Майчинството счетоводно - 3

  • 151 527
  • 2 946
# 660
Моля за помощ,защото и аз съвсем се обърках вече ooooh! Макар,че моето питане май е сходно с това на ProstoAz. newsm78
Ta, въпросът ми касае снаха ми,ето какъв е нейният случай.
Тя работи в чужбина и откакто се върна,до настоящия момент има трудов стаж от 1 година и 7 месеца.За този период се е осигурявала на минималната заплата,с изключение на март месец,тази година,когато са й внесени осигуровки за 1150 лв.Налага й се да излезе в болничен,който ще продължи най-вероятно до отпускът по майчинство.Терминът й е 12.11.2007.
Моля ви за информация какъв ще е размерът на болничните и майчинството при това положение?
Предварително благодаря!


Брутен осигурителен доход = 2050 лева / 126 раб. дни = 16.27 лева * 80 % = 13.02 лева на ден

Нетен доход = 1610.54 лева / 126 раб. дни = 12.78 на ден

12.78 се взема за база на ден и се умножава по * броя на работните дни за месеца в болничен = размер на обезщетението

Например - 12.78*21 = 268.38 лева

Ако няма прекъсване между болничните листове сумата ще бъде такава /12.78 на ден / през всички болнични, вкл. и 315-те дни за бременност и раждане.
Виж целия пост
# 661
Моля за помощ,защото и аз съвсем се обърках вече ooooh! Макар,че моето питане май е сходно с това на ProstoAz. newsm78
Ta, въпросът ми касае снаха ми,ето какъв е нейният случай.
Тя работи в чужбина и откакто се върна,до настоящия момент има трудов стаж от 1 година и 7 месеца.За този период се е осигурявала на минималната заплата,с изключение на март месец,тази година,когато са й внесени осигуровки за 1150 лв.Налага й се да излезе в болничен,който ще продължи най-вероятно до отпускът по майчинство.Терминът й е 12.11.2007.
Моля ви за информация какъв ще е размерът на болничните и майчинството при това положение?
Предварително благодаря!



Брутен осигурителен доход = 2050 лева / 126 раб. дни = 16.27 лева * 80 % = 13.02 лева на ден

Нетен доход = 1610.54 лева / 126 раб. дни = 12.78 на ден

12.78 се взема за база на ден и се умножава по * броя на работните дни за месеца в болничен = размер на обезщетението

Например - 12.78*21 = 268.38 лева

Ако няма прекъсване между болничните листове сумата ще бъде такава /12.78 на ден / през всички болнични, вкл. и 315-те дни за бременност и раждане.

Само малко уточнение. Това ще е обещетението, ако болничният и започне през Април. Ако обаче започне още през март, обезщетението ще се изчисли на база МРЗ.
Виж целия пост
# 662
Изчислих го с идеята, че м. март почти си отиде вече  Sunglasses
Виж целия пост
# 663
Много ви благодаря!Бяхте ми безкрайно полезни! Hug А ако случайно има възможност да работи в някой от месеците до майчинството,това променя ли нещата?
Виж целия пост
# 664
Много ви благодаря!Бяхте ми безкрайно полезни! Hug А ако случайно има възможност да работи в някой от месеците до майчинството,това променя ли нещата?

Да. Размера на обезщетението ще се увеличи.
Виж целия пост
# 665
Много ви благодаря!Бяхте ми безкрайно полезни! Hug А ако случайно има възможност да работи в някой от месеците до майчинството,това променя ли нещата?

Да. Размера на обезщетението ще се увеличи.

Да,така си и мислех,но с колко? newsm78 Да речем,ако работи през целия м.май?
Виж целия пост
# 666
Здравейте!
Трябва ли са подам данъчна декларация при положение, че миналата 2006 година съм била в майчинство и нямам други доходи?
Благодаря!
Виж целия пост
# 667
Не.
Виж целия пост
# 668
Много ви благодаря!Бяхте ми безкрайно полезни! Hug А ако случайно има възможност да работи в някой от месеците до майчинството,това променя ли нещата?

Да. Размера на обезщетението ще се увеличи.

Да,така си и мислех,но с колко? newsm78 Да речем,ако работи през целия м.май?

С около 5,80 - 6 лева ще се увеличи среднодневното.
Виж целия пост
# 669
Благодаря за отговора!
Виж целия пост
# 670
Здравейте, имам следния въпрос: от 14.12.2006 съм в отпуск за бременност и раждане, а 3-те месеца преди това ползвах болнични. Обезщетението, което получавам в момента за бременност и раждане е по-ниско от болничните ми преди това, от което си правя извод, че за база са ползвали 6-те предходни, календарни месеца, а не реално работени. Четох, че тази тема е дискутирана, но ми се стори, че не стигнахте до единодушен отговор, правилно ли е това?
 Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 671
Здравейте и от мен!
Моят казус е следния: Искам да се върна на работа преди изтичане на цялото майчинство. Но тъй като имам много дни неизползван платен отпуск искам да ползвам 30 дни . Трябва ли да отработя поне няколко дни ,за да се извърши индексиране на заплатата и тогава да изляза в платен отпуск. Проблема е, че заместничката ми иска да отиде на борсата и тези 2 -5 дни прекъсване могат ли да окажат влияние?
Благодаря.
Виж целия пост
# 672


С около 5,80 - 6 лева ще се увеличи среднодневното.
[/quote]
Сърдечно благодаря за помощта!  bouquet
Виж целия пост
# 673
Здравейте и от мен!
Моят казус е следния: Искам да се върна на работа преди изтичане на цялото майчинство. Но тъй като имам много дни неизползван платен отпуск искам да ползвам 30 дни . Трябва ли да отработя поне няколко дни ,за да се извърши индексиране на заплатата и тогава да изляза в платен отпуск. Проблема е, че заместничката ми иска да отиде на борсата и тези 2 -5 дни прекъсване могат ли да окажат влияние?
Благодаря.

За да ти вдигнат заплатата, трябва да отработиш поне 10 дни в месеца. По-добре си изчакай да ти свърши майчинството и тогава се върни, работи 2 седмици в края на месеца и на другия месец излез в платен отпуск.
Заместничката ти си прекратява договора щом се върнеш ти - т.е. титуляра.
Виж целия пост
# 674
Здравейте, имам следния въпрос: от 14.12.2006 съм в отпуск за бременност и раждане, а 3-те месеца преди това ползвах болнични. Обезщетението, което получавам в момента за бременност и раждане е по-ниско от болничните ми преди това, от което си правя извод, че за база са ползвали 6-те предходни, календарни месеца, а не реално работени. Четох, че тази тема е дискутирана, но ми се стори, че не стигнахте до единодушен отговор, правилно ли е това?
 Благодаря предварително.

База за изчислението на болничния бременност и раждане са месеците  юни - ноември. За времето на болничния за база се взимаше обезщетението, което се получава. (грубо казано и на него се изчисляваха 90% - напр. си взимала 10 лв. дневно обезщетение тези три месеца болнични, тогава за бр. и раждане се получава 90% от 10лв.=9лв. дневно) За съжаление, така беше преди 01.01.2007г. и ти попадаш в заварено положение.
Не знам дали го обясних добре.
С други думи - правилно е че получаваш по-малко.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия