Био зеленчукова градина, нашето райско кътче! (ТЕМА 58 )

  • 32 157
  • 741
# 420
Вярно, че има и листна 🤣, искам глави.
Виж целия пост
# 421
И аз ама не знам как стават 😆😆😆
Виж целия пост
# 422
Целината е три вида   листна стъблена (дръжкова)и главеста.
Предпочитам листната, лесно се размножава и ми харесва. Главеста си купувам една, две, глави и изкарвам цяла зима.
По стечение на обстоятелствата тези дни посетих едни балкански села и едно съседно на София,  благородно завидях на жителите им. Хората са имали сняг, мокро е, дори кално,  по усоините места още има следи от сняг. А ние в полето ни дъжд, ни сняг, само вятър и мъгла....
Виж целия пост
# 423
По-миналата година сях главеста целина от купено семе.
Сях я както морковите и пащърнака, дори беше близо до тях. Беше на капковото. Станаха чудни листа, не знам защо имаше едни ню-ню главички, а уж на пакетчето пишеше главеста целина и снимката съответстваше. Явно са сгрешили като пакетират. Яд ме беше, че сях малко, защото не ми е нужно голямо количество глави целина.
Виж целия пост
# 424
Сега чета, че им трябвало мн светлина, но хладен и влажен климат, при нас ние влажно ни хладно, идеална т им било 20градуса 🤣🤣 и били мн взискателни към почвата... май няма мн смисъл да се оробвам.
Виж целия пост
# 425
Аз октомври-ноември с детето бях боднала грах няколко лехички и червено цвекло.
Сега виждам, че от топлото време всичко е покарало. Само че тогава хич не си правех сметка напролет колко много неща ще искам да засадя и може би ще ми пречат. А може и да ги оставя, поне да оберем нещо...
Знаете ли червеното цвекло кога би трябвало да стане? За грахът знам около май месец, ако сме го засадили есента.
Виж целия пост
# 426
Грахът е по-бърз, но червеното цвекло има нужда от поне 3,5 месеца вегетация.
Виж целия пост
# 427
Така който иска резници на рози да ми пише на лично съобщение евентуално кои иска.
Ако има спомени от снимки, или поне насоки да даде. Имам и от темата тук мащерка, почвопокривна, ако някои иска мога да предложа и от това.

По другите обсъждани въпроси:
При мен Ръгби почти да не кажа не боледуват и раждат много. Размера ми е много удобен за всичко, затова и са в задължителният списък за сортове.
Целина листна миналата година ми даде направо разсад приятелка оскубан от градината на майка и, имах ужасно много продукция, а почти не я ползвам. Така че тази година ще пропусна.
Разсад само с агрил навън предполагам става, но ако се сее по-късно. За много ранните домати в оранжерия мисля, че няма да може, но за основната група домати мога и аз да пробвам нещо подобно.
И аз бих искала хрян, ако остане.

И да се похваля, най-накрая подписах договора по програмата за фотоволтаици. Очаква се да го подпишат скоро и от агенцията и да започваме. Според договора до края на септември, трябва да са монтирани.
Съответно съм още една крачка напред да монтирам есента или догодина климатик или подово на оранжерия Simple Smile
Виж целия пост
# 428
Как съхранявате главите целина? Аз я обичам и ползвам много, почти във всяко ядене слагам сушени листа. Но като купя глава и рендосвам от нея, после бързо съхне и става твърда и трудна за рендосване.
Виж целия пост
# 429
Нарязана на кубчета и във фризера. Другият вариант е сушена.
Виж целия пост
# 430
Благодаря. Мислех, че има вариант за по-дълго запазване на свежа глава, от която периодично да си рендосвам.
Виж целия пост
# 431
Айла, аз искам рози, но не помня какви имаш. Опитах се чрез гугъл да открия твой постове, но не ми се получи.
Виж целия пост
# 432
Глава целина може да се съхранява увита във фолио за свежо съхранение в хладилника в чекмеджето за зеленчуци. Не съм засичала колко дълго издържа, но може би две-три седмици поне.
Иначе настъргана или на кубчета и във фризера.
Виж целия пост
# 433
И аз замръзявам на кубчета. Иначе вчера като четох за отглеждане после пишеше в сандъче наполовина пълно с пясък.
Виж целия пост
# 434
В пясък се сахраняват главите, преди да ги използваш за готвене.  Срязана не става в пясъка. Аз я рендосвам цялата и във фризера, така съхранявам и дребните моркови.
Не ми се започва с градинарски дейности още, а сезона чука на вратата. Днес ще мина през едно тъжно нещо и се надявам от другата седмица да съм в кондиция за работа и семена.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия