ДВАНАДЕСЕТИ клас - 2024/2025 - 2

  • 36 858
  • 729
# 495
Мисля, че човек е склонен да бъде особено критичен към собствената си професионална сфера просто защото е много добре запознат с всички недостатъци. Явно сме устроени така, че особено когато става дума за децата и тяхното бъдеще, виждаме първо кусурите. И може би понякога грешим.
Виж целия пост
# 496
А кой е първият най-добър?

италиански. но там най-вероятно са се явили много малко хора, така че данните са изкривени
Виж целия пост
# 497
Което ме подсеща да отговоря пак на Аманда.
Преди 2 нощи нещо не спах и четох закона за тия валидирания. Та никъде не е описано да не може да се явиш на нещо, което не си изучавал в гимназиален етап. Писах на съфорумка, която също се интересува и тя днес е звъняла в мон и са й потвърдили, че може да се яви на валидиране по предмет, който не е учен в гимназиален етап.
Това ни обясниха и на нас на РС миналия месец. Моят син има такъв казус - не изучава физика в 11 и 12 клас / защото според него в 10 клас , когато са избирали профилите не бил знаел, какво ще иска да учи Simple Smile , /а за специалността, която кандидатства в някой университети изискват хорариум и оценка, които може евентуално да се замести с явяване на изпит по физика за валидиране на компетентност. Съответно тази оценка не влияе на дипломата и ако не си доволен от нея, може да избираш да не бъде вписана.
Не е същия казус, защото физиката е учена в гимназиален етап и за нея е ясно, че може да се валидира. При Аманда казусът беше, че синът й не е учил АЕ в гимназиален етап, а иска да го валидира.
Извинявам се много , но къде точно прочетохте , че може до се яви за валидиране на компетентност по предмет , който ни е изучаван .
Много ясно и точно е описано , че за валидиране на компетентност се явяваш по предмет , който е изучаван като общообразователен , но искаш да го валидираш като профилиращ .
Виж целия пост
# 498
Е, това все пак е частичен преразказ на закона, новинарско съобщение.
Ето какво казва законът:

Скрит текст:
чл. 166 (4) (Изм. - ДВ, бр. 11 от 2023 г.) При условията и по реда на тази глава може да се валидират компетентности само на лица, които нямат придобито основно или средно образование, а при валидиране на компетентности по учебен предмет по чл. 134 - само на:
1. лица, придобили средно образование, ако учебният предмет не е включен в дипломата им за средно образование;
2. зрелостници, които не са изучавали учебния предмет в избираемите учебни часове като профилиращ учебен предмет във втория гимназиален етап на средно образование или са изучавали учебния предмет Чужд език като профилиращ на по-ниско ниво от Общата европейска езикова рамка.

Чл. 167. (1) При условията и по реда на тази глава може да се валидират компетентности:
1. по определен учебен предмет за един или няколко класа от основната степен на образование;
2. (изм. - ДВ, бр. 11 от 2023 г.) по учебен предмет по чл. 134;
3. по всички общообразователни учебни предмети, предвидени за изучаване в задължителните учебни часове за определен клас от основната степен на образование;
4. необходими за завършване на начален етап или на прогимназиален етап от основната степен на образование;
5. необходими за придобиване на професионална квалификация.
(2) Валидирането по ал. 1, т. 1, 3 и 4 е оценяване и признаване на съответствието на компетентностите с изискванията в съответната учебна програма и/или в държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 11 от 2023 г.) Валидирането по учебен предмет по ал. 1, т. 2 се извършва по реда на допълнителните държавни зрелостни изпити, като лицето избира дали да положи изпита върху учебното съдържание, което в училищното образование се изучава за придобиване на общообразователната подготовка в класовете от средната степен на образование, а за български език и литература - от втория гимназиален етап, или върху учебното съдържание от задължителните модули на профилиращия предмет, предвидено за изучаване в избираемите часове във втория гимназиален етап на средно образование.
Виж целия пост
# 499
ston, с френски и испански.
Ориентирал се към специалностите с биология в СУ, евентуално някои в ЛТУ. Иска му се да се занимава повече научно с биология, отколкото практически. И май ветеринарна медицина отпада като вариант, въпреки че по някое време уж искаше. Има проблем с ниските оценки по химия в периода 8-10 клас, така че по-реалистично изглеждат специалности с чиста биология.
НСА също е вариант.
Виж целия пост
# 500
Тук основно коментирате ДЗИ Математика и АЕ, синът ми си избра втора АЕ ( английският му е втори език, но има С2) и преди малко ме застреля с въпрос дали да не пише трета матура История. Така в 10 клас се писа трета матура - немски ( добре се справи) за тренинг. Той е много силен по история, ама...уж и той беше на принципа: minimum efforts, maximum results...
Пратих му от форума линка за СУ. За всеки случай, че ние си чакаме AUBG
Та някои има ли инфо как минава това ДЗИ?

Плановете при нас са: лятото да работи, особено ако влезе в Благоевград АУ, тогава заминава на бригада в САЩ.
Виж целия пост
# 501
Pouh,  кога трябва да излезе класирането в AUBG?
Виж целия пост
# 502
Pouh, още това лято ли бригадата? Не знаех, че може преди започване на следването. Наборката реши, че това лято като за последно иска да го прекара изцяло с нас по пътувания и вече другото има намерение да отиде също на бригада. Даже си е харесала локация.
Виж целия пост
# 503
Pouh, по мое време (СУ), можеше да се ходи на бригада след 1 курс. Сега веднага след прием ли може?
Виж целия пост
# 504
А има ли значение/предимство коя матура ще се пише втора и коя трета, в нашия случай МАТ или АЕ, при положение, че и двете са профилиращи? Единствено, че впоследствие може да решиш и да не се явиш на третата? Дъщеря ми има големи колебания, първо щеше да се явява на АЕ, после на МАТ, сега реши и на двете, но не знам дали няма някакво капанче при балообразуването( за СУ знам, че се взема ДЗИ, ако си се явявал на такава, вместо дипломата). Наистина много е объркана, а нищо не мога да я посъветвам, като сложим и вълненията покрай седмокласничката, вече давам фира....
допълвам се: ако на 3. ДЗИ има двойка, не се вписва никъде, но ако на 2. ДЗИ има двойка , ще има поправка, нали така?
Виж целия пост
# 505
Pouh,  кога трябва да излезе класирането в AUBG?

За кандидаствалите до 15 януари - в края на февруари.

Gadamer
Pouh, по мое време (СУ), можеше да се ходи на бригада след 1 курс. Сега веднага след прием ли може?
Pouh, още това лято ли бригадата? Не знаех, че може преди започване на следването. Наборката реши, че това лято като за последно иска да го прекара изцяло с нас по пътувания и вече другото има намерение да отиде също на бригада. Даже си е харесала локация.

Не, имам предвид след 1-ви курс, нали се дискутираше работа по време на следване.
Иначе сега ще почне стаж при един приятел одитор, тъй като иска да види малко практика...той си мисли, че ще прави нещо съществено, не си представя да реди папки например, но е време да види реалността.
Виж целия пост
# 506
А има ли значение/предимство коя матура ще се пише втора и коя трета, в нашия случай МАТ или АЕ, при положение, че и двете са профилиращи? Единствено, че впоследствие може да решиш и да не се явиш на третата? Дъщеря ми има големи колебания, първо щеше да се явява на АЕ, после на МАТ, сега реши и на двете, но не знам дали няма някакво капанче при балообразуването( за СУ знам, че се взема ДЗИ, ако си се явявал на такава, вместо дипломата). Наистина много е объркана, а нищо не мога да я посъветвам, като сложим и вълненията покрай седмокласничката, вече давам фира....
допълвам се: ако на 3. ДЗИ има двойка, не се вписва никъде, но ако на 2. ДЗИ има двойка , ще има поправка, нали така?
Няма никакво предимство дали дзи мат ще е втора или трета, все е дзи. Разликата е точно това, че на дзи 3 можеш да не се явиш или дори да имаш 2 и пак завършваш. Ако на дзи 2 имаш 2 не завършваш, нямаш диплома, не можеш да кандидатстваш за университет и ако искаш средно образование ще трябва да се явиш на поправителна сесия.
Виж целия пост
# 507
А аз се замислих друго, предполагам онлайн се подава заявление за участие, вероятно се въвеждат оценките от ДЗИ, диплома и т.н. Ако избираш специалности от различни факултетите автоматично ли се изчислява бал или....Как се случват нещата по самото кандидатстване в СУ конкретно
Виж целия пост
# 508
А аз се замислих друго, предполагам онлайн се подава заявление за участие, вероятно се въвеждат оценките от ДЗИ, диплома и т.н. Ако избираш специалности от различни факултетите автоматично ли се изчислява бал или....Как се случват нещата по самото кандидатстване в СУ конкретно
Точно както в 7 клас. Редиш в системата на СУ. Балообразуването не излиза веднага, а май в деня на първо класиране.
Виж целия пост
# 509
А нужен ли е електронен подпис за СУ /за УНСС бях чувала, че изискват/ или само регистрация е необходима
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия