Майчинството счетоводно - 3

  • 151 527
  • 2 946
# 675
Въпросът е, че трябва да се върна на работа. А искам поне 1мес платен отпуск да ползвам. По време на платеният  отпуск ще ме замества пак същата жена, но се притеснява ,че с дните на прекъсването на осигурителния стаж ще има проблем да получава обезщетение за безработица.
Къде в норм уредба мога да намеря колко мин дни трябва да отработя м/у отп по майчинство и пл.отпуск.
Благодаря.
Виж целия пост
# 676
Кодекс на труда - чл.177.
Платеният отпуск се смята за работни, не календарни дни.
А за обезщетението на колежката мисля, че няма значение прекъсването. Нея ще я прекратят, когато ти се върнеш, после ти ще излезеш в отпуск и нея пак ще я назначат. После пак ще я прекратят и отива на борсата. Това е "гимнастиката".
П.С. За дните, когато няма да е на работа, няма да й дадат документ за Бюрото по труда (те не се включват в изчисляването на обезщетението за безработица), а ще й дадат два документа за двата периода, когато е работила.
Виж целия пост
# 677
Благодаря много - страшана си.  bouquet
 smile3501
Виж целия пост
# 678
Моля!  Grinning
Виж целия пост
# 679
Здравейте и от мен!
Моят казус е следния: Искам да се върна на работа преди изтичане на цялото майчинство. Но тъй като имам много дни неизползван платен отпуск искам да ползвам 30 дни . Трябва ли да отработя поне няколко дни ,за да се извърши индексиране на заплатата и тогава да изляза в платен отпуск. Проблема е, че заместничката ми иска да отиде на борсата и тези 2 -5 дни прекъсване могат ли да окажат влияние?
Благодаря.

За да ти вдигнат заплатата, трябва да отработиш поне 10 дни в месеца. По-добре си изчакай да ти свърши майчинството и тогава се върни, работи 2 седмици в края на месеца и на другия месец излез в платен отпуск.
Заместничката ти си прекратява договора щом се върнеш ти - т.е. титуляра.

Никак не обичам да опонирам на колеги, но се налага. Това с индексирането на заплатата отдавна отпадна. При вас има два варианта - ако очаквате с връщането ви заплатата ви да бъде увеличена, ( напр. работите на МРЗ, която през тази година е по-висока ), тогава е достатъчно да отработите 1 ден на новата заплата, за да влезе тя в сила и можете да излизате в отпуск. Отпускът ще ви бъде изплатен на база новата заплата. Ако пък не очаквате заплатата ви да бъде променена, тогава изобщо може да не отработвате дни, а направо да си излезете в отпуск.

Виж целия пост
# 680
Пак съм аз...Защо като ми забавят заплатата, ми бавят и 50% обезщетение за майчинство,  т.е. и него не са ми превели, нали се внася от НОИ? За болничните от януари месец пък без коментар... #Cussing out И като държавен служител какви са ми правата когато ми забавят заплатата повече от седмица (а и в настоящия случай, ми беше казано че освен поради напускането на касиерката, се дължи  и на 'проблем в софтуера' на министерството- изпуснали са ме при превода на заплатите #Crazy) - Има ли клауза в закона според която, ако ми забавят заплатата определен брой дни, съм освободена от задължението да спазя едномесечното предизвестие за подаване на молба за напускане ?(щото съм решила или да напусна или да си подновя майчинството) newsm78
Много Ви благодаря  bouquet
Виж целия пост
# 681
Пак съм аз...Защо като ми забавят заплатата, ми бавят и 50% обезщетение за майчинство,  т.е. и него не са ми превели, нали се внася от НОИ? За болничните от януари месец пък без коментар... #Cussing out И като държавен служител какви са ми правата когато ми забавят заплатата повече от седмица (а и в настоящия случай, ми беше казано че освен поради напускането на касиерката, се дължи  и на 'проблем в софтуера' на министерството- изпуснали са ме при превода на заплатите #Crazy) - Има ли клауза в закона според която, ако ми забавят заплатата определен брой дни, съм освободена от задължението да спазя едномесечното предизвестие за подаване на молба за напускане ?(щото съм решила или да напусна или да си подновя майчинството) newsm78
Много Ви благодаря  bouquet

Нормално е като се забави едното да се забави и другото. Защото обезщетението се тегли от НОИ, но се изплаща от работодател заедно със заплатата за месеца.
Виж целия пост
# 682
Здравейте и от мен!
Моят казус е следния: Искам да се върна на работа преди изтичане на цялото майчинство. Но тъй като имам много дни неизползван платен отпуск искам да ползвам 30 дни . Трябва ли да отработя поне няколко дни ,за да се извърши индексиране на заплатата и тогава да изляза в платен отпуск. Проблема е, че заместничката ми иска да отиде на борсата и тези 2 -5 дни прекъсване могат ли да окажат влияние?
Благодаря.

За да ти вдигнат заплатата, трябва да отработиш поне 10 дни в месеца. По-добре си изчакай да ти свърши майчинството и тогава се върни, работи 2 седмици в края на месеца и на другия месец излез в платен отпуск.
Заместничката ти си прекратява договора щом се върнеш ти - т.е. титуляра.

Никак не обичам да опонирам на колеги, но се налага. Това с индексирането на заплатата отдавна отпадна. При вас има два варианта - ако очаквате с връщането ви заплатата ви да бъде увеличена, ( напр. работите на МРЗ, която през тази година е по-висока ), тогава е достатъчно да отработите 1 ден на новата заплата, за да влезе тя в сила и можете да излизате в отпуск. Отпускът ще ви бъде изплатен на база новата заплата. Ако пък не очаквате заплатата ви да бъде променена, тогава изобщо може да не отработвате дни, а направо да си излезете в отпуск.

Не виждам защо опонираш като не си права. Naughty
Нека момичето постъпи както прецени!
Виж целия пост
# 683
Мерси много за отговора, лоша работа с това заварено положение, ама здраве да е. Много помагате   bouquet
Виж целия пост
# 684
Здравейте и от мен!
...........

За да ти вдигнат заплатата, ................

Никак не обичам да опонирам на колеги, но се налага. Това с индексирането на заплатата отдавна отпадна. При вас има два варианта - ако очаквате с връщането ви заплатата ви да бъде увеличена, ( напр. работите на МРЗ, която през тази година е по-висока ), тогава е достатъчно да отработите 1 ден на новата заплата, за да влезе тя в сила и можете да излизате в отпуск. Отпускът ще ви бъде изплатен на база новата заплата. Ако пък не очаквате заплатата ви да бъде променена, тогава изобщо може да не отработвате дни, а направо да си излезете в отпуск.

Не виждам защо .......
.. ааааа .. момент .. кога е отпаднало това??? .. вярно че ползвам софтуер за начисляване на труд.възнаграждения .. и може да съм пропуснал .. но си мисля .. че Стики   bouquet е права ..
.. ZINA   bouquet .. дай текстове от норм.база ...
Виж целия пост
# 685
Здравейте и от мен!
...........

За да ти вдигнат заплатата, ................

Никак не обичам да опонирам на колеги, но се налага. Това с индексирането на заплатата отдавна отпадна. При вас има два варианта - ако очаквате с връщането ви заплатата ви да бъде увеличена, ( напр. работите на МРЗ, която през тази година е по-висока ), тогава е достатъчно да отработите 1 ден на новата заплата, за да влезе тя в сила и можете да излизате в отпуск. Отпускът ще ви бъде изплатен на база новата заплата. Ако пък не очаквате заплатата ви да бъде променена, тогава изобщо може да не отработвате дни, а направо да си излезете в отпуск.

Не виждам защо .......
.. ааааа .. момент .. кога е отпаднало това??? .. вярно че ползвам софтуер за начисляване на труд.възнаграждения .. и може да съм пропуснал .. но си мисля .. че Стики   bouquet е права ..
.. ZINA   bouquet .. дай текстове от норм.база ...

Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения - начина на изчисление на заплащането за отпуск.
За база служи заплатата, през последния месец, през който имаме отработени поне 10 дни. Това е така. Но изчисленото на тази база обезщетение се умножава по два коефициента - коефициент на работното време и коефициент на работната заплата. В случая ни интересува втория коефициент. Той представлява съотношението между заплатата през месеца през, който се ползва отпуска и заплатата през месеца, служещ за база.  И така на практика възнаграждението се равнява на заплатата през месеца, през който се ползва отпуска.
Давам пример. Ако на мен от 01.01.2007 ми увеличат заплатата и аз на 03.01.2007 си взема 5 дни отпуск, тои отпуск следва да ми се изплати по новата заплата, а не по заплатата ми за декември. Това се постига точно с този коефициент на работната заплата.
Така че, изобщо не е задължително да има дамата 10 отработени дни, за да и се изплати отпускът по новата заплата. Достатъчен е само един ден, за да влезе тази нова заплата в сила и после може да си ползва отпуска.

Стики, идеята на платения отпуск е служителя докато е в платен отпуск да получи точно такова възнаграждение, каквото би получил ако беше работил. В тази връзка, заплащането на платен отпуск не може да зависи от това кога излизаш в отпуск. Колкото би ти била заплатата, толкова ти е и заплащането за отпуска. Следователно не може днес да ми увеличат заплатата, а утре като изляза в отпуск, той да ми се заплати по старата заплата.

Ето и самият текст:

§ 9.  (Изм. - ДВ, бр. 1 от 1994 г., бр. 63 от 1994 г., изм. и доп., бр. 24 от 1997 г.) Когато по силата на нормативен акт на Министерския съвет, колективен трудов договор или вътрешен акт на работодателя от определена дата са увеличени работните заплати, но работникът или служителят към или след тази дата е бил в платен отпуск, поради което увеличението не се е отразило в базата, от която се изчислява възнаграждението за платен отпуск по реда на чл. 177 от Кодекса на труда, към възнаграждението за отпуска се заплаща добавка, изчислена с процента на увеличение на новото и предишното брутно трудово възнаграждение, определени по трудовото правоотношение.

Стики, както виждаш, дори и заплатата ми да се увеличи по време на ползването на отпуска, това ще се отрази в заплащането на този отпуск. Никъде не пише, че за да се изплати тази добавка трябва да съм отработила 10 дни на тази нова заплата.
Виж целия пост
# 686
Стики, а ако се окаже, че ти не си права? Дали ще си промениш малко тона, а?
Аз не се опитвам да те злепоставям, нито оспорвам счетоводните ти умения. Просто споделям несъгласие, което подкрепям и с текст от наредба.
Твой ред е - дай текста, където го пише това за индексирането и 10-те дни.
Виж целия пост
# 687
.. вярно че ползвам софтуер за начисляване на труд.възнаграждения .. 

Направи си експеримент. Увеличи на някой служител заплатата от 01.04 и го пусни в отпуск от 03.04 и виж на коя заплата ще му изчисли обезщетението. На старата или на новата. Ако Стики е права, трябва да го изчисли на старата, но аз залагам на новата заплата.
Виж целия пост
# 688
 Thinking А според теб има ли разлика между платен отпуск и отпуск за отглеждане на дете? Айде не се излагай пред хората! (сега можеш да имаш забележки към тона ми)
Ако желаеш да продължим спора (според мен няма място за такъв), може да направим нова тема, а не да занимаваме момичетата с това. Whistling
Виж целия пост
# 689
Thinking А според теб има ли разлика между платен отпуск и отпуск за отглеждане на дете? Айде не се излагай пред хората! (сега можеш да имаш забележки към тона ми)
Ако желаеш да продължим спора (според мен няма място за такъв), може да направим нова тема, а не да занимаваме момичетата с това. Whistling


Изобщо не желая да споря с теб. Споделям мнението си по въпроса.

Продължавам да не виждам текст, който да подкрепя думите ти.

Аз не споря, че за база служи заплатата, определена от чл.177 от КТ, но тази база се обработва, т.е. индексира се с определени коефициенти. Аналогично на обещетението за болничен например. За него за база служи заплатата през 6-те месеца преди настъпване на работоспособността, но тази заплата се обработва ( умножава се по определен процент, в зависимост от вида болничен, ограничава се до среднодневно нетното възнаграждение....). Т.е. за изчисляване на едно обезщетение, независимо дали е за отпуск или за болничен или за каквото и да било са важни две неща - едното е базата несъмнено, но второто е начина по който тази база се обработва, за да се достигне до сумата на обезщетението.

Това не е спор, още по-малкото пък личен, затова и не смятам да коментирам твоят тон. Не виждам причина да се палиш толкова.
И напротив - мисля, че дискутирайки въпроса ще стигнем до единно мнение, с което само ще помогнем на момичетата тук. За сега не мисля, че дамата е получила едноначен отговор, което пък значи, че не сме и помогнали. Затова призовавам и останалите колеги, които имат мнение по въпроса да го споделят, за да може наистина в крайна сметка да дадем еднозначен съвет. Съветът - дамата ще постъпи както реши надали помага особено  Peace

Затова мисля, че мястото за дискусията е точно тук. За лични спорове съм съгласна, че няма място в тази тема, но пък и изобщо не желая да водя такива с теб.

Неведнъж съм писала, че ако аз греша - ще се извиня. Последното което искам е да подведа някого, така че винаги когато съм грешала съм пишела задължително на ЛС на човека, на който съм дала грешен отговор, за да се извиня и да го информирам, че съм сгрешила и да го предпазя от грешни действия.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия