Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 88

  • 33 113
  • 746
# 180
Най- сигурният символ , че си успял в България- апартамент в олющена сграда на близо сто години в Докторската градина.
Виж целия пост
# 181
Преди две години продажбите  кеш / ипотека са били 80/20 , а сега са 40/60. Мисля , че трябва да стигнат 20/80 да има по- осезаем ефект от евентуално покачване на лихви и тогава е спорно колко ще се отрази на пазара.
Например 400 хил лева ипотека за 360 месеца на 2.2% вноската е 1519 лева, на 5 % е 2148 лв. Двойно покачване на лихвата прави вноската да скочи с 33% .
Ако нещо рефлектира негативно то ще е по-скоро комбинация от фактори, безработица, лихвата се вдига с 2-3% , банките вдигат самоучастието , намалят оценката и се вдигат данъци и такси , или масова разпродажба по геополитически причини( Русия си каза , че иска границите от 1997 и ще ги получи по един или друг начин особено в България).

Значи ако е добре вноската по ипотеката да е 30% от месечния доход, ако преди ти е трябвало 5000 лева доход, след увеличението на лихвите ще ти трябват 7100.
Виж целия пост
# 182
Ако не си направил сметки правилно ще разбереш по трудният начин.
Има причина ипотечният калкулатора на ДСК да е 5% 😂
https://dskhome.bg/calculators
Виж целия пост
# 183
Ако не си направил сметки правилно ще разбереш по трудният начин.
Има причина ипотечният калкулатора на ДСК да е 5% 😂
https://dskhome.bg/calculators
За това пък дават 2,2%. Thinking
Виж целия пост
# 184
ДСК ми е интересно как се води банка като не извършва основната банкова дейност - да набира средства от депозити и да ги раздава като заеми.
Виж целия пост
# 185
Е как себестойност ще се определя по продажна цена? Продажната цена включва печалба, каква "себестойност"?
В края на периода си оценяваш наличностите по пазарна цена.
За да знаеш къде си.
Виж целия пост
# 186
ДСК ми е интересно как се води банка като не извършва основната банкова дейност - да набира средства от депозити и да ги раздава като заеми.

А не правят ли така?
Виж целия пост
# 187
Ако не си направил сметки правилно ще разбереш по трудният начин.
Има причина ипотечният калкулатора на ДСК да е 5% 😂
https://dskhome.bg/calculators
За това пък дават 2,2%. Thinking
Имах предвид , че калкулатора им  спира на 5%.
Виж целия пост
# 188
И в България има основен търговски принцип - всичко само и винаги върви нагоре.
Има хора, които не са готови, не искат да платят исканата цена. Намират си други начини да си доставят и осигурят исканата срока. Свят широк, пазар голям. Не всички ги мързи. Казвам го по повод доматите, строителните материали, стоки, услуги, майстори и тн. Ако можеше и имоти щяха да си внесат, ама не може. Да се тупаш по гърдите и да плащаш с кеф скъпа цена, “защото такъв бил пазара у нас”, говори, че не си цениш парите и те мързи до степен, че скачаш да купуваш първото срещнато. И понеже знам, че някои хора не сте такива, ми е чудно защо говорите така и подвеждате хората. Това е доста често поведение във форума.
Виж целия пост
# 189
И в България има основен търговски принцип - всичко само и винаги върви нагоре.
Има хора, които не са готови, не искат да платят исканата цена. Намират си други начини да си доставят и осигурят исканата срока. Свят широк, пазар голям. Не всички ги мързи. Казвам го по повод доматите, строителните материали, стоки, услуги, майстори и тн. Ако можеше и имоти щяха да си внесат, ама не може. Да се тупаш по гърдите и да плащаш с кеф скъпа цена, “защото такъв бил пазара у нас”, говори, че не си цениш парите и те мързи до степен, че скачаш да купуваш първото срещнато. И понеже знам, че някои хора не сте такива, ми е чудно защо говорите така и подвеждате хората. Това е доста често поведение във форума.
Пазарът винаги върви нагоре, факт. Не само за имоти и не само у нас. Преиодичните дребни спадове не ги броим.

Едно видео току що изгледах за пазара на акции в САЩ. Принципно не гледам такива, но ми излезе само.
https://www.youtube.com/watch?v=ZNB9LRO6c18

С 2 думи посланието беше, че периодични спадове има винаги, но възходът е завинаги.

Има бизнеси, които печелят повече от имотните. Сам казваш, домати за 1 лев се продават за 5. И то за минути.
Или заведенията. Домат и краставица за 2 лева ти се предлагат за 20 в салата.

Не знам за другите, но аз лично съм избрал този вид бизнес не заради това колко се печели, а заради по-малкото инвестирано време, и по-голямата свобода, по-голяма сигурност и предвидимост.

Нормално е като влезеш в тема за имоти, повечето пишещи да се интересуват именно от имоти.
Ако влезеш във форум за БМВ сигурно повечето ще са собственици на 1-2 бройки.

Не ни "мързи" да търсим нещо евтино, дето да купим, че заради това да купуваме скъпото.
Предложи нещо евтино ти, ние може да купим. За предпочитане имот (в София).
Виж целия пост
# 190
Скрит текст:
И в България има основен търговски принцип - всичко само и винаги върви нагоре.
Има хора, които не са готови, не искат да платят исканата цена. Намират си други начини да си доставят и осигурят исканата срока. Свят широк, пазар голям. Не всички ги мързи. Казвам го по повод доматите, строителните материали, стоки, услуги, майстори и тн. Ако можеше и имоти щяха да си внесат, ама не може. Да се тупаш по гърдите и да плащаш с кеф скъпа цена, “защото такъв бил пазара у нас”, говори, че не си цениш парите и те мързи до степен, че скачаш да купуваш първото срещнато.
И понеже знам, че някои хора не сте такива, ми е чудно защо говорите така и подвеждате хората. Това е доста често поведение във форума.

За какво подвеждане става дума?
За мен подвеждане е това, което беше норма в темите за НИ преди 4-5-6-7 години - влезе някой да пита дали да купува и му се изредят да го убеждават, че след три месеца идва големият срив на имотите, понеже... цикличност, ковид, безработица, хората са прости и т.н.
Виж целия пост
# 191
Има бизнеси, които печелят повече от имотните. Сам казваш, домати за 1 лев се продават за 5. И то за минути.
Или заведенията. Домат и краставица за 2 лева ти се предлагат за 20 в салата.
Виждам те, че не си счетоводител. Може да ти се вижда скучна професия, то и на мен ми се вижда, но това е световно признатият начин да се осигури надеждна и сравнима информация за резултатите от всеки един бизнес - двойното счетоводно записване. Иновация на италианците още от 15-ти век, която след това всички държави приемат постепенно - освен някои българи, които продължават да смятат по метода, описан от Любен Каравелов: един тефтер с две колони: "Дал Кольо" и "Взел Кольо".

В твоя пример, "печалбата" от салатите не е 20-2=18 лева. Трябва да извадиш също всички други разходи - заплати на персонала и на мениджъра, ток, вода, наем, амортизация на оборудване, разхвърляни по периоди и според броя на салатите, които си продал, спрямо всичко друго, което ресторантът е продал през този период.
В примера със строежите печалбата от един апартамент не е само продажната цена минус стойността на тухлите и бетона, а също така минус заплатите, минус овърхеда, минус амортизацията на машините, лихвите, взети за финансирането, заплатата на шефа - или пропорционалната част от нея спрямо времето, което е отделил да ръководи този проект към общото време, което е работил, и т.н.
Виж целия пост
# 192
Някой може ли да удари едно рамо с контакти на майстори за баня, по възможност да не взимат бъбрек? Или поне само един. Плочкаджии?
Виж целия пост
# 193
Тоест на една салата с половин домат, реалната й цена е 20 кинта и това е напълно оправдано??

Ми тогава що да не е реалната цена на един кв.м 4000 €.. щото нали тука не смятаме колко струва тухла четворка. Ма иначе не можело било да струва толкова щото хората не могат да си го купят!
Аз например не искам да си купя салата от 20, щото мога да направя цял леген за същата сума
Виж целия пост
# 194
Тоест на една салата с половин домат, реалната й цена е 20 кинта и това е напълно оправдано??

Ми тогава що да не е реалната цена на един кв.м 4000 €.. щото нали тука не смятаме колко струва тухла четворка
Ако отвориш един ресторант с наем 2000 лева и заплата на готвача 2000 лева (без други разходи) и за цял месец продадеш само една салата за 20 лева, направена с домати от 2 лева, ще имаш от нея загуба 20 - 2 - 2000 - 2000 = -3982 лева.
Ако ли пък продадеш за месеца 1000 салати по 20 лева, всяка направена с домати от 2 лева, ще имаш печалба общо 1000*20 - 1000*2 - 2000 - 2000 = 14000, или по 14 лева от всяка.

Тъй че няма еднозначен отговор. Който бизнес успее да използва по-ефективно и пълноценно наличните си активи, може да печели повече, може и да си позволи и да намали цените и да печели пазарен дял, като изтласка другите от пазара. Печалбата (или планираната надценка, което е съвсем различно понятие) си я залагаш според бизнес плана, но пазарът диктува дали продуктът ти ще се търси и дали ще успееш да си изпълниш плана. Реалната печалба се смята накрая, тоест пилците се броят наесен.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия