Фентъзи и фантастика - 26

  • 14 745
  • 240
# 225
И на ММ се опъва втората на "Силоз". Едва му върви.

"Дневниците на един бот убиец" - първата кога започна - кога свърши. В следващите има повечко действие.
Виж целия пост
# 226
Ох, може би ми се чете сега фентъзи,не фантастика. Но какво ли...повечето е изчетено, освен да повтарям
Виж целия пост
# 227
Абе, вие на работа не ходите ли Simple Smile
Виж целия пост
# 228
Фентъзи почти не чета и реших да поправя тази грешка с "Тайните на занаята" на Робин Хоб. Трудно върви, няма да си кривя душата, дано потръгне.
Виж целия пост
# 229
Абе, вие на работа не ходите ли Simple Smile
Ходим,ама много пречи на четенето 😂
Виж целия пост
# 230
Фентъзи почти не чета и реших да поправя тази грешка с "Тайните на занаята" на Робин Хоб. Трудно върви, няма да си кривя душата, дано потръгне.

Да, и на мен ми върви трудно, но аз по принцип не вярвам във фентъзи, писано от жени. Ще ги прочета, щото съм инвестирал пари в пърмите 3 книги, но не знам дали ще продължа нататък с Хоб.
Виж целия пост
# 231
Защо? Ле Гуин ми е много любима.
Виж целия пост
# 232
Имам племенник в Канада, който току-що завърши гимназия и ми каза, че като подарък иска книга на английски. Предстои му да учи философия като бакалавър, а след това се колебае между психология, право или нещо, свързано с природните науки. Още не е напълно решил.

Той много чете, особено фантастика и фентъзи, и затова се насочва към философия. Бих искала да му избера нещо, което вероятно не е чел – може би по-старо или от по-ранни поколения автори, но не остаряло, а по-скоро класическо и стойностно. Нещо, което не е толкова масово популярно в сред младежта в Канада, но е наистина добро.
Виж целия пост
# 233
Скучна и остаряла ми беше Ле Гуин, при все че я четох като тийн, когато още се впечатлявах от всяка нова книга. Моят поджанр е епичното високо фентъзи от типа на Малазан, ГоТ, Колелото, Гавриел Кай, Бакър итн

bella https://www.goodreads.com/book/show/27064659-tigana
мисля, че това е едно от най-най-добрите предложения по твоите критерии - стендалоун книга, основоположник на модерното фентъзи, била е нещо доста революционно и невиждано за времето си, Кай е един от най-големите съвременни майстори на перото...и е канадец, ерго има много философия в книгите, дори и да са чисто фентъзи като това, или магически реализъм като другите му произведения
Виж целия пост
# 234
благодаря! Не съм я чела и може да я прочета преди да я подарявам.
получих следните преложения от ии то
Скрит текст:
The Penguin Book of Science Fiction: Short Stories

The Penguin Book of Science Fiction

👉 Това е огромна антология със sci-fi разкази от различни автори и епохи.

Какво има вътре:

класически science fiction (50-те–80-те)
философска sci-fi (реалност, изкуствен интелект, бъдеще)
по-кратки разкази, не романи
автори като:
Philip K. Dick
Ursula K. Le Guin
Ray Bradbury
Arthur C. Clarke

Как се усеща:
➡️ много „интелектуална фантастика“, не комерсиална
➡️ идеално за човек, който обича да мисли

🪐 The Oxford Book of Modern Fantasy Stories

The Oxford Book of Modern Fantasy Stories

👉 Това е литературна фантастика/магически реализъм, не “елфи и дракони”.

Какво има вътре:

по-„класическа литература с фантастичен елемент“
много стилове:
магически реализъм
философска фантазия
сюрреализъм
автори като:
Jorge Luis Borges
Italo Calvino
Angela Carter
Kelly Link (по-модерни истории)

Как се усеща:
➡️ интелектуално + литературно
➡️ много подходящо за бъдещ философ
➡️ НЕ е „тийн фентъзи“

🇺🇸 The Best American Short Stories (annual series)

The Best American Short Stories

👉 Това е ежегодна колекция от най-добрите американски разкази.

Какво има вътре:

съвременни реалистични истории
човешки драми, отношения, общество
много разнообразни автори
редактор избира най-силните разкази за годината

Как се усеща:
➡️ модерно, близко до живота
➡️ по-малко фантастика
➡️ повече „литературна психология“

🧠 За комбинацията с „Brave New World“

Brave New World

👉 Това е роман, не сборник, но много силно философско допълнение.

Темите:

контрол на обществото
свобода vs. щастие
технологии и човешка природа

също


Arkady & Boris Strugatsky – Roadside Picnic
(основа за S.T.A.L.K.E.R. – култова философска sci-fi)
Mikhail Bulgakov – The Master and Margarita
(магически реализъм + философия + сатира)
Italo Calvino – Invisible Cities
(кратко, философско, много „философия в образи“)
Philip K. Dick – Do Androids Dream of Electric Sheep?
(философия на реалността – много подходящо за бъдещ философ)
Ursula K. Le Guin – The Left Hand of Darkness
(gender, общество, антропология – много интелигентно)
Stanislaw Lem – Solaris
(източноевропейска класика, дълбока, не „холивудска“)

George Orwell – 1984 + Animal Farm
(винаги актуално, много „вървежно“, философско и политическо)
Aldous Huxley – Brave New World
(страхотна за философия + психология + общество)
Ray Bradbury – Fahrenheit 451
(кратко, силно, много „съвременно“ като тема)
Виж целия пост
# 235
Всички предложения са абсолютно морално остаряли и философията им е тази на студената война, тотално нерелевантна за 2026. Не мисля, че млад човек би харесал кое да е от тях.
Виж целия пост
# 236
Ами, може да се учудиш, но работя с младежи в гимназиална възраст и Оруел и Хъксли са много на мода в момента.
П.П. За сметка на това предложих на някои, с които сме на сходна вълна, "Трите тела" и Чайна Миевил - не им потръгнаха.
Виж целия пост
# 237
Синът ми е чел някои произведения на Оруел, а е на същата възраст, затова предположих, че и племенникът ми може вече да ги е чел.
Виж целия пост
# 238
Потвърждавам за Оруел. Нямам наблюдения за интереса към другите. Много зависи и какво точно търси младежа: ако са интелектуализации - Азимов. Мрачни такива - Цъсин. Добре изградени светове - Толкин, Джордан, Хоб, Урсула ле Гуин. Емоционално въздействие и гама - съответно...
Виж целия пост
# 239
Имам и следното предложение пак от ии Invisible Cities is a 1972 novel by Italian writer Italo Calvino  . Аз изобщо не обичам да подарявам книги, които не съм чела, но фантастика чета рядко напоследък.
Четох в последните години за Силоз  / ите, и една вече не помня заглавието за метафизиката , двама учени с доста трудни семейства от деца и пр ...
Сега като прегледах тези книги и  ще прочета някои от тях.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия