RYANAIR - 28

  • 39 364
  • 754
# 450
Аз пък си я нося. Колко ще ми натежи един лист хартия?!
Виж целия пост
# 451
Нищо подобно.
Декларация не е нужна в Шенген.
Изрично съм говорила с Гранична полиция по този въпрос.
Имахме проверка на един полет. Пътувахме сами с дъщеря ми. Проверяващите казаха, че гледат в тяхната система дали детето има забрана за пътуване от другия родител. Това е при спор между родителите, когато единият подаде сигнал и има наложена такава забрана по административен ред. Това се отразява в системата на Гранична полиция и ако установят, че пътуващото дете има подобна, не го пускат да замине. Изрично казаха, че за такива полети декларация не е нужна.
Проверки правят на различни полети на случаен принцип.
Декларация се изисква от тях единствено за държави извън Шенген.

Ето и подробна информация на сайта на МВНР.
https://www.mfa.bg/embassies/netherlands/messages/40633

Много категорично го давате! Задалата въпроса изобщо не споменава Шенген! От собствения Ви цитат: На следващо място, отпадането на граничните проверки на вътрешните въздушни и морски граници не означава, че ще бъде премахнат полицейският контрол. Именно в тази връзка е възможно пътуващите да бъдат обект на полицейска проверка, в рамките на която да бъде установена самоличността на пътника чрез проверка на представения от него/нея документ за самоличност, а спрямо малолетните/непълнолетните деца – български граждани – освен установяване на самоличност, да бъде проверено и дали е налице съгласие от страна на родителите/отсъстващия родител за пътуване на детето в чужбина. Ако след подобна полицейска проверка се установи, че липсва нотариално заверено писмено съгласие за пътуване в чужбина от родителите/настойниците/ попечителите, то органите на Министерството на вътрешните работи биха могли да не разрешат напускането на страната на малолетното/непълнолетното дете или на поставеното под запрещение лице.


И изобщо не гледат дали има забрана, а дали има "съгласие". Хубаво е да прочетете информацията от линка, който сама сте публикували.

Дъщеря ми е на 16 г. Отпадна ли изискването за пълномощно от родителя, който не пътува с детето, а то е с другия родител? Миналата година имахме няколко полета и никой не й поиска нищо, дори не бях до нея при проверките. Винаги нося пълномощно, както оригинал и копие на удостоверението за раждане, като последното никога не са ми го искали, и въпреки това ме е страх някой да не се заяде.
Виж целия пост
# 452
В самия линк си го пише:

В същото време, с присъединяването на Република България към Шенгенското пространство, не отпада юридически закрепеният в българското право принцип, че пътуването на малолетни/непълнолетни деца извън пределите на страната се осъществява единствено при наличие на съгласие от страна и на двамата родители.


Декларацията може да бъде поискана на случаен принцип - не се проверяват всички. Носи се копие, т.к при проверка се взима и ако няма копие може да вземат оригиналната декларация.
Виж целия пост
# 453
В самия линк си го пише: ...

Пише, Естел, ако има кой да чете. Друго си е с бутонките напред!
Виж целия пост
# 454
Уточнявам, че писах изрично за Шенген. За който не чете.
И съм говорила по въпроса с Гранична полиция.
И опит имам със съдебни дела и заместващи съгласия от 20 години. И дело срещу МВР съм печелила за издаване на паспорт без съгласието на другия родител. Следя материята от десетилетия в много нюанси.

Декларациите в Шенген отпаднаха.
Прави сте, хубаво е да се чете.
И да се анализира и синтезира информацията, щото е видно, че само с четене не става.

 "...гранични проверки няма да се извършват. В този смисъл, в общия случай, при пътуване в рамките на Шенгенското пространство на малолетни/непълнолетни български деца (самостоятелно; с един от родителите; с трето лице) няма да има проверки и за декларации.../пълномощни, чрез които родителят/родителите дава(т) съгласието си детето да пътува самостоятелно или придружено от друго лице...

Ето и още:
https://www.advokatkolibanekova.com/advokatski-blog/zashchita-ot … nata-sled-shengen
Виж целия пост
# 455
Уточнявам, че писах изрично за Шенген.
И съм говорила по въпроса с Гранична полиция.

Уточнявам, че авторката не питаше нищо за Шенген, за да отговаряте с "нищо подобно". Освен това в публикуваната от Вас връзка, пише точно обратното на това, което твърдите. Въпреки че няма граничен контрол в Шенген, полицейска проверка, изискваща декларацията, може да бъде направена по всяко време.
Виж целия пост
# 456
Уточнявам, че писах изрично за Шенген.
И съм говорила по въпроса с Гранична полиция.
И да, прави сте, хубаво е да се чете.
И да се анализира и синтезира информацията, щото е видно, че само с четене не става.

 "...гранични проверки няма да се извършват. В този смисъл, в общия случай, при пътуване в рамките на Шенгенското пространство на малолетни/непълнолетни български деца (самостоятелно; с един от родителите; с трето лице) няма да има проверки и за декларации.../
Демек, ако ѝ поискат декларация и тя няма да каже “Една жена в интернет е говорила с гранична полиция и каза …”
Виж целия пост
# 457
Когато в една резервация са 4 човека,  но един от тях по една или друга причина няма да пътува
Как се процедира- Чекиране и не се явява или има други правила
Виж целия пост
# 458
Няма нужда да го чекирате. Останалите си летите.
Виж целия пост
# 459
Когато в една резервация са 4 човека,  но един от тях по една или друга причина няма да пътува
Как се процедира- Чекиране и не се явява или има други правила
Правилото е да се чекират пътуващите, за непътуващите няма изискване специално. Но ако понякаква причина непътуващия би могъл да се възползва от регл.261 е по-добре да е чекиран.
Виж целия пост
# 460
Когато в една резервация са 4 човека,  но един от тях по една или друга причина няма да пътува
Как се процедира- Чекиране и не се явява или има други правила
Но ако понякаква причина непътуващия би могъл да се възползва от регл.261 е по-добре да е чекиран.
Или да му се падне хубаво място, което да използвате.
Виж целия пост
# 461
При оувърбукинг разпределят последните на местата на неявилите се пътници.
Ако ползвате чуждо място и има оувърбукинг, става съвсем мазало при настаняването.
Виж целия пост
# 462
Когато в една резервация са 4 човека,  но един от тях по една или друга причина няма да пътува
Как се процедира- Чекиране и не се явява или има други правила
Но ако понякаква причина непътуващия би могъл да се възползва от регл.261 е по-добре да е чекиран.
Или да му се падне хубаво място, което да използвате.
Кои места се водят хубави?
Виж целия пост
# 463
На вкус и цвет....
Някои хора обичат да си избират местата, те си знаят...
Виж целия пост
# 464
Може би е субективно. За мен е до прозорец, за да може да се подпреш или гледаш. Също не харесвам широките места, особено ако не съм до прозореца, защото предната седалка ми идва далече и не мога да се подпра, за да спя.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия