Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 48

  • 36 371
  • 775
# 330
А каква е логиката за забрана на сондажите? Един частен такъв не може да повлияе на нивото на подпочвената вода дотолкова, че да не може евентуално общественият да работи.
Има ли проблем с питейната вода в Германия?
Виж целия пост
# 331
Има ли проблем с питейната вода в Германия?

Четох, че има такъв проблем в Бавария, причинен от свръхпотреблението на питейна и сондажна вода за поливане. Богатите хора, които притежават големи имоти с къщи около красивите баварски езера искали да имат затревени площи като английски морави. Само че климатът е много различен, в Бавария лятото често е продължително и горещо. Затова поливали много. Медиите изнесоха данни за чудовищно потребление на иначе малки семейства. Затова се обмисля да се въведат различни такси за водата - цената да е една за Х кубика за домакинство до Х души и много по-висока за "наднорменото" потребление.
Виж целия пост
# 332
Е товя не е точно забрана и при все че не е за земеделие го намирам разбираемо
Виж целия пост
# 333
Fatalina, става въпрос за парцел във вилна зона на територията на София. В него няма друга опция за вода освен сондаж.
А за разрешение за строеж на вила или преместваема къща се изисква вода.
София попада в басейнова дирекция “Дунавски район”, може би от там идва забраната.

Пускам една кукичка, за която можете да се хванете-скоро чух от човек, който започва да строи, че може това наличие на вода да се заобиколи с поставянето на един резервоар. Не зная подробности- кой и къде да бъде уведомен, че има вода (с резервоара) и изискването е изпълнено. Но вършело работа, което за мен е добър и бюджетен вариант.
Питайте някой по трасето- строителя си, или пък в съответния отдел в общината, а може и ВиК, защото така или иначе водоноската ще бъде от тях, когато трябва да се напълни резервоара.
Виж целия пост
# 334
И как точно ще живеете в нова къща с вода от резервоар, а и колко считате, че ще ви струва доставката на това "удоволствие"?! Това е несериозно! Въпросът не е кой как да излъжем, само да ни мине проекта в общината, а като ще се вкарват едни много сериозни инвестиции в строеж на нова къща или дори на рехабилитирана да може да се осигури нормално водоснобдаване за безпроблемно функциониране на един модерен дом. Другото е мезерия. Да, слагат се резервоари, но за дъждовна вода, която да се използва за поливане, а не да си измиеш съдовете,ч или продуктите за храна с нея.
Виж целия пост
# 335
Изобщо не вярвам това с резервоара да работи . ВиК не вярвам да се излъже да разпише някакъв документ ,за да започнеш строеж, нали за новите парцели се иска изграждане на водопровод и после да им се дари . Как ще изпуснат всички тези облаги.
Виж целия пост
# 336
И как точно ще живеете в нова къща с вода от резервоар, а и колко считате, че ще ви струва доставката на това "удоволствие"?! Това е несериозно! Въпросът не е кой как да излъжем, само да ни мине проекта в общината, а като ще се вкарват едни много сериозни инвестиции в строеж на нова къща или дори на рехабилитирана да може да се осигури нормално водоснобдаване за безпроблемно функциониране на един модерен дом. Другото е мезерия. Да, слагат се резервоари, но за дъждовна вода, която да се използва за поливане, а не да си измиеш съдовете,ч или продуктите за храна с нея.

Не съм ли написала ясно- става въпрос за водата по време на строителстовото! За нуждите на строежа, не за захранване след това, когато се живее в къщата!
Спестява се време, защото строежът може да започне, а през това време да се придвижат документите и евентуално изграждането на постоянно водоснабдяване или сондиране.
Виж целия пост
# 337

Не съм ли написала ясно- става въпрос за водата по време на строителстовото! За нуждите на строежа, не за захранване след това, когато се живее в къщата!
Спестява се време, защото строежът може да започне, а през това време да се придвижат документите и евентуално изграждането на постоянно водоснабдяване или сондиране.
[/quote]
Няма как изобщо да стигнете до строеж, дори до проект, защото още на етап проектиране се изискват изходни данни от ВиК и енергото. За стартиране на строежа става с резервоар, ако в съседство няма от къде да се ползва вода, но това са бели кахъри и се намира начин. Назад се коментира нуждата от сондаж не за нещо временно, а за да може къщата все пак да се захрани с някаква вода, за да може да получи РС и да функционира. Това основно е срещан проблем в имоти, които са на територия извън населени места, досегашни ливади и ниви, във вилни зони и други, където никога не е имало централен водопровод и по ред причини никога няма да се изгради такъв.
Виж целия пост
# 338
Здравейте, относно регистрация на кладенците, аз още края на 2022г. подадох заявлвние за регистрация по имейл и прикачих сканиран нотариалния акт. По имейл февруари 2023г получих входящ номер.Сега за този имот имам друг казус. В имота има прекаран ток (има една барака) т.е имам си партида, но понеже жиците минават през един орех, който е в имота, почти до границата с улицата и предпочитам да изнесат електромера извън имота. Ходих в ЕВН и попитах служителката, ако реша да строя къща(около 60кв.м) мога ли да ползвам тази партида и електромер...и ми каза, че трябва да има нов договор за присъединяване и зависи каква мощност ще искам толкова ще платя. Та сега попълних искане за преместване на електромера извън имота, но ми е интересно каква нова партида ще да искат? Четох за Проучване и изготвяне на договор за изместване на енергиен обект по чл. 64 от ЗУТ, но нещо не го разбирам. Според мен искам да ми преместят елетромера и после вече ми доставят ток до къщата или.....Предполагам ме разбирате, искам да избегна тези такси по присъединяване, след като вече за този имот има партида!
Виж целия пост
# 339
Ако строите нова къща, ще ви трябва нов договор и съответно партида.
В парцела, който ние закупихме имаше ток и вода, но събаряме старата постройка и правим изцяло нова. Платихме за вик и за ток наново. По спомен тока беше около 800лв някъде (за Варна).
Виж целия пост
# 340
Трябва ли специалист и ако - да - какъв за регистриране на кладенец? Как да дам параметрите, които се изискват в заявлението? Не ги знам - копани са преди 50 г.
Виж целия пост
# 341
Ако строите нова къща, ще ви трябва нов договор и съответно партида.
В парцела, който ние закупихме имаше ток и вода, но събаряме старата постройка и правим изцяло нова. Платихме за вик и за ток наново. По спомен тока беше около 800лв някъде (за Варна).

А защо да сключва новия договор преди да започне строителството, а не след като приключи с грубите дейности? Питам, защото понякога да вземеш уд. за във. в експлоатация отнема години и през цялото това време ще използваш промишлен ток?
Виж целия пост
# 342
Трябва ли специалист и ако - да - какъв за регистриране на кладенец? Как да дам параметрите, които се изискват в заявлението? Не ги знам - копани са преди 50 г.

Лаишката го замерихме с руло канап и няколко гайки. Гайките вързахме за тежест в свободния край на канапа и развивахме докато не опряха в дъното. Маркираш до къде е развито, вадиш и след това с рулетката отмерваш. Мокрия канап е водния стълб ,  а общата дължина мокър и сух (до маркера) е дълбочината.
Координатите ги замерихме с приложение на телефона.

Реално не ги интересуват точните параметри, а дали има кладенец и дали той е с дебит до 10 м3 на час, домашни кладенци няма с такъв капацитет
Виж целия пост
# 343
Трябва ли специалист и ако - да - какъв за регистриране на кладенец? Как да дам параметрите, които се изискват в заявлението? Не ги знам - копани са преди 50 г.

Лаишката го замерихме с руло канап и няколко гайки. Гайките вързахме за тежест в свободния край на канапа и развивахме докато не опряха в дъното. Маркираш до къде е развито, вадиш и след това с рулетката отмерваш. Мокрия канап е водния стълб ,  а общата дължина мокър и сух (до маркера) е дълбочината.
Координатите ги замерихме с приложение на телефона.

Реално не ги интересуват точните параметри, а дали има кладенец и дали той е с дебит до 10 м3 на час, домашни кладенци няма с такъв капацитет
Ще добавя и да не се записва с обща дълбочина над 80 м. Като цяло повечето селски кладенци са с около 30 - 40 метра дърбочина макс. Да се запише до 10 м куб. капацитет на ден, а не на час и че се ползва само за битови нужи, а не за питейни. Не трябва специалист. При положение, че кладенецът е стар и действащ от преди 2016 г. само се попълва заявлението за регистрация, прикачват се изискуемите копия на документи и се подава в съответната Басйнова дирекция от собственика на имота, посочен в нотариалния акт. Документите + заявлението може да се подадат и електронно с персонален квалифициран електронен подпис на името на собссвеника или по пощата, или с куриерска фирма, или на място в офис на БД. На кой както му е удобно. На сата на БД има образец на заявлението, който може да се свали и попълни.

За тока ако се увеличава мощността се правят постъпки още на етап проектиране, а като е готова новата къща се скмючва окончателният договор. Като има ток в къщата и партида няма да я пускат на промишлен.
Виж целия пост
# 344
Благодаря за подробните разяснения относно кладенците Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия