Осъзнаването може да стане и по-рано, ако човек чете с разбиране постовете, а не да се обижда и да смята, че са лично обвинение към него. И също - ако иска да се осъзнае и чете, търси нещата в себе си и иска промени. А не само да се оправдава и да създава някаква имагинерна представа за себе си в пространството.
Няма да забравя някога когато пишех във форумите на dir.bg един участник как виртуално ме нахоха и нарита. Аз отначало така се сконфузих. Но после успях да видя неговата гледна точка, видях как изглеждам аз отстрани и ситуацията, в която съм. И че дори и отрицателно, това мнение ми е много полезно. И благодарение на това и други подобни коментари аз промених моето отношение и действия тогава. Разбира се за кардинални промени беше вече късно. Но всичко това вече използвах при втори опит като се научих от грешките си.