?Въпроси всякакви? (2025 г.)

  • 475 716
  • 11 425
# 1 365
Имам глоба за винетка. Във фиша пише 70лв /компесаторна такаса + 10 лв. /друга такса. Но във сайта на АПИ излезе като дължима само тази от 70 лв без възможност да я поправя. И сега реално тези 10 лв. не съм ги платила.
Не искам да се оставям със задължения, но как да ги платя?
Виж целия пост
# 1 366
Имам глоба за винетка. Във фиша пише 70лв /компесаторна такаса + 10 лв. /друга такса. Но във сайта на АПИ излезе като дължима само тази от 70 лв без възможност да я поправя. И сега реално тези 10 лв. не съм ги платила.
Не искам да се оставям със задължения, но как да ги платя?


https://www.digitoll.bg/bg/about-delicts

Компенсаторна такса:

Това е механизъм за освобождаване от административнонаказателна отговорност при регистрирани нарушения в следствие ползването на платената пътна мрежа без валиден тол продукт или без валидна винетка. Заплащането на компенсаторната такса в определения от закона срок дава възможност на нарушителите да се освободят от налагането на пълната санкция, като заплатят по-ниска стойност от размера на предвидената от закона глоба или имуществена санкция.

В случай че нарушителят заплати компенсаторна такса в срок от 14 дни от връчване на акта за установяване на административно нарушение или на електронния фиш, то той се освобождава от търсенето на административнонаказателна отговорност и не му се налага пълния размер глоба или имуществена санкция.
Виж целия пост
# 1 367
Здравейте, можете ли да съдействате за препоръка на място, където могат да изработят монета от благороден метал с определен дизайн или поне такова покритие? Необходимо ни е като корпоративен подарък за специални клиенти.  Просто да препоръчате печатница или място, където можем да подадем запитване, без значение, София, Пловдив или къде в страната.
Виж целия пост
# 1 368
В Монетен двор в София
https://mint.bg/kontakti/
Виж целия пост
# 1 369
Компесаторната такса си я платих-70лв. Пише, че независимо от нея дължа и 10лв. По чл 10а ал.2 от ЗП Разбрах го като 70+10лв. Но в платежното излезе само 70лв.
Виж целия пост
# 1 370
Компесаторната такса си я платих-70лв. Пише, че независимо от нея дължа и 10лв. По чл 10а ал.2 от ЗП Разбрах го като 70+10лв. Но в платежното излезе само 70лв.


https://evinetka.bg/sanctions/
Виж тук...скролни малко.
Пише че ако откажеш да платиш компесаторната такса, само тогава дължиш заплащане на винетка 10 лв...
Ти си платила компесаторната значи отпадат тези 10 лева.

Виж целия пост
# 1 371
От къде идва определението "зарибяващо"?
Виж целия пост
# 1 372
От къде идва определението "зарибяващо"?
Идва от зарибявам - пълня водоизточник с риба с цел да се размножава и развъжда.
От там преносните значения: ухажвам някого (зарибявам го) и пристрастявам някого (често наркотици) с нещо с цел да се хване на куката и да се множат приемащите или следващите.
Съответно зарибяващ - пристрастяващ.
Идва основно от жаргона за разпространяване на наркотици.
Виж целия пост
# 1 373
А ухажвам е от старославянска дума - хажа, която означава грижа се. Проверих го.

Няма значение дали са синоними, защото въпросът не беше такъв. А и в отговора пише цитирам "от там са преносните значения"??
Не, не са от там. Думите имат различни корени. И това не са преносни значения на зарибявам.
Виж целия пост
# 1 374
Здравейте,изпуснах 6 месечния срок за прехвърляне на дела от апартамента на починалия ми съпруг и разбирайки,че подлежа на глоба ,изчаках 2 години. Сега се чудя,има ли промени към днешна дата? Минал ли е срока за глоба? Благодаря
Виж целия пост
# 1 375
А кой плаща данък за имота като не е прехвърлен?
Виж целия пост
# 1 376
А кой плаща данък за имота като не е прехвърлен?

Аз го плащам,само че с неговото егн.
Виж целия пост
# 1 377
10-20 лева е глобата, отивай да си оправяш наследството.
Виж целия пост
# 1 378
Дали са измислили някакви държачи за true wireless слушалки, които са само като топчета накрая (а не с малка дръжчица - за тях има в темуто)?
Харесах си мега яките слушалки, но ако загубя едната, няма да го преживея.
Виж целия пост
# 1 379
Никога ли не си чувала “стига си зарибявал момичето” или пък “зарибявам ги тука аверите да ходим после на бар” или пък “много е зарибяваща тази вафла, брат” ????

Аз не съм чувала никога такава употреба на зарибявам.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия