Майчинството счетоводно - 3

  • 151 521
  • 2 946
# 525
ZinaSt, благодаря Ви за отговора. Ами излиза, че никой не управлява фирмата. Явно разчитам твърде много на счетоводителя и въобще не съм се замисляла. Ако не Ви затруднявам, какво е редно да направя и какви последици бих могла да понеса?
Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 526
ZinaSt, благодаря Ви за отговора. Ами излиза, че никой не управлява фирмата. Явно разчитам твърде много на счетоводителя и въобще не съм се замисляла. Ако не Ви затруднявам, какво е редно да направя и какви последици бих могла да понеса?
Благодаря предварително!

Говорете със счетоводителя си. Щом съпругът ви се осигурява по трудов договор на максималния осигурителен доход, няма да внасяте допълнителни осигурителни вноски. но той трябва да поеме управлението или трябва да си назначите прокурист.
Виж целия пост
# 527
Благодаря Ви отново. Извинете за нахалството, но имам последен въпрос и повече няма да Ви досаждам.  Blush Дори и да променим ситуацията и мъжът ми да поеме управлението на ООД-то, то няма как това да стане със задна дата и несъзнателните ми нарушения си остават, нали? Т.е. дължа санкции за предните месеци, считано от м.май 2005 г? Много неприятно, защото взетите пари отдавна са похарчени по предназначение и сега ако трябва да ги връщам... #Crazy
Благодаря
Виж целия пост
# 528
Благодаря Ви отново. Извинете за нахалството, но имам последен въпрос и повече няма да Ви досаждам.  Blush Дори и да променим ситуацията и мъжът ми да поеме управлението на ООД-то, то няма как това да стане със задна дата и несъзнателните ми нарушения си остават, нали? Т.е. дължа санкции за предните месеци, считано от м.май 2005 г? Много неприятно, защото взетите пари отдавна са похарчени по предназначение и сега ако трябва да ги връщам... #Crazy
Благодаря

За да ви отговоря конкретно, трябва да се запозная доста по-обстойно със ситуацията във фирмата ви. Много е възможно счетоводителката ви да измисли вариант. За 2006-та поне още може да се реагира. Говорете с нея, а ако има проблем, пишете пак.
Виж целия пост
# 529
Безкрайно Ви благодаря!  bouquet Остава да се надявам да намерим някакво решение на въпроса.
Виж целия пост
# 530
ZinaSt и RadoMit , благодаря ви много за отговорите и за отделеното време. Явно както казвате съм попаднала и съм се доверила на некомпетентни счетоводители, за което ще си понеса последствията.
stedi  желая ти успех. Дано за теб да не е прекалено късно, както в моя случай.
Виж целия пост
# 531
Здравейте отново момичета, имам един може би глупав въпрос, но нещо не ми е ясно, моля да ме извините  Embarassed
Ясно е, че имаме право на 315 календарни дни обезщетение, което се изчислява на база среднодневното нетно възнаграждение за последните 6 месеца. Не ми е ясно обаче за колко дни всеки месец се изплаща то - за календарните 30 - 31 или за работните 21 - 22, защото се получава доста голяма разлика в сумите за месеца.
Моля, някоя мама която си получава обезщетението да каже как го изплащат smile3525

Дейзи, да ти е здраво и щастливо детенцето и много да те радва!

В работни дни  Peace

Здравейте!
Ето аз ще споделя, а вие ще ми кажете това с работните дни ли обяснява разликата в сумите, които получих. Та за месец януари 2007г. получих през февруари обезщетение за бременност и раждане по болничен за 45 дни преди раждане в размер на 320 лв. Терминът ми беше на 19.02.07г., но бебо се роди на 08.02.07г. Следващият ми болничен беше от 08.02.07г. до 22.03. 07г. За месец февруари получих обезщетение в размер на 200 лв.
И сега, ако бихте могли да ми обясните, защо е тази разлика в размера със сто и двадесет лева?? Февруари месец верно че е по-къс ама чак пък със сто лева по-малко!?!?!?!?!??!?!? Ако трябва да посоча повече подробности, кажете!
И защо няма акт, от който да е видно какъв размер на обезщетението са ми определили??
Вече почвам много да се ядосвам на цялата тая поне за мен нелогичност и да яхам метлата! Twisted Evil Twisted Evil В случай, че не можете да ми отговорите, моля посочете ми телефон на НОИ, където бих могла да попитам или е по-добре да отида на място? Проблемът е, че ще трябва да отида с детето, а да чакам по опашки ще е голям ужас!
Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 532
Здравейте отново момичета, имам един може би глупав въпрос, но нещо не ми е ясно, моля да ме извините  Embarassed
Ясно е, че имаме право на 315 календарни дни обезщетение, което се изчислява на база среднодневното нетно възнаграждение за последните 6 месеца. Не ми е ясно обаче за колко дни всеки месец се изплаща то - за календарните 30 - 31 или за работните 21 - 22, защото се получава доста голяма разлика в сумите за месеца.
Моля, някоя мама която си получава обезщетението да каже как го изплащат smile3525

Дейзи, да ти е здраво и щастливо детенцето и много да те радва!

В работни дни  Peace

Здравейте!
Ето аз ще споделя, а вие ще ми кажете това с работните дни ли обяснява разликата в сумите, които получих. Та за месец януари 2007г. получих през февруари обезщетение за бременност и раждане по болничен за 45 дни преди раждане в размер на 320 лв. Терминът ми беше на 19.02.07г., но бебо се роди на 08.02.07г. Следващият ми болничен беше от 08.02.07г. до 22.03. 07г. За месец февруари получих обезщетение в размер на 200 лв.
И сега, ако бихте могли да ми обясните, защо е тази разлика в размера със сто и двадесет лева?? Февруари месец верно че е по-къс ама чак пък със сто лева по-малко!?!?!?!?!??!?!? Ако трябва да посоча повече подробности, кажете!
И защо няма акт, от който да е видно какъв размер на обезщетението са ми определили??
Вече почвам много да се ядосвам на цялата тая поне за мен нелогичност и да яхам метлата! Twisted Evil Twisted Evil В случай, че не можете да ми отговорите, моля посочете ми телефон на НОИ, където бих могла да попитам или е по-добре да отида на място? Проблемът е, че ще трябва да отида с детето, а да чакам по опашки ще е голям ужас!
Благодаря предварително!


Не е логично да има такава фрапираща разлика. Като броя - първият ти болничен за бременност и раждане започва от 05.01.2007, т.е. дори не е за цял месец. От кой град си - питам зарадои телефона  Sunglasses
Виж целия пост
# 533
Да добавя - в сайта на НОИ - www.noi.bg има списък с телефони за връзка в меню "Контакти". Peace
Виж целия пост
# 534
Моля ви, помогнете ми да разбера, защото водя полемичен спор вече, който стана направо смешен.

Фирмата, която ни води заплатите твърди, че при сегашните обстоятелства, ако:

- майката е взимала официално заплата от 1,000 лева, ще взима 344.08 лева майчинство
- майката е взимала официално заплата от 1,800 лева, ще взима 600.00 лева майчинство
- майката е взимала официално заплата от 5,000 лева, ще взима 600.00 лева майчинствол

Това абослютно се различава от моето разбиране. Имам файл с тяхното изчесление, но не знам как да го прикача тук. На примерра с последната сума:

месец брой работни   брутно възнаграждение   осигурителен         нетно                   ограничено нетно
           дни                  по ведомост                   доход                  възнаграждение   възнаграждение
               
January-07   20   5,000.00            1,400.00                  3,724.80            1,400.00
February-07   21   5,000.00            1,400.00                  3,724.80            1,400.00
March-07                   22   5,000.00            1,400.00                  3,724.80            1,400.00
April-07                   22   5,000.00            1,400.00                  3,724.80            1,400.00
May-07                   21   5,000.00            1,400.00                  3,724.80            1,400.00
June-07                   20   5,000.00            1,400.00                  3,724.80            1,400.00
                 126   30,000.00        8,400.00                  22,348.80            8,400.00

средно дневно брутно възнаграждение или осигурителен доход върху, които са внесени осигурителни вноски = 66.67 лева

осигурителен доход 8,400.00 (6 месеца * 1,400 лева) : 126 дни (работните дни от януари до юни) = 66.67 лева * 90% = 60 лева * 10 = 600.00 лева

Виж целия пост
# 535
Моля ви, помогнете ми да разбера, защото водя полемичен спор вече, който стана направо смешен.

Фирмата, която ни води заплатите твърди, че при сегашните обстоятелства, ако:

- майката е взимала официално заплата от 1,000 лева, ще взима 344.08 лева майчинство
- майката е взимала официално заплата от 1,800 лева, ще взима 600.00 лева майчинство
- майката е взимала официално заплата от 5,000 лева, ще взима 600.00 лева майчинствол

Това абослютно се различава от моето разбиране. Имам файл с тяхното изчесление, но не знам как да го прикача тук. На примерра с последната сума:

месец брой работни   брутно възнаграждение   осигурителен         нетно                   ограничено нетно
           дни                  по ведомост                   доход                  възнаграждение   възнаграждение
               
January-07   20   5,000.00            1,400.00                  3,724.80            1,400.00
February-07   21   5,000.00            1,400.00                  3,724.80            1,400.00
March-07                   22   5,000.00            1,400.00                  3,724.80            1,400.00
April-07                   22   5,000.00            1,400.00                  3,724.80            1,400.00
May-07                   21   5,000.00            1,400.00                  3,724.80            1,400.00
June-07                   20   5,000.00            1,400.00                  3,724.80            1,400.00
                 126   30,000.00        8,400.00                  22,348.80            8,400.00

средно дневно брутно възнаграждение или осигурителен доход върху, които са внесени осигурителни вноски = 66.67 лева

осигурителен доход 8,400.00 (6 месеца * 1,400 лева) : 126 дни (работните дни от януари до юни) = 66.67 лева * 90% = 60 лева * 10 = 600.00 лева



Ок 6*1400 / понеже това е максималният осигурителен месечен доход, т.е. и  20 000 да си вземал повече от 1400 лв като осиг. доход не могат да ти признаят/. Тогава си е правилно 6*1400= 8400/126= 66,67*90% = 60 лева, но защо е по 10  - ако месецът е например 20 дни и 10 си работила, и 10 си в болнични - ок. Но ако целият месец си в болнични, то тогава сумата е 1200 лева.
Виж целия пост
# 536
.....................
И защо няма акт, от който да е видно какъв размер на обезщетението са ми определили??
Вече почвам много да се ядосвам на цялата тая поне за мен нелогичност и да яхам метлата! Twisted Evil Twisted Evil В случай, че не можете да ми отговорите, моля посочете ми телефон на НОИ, където бих могла да попитам или е по-добре да отида на място? Проблемът е, че ще трябва да отида с детето, а да чакам по опашки ще е голям ужас!
Благодаря предварително![/color]
.. ами .. така се оказа .. че в суматохата около новата Наредба и ред за изплащане на болничните .. "случайно" са забравили да вменят това задължение на НОИ .. да показва как е стигнало до сумата на дадено обезщетение ..
.. е ДА .... ама НЕ .. както се казва ..
.. на последния семинар .. след логичното задаване на въпроса .. "няма ли да се дава някакъв документ за това как е изчислен болничния???" ... и отговор ... ".. какво ви интересува .. вашите задължения приключват с предаването на болничния в НОИ ... "  #2gunfire
.. всички присъстващи колеги единодушно решихме:
.. всяко обезщетение .. което се разминава с повече от 5ст. .. от това което ние сме изчислили .. да бъде обжалвано по реда на чл.117 на КСО
.. ето го и него ...
Глава осма

СПОРОВЕ

Жалби

Чл. 117. (1) Пред ръководителя на съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт се подават жалби срещу:
1. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) неправилно определяне или изплащане на парични обезщетения по глава четвърта или помощи, откази за издаване на удостоверение за осигурителен стаж и доход от органите на Националния осигурителен институт и откази за заверяване на осигурителен стаж и доход в осигурителни книжки;
2. разпореждания:
а) за отказ или за неправилно определяне или изменение на пенсиите, добавките и компенсациите към тях;
б) (нова - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) за отказ или неправилно определяне, изменяне, спиране и прекратяване на обезщетенията за безработица;
в) (предишна буква "б" - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) за събиране на сумите по ревизионните актове за начет;
г) (предишна буква "в" - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) за признаване или непризнаване на злополуката за трудова;
д) (предишна буква "г" - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) за възстановяване на неоснователно получени плащания по държавното обществено осигуряване;
е) (отм - ДВ, бр. 105  от 2005 г., нова, бр. 105 от 2006 г.) за отказ за изплащане на парични обезщетения по глава четвърта или помощи;
ж) (нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) по чл. 114, ал. 1;
(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., бр. 67 от 2003 г., бр. 105   от 2005 г., бр. 105 от 2006 г.) Разпорежданията по т. 2, букви "б" - "ж" могат да се обжалват в 14-дневен срок, а разпорежданията за пенсии - в тримесечен срок от получаването им.
(3) Ръководителят на териториалното поделение се произнася по жалбите или исканията с мотивирано решение в едномесечен срок от получаването им. С решението ръководителят на териториалното поделение може да отмени разпорежданията и да реши жалбите или исканията по същество. То се съобщава на заинтересованите страни в 7-дневен срок от постановяването му. Twisted Evil
(4) (Нова - ДВ, бр. 64 от 2000 г.) Разпорежданията за пенсии, отпуснати по международни спогодби, могат да се обжалват пред управителя на Националния осигурителен институт в тримесечен срок от получаването им. Решението се изготвя в срока и по реда на ал. 3.
(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм., бр. 30 от 2006 г.) Решенията и съобщенията във връзка с разглеждането на жалбите и исканията се изготвят по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
(6) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 64 от 2000 г., отм., бр. 45 от 2002 г.).

..  такъв акъл мога да дам ..   bouquet

 
Виж целия пост
# 537
Кажете колко ще е майчинството /от 10.07./в следния казус:
януари - болничен
февруари -болничен
март        бруто заплата - 1200лв.
април      бруто заплата - 1200лв.
май          бруто заплата - 1200лв.
юни         бруто заплата-  1200лв.
Виж целия пост
# 538
Моля ви, помогнете ми да разбера, защото водя полемичен спор вече, който стана направо смешен.
Фирмата, която ни води заплатите твърди, че при сегашните обстоятелства, ако ..................

.. ами .. освен да кажа .. СМЕНЕТЕ СИ ФИРМАТА ...  hahaha
Виж целия пост
# 539
Кажете колко ще е майчинството /от 10.07./в следния казус:

..  а колко е нетната ???
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия