абсолютно задължителните неща за електрическата пила и нещата, с които не правим компромиси. Други характеристики, които можем да обмислим, когато избираме пила:
-   Гледайте самата пила да е удобна – ръкохватката да е по-фина и да не е тежка и неудобна в ръката, тялото също не е необходимо да е тежко и огромно.
-   Удобство е ако има бутон за пауза
-   Удобство е ако е безжична

Какво да НЕ купуваме: морално остарели, слаби като обороти, тромави, тежки и такива, които нямат механизъм за заключване на накрайника.
 
Примери за хубави пили в различни ценови диапазони:

https://www.aliexpress.com/item/1005003297219042.html?businessTy … ns_Copy&spreadTyp e=socialShare&bizType=ProductDetail&social_params=20767895662&aff_fcid=70c6f6b6b4a144cdbfbb4eaaf263bd14- 1711629245413-08883-_onXolXQ&aff_fsk=_onXolXQ&aff_platform=api-new-link- generate&sk=_onXolXQ&aff_trace_key=70c6f6b6b4a144cdbfbb4eaaf263bd14-1711629245413-08883-
_onXolXQ&shareId=20767895662&businessType=ProductDetail&platform=AE&terminal_id=6208e48c99454e20acb85ff c20d25604

https://www.aliexpress.com/item/1005003478233025.html?businessTy … ns_Copy&spreadTyp e=socialShare&bizType=ProductDetail&social_params=20764831574&aff_fcid=56218baa17fc4b748ebebda1943dd6dd- 1711629247707-06259-_oFPgp64&aff_fsk=_oFPgp64&aff_platform=api-new-link- generate&sk=_oFPgp64&aff_trace_key=56218baa17fc4b748ebebda1943dd6dd-1711629247707-06259-
_oFPgp64&shareId=20764831574&businessType=ProductDetail&platform=AE&terminal_id=6208e48c99454e20acb85ff c20d25604

https://manicureworkshop.com/%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%8 … %D1%87%D0%B5%D1%8 1%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D0%B8%D0%BB%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-
%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D1%8E%D1%80-my-perfect-nail-drill-35000/
 
https://nailsbg.com/produkt/elektricheska-pila-strong-210-65w/   -   марките   Стронг   и   Маратон   се   водят професионални, съответно са и по-скъпи. Мрежово захранване.
 

https://www.aliexpress.com/item/1005004894618541.html?aff_fcid=4 … 9681c6dc466d9a0a- 1711629252552-00334-_oEWSGiu&aff_fsk=_oEWSGiu&aff_platform=api-new-link- generate&sk=_oEWSGiu&aff_trace_key=42d6018f83414af69681c6dc466d9a0a-1711629252552-00334-
_oEWSGiu&terminal_id=6208e48c99454e20acb85ffc20d25604&afSmartRedirect=y – единствената пила от всички тествани, която е само писалка, без тяло, отговаря на критериите за безопасност и работи достатъчно добре.
 
 
https://www.aliexpress.com/item/1005003293372353.html?spm=a2g0o. … f1dCLnsw1&algo_pv id=bc4d7266-8250-4073-8e1c-b8eb4438d248&algo_exp_id=bc4d7266-8250-4073-8e1c-b8eb4438d248- 10&pdp_npi=4%40dis%21BGN%21401.05%21280.74%21%21%21217.64%21152.35%21%402101e56617116295145783
225e332b%2112000025058885458%21sea%21BG%212024807036%21&curPageLogUid=OwTbGBUwZ9qm&utparam- url=scene%3Asearch%7Cquery_from%3A – безчетков мотор, изключително тиха, никакви вибрации, много мощна, пили гладко. Мрежово захранване – не е безжична.
 
Накрайници
Каквато и пила да си вземете задължително е да си купите отделно накрайници. Тези, които идват в комплект с пилите, дори и по-скъпите, не стават за нищо.
Накрайниците различаваме по материала, от който са изработени, и по цвета, който индикира грубостта им. Твърдосплавните (първата снимка) и керамичните накрайници се използват за сваляне на гел. На втората снимка са „диамантени“ накрайници, които използваме за обработка на кожичките.
И двата вида имат цветови обозначения – от фин към груб – жълт, червен, син, зелен, черен.
И двата вида идват в разнообразни форми и размери и е въпрос на свикване и лично предпочитание. Повечето момичета тук използват за сваляне форма „царевица“, и „пламък“ за кожичките.
 


Ето няколко клипа за сваляне на гел лак: https://www.youtube.com/watch?v=VCOIiREGmzY&t=1s https://www.youtube.com/watch?v=ddZFMxBMOHQ https://www.youtube.com/watch?v=2WMDLmFeE34&t=333s https://www.youtube.com/watch?v=jXE7gEeReIM

И едно много изчерпателно видео за обработка на кожички с електрическа пила: https://www.youtube.com/watch?v=hl4Qw1kVG8g
 
Инструменти

Пила за оформяне – стандартните пили за нокти са в разнообразни цветове, форми и размери, като това е въпрос на лично предпочитание. Грубостта на пилата е обозначена с числа (грит 100/180 означава, че от едната страна грубостта е 100, а от другата 180) и най-общо казано, колкото по-малко е числото, толкова по-груба е пилата. Обикновено за естествени нокти подходящи са пилите с грит 180, като при по-тънки и чувствителни нокти може би е по-добре дори 220-240. Пили с грит 150 и надолу се използват при изпиляване на по-голямо количество изкуствен материал, при драстично скъсяване на дължината или при много твърди и здрави нокти.
Буфер пили – за да се задържи гел лак или каквото и да е друго покритие върху нокътя, е хубаво той да бъде матиран. Грубостта на буфер пилите е сходна на тази на пилите за оформяне и обикновено буфер пила с грубост около 150-180 ще ви свърши добра работа за хубаво матиране на нокътя, без да го наранява и изтънява ненужно. Числата варират между различните марки, разбира се – трябва да пробвате. За предпочитане са т.нар. sponge buffers, избягвайте блок пили, които са с номерирани стъпки – обикновено не стават.



Ноктите можем да оформим по наш вкус, като е много важно да НЕ препиляваме точките на растеж, което е особено лесно при по-стеснените форми бадем, балерина и стилето.

 
Избутвач, клещи и ножички
Темата за обработка на кожичките и кожната гънка от край време поражда спорове и всеки може да прецени състоянието на ноктите и кожичките си и да реши дали иска или не иска да избутва и/или изрязва кожичките.
От професионална гледна точка обаче, за красив, изчистен и със завършена визия маникюр, както и за добра издръжливост на последващото покритие, почистените и обработени кожички са важна стъпка.

Избутвач:
Избутването на кожичките и почистването на нокътната плочка от кутикули допринася за две неща:
1)   по-чисто, гладко и близко до кожата лакиране;
2)   когато нокътната плочка е добре почистена и по нея няма остатъци от мъртва кожа, гелът ще има по-добро сцепление и ще прилепне много по-добре, което ще му помогне да се задържи на нокътя и ще намали шанса за отлепвания впоследствие.
 

Избутване може да изберете да направите със скосена дървена пръчица или с метален инструмент.
Дървените пръчици от хигиенни съображения е хубаво да изхвърляте след всяка употреба и да не се използват повторно. Металният избутвач от качествена неръждаема стомана търпи всякакви видове дезинфекция и стерилизация. Ако се спрете на метален избутвач търсете такъв с хубава извивка и тънък профил. Предимство е, ако в другия му край има „стъргалка“:
 
Клещи и ножички:
Качествените, фино заточени режещи инструменти могат да са малко по-скъпи, но по-добре е изобщо да не ползваме такива, отколкото да купим евтини и некачествени, с които само ще надъвчем кожата и има опасност от разраняване и инфекции. Не ползвайте нокторезачка, за да си изрязвате кожичките, нито пък онзи инструмент с виличка отпред – шанса да се порежете е огромен.
Клещите можем да разделим по два критерия – дължина на острието (в милиметри – 3мм, 5мм, 7мм…) и вид на рамената (с едно и с две рамена, или с пружина). И двете са въпрос на лични предпочитания. Ако за пръв път купувате клещи заложете на среден размер острие, например 5 милиметра, и две рамена.
Аналогично и ножичките варират според дължината на острието, дължината на рамото, както и извивката на самото острие. Отново е въпрос на лично предпочитание и вероятно проба-грешка.



Марки инструменти, които използваме и препоръчваме:
Сталекс –
https://elenaartnails.com/store/izbutvach-s-nakrainic-za-pochist … ane-50-2-smart-1/ https://elenaartnails.com/store/kleshti-za-kozhichki12-3/

Солинген –
https://2styrkela.com/instrument-76-530.html
https://2styrkela.com/kleshti-za-kojichki-erlinda-solingen-12-ostrie-13-235.html

Mr.Green – https://www.aliexpress.com/item/10000399157709.html?spm=a2g0o.st … teWysiwyg_1275722 220.10000399157709
 
Същинските продукти за направата на гел лак у дома

1.   Обезмаслител, дехидратор, праймер, фрешер, бондер, ултрабонд и прочие, или как да не се загубим в превода.
Всяка марка предлага свои продукти и обикновено наблягат на това, че за най-добри резултати трябва да се използва цялата система на марката т.е. да си купите всичките им продукти. Макар да има малко истина в това, нещата не стоят точно по този начин.
Гореизброените продукти могат да се обобщят като „подготвителни“ и въпреки разнообразието от наименования, обичайно става въпрос само за два вида продукт:
-   Продукт (да го наречем условно обезмаслител) за изсушаване на нокътната плочка – тези продукти са на спиртна основа и тяхната цел е да обезмаслят/изсушат/дехидратират нокътя. Миришат силно алкохолно и често са в прозрачни или прозиращи шишенца. Течни са като спирт и се изпаряват напълно секунди след нанасянето, т.е. не можете да познаете дали е или не е нанесен такъв продукт. Ако преди това сте си почистили добре ноктите от прах и сте ги обтрили с безвлакнест тампон, напоен с течност за почистване, или спирт, или чист ацетон, то този допълнителен продукт в шишенце с четчица не е задължителен. Относително безвредни са и не е страшно, ако случайно попадне върху кожата. Такива продукти са например Нейл фрешерът на Коди, PH бонда на Гелиш, Клареса и много от по-евтините марки също имат такъв продукт в системите си.
-   Праймер или бондер (въпреки, че се среща и с други наименования) – делят се на два вида – acid и acid free. Целта на този продукт е да осигури по-добро слепване на гел лака с нокътя. Безкиселинния праймер се води по-безвреден и работи образно казано като двойнозалепващо тиксо. След като го нанесем и изсъхне, се вижда, че върху нокътя има тънък лепкав филм. Киселинния праймер е по-агресивен, използва се изключително пестеливо и по възможност само в краен случай, ако нищо друго не успява да задържи гел върху ноктите. Според описанията на някои производители киселинният праймер, образно казано,
„разяжда“ микроскопични дупчици по повърхността на нокътя и по този начин спомага гела да прилепне по-добре. Праймерите, и киселинните, и безкиселинните, са агресивни и причиняващи алергии продукти и трябва да се внимава изключително много при използването им и да не се докосва кожата. Добър и бюджетен ултрабонд има на марката SNB (Star Nails Bulgaria). На Коди също е хубав.


2.   База
Базата е може би най-важният продукт, който трябва да изберете, за да направите маникюр, който да се задържи на ноктите ви и в същото време да сте спокойни, че няма да имате проблеми. Базата е най-сложния продукт и с най-много вариации, от които да избираме.
-   Прозрачна база – винаги препоръчваме ползването на прозрачна база като първи слой, който ще е в контакт с нокътя, без значение какво слагате по-нагоре.
-   Цветна каучукова/изравняваща база – с изравняваща база можем да направим укрепване/апекс на ноктите. Правилната архитектура е от ключово значение за здравината на нокътя, като къде ще поставим апекса и колко ще бъде висок той зависи от дължината на самия нокът, както и от формата му:
 
 

Ако правим изравняване/апекс с базата, е по-лесно да нанесем първо тънък слой, и преди да сме го изпекли да поставим и разнесем по-голяма капка. Помага и обръщането на нокътя надолу – гравитацията ще разпредели материала равномерно.

-   Бази с фибростъкло/линт бази – имат вътре малки власинки, което ги прави по-здрави и подходящи при проблемни нокти


3.   Цвят
Що се отнася до цветните гел лакове, изборът е неограничен. Ако имате хубава база и качествен топ лак, посредата между тях може да сложите всичко.
Ето някои марки гел лакове, които момичетата в темата ползват:
-   Китайски лакове: Venalisa, GDCoco, Mad doll, Beautilux, Elite 99, Born pretty, Michey и Monasi, Canni, Mshare, Art lalic, Meet across, Azure.
-   Полски и украински лакове, от които сме доволни: Kodi, Hi Hybrid, Palu, Claresa, Silcare, Neonail, Semilac, Sunone, Molekula, Valerie, Adore cosmetics, Neess, Rocks, Moon, PNB, Reforma, Indigo, Patrisa Nail, komilfo, HD Hollywood.
Нови марки се появяват всеки ден и изборът е огромен. Най-добре е да тествате няколко от ценовия клас, който ви устройва и да прецените кои ви допадат като консистенция, плътност, пигментация и т.н.


4.   Топ лак
Топ лакът е също е много важен за визията и издръжливостта на маникюра. Обикновено под „хубав топ“ се има предвид такъв, който не се драска, стои лъскав дълго време и разбира се да е здрав и да не се получават отчупвания. Има стандартни гланцови топове с лепкав слой, топове без лепкав слой, матови топове с лепкав и без лепкав слой, топове с частички или модерните напоследък арт топове, както и такива с лек цвят или оттенък.
 
5.   Други материали и консумативи:
-   Тампончета за почистване и обезмасляване на нокътната плочка – трябва да са такива, които не пускат власинки. Кръглите тампончета за премахване на грим няма да ви свършат работа.
-   За почистване и обезмасляване на нокътната плочка най-евтиният вариант е 95% етилов спирт от аптеката.
Може да използвате и 100% чист ацетон, който обаче е малко по-агресивен към кожата.
-   Етилов спирт 95% върши страхотна работа и за почистване на лепкавия слой на топ лака, ако ползвате топ с лепкав слой. Не почиствайте лепкав слой с ацетон или ацетон-съдържащи продукти!
-   Ако сваляте гел лака с накисване в ацетон или ацетонов лакочистител, може да използвате късчета памук, като ги увиете с обикновено домакинско алуминиево фолио, или силиконови „шапчици“, или пък пластмасови щипки.
-   Не е лошо да ползвате масло да кожички, въпреки че много момичета го смятат за маловажно и нямат този навик. Води се, че маслото от жожоба подхранва много добре ноктите и попива лесно, но каквото и масло да вземете ще ви свърши работа. Има най-различни вариации на пазара, а можете да си направите и ваша комбинация.
Ето една сполучлива комбинация от Почти безобидна:
в стъклено шише от 50 мл. слагам 20 мл. масло от жожоба, 20 мл. арганово масло и 10 мл. бадемово масло; добавям 3-4 капки лимоново масло, 2-3 капки иланг-иланг и 2 капсули витамин Е


Сайтове, в които можете да намерите всичко за маникюра:
http://www.aliexpress.com/ https://elenaartnails.com/ https://www.mynails.bg/ https://manicurezone.com/
https://beautymall.bg/manikiur-pedikiur/gel-lak-za-nokti https://liklakshop.com/
https://optima-trade.eu/ - зъболекарски сайт, където може да намерите фрези и накрайници за ел. пила https://nailmastershop.com/bg
https://blueskyshop.bg https://makeup.bg/categorys/23440/ https://nailstore.bg/
https://www.ebay.com/itm/400779263324?hash=item&campid=533780808 … omid=817195&mkevt
=1&mkcid=1&mkrid=711-53200-19255- 0&ufes_redirect=true&campid=5337808087&toolid=10001&customid=325367&mkevt=1&mkcid=1&mkrid=711-53200- 19255-0&ufes_redirect=true - Gelish топ лак, който е фаворит сред момичетата тук (от ползвалите го) http://goldenshop.bg/
https://www.amazon.com https://kodi.pro/
 
Последователност:
1.   Сваляне на старото покритие – тук вариантите са много и зависи какво точно е въпросното старо покритие. Обикновен лак сваляме по стандартния начин с лакочистител. Гел лак и разтворими продукти можем да свалим чрез накисване или чрез частично или пълно изпиляване, а твърди гел продукти – само с изпиляване.
2.   Оформяне на ноктите
3.   Буфериране/матиране на повърхността на ноктите
4.   Обработка на кожичките – избутване, обработка с електрическа пила по желание, изрязване ако е необходимо. Можем да използваме и продукт за омекотяване преди избутването, особено ако няма да ползваме електрическа пила след това.
5.   Почистване на ноктите с течност за обезмасляване. Обръщаме специално внимание на зоната около кожичките. Всички остатъци от прах и от продукта за омекотяване (ако сме ползвали такъв), трябва да бъдат изрядно почистени.
6.   Дехидратор и/или ултрабонд, ако ползваме такива. Може да не се слага по целия нокът, а само по свободния край и ръбчето на ноктите.
7.   Тънък слой прозрачна база – по-добра издръжливост се постига, ако този първи слой е втрит хубаво в нокътя. Винаги и на всеки слой гел лак много внимаваме да не докосваме кожичките. Ако попадне продукт върху тях почистваме с дървена пръчица преди да изпечем, а ако изцапаното е прекалено много и трудно за почистване може направо да изтрием целия нокът и да нанесем наново този слой.
8.   Изравняване, ако правим такова
9.   Цветен гел лак в два или три тънки слоя
10.   Декорации, ако правим такива
11.   Топ лак. При по-начинаещи е добре с всеки слой гел лак да се запечатва свободния край и цялото ръбче на нокътя.
12.   Почистване на лепкавия слой – винаги в посока от кожичките към свободния край – не връщаме в обратната посока. Натискаме умерено и минаваме хубаво целия нокът.
13.   Масло за кожички и/или крем за ръце
 
Допълнителни съвети:
-   Хубави клипове с базови инструкции за направа на маникюр има главно в каналите на руски и украински влогърки из Ютуб. Част от харесваните от нас канали са: Nailcou, Sakramel, Masha Create, Alena Lavrenteva, Tatiana Bugrij. В каналите Light elegance nail products и The Nail Hub пък можете да намерите много видеа с изключително много детайли и подробности за алергии, химичните и физичните свойства на гел продуктите, както и всякакви научни подробности за лампи и т.н. Хубави видеа на български език в Ютуб качва Полина Василева – polinailsgel.
-   Никога не дръжте гелове, гел лакове, четки и т.н. пред работеща лампа. Светлината, която частично излиза от отвора на лампата дори и в малки количества може да ви втвърди или сгъсти геловите продукти и да ви изпече четките, което ги прави неизползваеми.
-   Не се лакирайте на директна слънчева светлина, например пред прозореца при силно слънце или пък на терасата. УВ лъчите на слънцето имат същия ефект върху гела, както и УВ светлината от лампата за маникюр
– ще ви изпече четките.
-   Цветен гел лак (който НЕ Е база) нанасяйте тънко, за да предотвратите набръчкване.
-   Добре е цветните гел лакове да се разклатят преди употреба, особено ако са по-силно пигментирани.
-   Допустимо е почистването на лепкав слой и междинно (между слоевете), а при някои видове декорации дори е необходимо.
-   Може да си направите маникюра от край до край първо на едната ръка, а след това на другата. Пипането на инструменти, тампончета и лакове, както и маневрирането с полуготов лак и прехвърлянето лява-дясна ръка бавят, неудобно е и може да доведе до неволно разваляне на постигнатото до момента.
-   Нашумелите напоследък цветни бази понякога са капризни и е възможно да се изпичат трудно, не само ако лампата е по-слаба, но и ако е прекалено силна. За да се втвърди продукта е необходимо до него да достигне светлината от лампата, а при плътен изравняващ слой цветна база понякога това не е възможно. Получава се така, че светлината прониква в гела, но само донякъде – не успява да достигне цялата дълбочина/дебелина и имаме гел с изпечена повърхност и течна сърцевина, което е предпоставка за алергии. Тук добър пример е препратката към океаните и как водата уж е прозрачна, но на дъното на океана е пълен мрак и светлина там не достига. Цветните бази не са 100% плътни и през тях преминава някаква светлина, но ако гела е прекалено много няма да успее да се изпече в дълбочина. Когато правите изравняване винаги се уверявайте, че гела е добре изпечен. Може да проверите като натиснете върху нокътя с избутвач или друг инструмент. Ако потъне дори минимално – сваляте покритието от нокътя и започвате отначало.
-   След като приключите с маникюра и сте нанесли и изпекли топ лака, изчакайте да „изстине“ няколко секунди, преди да почистите лепкавия слой.
-      Обикновено ръбовете на пилите за оформяне, когато са нови, са доста остри и може да се порежете неприятно, докато оформяте ноктите (като порязване на лист хартия). За да избегнете това може да минете (изпилите леко) ръбовете на новата пила по цялата й дължина със старата пила.
-   Дръжте гърлата на шишенцата с гел чисти. При разливане на гел по гърлото на бутилката почиствайте с тампонче със спирт. В идеалния случай е хубаво геловете да се съхраняват прави, а не легнали. Задължително е да са на място, където няма пряка слънчева светлина, а най-добре на тъмно (в шкаф, чекмедже, или непрозрачна кутия).
-   Околната температура влияе на геловите продукти и колкото по-топло е в стаята, толкова по-течен става гела. Това може да е търсен ефект за някои, но в случай, че гела ви се струва прекалено течен, може да го сложите за половин час в хладилника преди да се лакирате. Обратно, ако ви е прекалено гъст и труден за работа пък може да се затопли малко – има мини usb нагревателчета из алиекспрес.
 
И последно, за стартовите комплекти:
Стартовите комплекти за маникюр обикновено са пълни с ненужни продукти със съмнително качество, с цел да изглежда, че получавате много неща в комплекта. Лампите към тези комплекти обикновено са с малко лампички (диоди) и ниска мощност; база, цвят и топ лак от съмнителни, обикновено китайски марки, и са пълни с удължители с лепило, стикерчета, камъчета, четки с лошо качество, ваничка за накисване, готови фолиа за сваляне и още куп други абсолютно ненужни неща. В същото време, същите тези комплекти са на космическа цена именно заради усещането, че съдържат безброй „ценни“ консумативи за маникюр. Най-добре е да си закупите всичко поотделно. Ето пример за много, ама много кофти комплект за маникюр, на цена „само“ 95 лева:
 

На пазара има едва няколко такива стартови комплекта, които според нас си заслужават и съдържат продукти с добро качество, които наистина са нужни при направата на базов маникюр и които наистина ще използвате: https://elenaartnails.com/store/komplekt-gel-lak-vk- schi/?attribute_options=%25D1%2581%2520%25D0%25BB%25D0%25B0%25D0%25BC%25D0%25BF%25D0%25B0

https://www.notino.bg/semilac-paris/uv-hybrid-love-me-komplekt-za-perfekten- manikjur/?cjdata=MXxZfDB8WXww&utm_source=cj&utm_medium=affiliate&utm_campaign=4676975&utm_term=797 2641&cjevent=2b5c049be76111ee836100440a18b8f9

С купуването на стартов комплект, макар и хубав, си подсигурявате обаче едва абсолютния минимум. Най-добре е да си набавите всичко поотделно според вашите предпочитания.

И сега може да се насладите на прекрасните маникюри от участниците в предходната тема:

Един невероятно красив маникюр на Karmilla

Класическа красота и прекрасно изпълнение от esmeralda23

и още красоти от  esmeralda23


Два изящни морски маникюра от Мелина_3

свежест от Pipence
  и още от Pipence

Шукарно и уникално свежо изпълнение от Mini Me

и още красоти от  Mini Me

Много стилно от Sibil1987
От Sibil1987

Лято от Butterfly
и още от Butterfly

от Krilata

от Iva_Lina

от Mountain_Crystal
още красоти от Mountain_Crystal

от Part_Of_Me

от M-Angel

перфектно изпълнение и красота от Melany99

красиво и цветно от HoneyBee33
и още от HoneyBee33


от kati_kz

от meoww

от AniNe

от Танита

от Rimmona
от Elena_of_Avalor

от sunny-n

цветна свежест от Bambie
и още нещо от Bambie


от Anyyyone

от Daylily

от Cecko05


красоти от Prime

Изящно от CruellaDeVil
и още от CruellaDeVil


красиво от StiliyanaTomova706487


ефирно от Мимчето7
и отново от Мимчето7
от Iva_Lina

от klavi100

от evayata


от MariyaS

от The Rose

от Лолита
 
bubolecheseleche

пт mememe

от StellaRose3

от SonyaB

от shtipalkata

от Miracle@3

от Катрин

от Лисичка

от anikolova86

Първи стъпки, но много успешни  на Петенце

от Hatersgonnahate

и от мен topsy1
Виж целия пост
# 1
момичета, май ще се присъединявам към отбора и аз Simple Smile

да попитам дали имате конкретно инфо за модели sun, които да изпичат cnd shellac и/или andreia professional tru pure? към тези две марки лакове съм пристрастна заради състава...

sun t5 е намален в момента в БГ, но мога да си купя и от алито, ако имате опит с конркетен модел.
Виж целия пост
# 2
Честита ни нова тема! Само красиви лятни маникюри да има!
Виж целия пост
# 3
Благодаря за новата тема, Topsy, и за старанието, което си вложила! Heart Eyes Истински кеф е човек да види толкова много красиви наши творения на едно място! Heart Eyes

Arino, за CND съм чувала, че е най-добре да се изпичат в тяхната собствена лампа. За лаковете на Андрея нямам идея, защото не съм пробвала, имам само техен акрил, веган серията без НЕМА в зелените бутилки визираш, нали?
Лампа задължително с бяло или светлоотразяващо дъно и мин 30 диода. Оттам нататък другото са детайли. Тази Т5 ми излиза в нета, че е черна отвътре, не препоръчвам да взимаш такава, защото черното поглъща светлината, съответно някои цветове не се полимеризират добре. Разгледай споделеното от HoneyBee33, което Topsy е включила в новата тема, има доста изчерпателна информация за лампите.
Виж целия пост
# 4
да,зелената имам предвид, тя е без hema. много ти благодаря за съветите, ще доразгледам, аз прочетох,видях и кои препоръчвате и ги има в алито, но просто се чудех за тази,която е под ръка в бг. отделно ми се иска някой да е пробвал... виждам от препоръчаните sunone в nailsbg в описанието пише, че изпича и shellac...

наистина маникюрите на снимките са страхотни, голямо вдъхновение Simple Smile
Виж целия пост
# 5
В Емаг може да си вземеш почти всички модели, предлагани и в Алито, цените са доста сходни. Може да си вземеш и собствената лампа на Андрея, ако не те боли душата да инвестираш една идея повече. Не знам в Бг колко струва, тук е 40 евро. Специално тази серия гел лакове е доста нова и се съмнявам някой от темата да ги е пробвал. Но винаги можеш да говориш с дистрибутора им и да попиташ дали се полимеризират добре в стандартна лампа. Не би трябвало да има проблем според мен.

Ти с алергия ли си, че търсиш Hema free лакове? Семилак имат доста такива и гласувам с 2 ръце за тяхната лампа, страхотна е. (Не се сдържах и преди няколко седмици поръчах онзи стартов комплект с лампата, 100 процента си струва, защото само тя иначе струва почти колкото комплекта).
Виж целия пост
# 6
кой е онзи комплект?? не съм алергична, но искам хубав състав, онзи 7-free 10-free т.н. ако имаш препоръки други, моля!!

абе в емаг са двойни, но ще поразгледам,сигурно изпускам някои модели...
Виж целия пост
# 7
Благодаря много за темата,
Дано всичко да е наред с Кармила, определено липсва в темата.

Есмералда, вече не си в БГ?
Виж целия пост
# 8
Ето това е комплектът:
https://www.notino.bg/semilac-paris/uv-hybrid-love-me-komplekt-z … rfekten-manikjur/

Преди няколко седмици го споделих, защото някой търсеше комплект, в крайна сметка си го купих аз, защото с намалението излизаше към 115 лв Grinning (само лампата е около 100 лв). Но имай предвид, че тези лакове в комплекта не са Hema free, има обаче други на Семилак, които са.

Скрит текст:
Танита, в Испания съм вече от почти 1 година.
Виж целия пост
# 9
Аз имам 3 лака на Andreia, но май не са hema free. В сини шишенца са, някакви по-пигментирани май се водят. Изпичат ми се нормално в Sunone и SunX7 max /която ползвам рядко/. Единия обаче е червен и ми прави топа на дупки, а като му махна лепкавия слой часто от цвета остава по тампона. С другите два цвята обаче го няма този проблем.
Виж целия пост
# 10
Благодаря за темата!

CND съм пекла в Сън 1 и става идеално.
Виж целия пост
# 11
Благодаря за темата!

CND съм пекла в Сън 1 и става идеално.

Това е sunone, нали? Благодаря!

И още едно питане: не намирам бг сайт да продава cnd?? Немският Амазон ми е вариант. Но имаме ли някоя бг опция,която пропускам?
Виж целия пост
# 12
Благодаря за новата тема 😍

Много бързо взеха да ми растат ноктите и кожите, а и маникюра бързо ми омръзва. Нямам време да сменям толкова често 😂
Виж целия пост
# 13
Да, sunone.
И да добавя за чорапките за крака, аз също пробвах няколко марки. От тези, корейските съм най-доволна:
(Сега гледам имат нов изглед, но марката е същата.)
Holika Holika Baby Silky Mask Sheet (Hand/Foot/One Shot Peeling)
Виж целия пост
# 14
Topsy, чудесно си се справила Blush
Благодаря за новата тема:blush:
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия