Био зеленчукова градина, нашето райско кътче! (ТЕМА 58 )

  • 12 019
  • 268
Линк към предишната тема:
https://m.bg-mamma.com/?topic=1659574

Добре дошли в новата тема!



Полезно

съвети на morskibriz
Скрит текст:
Аз пикирам малки домати и до сега фира не съм имала с изключение на една година. ММ ги беше полял с ледена вода. По скоро наводнил.
Намерих нещо полезно за начинаещите.
През февруари в градината.

При първа възможност за обработване на почвата, може да се сее грах. Започва се със ранните сортове, които издържат на по-ниски температури.
* През първата половина на месеца в Северна България се засява разсадът за ранния пипер. Ако се засее по-късно, той става средноранен.

* Около 10-и февруари се засява разсадът за ранно зеле в Южна България, а на север от Балкана 10-15 дни по-късно.

* До средата на февруари се засяват семената за разсада за ранния патладжан.

* Около средата на месеца в Южна България се засява разсадът за ранно производство на домати, а в Северна България - след 20-и.

* В най-топлите райони на страната през втората половина на месеца се засява разсадът за краставици, отглеждани в оранжерии. За Южна България това се прави към края на месеца, а за Северна България в началото на следващия.
За ранни домати сея Ръгби и Финал. Финала е една идея по ранен. И двата сорта са хибриди устойчиви са на болести и са вкусни за ранен домат. Ръгбито по-вкусно за мен. Финала се самозатапва на четири китки, така че ако оставите първия култук и отрежете основното стъбло след като сте откъснали последните зрели домати, ще имате до късно домати от едно растение.
Годността на семената се увеличава, ако се съхраняват в хладилник, след като са добре изсушени.

1. Диня, пъпеш, тиквички, тикви, краставици – 6-8 години

2. Фасул, грах, боб, царевица – 5-6 години
3. Артишок, зеле, ряпа, репички, цвекло, домати, аспержи – 4-5 години

4. Патладжан, праз, лек батун, моркови, салати, спанак, цикория – 3-4 години

5. Кромид лук, чушки, магданоз, ревен, копър, лапад – 2-3 години

6. Целина и пащърнак – година-две
Рецепта за сироп от тревист бъз от Тихомир Трайков
Скрит текст:
 
Моята рецепта за сироп с Тревист Бъз.
Тази година ми е 10 та в която правя от този сироп, начинът по който аз го правя, прави сиропа изключително вкусен и лечебен, не ферментира и трае чудесно до три години, след като е напълно готов.

Бране
Избирате по чист район максимално и търсите добре узрели чепки с червени дръжки, както на снимката, има ли зелени зрънца не берете, отсяването става на място, зелените зрънца не се допускат, също и листата се махат от чепките.

Почистване на зрънцата
Не се мие, измиете ли го ферментира и не става хубав сироп.
Избирате хубава вилица или гребен и започвате чепка по чепка докато го изчистите в една кофа, само зрънцата.

Смесване
Добавяте захар, бяла, кафява и бяла и кафява едно към едно е моят начин, за мен е добре защото хем няма тежък вкус, както ако е само с кафява или меласа.
Мед, петмез, аз не препоръчвам, единствено захар.
Бъркате веднага.
Съотношение 1 към 1.
Съотношението на бяла и кафява захар е 1:1, като може и само с бяла и само с кафява и след това съотношението плод захар пак 1:1

Престой
60 дни, минимум,  в помещение на тъмно място но проветриво, не маза, спре да мирише на остра миризма, сходна на камфор.
Поставяте в открит съд, стъклен, дървен или друг, но не метален и бъркате, после всеки ден бъркате, поне веднъж и марля да не влизат насекоми или прах.

Прецеждане
Прецежда се с цетка, по едър тензух или марля, или друг начин. Поставяте в стъклени или други шишета и поне още месец с леко отворени капачки, целта е да излезе летливия газ от сиропа.
После на тъмно място трае дълго време и е силно лечебен, става гъст и с вкусен боровинков вкус.

Използване на пулпата от бъза, семена и люспи.

Слага се пулпа и вода едно към едно, бърка, захарност се замерва да е минимум 18, ако е необходимо се добавя малко, но преди това се бърка поне час, да покаже вярно захарта в течността.
Оставя се да ферментира, виното е готово след около месец и нещо или повече, ферметира по бавно от гроздовия сок, става силно лечебно вино, след това се прави и оцет, а той става хубав за около година, слага се и оцетна гъба или комбуча.

Ферментира ли, сиропа не е лечебен, а по тази рецепта точно ако спазите не ферметира.

Трите продукта с един бъз и захар са уникални и като лечебни и като вкус нямат аналог.

Споделям знанието ми неслучайно, нека то е достъпно за всички, вярвам обяснено е добре, точно и ясно, пожелавам ви успех ако решите да направите.

Аз всяка година правя и трите продукта и с този бъзов сироп помогнах на синът ми от А.Д. като цяло зимно време стопира всички болести и грипове по мое лично мнение.

Употреба за дете над 6 години и голям човек по супена на Ден, а за дете под 6 и над 2 години по чаена на ден, сутрин рано на гладно най - добре.
Изготвил Тихомир Трайков
 
Скрит текст:
Големият ни успех беше борбата с щитоносните въшки ЗаСлон  
подробно за американската боровинка
ориентировъчни последни пролетни слани
изчисляване на сеитбена дата по последните пролетни слани.
съвети на Амика и ЗаСлон
Скрит текст:
Как да си отгледаме био домати
3а черните мухички по доматите
 за миризливките
пост 6: https://www.bg-mamma.com/?topic=1234217
пост 243: https://www.bg-mamma.com/?topic=1124386.240
пост 301: https://www.bg-mamma.com/?topic=1124386.300
за зелевата бълха и Пиретро
Скрит текст:
пост 621 https://www.bg-mamma.com/?topic=1461397.msg45104523#msg45104523
продукти на Амитица, култури, проблеми, решения
https://amiti.org/category/popovo-prase

за алтернария:
Скрит текст:
1 с.л. сода бикарбонат, 1 с.л. зехтин (не просто растително масло), 1 с.л. течен сапун "Фрош"  (това е по-екологично от обикновено веро за миене на чинии), 4 литра вода.Първо се разбиват на емулсия (с пръсти) содата, зехтина и течния сапун, след това постепенно се добавя водата.
Цитат на: amica1 в вт, 20 мар 2012, 06:12

От недоволна
Скрит текст:
.   Сидерати - бял синап, фацелия (скъпи са семената), нещо бобово. Аз решила да пробвам с лека, дребни семена и излиза евтино. тази есен - ръж, бял синап и леща. Ръжта зимува, пролетта ще я окося с тример, другите не преживяват зимата. Сидератите се сеят, след като се оберат и изкоренят зеленчуците, не трябва да остава гола незасята почва
Житни се садят късна есен и пролетта се махат преди садене.
Ето ги моите плоскорези:
https://neolab.bg/%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0/%D0 … 0%B5%D0%BA%D1%82
Пиша отново за сидератите и некопаенето.
1. Защо не е добре да се копае -  в почвата освен някои патогени има изключително много и различни поредни микроорганизми. Някои допринасят за превръщането на органичните отпадъци в хумус, други унищожават патогените,  и още куп полезни неща вършат.
Тези, които живеят в горния почвен слой, са аеробни, а тези на дълбоко - анаеробни. При копаенето масово загиват.
Копаенето смущава дъждовните червеи, които са много полезни.
2. Не се оставя гола почва по никое време на годината - или сидерати, или зеленчуци, покрити с с мулч. Голата почва изсъхва много бързо, през лятото прегрява, през зимата се преохлажда. При вятър или силен дъжд има ерозия.
3. Необходими инструменти. Аз използвам два плоско реда на Фокин - голям и малък. Обработка на почвата само при садене, при това на малка дълбочина (около 5 см).
4. Сидерати. Растения от различни семейства. Принцип - не се сеят сидерати от същото семейство, от което после ще има зеленчуци.
Най-често използвани сидерати - бял синап (зелева култура), бобови, житни, фацелия.
Сидератите не се изкореняват, а се косят. Корените трябва да останат в почвата, а окосеното се използва за мулч. Задължително окосяване преди образуването на семена.
Сидерати през есента - зимна житна култура, синап, бобови.
Сидерати през пролетта - синап, бобови, фацелия.
Не ми пречат корените, като сея и садя. Е, като садя доматите, може и да пострада някой. Няма как да е изгнил корен на прясно окосенo растение.
Синапът доколкото знам, е два вида - бял (е, зърната не са бели) и черен.
Допълвам, имало и жълт, но да се купува от Зоя е безумие.
Бял синап - в някои магазини за подправки или онлайн.
https://naturabg.com/zarnestiimlenipodpravki/36-byal-sinap-seme-250g.html  
Съвети на Gerundiq за картофена мана по домати и описание на картоbената мана от Змей Горянски

Скрит текст:
Картофената мана е едни черни петна, които чак стоят като "мокри" когато са по листата, все едно мокра рана. Започваха, поне при мен, от листата и после се прехвърлят по стеблата и по плодовете.
Имала съм 3 пъти сблъсък с нея , при три студени и мокри лета.
Първия път се беше поразвило, защото ми беше жал да скубя и режа и докато отида до агро-аптеката. Пръсках яко с химия. Всичко се гътна, две, три седмици по-късно скубах и ревах.
Втория път като видях първите черни петна и започна яко махане на повредени листа, рязане до здраво. Има ли черно стъбло или черен плод и цялото растение аут. В черни чували и в нашия случай в контейнера за боклук. Пръсках през 3-4 дни с отвара-чай от полски хвощ - това чудо е плевел при нас, сода и сапун за прилепител.
30-40% от домата даде фира, но останалите не се разболяха и изкараха до слана.
Плодовете се напукват, стават на гадни черни петна и някак се втечняват..
и пак за картофената мана,  от Aмика

за брашнеста мана по тиквови и кубинска мана по нраставици от ЗаСлон
Скрит текст:
Безвредният ФИТОСЕВ срещу брашнеста мана по тиквички и краставици работи! Отчитам добри резултати, ядем без карантина, пръскам на воля. Обаче е скъпо. Моята опаковка е най-дребната , затова.

И рецептата от вас срещу кубинска мана работи! - прясно мляко, йод, сода и вода Пръскам и ям, ям и пръскам... и всеки път си казвам, че ако дойде ден да използвам химия, аз ще падна жертва, щото никога не съм ползвала химия досега и не спазвам никакви правила на безопасност...

Листата на краставиците и тиквичките изрязвам до здраво, дезинфекцирам ножица и ръце след като приключа с различните сектори заразеност (то май и други болести има, но не ги различавам). Завръз на тези голи растения поне 150 броя има. И 5% от тях да изхранят ми стига, очевидно без листна маса няма да узреят всички. Но в новата зелена част ще се родят нови плодчета.

Допълвам: пръсканията досега са 1 път с ФИТОСЕВ и 1 път с прясно мляко. Задържах 1 седмица положението, тръгна пак брашнестата и малко жълти петна и сега втори път ще пръскам
https://amiti.org/product/fytosave-fungicide
от марко

Скрит текст:
https://www.youtube.com/watch?v=SAe86tPEPqc&ab_channel=%D0%A6%D0 … D0%B0%D1%81%D1%82
Ивайло от "Храна от село',клипа е от един ден,но вероятно е сниман по-рано.Много начетено момче и много съм съгласен с него.

Yoana16 жълто-кафявите петна ми приличат на тютюнева мозайка
Скрит текст:

https://agronovinite.com/tyutyuneva-mozayka-po-domatite-priznats … poznaem-bolestta/.За черните не мога да съм сигурен,но ми се струват по-опасни,провери дали ги няма и по сламата,напълно възможно е да са заради влажното време напоследък.Бих ти препоръчал да не обработваш растенията наред(колтучиш,привързваш),че да не станеш приносител
Ако решиш да пръскаш с небио-препарат   - нещо медно(на основа на метала мед) и след 4-5 дни с нещо противоалтернарийно,че в аптеките може да ти продадат най-скъпото
Съвети за връзване на домати от Айла:
Скрит текст:


Искам да посъветвам тези с бамбукови колчета. Като връзват доматите първо превъртайте връзката два пъти около колчето. В противен случай се свлича надолу цялото растение. Бясна съм, повече от половината са се свлекли има дори и счупени отдолу корени и то разбира се тези които са тежали най-много, тоест с най-много домати. Малко след дъжд качулка, но се наложи да връзвам отново поне на две места над 100 домата.. Само 10тина, които бяха на обикновени дървени пръчки, които не са гладки бяха ок.
накисване на семената с чай от лайка от Exter
Скрит текст:
Коментари относно нагревателните подложки
Скрит текст:

от ЗаСлон:
Скрит текст:
1. Домати на кол
Първо връзвам връзката за кола.  После правя хлабава примка  ПОД плодните китки. Не другаде.. Иначе всичко ми се е свличало.
И седях и се чудех как Айла само привързва и то където й падне. Викам си, че защото нейните домати са с яки стебла и защото е късметлийка. И на тези хлъзгави бамбуци...
2. Домати на връв.
Мразя пластмаси и като има конопени канапи за какво от пластмаса  ...
И като натежаха и един ден сварих 20 растения паднали наляво-надясно...било е страшно праскане... и цял ден трима човека вдигаме 2.50-метровите растения... А после нови канапи на останалите. И всеки път нови и нови на земята, щото е джунгла и не смогваме.
Оттогава САМО ПОЛИПРОПИЛЕНОВ КАНАП! Simple Smile
Рецептата на Амика за алтернария:
Скрит текст:

Цитат
1 с.л. сода бикарбонат, 1 с.л. зехтин (не просто растително масло), 1 с.л. течен сапун "Фрош"  (това е по-екологично от обикновено веро за миене на чинии), 4 литра вода.Първо се разбиват на емулсия (с пръсти) содата, зехтина и течния сапун, след това постепенно се добавя водата.

Опита на Кити Кет за домати в чували и кофи.
Скрит текст:

Цитат на: Кити Кет в чт, 29 фев 2024, 10:48
Аз няколко години отглеждам домати в чували от храна за домашни любимци. Поливането е в събота и неделя, през дъното, на капилярен принцип. В чувала на дъното има 4-литрова пластмасова кутия, с 3 дупки, през които излизат фитилчета, чрез които се изсмуква водата. Две поливки - едната в събота, като отида, която пръстта дръпва бързо, и в неделя, преди да си тръгна, за запас за следващите дни. Кутията стои на дъното с плътно затворен капак и се пълни чрез тръбичка, по-точно парче маркуч. Въздухът излиза през паралелна тръбичка, по-тъничка. Трябва повечко пръст, а и торчица, за да не остане с мижав добив - 25-30 литра за домати... стандартно кофите са по-малки - 10-15. Може би може да се компенсира с повече торене, не съм сигурна. За тикви не зная какво е изискването за количество пръст. Имам една книга за отглеждане на зеленчуци в саксии, но не ми е тук под ръка... Но вероятно информация може да се намери и в интернет, като се потърси "container gardening" заедно със съответния зеленчук.
Цитат на: Кити Кет в чт, 29 фев 2024, 16:28
Цитат на: Нелка* в чт, 29 фев 2024, 15:07
Горе-долу колко голям съд е реалистичен за да се развива нормално домат? И за чери, и за нормален питам.
...........

Около 20 литра за чери,  около 35 + за нормален домат. Трябва светла тераса (светлина отгоре) и да се следи за болести, а и за разни насекоми, защото разнасят вируси, които скапват растението. Искам да кажа, че с нормалните сортове има риск човек да се изгърби, да мъкне пръст, да дондурка растението и накрая нищо да не се получи. Ако нямате опит с домати в градината, по-добре започнете с балконско чери за начало - по-малки съдове, по-малко хамалогия и по-голяма вероятност да си отгледате доматчетата.
Виж целия пост
# 1
Пу първа!
Снимах да ви покажа жунглата, както казва едно познато хлапе с преплетени лиани от домати и краставици.
Скрит текст:
Виж целия пост
# 2
JMM, чудна джунгла. 👌
Още ти са зелени листата на доматите.
При нас всичко изсъхна. Нищо вече не поливам, останаха тук- там по някое малко доматче.
Къс беше сезона тази година. Не е било толкова бързо да преминат домати и другите зеленчуци. Поне до 15- 20 септември,  имаше за салата.
Виж целия пост
# 3
В този край на оранжерия винаги съм изненадана като стигна, то има дни, в които бера само около вратата и там наистина са оплетени и си имат и живот...едни огромни паяжини на едни големи паяци.
Виж целия пост
# 4
Срещу гъсеницата на памукова нощенка и /или тута абсолюта напръсках с Нимазал + Рапакс. Закъсняла съм с превенцията и с нацелване поне да е в началото на инвазията,  но да видим, ще пиша.
Пипер имам висок 1.20м! Доживях! Без тор и със стара почва, в парника. Но със сеитбооборот и с втора реколта марули/лук/репички/грах.
Виж целия пост
# 5
Заслон, кажи за сейтбооборота. За тута се съмнявах и аз. Не съм виждала гъсеничките, но имах дупки по някои и друг домат. Пръскахме с нимазал и пирегард за миризливката и може и тутата да се е повлияла, та не съм видяла гъсеници. Имахме една съфорумка, която се беше отказала от доматите, заради тута абсолюта, не е писала отдавна, дали я пребори или това я отказа от земеделието.
Тази година май е на пипера и патладжана, макар, че и доста домат набрах. От плодовете смокините, прасковите и гроздето са дали най-много плод при нас.
Виж целия пост
# 6
Да, ЗаСлон, кажи за пипера, как го докара такъв голям? Дъщеря ми не успяха с пипера. Има няколко стръка до около 60 см, но съвсем тънки, неразклонени. А има и такива, които са с размерите на разсад, не повече от 15 см. Като цяло, много малко на брой и малки сгръчкни чушки. Тук там някоя по-едра и права.
Виж целия пост
# 7
И при мен тази година чушки и патладжани колкото щеш високи. Обаче по 1-2-3 на корен са ... Толкоз с горска почва. Не ги торя и не пръскам. И вода искат, ама няма.
Виж целия пост
# 8
Добро утро!
Simple Smile
Какви дървета са устойчиви по вашия край?
Моля  кажете края и дърветата?
Виж целия пост
# 9
Добро утро!
Аз съм в СИ България, между Варна и Шумен.
Имаме градина със сливи, няколко сорта, дръвчетата са купувани от разсадник. Много добре вървят.
В другото ни село, което е в същия район, но по-близо до планината виреят добре круши, ябълки, също и сливи. Имаме и смокини.
Виж целия пост
# 10
Просто огледайте градините около вас и питайте какви сортове им вървят. Може да помолите и за клонки да ашладисате. При нас е черешов район, но хорята почти вс друго си гледат. По-добре помисли какво на теб ти се иска и разпитай саседите.
Виж целия пост
# 11
Сутринта ми беше сънено , та не уточних.
Всички стари сортове от плодните дървета  си деянат.
Новите  изсъхват . Та съм наясно .
Но имам 30 метра пред оградата . Предците ми  садеха черници . Навремето ги купих от разсадник с едни лопатарести листа за гледане на буби . А и имаше едни едри черни нямаше  нужда от  захар . Страшен сироп , сок , ставаше от тях . Още се намират такива из селото .

Ползваха ги и за гориво  през зимата. Добро дърво е  черницата.
Искаше ми се между тях  да сложа и нещо декоративно .
Та това имах предвид във въпроса си.
Виж целия пост
# 12
За мен смокинята е най-великото дърво - няма болести, не се пръска, дава плод много продължително, който може здравословно да се суши. Не изисква чалъми за подрязване. Дано да пасне на мястото ти. Нашата е във Варненско.
Виж целия пост
# 13
И от мен +1 за смокиня. Непретенциозно дръвче( стига да обичате смокини). Също вишнап или вишна, също с нищо не се пръскат. Аз не мога да ям плодовете сурови, защото ми киселеят, но сладкото от вишнап,  или вишни, ах сладкото е прекрасно.
Виж целия пост
# 14
Днес правих сладко (по-скоро мармалад) от смокини и ябълков сок. Уникален!
Виж целия пост