Кои бг традиции не харесвате и/или не спазвате?

  • 9 331
  • 132
# 120
Не знам дали е по темата, обаче като започнат баловете и новобранските се сещам за един стар филм "Вилна зона". Иначе където живея от миналата година правим Лазаров ден, децата събраха над 200 яйца, после ги боядисаха, имаше конкурс за най-шарено яйце и беше голяма емоция за тях. Правихме залесяване в парка на Благовещение, после прескачахме огъня за здраве. За всяко дете си имаше дръвче като идеята ни е да се грижи после за  него.
Виж целия пост
# 121
Сега се сетих за друга традиция, според мен много грозна - платените оплаквачки на погребения. Веднъж бях свидетел, страшна работа е. Хилят се като тикви докато се пазарят за пари, щом се достигне споразумение обаче, такъв воЙ и рев настава, че ще ти спукат тъпанчетата. Някак си не го разбирам - да плащаш на някого за да вие на погребението и да квичи толкова силно, че да ти се прииска да избягаш максимално далече.
Виж целия пост
# 122
(което означава, че възрастта само по себе си ти дава морални привилегии). Не го правих никога, няма и да го правя.

Анджък. Автоматично уважение заради възраст не отдавам.

Не е формално традиция, но мен ме дразни сериозно цялото това не ходи с гол кръст, на гол камък не сядай, не течение не стой, бос не ходи. Никакво медицинско обяснение няма, но интелигенти хора уж ме преследват с якенца, щото на балкона духало измежду двете къщи...
Виж целия пост
# 123

Иначе, съвсем сериозно, става ми много мъчно като видя как някой отрича нещо без да го познава.
И се самонавива и самобунтува в незнанието си.


Повтаряй си ги тези думи по-често.
Виж целия пост
# 124


Да кажа и за даряването, при което толкова възмутително викал човека с петела (както разбрах от горните постове).
Това точно даряване (при което „се вика”) става при посрещането на младоженците в къщата на зетя. Ама не вика заложникът.
Тука в центъра на събитията са свекъра и свекървата.
Сватбата спира пред къщата, но булката не слиза от колата (ама не в смисъл на „мерцедеса”, а на каруцата).
Единият от музикантите извежда от къщи свекървата. Тя носи в ръце две запалени свещи и играейки пред младите, кръстосва ръце, като запалва едно повесмо, закачено нарочно навън.
След това тя се прибира и започва даряването (харизването).
Кой какво дарява на младите високо съобщава единият от музикантите или побащимът.
Понякога „бележи" даровете на стената или на оградата. Свекърът сваля булката от колата. А пък,  ако тя слезе сама, подкрепяна от него, старае се да не се хваща за ритлите...





Преди към 20ина години бях на сватба в едно малко северно градче. Там даруването бе направено по подобен начин. След подписването (тогава още не бяха популярни венчавките) цялата сватба отиде до къщата на момчето. Свекървата не е танцувала, но младоженците застанаха на прага на къщата и се хванаха за раменете си. Започна даруването. Първо от родителите, после баби, дядовци  и по-близки роднини. На висок глас се обясняваше какво се подарява-  то и всички дарове бяха видими - главно черги, чаршафи, юргани. Пари мисля почти нямаше - само свекърът закачи огърлица май. Другите гости на сватбата не дарувахме пред къщата, а в ресторанта.


хехе такава сцена имаШе в 4ерна котка бял котарак на костурица
Ютия, Ютия, Ютия .... поне списък да бяха направили да не се повтарят  Mr. Green
Виж целия пост
# 125
Не спазваме българските традиции, защото са традиции. Като семейство сами сме си изградили наши такива, въз основа на тези нашенски такива, които са ни допаднали и въз основа на други, които също са ни харесали.
Виж целия пост
# 126
Не спазвам почти никакви традиции или поне тези,които не ми харесват.
Виж целия пост
# 127
Не е формално традиция, но мен ме дразни сериозно цялото това не ходи с гол кръст, на гол камък не сядай, не течение не стой, бос не ходи. Никакво медицинско обяснение няма, но интелигенти хора уж ме преследват с якенца, щото на балкона духало измежду двете къщи...

Sorry за off-а, но преди две години някъде по CNN една от новините беше как някакъв мастит професор от бостънски университет направил изследване и установил, че много по-лесно можеш да настинеш ако си с мокри крака  - така че всички български баби могат да бъдат доволни - цял професор е зад гърба им!
Много се смях тогава, а пък после се замислих защо са харчили сума ти пари за глупости?!?
Виж целия пост
# 128
Да си събуваш обувките на гости.
Виж целия пост
# 129
Постното хранене на Бъдни вечер  Mr. Green
Виж целия пост
# 130
Не харесвам:

1.Млади и стари да живеят заедно.
2.Децата да се отглеждат предимно от бабите.
3.Като станат децата на 20 години и да им се дава зор да се женят, да им се уреждат разни уж случайни срещи и да им се натяква-"виж еди-кой си,ожени се,дете си има,а ти като единак/куковица все сама ходиш..."
4.Приятелски семейства да се нариат един-друг "сватя",а децата им да ходят още с памперси и да не се понасят едно-друго.
5.Старите да купуват жилище на младите и да искат в замяна да им тровят живота с глупави съвети-от какви да са пердетата в хола до това как да си спестяват парите.
6.Да се обвиняват майките на момичета защо не са родили момчета.(Според мен най-голямата простотия).
7.Да се юркат момичетата да раждат до 20,25,30,щото после щели да са стари (на 35 стар newsm78)
8.Да се анатемосват тези,които по някаква причина са се развели.
9.Да се разубеждават хора, които са решили да се оженят за партнъор, който има дете от предишен брак.
10.Да се канят гости на сватба с идеята да се съберат пари за младите.
11.Да се кръщават децата с идиотски имена- на  баби, на  дядовци....
12.Да се извинява всяка глупост с "какво ще кажат хората".
13.Да се разпитват роднините кой колко пари получава.
14.Да се ходи на гости без покана.
15.Да се целуват ръце- без знаение на свекърви ли са или на тъщи.
16.Това с 'мамо"на свекървата...нямам думи.


П.С.Аз имам син.Надявам се да си намери жена, която да не прави горепосоените неща.

Това не са традиции- това е менталитет.

Аз харесвам всички български традиции защото са български и защото са традиции.

Но..."традициите не са това което бяха". Laughing Харесвам, не означава "спазвам". Харесвам ги като нещо, което ни отличава от останалите по света, като нещо, което ни кара да бъдем сплотени, заедно, да ни обединява. Гордея се с това, че имаме традиции.
Виж целия пост
# 131
Постното хранене на Бъдни вечер  Mr. Green
Постното хранене на Бъдни вечер е смешно-лицемерно, ако не си спазвал съответните пости и/или пък не знаеш изобщо за какво става въпрос. Постите са нещо, което трябва да осмислиш дълбоко, а не да го правиш, защото така е модерно, или защото така прави еди кой си.
Да, наистина няма смисъл от постно хранене само на Бъдни вечер.
Виж целия пост
# 132
Ами да се включа и аз за малко - и то по повод погребалните "традиции" - ще започна с така нареченото "черпене" след погребението, на 3, 9, 40-ия и т.н. дни - трапезата започва обикновенно тържествено, но след това може да добие весел характер - съвсем в духа на традицията, която забранява да се плаче след спускането на покойника в гроба.В този смисъл следпогребалната трапеза има двойнствен характер и функция- тя е едновременно и край(за починалия), и начало(животът за семейството му трябва да продължи) - свързва се с представата за покойника, душата му и пътя и към "оня свят".Вярва се че на тази трапеза може да присъства душата на покойника. Ходенето на гробища след погребението  има точно определено време- така се и нарича - третини, деветини, след 40-ия ден става по рядко. На места се спазва така нареченото  "преливане" -традиция  е да се "прелива" покойник ежедневно до една седмица или до деветини(за това се ходи ежедневно).Колкото до стоенето при трупа, което се наричан "бдение"-то е свързано с основната грижа на живите да предотвратят "превъплащението" на починалия - задължително пазят мъртвия да не го прескочи някакво животно - котка, куче(вярвало се че ако това се случи той ще вампиряса и ще стане - "упир", "лепир"(според названието в източните говори), или "плътеник" или "тенец" (както е названието на северозапад). С подобна цел се покрива и огледалото( да не се "огледа" мъртвия в него, на някои места се спира часовника и т.н.) Целуването на покойника е съврзано с обреда по оплакването и прощаването с него (виж това да се карат и децата - не знам дали е по традиция, ама не мисля че е кой знае колко добре....).По традиция "обредното оплакване"е задължение за жените родственички на починалия.(Понякога ако "оплаквачката" била много даровита, било позволено да оплаче и чужд покойник, който не е от родствения и кръг) Абе погребалните обичаи на българите като цяло са доста сложни. Дали трябва да ги харесваме или спазваме си е въпрос на личен избор......
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия