Закон за яслите

  • 1 537
  • 18
# 15
Смятам за правилно, ако една майка не работи да си гледа детето и да не заема нейното дете мястото на работещи родители.
Недостигът на места засяга най-вече. големите градове. В малките градове, както е в случая, често даже има и свободни места.
А в големите градове (говоря най-вече за София) децата ги приемат, само ако успеят да се класират. Дават се по 2т на работещ родител, тоест безработните не получават точки. С други думи - няма как да изместят детенце на двама работещи родители.

За самотен родител е особено важно да може да разчита на яслата, независимо дали работи или не.
Виж целия пост
# 16
Със сигурност никой няма нищо против майката, бащата и детето, както и правото му да посещава детска ясла или градина.
Опитаха се да обяснят вкл. и аз, че лятото са сборни групи и може наистина да има заповед на Общината, може да са слети две детски градини. Така броят на децата примерно в една група, където има само 1 госпожа трябва да е примерно 24 деца.
Казвам примерно, не знам дали това е точната бройка.
Съответно децата, които има кой да ги гледа не отиват на градина и остават децата на работещите родители.
Ако безработен родител държи детето му да посещава в тези два месеца градината, въпреки, че няма работни ангажименти, то тогава детето на безработния родител заема 1 място на дете с работещи родители .
По този начин дете с работещи родители може да остане без място, защото безработен родител ходи, вдига сканадали и се кара с госпожата и лелките.
Не знам как по-подробно да го обясня.
Виж целия пост
# 17
Няма как изрично да напишат, че децата на неработещите не може да посещават яслата/ДГ, защото се води дискриминация. Дори да има наредба, тя ще е от сорта по преценка на директорите. И дори тогава е малко сива зона.
Виж целия пост
# 18
За сборните групи ми е много странно твърдението, че едно дете може да измести друго дете по-нуждаещо се.

За толкова ясли (3) и ДГ (2), през които сме минали - винаги, винаги са ни искали списък с децата, които ще посещават лятото. Винаги казват, ако можем да си задържим детето вкъщи, ще е по-добре за тях, но за всичките тези години никога не са казвали, че има ограничен брой места. Всеки път те образуват толкова сборни групи, колкото е нужно за съответната бройка деца, които са в списъците.

Аз продължавам да не разбирам защо темата все завива към начина на възпитание на детето и общуването с него. Темата е за друго - имат ли право да ограничават достъпа до ясла на децата на безработните родители (защото можели да си ги гледат вкъщи). Темата не е за възпитанието или за проблемните деца в яслата.

Както писах - плавна адаптация в БГ няма. Голямата ми дъщеря като я водих на ясла, всяка сутрин и говорих как ще си прекара деня там, колко ще е интересно (защото ще правят това и това), как ще си играе с играчките и с другите дечица, как ще пеят и танцуват. И после като се наспи, ще дойда да я взема. Всеки път я успокоявах, че не я оставям за дълго време и т.н.  На път към яслата и пеех песнички за яслата, където се говори, че родителите винаги се връщат и какво ли още не. Е ми докато ходеше на ясла продължи да реве като я оставям. Просто има си такива деца и това не е причина да му отказват да посещава ясла.
Тоест не разбирам защо все се повтаря колко е грешна майката и затова видиш ли не й искат гарджето в яслата. Ми не е така - лесно или трудно дете, това им е работата, за това им се плаща. За това са учили, в тази сфера имат опит. То е лесно да се абдикира и да кажат на майката да си го гледа. То ако всеки на работа тръгне да си гони клиентите под претекст, че сами могат да си свършат работата... икономиката ще се срине.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия