ТЕЛК и НЕЛК - въпроси и отговори ТЕМА 2

  • 37 863
  • 940
# 390
Скрит текст:
Запазила съм си този скрийншот за купуване на стаж при социална пенсия за инвалидност - мнението е на експерт от НОИ:


Мда...и аз сега открих статия от тази година.

https://www.24plovdiv.bg/index.php/amp/20002202

Съветът ми е  да се пише до НОИ , за да  има документиран отговор.
Това да стане  преди да се подадат документи за ТЕЛК, защото после много трудно се променя дада на инвалидизация.

За мен няма шанс, защото се явих за първия ТЕЛК още по времето, когато за съжаление нямаше достъп до толкова информация и никой не ме предупреди какво мога да загубя, ако не изчакам до навършване на изискваните години трудов стаж. Вече имам 20 г. стаж, но какво от това... Мисля, че е напълно необяснимо и нелогично изискване, което някой някога е включил без изобщо да се замисли и просто така си е останало. А хората с такъв казус са малко и няма кой да ги чуе, за да се променят нещата. Единственото обяснение, което са ми давали, е че има връзка с годините, в които си внасял осигуровка за пенсия, болничен, майчинство и обезщетение за безработица. Ок, но това е относимо само за първото явяване, след това продължаваш да ги внасяш тези осигуровки и защо при следващото явяване на ТЕЛК това да не се отчете?!?

Пуснах тази статия с надеждата да предпазя по възможност някой друг да не попадне в този несправедлив капан, защото после купуването на стаж е много скъпо удоволствие:smile:
Виж целия пост
# 391
Муми, при първото подаване и при преосвидетелдтване с етапна еприкриза и всички други докс съм подавала.
Виж целия пост
# 392
И аз при второто подаване представих етапна епикриза. За да си я получа трябва да отида  да платя 25 лв (сега може да  е повече) в диспансера който на другия край на града и на следващия ден да ходя пак за да я взема, за София става въпрос.Много тъпо са го измислили и се губи страшно много време. Та затова се чудя дали с амбулаторния от прегледа ще стане работата или ще се заядат.
Виж целия пост
# 393
Кой иска 25 лв. за етапна епикриза?
Да сега никога не ми се е случвало и за деца и за възрастен.
Виж целия пост
# 394
Аз да попитам, за смяна на шофьорска книжка в кои случаи се ходи на ТОЛЕК? Някои лични лекари и специалисти вземат пари за етапна епикриза, сумата е между 20 и 80 лева.
Виж целия пост
# 395
Кой иска 25 лв. за етапна епикриза?
Да сега никога не ми се е случвало и за деца и за възрастен.
Мбал Надежда. Частна болница, има онко диспансер, който е по каса. Но въпреки това  за етапна епикриза има такса.
Виж целия пост
# 396
Здравейте, подадох жалба до НЕЛК чрез РКМЕ със Спиди и ми се обадиха да отида на място, за да подпиша тяхно копие на жалба и ми казаха, че с куриер не стават нещата в ТЕЛК
Чудя се от НЕЛК искат ли допълнителни изследвания и прегледи и какви ли може да ни изискват за бъбречно заболяване,  ние сме вече представили сцинтиграфия и преглед от уролог
Виж целия пост
# 397
Сигурно сте забравили да подпишете жалбата? В насоките дадени от НЕЛК/ТЕЛК, ясно пише, че може:

Цитат
2. На хартиен носител:

• Като пощенска/куриерска пратка, на адрес: НЕЛК, гр. София, п.к. 1431, бул. "Акад. Иван Евстратиев Гешов" №15

• На място в НЕЛК, на адрес: НЕЛК, гр. София, п. к. 1431, бул. „Акад. Иван Евстратиев Гешов“ № 15.
Можело е и по ел. поща също.
https://www.nelk.bg/podavane-na-jalbi

С какво бъбречно заболяване сте подали молба и какво точно по решението обжалвате?
Виж целия пост
# 398
Подписана беше жалбата, но ми каза че те пишат отделно друга тяхна жалба към нашата,  която подписахме там. А и ми казаха, че са ни извикали нарочно, защото не ставало цитирам "с куриер  под вратата ", и да кажа, че пратката беше с обратна разписка
Виж целия пост
# 399
Изцяло в разрез със собствените им разпоредби и указания...
Виж целия пост
# 400
Здравейте, задължително ли е да изчакам физическото получаване на експертното решение, за да подам документи в НОИ ?
Виж целия пост
# 401
Да, защото тогава се счита за връчено и започват да текат всички срокове
Виж целия пост
# 402
Сигурно сте забравили да подпишете жалбата? В насоките дадени от НЕЛК/ТЕЛК, ясно пише, че може:

Цитат
2. На хартиен носител:

• Като пощенска/куриерска пратка, на адрес: НЕЛК, гр. София, п.к. 1431, бул. "Акад. Иван Евстратиев Гешов" №15

• На място в НЕЛК, на адрес: НЕЛК, гр. София, п. к. 1431, бул. „Акад. Иван Евстратиев Гешов“ № 15.
Можело е и по ел. поща също.
https://www.nelk.bg/podavane-na-jalbi

С какво бъбречно заболяване сте подали молба и какво точно по решението обжалвате?
Вродена хидронефроза- единият бъбрек не работи почти, а другият е двоен.
Първото решение беше с 75%, второто 50%, а сега абсолютно никакъв процент. За мое учудване пише" Работоспособен!!!!!"
Виж целия пост
# 403
За сърце и бъбреци дават 1-2 години. Моя близка е с един бъбрек, другия е отстранен, нищо не се полага.
Виж целия пост
# 404
Вродена хидронефроза- единият бъбрек не работи почти, а другият е двоен.
Първото решение беше с 75%, второто 50%, а сега абсолютно никакъв процент. За мое учудване пише" Работоспособен!!!!!"
Попитах, защото лекарите, при хора с бъбречни заболявания масово пропускат един много важен тест, който допълнително дава още доста проценти при освидетелстване. Това е тестът за функционално заболяване на бъбреците, който дори в умерена степен, започва от 40% и стига до 100%. Тестът се нарича креатининов клирънс, не се поема от касата, но струва 5-10лв, а дава доста допълнителни проценти към основните бъбречни заболявания.

Скрит текст:
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия