Войната в Украйна 3

  • 1 047 391
  • 24 650
# 24 615
Бреееййй, те направо за една нощ са им нулирали цялата военна промишленост на Украйна. После ще се чудят руснаците защо още им летят дронове и фламинго над главите и защо нямат бензин.
Виж целия пост
# 24 616
ChaosSpaceMarine, споменахме веч какво е казало Руското министерство на отбраната. Ама ако се замисли човек, всички важни предприятия насред Киев или пак събориха някой блок. Но вие ако искате може да станете на крака, кога четете рапортите на Кремъл. Както си искате така де.
Защото да видим как работи иначе
Как ВСУ обезврежда заводи поддържащи производството на Искандер
Брянск - Кремниы L - ракетна електроника
Волгоград - титан барикади - шаси и пускови устройства на Искандери
Воронеж - завод за микрочипове, почти напълно разрушен
Пензе - датчици за ускорение и височина на ракетите
Чебоксари - ВНИ пак оборудване за ракети, балистически и всякакви.....

Пък на, укранците струпали всичко насред Киев. Ама някои хора, явно стигат само до копи пейст ,все пак Министерството на незнам си какво в Русия го казва
Виж целия пост
# 24 617
А в реалност не руска фантазийна  
басейн
https://x.com/kit_ess/status/2072688653629903291
склад на Червен Кръст
https://x.com/sotaproject/status/2072694641686683739
автосалон Porshe
https://x.com/pogrebeckij/status/2072594377097052195
Издателство BookChef съобщи за загубата на 800 хиляди книги заради руска атака над Киев
https://x.com/UKRINFORM/status/2072670626939097356
+ Нова поща, петзведен хотел и много-много жилищни сгради.
Виж целия пост
# 24 618
https://kyivindependent.com/at-least-26-non-combat-deaths-report … iment-media-says/

Това е заглавието и тялото на статията:

Цитат
Разследване на украинските медии установява, че най-малко 26 смъртни случая без бойни действия и предполагаемо малтретиране са докладвани в щурмовия полк „Скелия“

Най-малко 26 новобранци са починали по небойни причини в 425-и отделен щурмов полк на Украйна, по-известен като „Скеля“, между края на 2025 г. и пролетта на 2026 г., според разследване, публикувано от украинската медия „Бабел“ на 23 юни.

Разследването, основано на показанията на настоящи и бивши военнослужещи в поделението, както и на роднини на мобилизирани войници, описва подробно широко разпространени случаи на насилие, принуда и нечовешки условия, особено в тренировъчните бази.

„Скеля“ е едно от най-големите щурмови подразделения в Украйна с над 10 000 души персонал и е отговорно за провеждането на щурмове и мисии за бързо реагиране по фронтовата линия.

Полкът, разширен като част от усилията на главнокомандващия Александър Сирски за изграждане на специализирани щурмови формирования, постоянно получава много повече новомобилизирани новобранци от Украйна, отколкото която и да е стандартна маневрена бригада.

Поради честотата и интензивността на своите щурмови мисии, Скелия е станала известна в Украйна с по-високи от средните загуби на бойното поле, както и с бруталните условия в поделението.

Смъртните случаи, настъпили малко след мобилизацията и обучението, предизвикаха твърдения от роднини и бивши военнослужещи за неадекватни медицински грижи и в някои случаи за физическо насилие в поделението. Командирите на полка отхвърлиха обвиненията в системни нарушения.

Според Бабел, повечето смъртни случаи на хартия са приписани на заболявания като пневмония, сърдечно-съдови заболявания и други медицински състояния, развили се малко след мобилизирането на новобранците.

Изданието идентифицира 26 починали военнослужещи и основава констатациите си на интервюта, медицински досиета, съдебни документи и съдебномедицински експертизи.

Няколко семейства казаха на Бабел, че вярват, че техните роднини не са получили своевременно медицинско лечение въпреки тежките симптоми. Представители на Службата на военния омбудсман на Украйна също съобщиха на изданието, че инспекциите са разкрили проблеми, свързани с медицинското осигуряване в полка.

Разследването допълнително документира няколко случая, в които роднини и свидетели твърдят, че новобранците са били подложени на насилие по време на обучение.

Бабел съобщи за няколко други случая, в които съдебномедицинските експертизи са регистрирали фрактури на ребрата, травми на гръдния кош или обширни синини. В някои случаи роднини са поискали допълнителни съдебномедицински експертизи или криминални разследвания.

Разследването също така съобщава, че базата, където Скелия е приемала нови новобранци, е била силно охранявана, като новобранците са били ескортирани под дулото на оръжие около съоръжението, което е било заобиколено и от противопехотни мини.

Прессекретарят на Скелия Андрий Сурай каза пред Бабел, че инспекциите, проведени с представители на Сухопътните сили на Украйна, не са открили доказателства за системни нарушения. Признавайки, че инциденти с насилие могат да се случат във военните части, Сурай отхвърли твърденията, че злоупотребите са широко разпространени или насърчавани от командирите.

Длъжностни лица от службата на военния омбудсман заявиха, че полкът изглежда има по-висок дял на смъртни случаи извън бойни действия в сравнение с други части, въпреки че подчертаха, че разликата не е драматична. Службата също така каза пред Бабел, че Скелия е отговорна за 5,1% от над 9000 жалби, подадени от военнослужещи, като най-високият дял се приписва на едно военно поделение.

Бабел отбеляза, че истинският брой на смъртните случаи извън бойни действия в полка остава неясен. Числото от 26 включва само случаи, които журналистите са успели да идентифицират самостоятелно, докато представители на омбудсмана посочиха, че действителният брой може да е по-висок.

Киев Индепендент не можа да провери независимо твърденията, описани в разследването на Бабел.

В отговор на статията, Скелия призна, че тя повдига „редица сериозни въпроси, които изискват внимателно разглеждане и проверка“.

„Нашата позиция е проста“, се казва в публикацията, „всеки случай трябва да се разглежда поотделно. Всички заключения трябва да се основават на установени факти, документи, резултати от разследвания и официални процедури“.

Въпреки това, поделението твърди, че по-голямата картина, нарисувана от статията, е „обобщение“, добавяйки, че 18 от 26-те смъртни случая са настъпили „в болница или по пътя“.

Твърденията не са първият спор, свързан със Скелия.

През април кадри от неуспешно механизирано нападение близо до Покровск предизвикаха критики към тактиката на полка.

Военни служители по това време твърдяха, че на подразделения като Скелия рутинно се възлагат високорискови мисии в някои от най-оспорваните сектори на фронта.

Балансирането на разпределението на новите новобранци между частите е задача, която е на радара на президентския кабинет от миналата година, както беше обявено през декември от президентския съветник Павло Палиса, но досега има малко доказателства за напредък.

Решаването на кризата с човешките ресурси е приоритет и на министъра на отбраната Михайло Федоров, който по-рано този месец обяви изгодни нови договори за пехотата и щурмовите сили.

Федоров, чийто съветник, украинският доброволец Сергий Стерненко, публично се сблъска със Скелия, преди това е призовавал за одит на загубите на бойното поле. Разбира се, че е в конфликт с главнокомандващия Александър Сирски относно ръководството на последния във въоръжените сили.
Виж целия пост
# 24 619
Стерненко не е доброволец,  а е от най големи волонтери, които събират стотици милиони гривни за армия, сега е съветник на Федоров. Разследване започна и виновни, ще бъдат наказани. Удовлетворен? Давай друга гнус.
Виж целия пост
# 24 620
За руските военни подразделения ще има ли материал или алтернативната гледна точка търси под вола теле само във ВСУ?
Виж целия пост
# 24 621
Има проблеми, решават ги реално. Наследство имат комунистическо и руско повече от нас, преплетени са. Както и възгледите са повлияни. Гледайте у нас. Само 45 години.
Виж целия пост
# 24 622
Май трябва пак да им припомням НК на някои хора, провеждащи проруска и анти ЕС пропаганда.

Цитат
Чл. 108. (Изм. - ДВ, бр. 41 от 1985 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 1989 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2025 г., в сила от 31.01.2026 г.) (1) Който проповядва фашистка или друга антидемократична идеология или насилственото изменяне на установения от Конституцията на Република България обществен и държавен строй, се наказва с лишаване от свобода до три години, с пробация или с глоба до пет хиляди лева, както и с обществено порицание.
(2) Когато деянието по ал. 1 е извършено:
2. чрез средства за масова информация, изявление в социални мрежи или по друг начин, който позволява последващо или масово разпространение на проповедта, наказанието е лишаване от свобода от една до шест години и обществено порицание.
(3) Когато деянието по предходните алинеи е извършено от лице, което действа по поръчение или в изпълнение на решение на група или организация по чл. 111 или по поръчение на чужда държава, наказанието е лишаване от свобода от пет до десет години.
Виж целия пост
# 24 623
https://mezha.net/eng/bukvy/961399b4_commander_of_154th/

Това е заглавието и тялото на статията:

Цитат
Командирът на 154-та бригада е намерен мъртъв в Запорожка област

Старши командир на бригада беше открит мъртъв при неясни обстоятелства, което доведе до наказателно разследване и множество съдебномедицински експертизи.

Според BBC.

На 28 юни 2026 г. под командването на 154-та отделна механизирана бригада се случи трагичен инцидент: командирът на бригадата, полковник Володимир Олександрович Кононников, беше намерен мъртъв близо до горски пояс в Запорожка област. Тялото с огнестрелна рана е открито около 07:38 часа, като наблизо се намираше личният му пистолет. Първоначално беше съобщено, че няма признаци на насилствена смърт, но по-късно правоохранителните органи идентифицираха три основни версии за смъртта: умишлено убийство, самоубийство и небрежно боравене с оръжие.

Смъртта е настъпила в резултат на прободно огнестрелно ранение. В рамките на досъдебното разследване се разглеждат няколко възможни версии, включително самоубийство, умишлено убийство и небрежно боравене с оръжие.

– Специализирана прокуратура в сектора на отбраната на Източния регион

Командването на Оперативно командване „Юг“ подчертава пълната подкрепа за разследването и тясното сътрудничество с правоохранителните органи. Полковник Кононников е бил считан в бригадата за отговорен командир, грижещ се за личния състав и нуждите на поделението.

В самата 154-та бригада се подчертава, че починалият е бил всеотдаен офицер, издигнал се от войник до полковник. Те призовават за уважение към болката на семейството и за подкрепа на разследването.

Версии на разследването и следващи стъпки
Полицията съобщи, че тялото на починалия е намерено на открито място близо до горски пояс близо до едно от населените места в Запорожка област; личният му пистолет е бил наблизо. Според разследващите, трите основни версии, които се разглеждат, са умишлено убийство, самоубийство и небрежно боравене с оръжието.

Назначени са съдебно-медицински и балистични експертизи, както и аутопсихо-психиатрична експертиза след смъртта.

– Специализирана прокуратура в сектора на отбраната на Източния регион

Разследващите действия и разпитите на военнослужещи продължават под процесуалното ръководство на Специализираната прокуратура в сектора на отбраната на Източния регион. Според предварителните данни обстоятелствата около смъртта се разследват, като се вземат предвид и трите версии, а окончателни заключения ще бъдат направени след приключване на всички експертизи.

Прокуратурата и правоохранителните органи уверяват, че усилията са насочени към обективно изясняване на обстоятелствата и спазване на върховенството на закона на всеки етап от разследването. Те изразяват съболезнования на семейството и призовават за спазване на реда и за съобразителност в този труден за тях момент.

Според официални изявления трите основни версии остават актуални и подробности от разследването се изясняват въз основа на резултатите от съдебномедицинските и балистичните експертизи. След приключване на разследването ще бъдат публикувани официални данни за причините за смъртта и последващите стъпки.

Разследването е в ход и правоохранителните органи продължават да работят за обективно изясняване на обстоятелствата и осигуряване на законност на всички етапи от разследването. Семейството и цялото звено очакват прозрачни резултати и подкрепа в тези трудни моменти.
Виж целия пост
# 24 624
Да спре злобната война и злобният агресор да си се прибере в границите и хич няма и да се сещаме за него. И няма да ви се налага да му оправдавате агресията.
Виж целия пост
# 24 625
Е, тогава и темата е приключила 👍
Виж целия пост
# 24 626
Рускините плачат за бензин.

Майка плаче за разрушения си дом и близки хора.



Звленски каза, че отговор несъмнено ще има.

Цял ден е на терен на най- инфарктните точки в града.

Путин е в бункера.

Огромна! опашка за горива в блатата, снимана със самолет:

https://x.com/Gerashchenko_en/status/2072718112906981870/video/1?s=46

Казахите почнаха да се гаврят с РФ:

Министерство на енергетиката заявиха, че трябва да има официално запитване от Русия с искане да закупи бензин и трябва да има свободни количества. Така коментираха руското искане за хуманитарна помощ от 50 000 метрични тона бензин.
Виж целия пост
# 24 627
93 ч 15 мин (7 141 км) това е разстояние от Киев до Чита, а със самолет над 5000км. Мислеха, че война е много далеч.
Виж целия пост
# 24 628
Е, тогава и темата е приключи 👍
Т.е. признавате, че единствената причина за тази война е агресията на русия и може да приключи, когато русия най-накрая си събере тенекиите и ГРУЗ 200 от територията на Украйна и си се прибере в международно признатите граници.
Още няколко "Фламинга" по останалите рафинерии, и вече и в русия ще се светнат.
Виж целия пост
# 24 629
Още не мога да спра да се учудвам на пълната нечувствителност на руското "общество" към убитите им сънародници. Не знам на какво се дължи това. Дали втълпяването от ранна възраст,че войната е нещо нормално,достигащо до крайности като детския ансамбъл "Искандерушка"? Или просто не се харесват особено помежду си? Последното не трябва да се изключва – ако социалната среда е токсична и около теб навсякъде е агресия и лъжи,(дори в семейството),защо трябва да ти пука за тия хора? Да ходят там на фронта да се трепят за пари – ако успеят печелиш величие и украински чернозем,ако пък наторят въпросния чернозем,си се отървал от хора,които утре теб може да измамят,набият или убият.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия