Някои жени посрещат менопаузата с чувство на облекчение, че вече не се налага да се занимават с менструален цикъл и контрацептиви. Други се страхуват от промените в тялото си и ги приемат като признаци на приближаващата старост. Но независимо дали сме готови да я приветстваме, или се страхуваме от нея, остава въпросът - можем ли да контролираме кога да настъпи?
Животът на жената постоянно се влияе от хормоните, които засягат функционирането на всички системи на тялото. Основните регулатори на хормоналните процеси са естрогените. Те са отговорни за способността за зачеване и раждане на деца, за настроението и дори за красотата. След като премине 40-те си години, тялото на жената решава, че вече не е необходимо да ражда, следователно не се нуждае повече от физическа привлекателност. Производството на естроген намалява и започва периодът на „увяхване“. Менструалният цикъл се обърква, кожата губи еластичност, започват проблеми с лигавиците, състоянието на косата и ноктите се влошава, настъпва периодът на горещите вълни, настроението и кръвното налягане се променят, възникват нарушения на съня и загуба на калций, което води до крехки кости и изтъняване на зъбния емайл. Как да удължим периода на красотата и женското си здраве?
Какво определя настъпването на менопаузата?
За повечето жени перименопаузата започва от началото до средата на 40-те години и продължава около 4 до 10 години. Навършването на 50 години не е някаква условна граница в живота, не е нощта, в която каретата се превръща в тиква. Всеки организъм е индивидуален и менопаузата настъпва по различно време при всяка жена. Процесите на намаляване на половата функция се влияят от редица фактори.
• На първо място, това е наследствеността. Колкото по-късно е настъпила менопаузата при майка ви и баба ви, толкова по-късно ще дойде и при вас.
• Скоростта на настъпване на менопаузата се влияе и от куп други фактори: хронични заболявания (диабет, хипертония, затлъстяване), нездравословен начин на живот, неправилно хранене и тежка работа, хроничен стрес и лоша екология.
• Нередовен сексуален живот, множество аборти, гинекологични заболявания, неправилно избрана хормонална контрацепция и онкология също могат да ускорят настъпването на менопаузата.
Ползи за здравето от по-късната менопауза
Жените, които преминават през късна менопауза (около и над 55 години), се възползват по-дълго време от защитните предимства на естрогена. Това може да доведе до по-здрави кости и по-здраво сърце дори след менопаузата. Другите неприятни ефекти от намаляването на нивата на естроген – по отношение на паметта, либидото и контрола на пикочния мехур – не могат да бъдат избегнати. Просто ще бъдат отложени с още няколко години.
Въпреки че по-късната менопауза може да бъде по-здравословна като цяло, благодарение на защитните ефекти на естрогена, тя има и някои недостатъци: по-дългото излагане на естроген може да увеличи риска от рак на гърдата, ендометриума и яйчниците.
Как да отложим менопаузата?
Основният начин за намаляване на неприятните симптоми на менопаузата и нейното забавяне е да се компенсира липсата на естроген. Храненето може да помогне за това.
Естрогените могат да се поддържат с медикаменти (хормонална терапия) или с помощта на хранителни добавки. Важно: не можете сами да си назначавате лекарства, те трябва да бъдат предписани от лекар след преглед и предвид състоянието на вашия организъм. Всяко лекарство има противопоказания и рискът да си навредите е много висок.
Днес билковите препарати, съдържащи фитоестрогени, са особено популярни. Растенията, които помагат за здравето на жените, са: див ямс, червена детелина, черен кохош, ангелика, соя и градински чай. Също така се препоръчва по време на менопаузата да се приема билката дяволска уста, защото облекчава някои симптоми като промени в настроението и раздразнителност. Но преди да си купите съответните хранителни добавки, все пак първо се консултирайте с вашия лекар.
Не забравяйте за витамините и микроелементите. В този труден период от живота особено важни са витамините B, C, E, D, желязо, цинк, калций, магнезий, коензим Q-10, както и аминокиселините L-теанин и L-карнитин.
Но също толкова важно е да водите здравословен начин на живот: да спрете алкохола и цигарите, да спортувате и да се храните правилно.
Фактори, които могат да помогнат за забавяне на менопаузата:
• Раждане и кърмене: В проучване на JAMA Network Open, което разглежда историята на бременността и кърменето на повече от 100 000 жени в пременопауза на възраст между 25 и 42 години, изследователите установяват, че жените с една, две или три доносени бременности имат съответно 8%, 16% и 22% по-нисък риск от ранна менопауза в сравнение с тези, които никога не са били бременни или са били бременни по-малко от шест месеца. Също така е установена връзка между кърменето от 7 до 12 месеца и по-ниския риск от ранна менопауза.
• Редовни упражнения и спорт: Физическата активност може да повлияе на хормоналния баланс. Спортуването няколко дни в седмицата може да ви помогне да управлявате по-добре прехода към менопаузата.
• Живот без цигари: Изследване показва, че жените, които пушат, са по-склонни да преминат през ранна менопауза, отколкото жените, които не пушат.
• Здравословно хранене: Има някои доказателства, че диета, която е богата на антиоксиданти и омега-3 мазнини, може да забави менопаузата. Съществува теория, че тези хранителни вещества могат да защитят яйцеклетките и да помогнат за запазването им за по-дълго време. Проучване на Journal of Epidemiology and Community Health подчертава този факт, а изследователите отбелязват, че жените, които редовно консумират определени богати на хранителни вещества храни и витамини, навлизат в менопауза в по-късна възраст:
– Всяка дневна порция мазна риба се свързва с 3,3-годишно забавяне на началото на менопаузата.
– Всяка дневна порция боб или бобови растения се свързва с 0,9 години забавяне на началото на менопаузата.
– По-високият прием на витамин B6 и цинк е свързан с по-късна възраст при естествена менопауза (съответно около 0,6 години и 0,3 години).
– По-високият прием на рафинирани тестени изделия и ориз се свързва с настъпване на менопаузата 1,5 години по-рано.
Авторите на изследването предполагат, че омега-3 мастните киселини в рибата и антиоксидантите в боба могат да помогнат за запазването на фоликулите в яйчниците на жената. Що се отнася до рафинираните въглехидрати в пастата и ориза, техният ефект върху нивата на кръвната захар и инсулиновата резистентност (което от своя страна пречи на някои хормонални процеси) може да бъде виновен за по-ранната менопауза.
• Хормонозаместителната терапия (ХЗТ) не може да забави менопаузата, но може да направи прехода по-плавен и да намали неприятните симптоми.
Може би тези стратегии ще успеят да забавят началото на менопаузата. Но по-важното е да останем възможно най-здрави на всяка възраст – преди, по време и след менопаузата.