СЕДМОКЛАСНИЦИ 2024/2025 - Тема 10 - На децата им дойде до гуша, никой вече нищичко не ще да слуша!

  • 26 923
  • 736
# 30
Старата тема е заключена, така пиша тука: Да, мойто дете толкова си може.

Изключително уважавам хора, които си знаят възможностите и тези на децата си.
И аз, а  е изключителна екзотика да срещенеш родител, който да го каже. Гени, темперамент, капацитет, първите седем , хормони, амбиции, пари.  Това са малка чат от факторите, но пусто ЕГО.
Виж целия пост
# 31
Да не забравяме, че са в чудесната пуберска възраст обаче. И, ако сега имат пропуски или се бунтуват, по-натам може да се "очовечат" и да си наваксат с ученето, да влязат в желан университет, да завършат хубава специалност. Гимназията е посоката, но не определя всичко занапред.

Имах съседка, която беше отличничка, влезе си в желана гимназия, но малко прегоря като че ли и се отказа да следва, докато много други мои приятелки, които не са били в елитни училища, си се подготвиха за изпитите и си завършиха хубави университети.
Виж целия пост
# 32
Не бих си позволила да оценям детето ми по резултати от НВО:)

За мен като родител е важно да го науча да е добър човек и да може да уважава себе си и околните, да му дам широк мироглед, да почетем заедно, да попътуваме семейно, да го прегърна и да му покажа, че домът е пристан на любов.

НВО е една недомислица и не може да бъде критерий за оценка.
А че наборчето ми не е идеално, нито пък е гений - не ми е болка:)
Виж целия пост
# 33
Няма как повечето родители да знаят какво може детето им, защото те самите не разбират поне единия от двата предмета, а често и двата. Знаят това, което им каже учителят, а той може да не става напълно. Да се подценяваш или да подценяваш детето също не е работа. "То моето толкова си може" звучи и като подценяване, и като примирение. Може и така да е, а може и да не е.
Виж целия пост
# 34
Подценяването не е ОК, но и прекалените амбиции и розовите очила също. Хубаво е да има баланс. А и моето дете като не е супер математик и се получават други неща. Баткото е супер зле с математиката, но успя да завърши. Той пък има други таланти и мечти.
Виж целия пост
# 35
Да, безценно е да си знаем мястото си като личности, като стойност и като възможност.

Някак обаче темата ни се върти около НВО и затова не мога да определя изпита като скала за оценка...

13-14 годишните тепърва ще оформят характер, отношения и изобщо ще търсят мястото си! Та така де, безценно е да си обичам детето такова, каквото е. Без да му лепкам етикети от резултати от НВО по два учебни предмета...

Зелено човече, прегръщам детето ти и вярвам, че то МОЖЕ и ще намери пътя си:)
Виж целия пост
# 36
Да не бъркаме възпитанието с мързела по време на пубертета...
Виж целия пост
# 37
Колкото и да имаш на ДЗИ, накрая пак ти трябва малко късмет в живота.
Виж целия пост
# 38
Колкото и да имаш на ДЗИ, накрая пак ти трябва малко късмет в живота.

И емоционална интелигентност.
Виж целия пост
# 39
Всички могат да изкарат по 100 точки по математика с този лесен изпит. Въпрос на подготовка е.
Виж целия пост
# 40
Динчо, какво е положението с кръщелницата ти? Ходи ли на курсове/уроци? Да препоръчаш школа, учител?
Виж целия пост
# 41
Не само подготовката е от значение, а и доста други умения - концентрация, липса на притеснение, увереност.
Дъщеря ми ми каза - на мен ще ми е по-лесно да се справя по-добре по БЕЛ, защото по математика от невнимание, ако сбъркам един знак и всичко заминава...
Щом тя го осъзнава, вярвам, че за родителите трябва да ясно.
Виж целия пост
# 42
Не само подготовката е от значение, а и доста други умения - концентрация, липса на притеснение, увереност.

Точно така е. Може материалът да е усвоен добре, но на самия изпит детето да се притесни и да не може да покаже какво знае.
Казвали са ми, че децата, на които не им пука особено, дори карат леко през пръсти, се представят доста добре, точно защото не им дреме....хих
Виж целия пост
# 43
Моето дете е от тези, на които не им пука особено много. Избрала е училище, за което ѝ трябват резултати много по-ниски от тези, които изкарва до момента. Основно разчита на това, което е научила в час. Започнахме годината с уроци по двата предмета, заяви че не са ѝ нужни и аз се съгласих. Надявам се да не съжалява след година-две. Без никакви усилия изкарва 80+ точки по математика и 90+ по БЕЛ, но не иска да чуе за училище различно от това, което е избрала. На мен ми е притеснено, че прави грешка, но се надявам, че ще се чувства добре там и това е най-важното.
Виж целия пост
# 44
Синът ми ме изненада. Първо говореше за едни училища, тези дни изведнъж вкара съвсем различни. Подозирам, че някой му е пуснал мухата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия