МЪЖКИ ФАКТОР - спермограма, витамини, съвети - Тема 20

  • 35 906
  • 742
# 450
Здравейте,

Пиша Ви относно казус с проблемна спермохрама със заключение - Олиготератозооспермия. След направата и посетих д-р Даскалова, която ми каза, че няма кой знае каква драма и ми каза да си пусна разни изследвания, като ми предписа и няколко витамина, от изследванията пролактина се оказа завишен, а витамин Д значително понижен, както и PCR, на който всичко е отрицателно, сега чакам крайния резултат от посявката на еякулат. Гинеколожката на жена ми обаче твърди, че е хубаво да мислим за инвитро с този мъжки фактор.


За естествено зачеване винаги има шанс все пак е нужден само 1 сперматозоид, но доста по - трудно е с намалени спермални показатели. Ако искате да имате скоро дете - ин витро , ако не бързате и ви се чака следващите няколко години може да пробвате за естествено зачеване. Всичко това зависи и от годините ви на вас и партньорката Ви, както и от показателите на овариалния резерв (пуска се АМХ за яйчников резерв). Успех с каквото и да решите да продължите!
Виж целия пост
# 451
Mae_95

Ето ги изскванията. Правилно разбираш- поне два:

2. (изм. – ДВ, бр. 88 от 2023 г.) стерилитет, свързан с мъжки фактор (МКБ-X: N97.4):
а) азооспермия, при хистологични данни за наличие на сперматогенеза;
б) олиго- и/или астено-, и/или тератозооспермия, налагаща АРТ чрез IVF или ICSI с поне два от следните параметри:
аа) обем на еякулата < 1,3 ml;
бб) концентрация на сперматозоидите < 35 милиона/ml;
вв) сперматозоиди с добра подвижност < 29 % (grade 1 – 2);
гг) сперматозоиди с добра морфология < 3,9 %;
дд) наличие на спермоантитела при мъжа и/или жената;

В спермограмите на Надежда за добра подвижност се смятат бързо подвижни + подвижни. Не влизат бавно подвижни/трептящи и неподвижни. В различните спермограми виждам, че е отбелязано по различен начин. В други с добра подвижност са отбелязани като прогресивно подвижни(бързо+бавно прогресивни), в други нормокинетични. Разгледай добре спермограмата.
Виж целия пост
# 452
Здравейте,

Пиша Ви относно казус с проблемна спермохрама със заключение - Олиготератозооспермия. След направата и посетих д-р Даскалова, която ми каза, че няма кой знае каква драма и ми каза да си пусна разни изследвания, като ми предписа и няколко витамина, от изследванията пролактина се оказа завишен, а витамин Д значително понижен, както и PCR, на който всичко е отрицателно, сега чакам крайния резултат от посявката на еякулат. Гинеколожката на жена ми обаче твърди, че е хубаво да мислим за инвитро с този мъжки фактор.


За естествено зачеване винаги има шанс все пак е нужден само 1 сперматозоид, но доста по - трудно е с намалени спермални показатели. Ако искате да имате скоро дете - ин витро , ако не бързате и ви се чака следващите няколко години може да пробвате за естествено зачеване. Всичко това зависи и от годините ви на вас и партньорката Ви, както и от показателите на овариалния резерв (пуска се АМХ за яйчников резерв). Успех с каквото и да решите да продължите!

Не сме първа младост, 32 и 31. Даскалова ми предписа 3 месечно лечение, но не знам до колко би имало ефект.
Виж целия пост
# 453
Със сигурност си заслужава да се пробва за няколко месеца - витамини, добро хранене, спорт и движение, качествен сън. Ако подобрение няма обаче не бих губила време.
Виж целия пост
# 454
PinHeaDi, аз лично тази репродуктивна, ако е такава докторката, при положение че на Олигоастенотерато вика " няма драма" бих я сменила. Точно с такава диагноза започнахме, даже доста по-добре от вашите стойности и вече 4 години сме по инвитро. Годините нямат никакво значение вече. Познавам момичета на по 25-29 години с изчерпан резерв и мъже на 20 с азооспермия. Избирайте си клиника и почвайте. Хранителни добавки и витамини не помагат много, само леко може да качат бройката. Задължително посетете Уролог и да ви пусне хормони ( ФСХ, ЛХ, Естрадиол, Тестостерон, ТСХ, ФТ4, инсулин, кръвна захар, инхибин). Пуснете си и двамата Андрофлор и Фемофлор в Геника. При мъжете лошата спермограма може и да е от бактерии, вируси, полови болести, диабет, ИР, много неща. Имате ли предишни бременности?
Виж целия пост
# 455
Здравейте,

Пиша Ви относно казус с проблемна спермохрама със заключение - Олиготератозооспермия. След направата и посетих д-р Даскалова, която ми каза, че няма кой знае каква драма и ми каза да си пусна разни изследвания, като ми предписа и няколко витамина, от изследванията пролактина се оказа завишен, а витамин Д значително понижен, както и PCR, на който всичко е отрицателно, сега чакам крайния резултат от посявката на еякулат. Гинеколожката на жена ми обаче твърди, че е хубаво да мислим за инвитро с този мъжки фактор.


За естествено зачеване винаги има шанс все пак е нужден само 1 сперматозоид, но доста по - трудно е с намалени спермални показатели. Ако искате да имате скоро дете - ин витро , ако не бързате и ви се чака следващите няколко години може да пробвате за естествено зачеване. Всичко това зависи и от годините ви на вас и партньорката Ви, както и от показателите на овариалния резерв (пуска се АМХ за яйчников резерв). Успех с каквото и да решите да продължите!

Не сме първа младост, 32 и 31. Даскалова ми предписа 3 месечно лечение, но не знам до колко би имало ефект.
По учебник и световни guidelines преди 35 е нормално след 1 година незачеване да се търси репродуктивен. Но след като сте направили тези изследвания и показателите са тези и сте над 30 може да пробвате няколко месеца с добавки и хранителен режим и спорт, но според мен си започнете да си търсите репродуктивен лекар. Ние сме с 1% морфология и 177 милиона в пробата и от 3 години имаме само една биохимична бременност. Аз съм на 30 мъжа ми на 32. Съответно след 4 неуспешни инсеминации се насочваме към ин витро. За съжаление обикновените (нерепродуктивни) лекари гинеколози, андролози често не четат и нямат опита да дадат компетентно мнение.
Виж целия пост
# 456
PinHeaDi, аз лично тази репродуктивна, ако е такава докторката, при положение че на Олигоастенотерато вика " няма драма" бих я сменила. Точно с такава диагноза започнахме, даже доста по-добре от вашите стойности и вече 4 години сме по инвитро. Годините нямат никакво значение вече. Познавам момичета на по 25-29 години с изчерпан резерв и мъже на 20 с азооспермия. Избирайте си клиника и почвайте. Хранителни добавки и витамини не помагат много, само леко може да качат бройката. Задължително посетете Уролог и да ви пусне хормони ( ФСХ, ЛХ, Естрадиол, Тестостерон, ТСХ, ФТ4, инсулин, кръвна захар, инхибин). Пуснете си и двамата Андрофлор и Фемофлор в Геника. При мъжете лошата спермограма може и да е от бактерии, вируси, полови болести, диабет, ИР, много неща. Имате ли предишни бременности?

Нямаме, все още се мъчим за първото и на момети особено тя много се изморява, и понякога ми е трудно да я успокоявам, макар и мен да ме къса отворе. Та, както и да е, Даскалова ме посъветва да пусна изследванията, ето и резултатите:


Като също пуснахме PCR и посявка на еякулат, като PCR излезна негативен за всички болести, с посявката още в чакаме.


Гинеколожката ѝ също започва леко да ни насочва към инвитро.
Виж целия пост
# 457
PinHeaDi, аз лично тази репродуктивна, ако е такава докторката, при положение че на Олигоастенотерато вика " няма драма" бих я сменила. Точно с такава диагноза започнахме, даже доста по-добре от вашите стойности и вече 4 години сме по инвитро. Годините нямат никакво значение вече. Познавам момичета на по 25-29 години с изчерпан резерв и мъже на 20 с азооспермия. Избирайте си клиника и почвайте. Хранителни добавки и витамини не помагат много, само леко може да качат бройката. Задължително посетете Уролог и да ви пусне хормони ( ФСХ, ЛХ, Естрадиол, Тестостерон, ТСХ, ФТ4, инсулин, кръвна захар, инхибин). Пуснете си и двамата Андрофлор и Фемофлор в Геника. При мъжете лошата спермограма може и да е от бактерии, вируси, полови болести, диабет, ИР, много неща. Имате ли предишни бременности?

Нямаме, все още се мъчим за първото и на момети особено тя много се изморява, и понякога ми е трудно да я успокоявам, макар и мен да ме къса отворе. Та, както и да е, Даскалова ме посъветва да пусна изследванията, ето и резултатите:


Като също пуснахме PCR и посявка на еякулат, като PCR излезна негативен за всички болести, с посявката още в чакаме.


Гинеколожката ѝ също започва леко да ни насочва към инвитро.
Home index е завишен, не виждам глюкозата ви на гладно колко е , вие с наднормено тегло ли сте? Пушите ли , консумирате ли алкохол?
Пролактин е хормон на стреса , много е важно да са спазени всички правила преди взимането на пробата , няколко дни без физическо натоварване , без полови контакти както и 20 мин преди взимането на пробата трябва да се в покой - легнал най- добре. Повечето колеги назначават изследването отново ако не са спазени горепосочените указания.
Виж целия пост
# 458
PinHeaDi, аз лично тази репродуктивна, ако е такава докторката, при положение че на Олигоастенотерато вика " няма драма" бих я сменила. Точно с такава диагноза започнахме, даже доста по-добре от вашите стойности и вече 4 години сме по инвитро. Годините нямат никакво значение вече. Познавам момичета на по 25-29 години с изчерпан резерв и мъже на 20 с азооспермия. Избирайте си клиника и почвайте. Хранителни добавки и витамини не помагат много, само леко може да качат бройката. Задължително посетете Уролог и да ви пусне хормони ( ФСХ, ЛХ, Естрадиол, Тестостерон, ТСХ, ФТ4, инсулин, кръвна захар, инхибин). Пуснете си и двамата Андрофлор и Фемофлор в Геника. При мъжете лошата спермограма може и да е от бактерии, вируси, полови болести, диабет, ИР, много неща. Имате ли предишни бременности?

Нямаме, все още се мъчим за първото и на момети особено тя много се изморява, и понякога ми е трудно да я успокоявам, макар и мен да ме къса отворе. Та, както и да е, Даскалова ме посъветва да пусна изследванията, ето и резултатите:


Като също пуснахме PCR и посявка на еякулат, като PCR излезна негативен за всички болести, с посявката още в чакаме.


Гинеколожката ѝ също започва леко да ни насочва към инвитро.
Home index е завишен, не виждам глюкозата ви на гладно колко е , вие с наднормено тегло ли сте? Пушите ли , консумирате ли алкохол?
Пролактин е хормон на стреса , много е важно да са спазени всички правила преди взимането на пробата , няколко дни без физическо натоварване , без полови контакти както и 20 мин преди взимането на пробата трябва да се в покой - легнал най- добре. Повечето колеги назначават изследването отново ако не са спазени горепосочените указания.
Ами не съм стоял легнал, иначе не пуша, не пия, 80кг на 1.85, полов контакт не е спазен, имал съм, иначе не се натоварвам на работа хич.
Виж целия пост
# 459
Здравейте!
За съжаление и ние със съпругa ми тръгваме по тази пътека. Спермограмата е със заключение severe oligoasthenoteratozoospermia (0.7 млн./ml, 100% неподвижни, 1% морфология). До сега сме направили вирусулогия и микробиология- и двете отрицателни. Има пуснати Y-микроделеции и кариотип (цитогинетичен анализ), за които все още очакваме резултат. Имаме запазен час при д-р Гергов, МБАЛ Надежда. Мисля да запиша и час при д-р Кацаров. И да видим от там накъде.
Изчаваме да минат 30 дни от първата спермограма и мисля директно да подготвяме документи за ЦАР.

Здравейте,
Задължително (по мое мнение) направете прегледи при двама различни уролози. След преглед юли месец при д-р Кацаров, който отрече варикоцеле на моя мъж, му даде да пие добавки 3 месеца. Октомври месец правихме преглед и при д-р Кондов, който си му е казал, че има варикоцеле, показвал му е и му обяснявал детайлно кое, къде, как се вижда. И ние шах и мат естествено...
Така че не може човек да е сигурен явно в никоя диагноза на 100%. По-добре да чуете и второ мнение.
Виж целия пост
# 460
Включвам се пак в темата с моята спермограма, като забавих да спомена, че по-рано тази година доктор Богдана Попова ме диагностицира с варикоцеле отляво, като правихме и доплер, който (уж) го потвърди, преди седмица бях при друг уролог, д-р Станислав Вълканов, който каза че нямам. Та ще ходя за 3то мнение, но въпроса ми е дали варикоцеле може да повлияе на количеството и Крюгер.
Виж целия пост
# 461
Включвам се пак в темата с моята спермограма, като забавих да спомена, че по-рано тази година доктор Богдана Попова ме диагностицира с варикоцеле отляво, като правихме и доплер, който (уж) го потвърди, преди седмица бях при друг уролог, д-р Станислав Вълканов, който каза че нямам. Та ще ходя за 3то мнение, но въпроса ми е дали варикоцеле може да повлияе на количеството и Крюгер.

Ако под Крюгер имаш в предвид морфологията - да, може. Ние сме ходили при 2ма уролози, и двамата потвърдиха варикоцеле при мъж ми. Основните ни проблеми са ниска морфология и висока DNK фрагментация. Ако правите опити за бебе и това е причината да се изследваш - провери и фрагментацията (ако не си), често е завишена.
Виж целия пост
# 462
Включвам се пак в темата с моята спермограма, като забавих да спомена, че по-рано тази година доктор Богдана Попова ме диагностицира с варикоцеле отляво, като правихме и доплер, който (уж) го потвърди, преди седмица бях при друг уролог, д-р Станислав Вълканов, който каза че нямам. Та ще ходя за 3то мнение, но въпроса ми е дали варикоцеле може да повлияе на количеството и Крюгер.

Ако под Крюгер имаш в предвид морфологията - да, може. Ние сме ходили при 2ма уролози, и двамата потвърдиха варикоцеле при мъж ми. Основните ни проблеми са ниска морфология и висока DNK фрагментация. Ако правите опити за бебе и това е причината да се изследваш - провери и фрагментацията (ако не си), често е завишена.
Още тогава ми предложиха оперативно да отстранят проблема, но ми се видя качили крайно за тогава. А количеството дали също се мени и като цяло цялата спермограма? И дали да се подлагам на операция, ако в крайна сметка се окаже че си имам. Знам, не сте лекари, но някак може би търся мнения от хора които са минали по този път по един или друг начин.
Виж целия пост
# 463
PinHeaDi Единя лекар му беше предложил операция, но направихме консултация и с уролог в Надежда, който му беше казал, че операцията е нож с две остриета - може и да се подобри, но може и да се влоши. Същото ни казаха и андролозите в надежда (понеже сме техни пациенти). Взехме решение да пробваме да подобрим положението с добавки. За подвижност и общо количество помогнаха, но за морфологията - не или по-скоро минимално качи се от 1.5 на 2% по Крюгер. Като цяло с количеството ние поне никога не сме имали проблеми. Имаше период за кратко, в който подвижността беше влошена, но бързо я оправихме.
Всеки си има различно мнение по тези въпроси, та както прецениш. Ние така или иначе вече сме на етап инвитро, така, че няма много смисъл за нас вече от операция. В болницата предлагат селекция, която заобикаля проблема, но това се прилага при инвитро.
Виж целия пост
# 464
PinHeaDi Единя лекар му беше предложил операция, но направихме консултация и с уролог в Надежда, който му беше казал, че операцията е нож с две остриета - може и да се подобри, но може и да се влоши. Същото ни казаха и андролозите в надежда (понеже сме техни пациенти). Взехме решение да пробваме да подобрим положението с добавки. За подвижност и общо количество помогнаха, но за морфологията - не или по-скоро минимално качи се от 1.5 на 2% по Крюгер. Като цяло с количеството ние поне никога не сме имали проблеми. Имаше период за кратко, в който подвижността беше влошена, но бързо я оправихме.
Всеки си има различно мнение по тези въпроси, та както прецениш. Ние така или иначе вече сме на етап инвитро, така, че няма много смисъл за нас вече от операция. В болницата предлагат селекция, която заобикаля проблема, но това се прилага при инвитро.
Ясно, тоест горе долу дори и с операция няма да стане нещо много коренно различно... Явно и ние ще се запътваме към инвитро, дано там имаме малко повече късмет.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия