Old Money - стилът отвъд тенденциите

  • 21 583
  • 321
# 60
Да, guess e статусът на раята.
Виж целия пост
# 61
Законните деца наследяват титлите, така че се водят "old", ако ще и другия родител да е докарал инфаркт на аристократичната част от родата с това от кой долен и невъзпитан плебс е.

Не съвсем . Дори  законните деца не  наследяват old money титла в културния смисъл на понятието.
Те могат да наследят титла по линия на благороден род, но old money като идентичност не се изчерпва с юридическо право или кръвна линия. Това не е титла като “граф” или “виконт”, която просто преминава по закон, а културен код, който се възпитава.

Ако едно дете израсне с манталитет на всичко се купува, всичко се показва,ако възпитанието му е фокусирано върху показност, ако у дома не се говори за книги, история и стойност, а само за марки, показност и т.н.,тогава то няма да бъде old money, независимо каква титла притежава по рождение.

Първото болднато всъщност е едно от условията за второто Simple Smile
Виж целия пост
# 62
•MERA•, дай пример за българи old money, които отговарят на твоето разбиране, моля.
Виж целия пост
# 63
Стилът “old money” има много специфичен исторически и културен произход. Това не е просто начин на обличане, а естетика, която отразява определен тип социален статус, образование и семейна традиция, често свързани с наследено, а не с наскоро придобито богатство.
Хората обличащи се в този стил нямат нужда от показност или одобрение, защото много добре знаят кои са!

Характеристики на този стил са:
Дрехи шити по поръчка: предимно естествени материи: кашмир, лен и туид.
Цветовете предимно са неутрални. Аксесоарите дискретни, но скъпо струващи. Доста често бижута предавани по наследство, имащи история.
Философията на този стил е “ Ако знаеш, знаеш, ако не, не е за теб!”
Само тези с определен културен или социален произход могат да разберат неговата историческа, техническа и естетическа стойност.
Добре поддържан външен вид, не крещящ такъв.

Прави сте, че от няколко години се въртят в социалните мрежи видеа как да се обличаш в него.

Много чести класическият стил се смята за “ old money”, но за мен не е точно така. Изисква се определен бекграунд.
Стил, който набляга на малките детайли.
Виж целия пост
# 64
Да, guess e статусът на раята.
Old money is the new Guess.
Виж целия пост
# 65
•MERA•, дай пример за българи old money, които отговарят на твоето разбиране, моля.
[img width=451

Има  български семейства, които носят old money дух, но те не парадират, не се появяват в медии и не използват тик- ток приложение или инстаграм.Тези фамилии просто не се афишират.
Виж целия пост
# 66
Да, в Инстаграм.
Но в България все още има останки от интелигенцията. Някои са преследвани и избити, както вече са написали.
Виж целия пост
# 67
Той горния не парадира, само съди държавата след като първо заяви, че нищо не иска. За едни 800 дни да споменаваме... Снимка на баща му по би подхождала.
Виж целия пост
# 68
Да се включа с автентична лична история по темата:
Синът ми дели апартамент в университета си в Люксембург с французин. Сближават се покрай неволите с ковид изолацията…
По някакъв повод, момчето му  помага да си върже вратовръзка, за РД - му подарява ръкавели / бутониери/от нефрит, води го на скуош…. Виждайки ръкавелите, ми става странно и интересно. Ние, разбира се, познаваме въпросния младеж- абсолютно обикновен, интелигентен, но скромен, благ. Много любезен с нас, без да се натрапва, като сме били по-дълго време на гости в общежитието. Учеше си право, късаха го от време на време…
 И започват да ми се оформят  полека - лека някакви съмнения: първо - името му беше много дълго, включваше и женското Мари.
Второ- възелът на вратовръзката на сина ми- мнооого особен и красив.
Трето- стилът му на обличане- сака с монограм на име и фамилия.
Свиреше страхотно на класическа китара,  играеше скуош и тенис…
Синът ми каза, че няма да ми угоди на любопитството 😉🙂и няма да разпитва човека за род и произход. Ако сам разкаже нещо, ще ми го сподели.
Видях родителите му на дипломирането- направиха ми същото впечатление .
Абсолютно “олд мъни” стил семейство- майката в дантела екрю риза и лек бежов панталон, с малка чанта на Ив сен Лоран,  мокасини на същия дизайнер, таткото със сиво- бежов костюм на дискретно рае и изненада🙃- риза с ръкавели/бутониери/ и монограмче…Бяха дошли с автомобил- голям сребрист😀мини купър .
И жената носеше кутия с домашен кекс🙂 : бил любим и на двамата младежи… Решихме да се видим за късен обяд или ранна вечеря, по случай завършването на децата. Е, тогава чак нашият син сподели, че май Давид- така се казва момчето, бил с “наполовина синя кръв”- майка му е дъщеря на френски графове, но низвергната от родата, заради баща му - с обикновен произход. Е, низвергнали я в някакво “къще” с лозя и изби в Елзас…но след родовия замък около Нант, това е като барака. Човекът  бил готин, скромен и изобщо не парадирал с произход и пари, предупреди ни синът.
Ами няма да крия- имахме много притеснения на вечерята, но абсолютно неоснователни: страхотни хора, мили, любопитни за информация за бг- култура и история- опера, тракийски съкровища…

Та това беше най- близката ми среща с олд мъни хора- на вечерята бяха - майката с дантелена тъмносиня малка рокля и тъмно син клъч на Ив сен Лоран, обувки в екрю, с нисък ток, с копринени чорапи нюд, бащата с тъмносин костюм, бяла риза с висока яка без вратовръзка, с фишу в сребристо. Нямаше ръкавели /бутониери/този път😉 и беше със сребристи сникърси🙃 на една френска марка с петле- “Льо  кок”
 
Олд мъни е компилация- стил, манталитет, мироглед, но и произход донякъде. Съгласна съм с Cloe
Виж целия пост
# 69
Копчета за ръкавели ли имаш предвид...че чета за подарени ръкавели и ми вади очите?
Виж целия пост
# 70
старите пари са на поне 200-300 години. в България old money няма.

даже и Симеон не попада в категорията, защото няма пари. Simple Smile
Виж целия пост
# 71
Така виждам стила олд мъни за ежедневна рокля на млада жена

и така, хм....как да кажа.... пак е ежедневна роклята, но колко разлика между двете фигури...


А темата е за стил, за клюки кой какъв е, защо не отидете в раздел Развлечения?
Виж целия пост
# 72
Копчета за ръкавели ли имаш предвид...че чета за подарени ръкавели и ми вади очите?
Да, аз си ги знам като бутониери, но се притесних да го напиша така😜
Виж целия пост
# 73
Примери от ежедневието:



Изчистена ленена рокля със сандали :


Памучна рокля:


Тъмносин сет от структурален плат ( би изглеждал по-добре с деликатни аксесоари) :




Черен топ с кремава плисирана пола и семпли обувки/ сандали :


Черен топ и панталон :


Още няколко примерни визии:








Виж целия пост
# 74
Сега е много модерно да си носиш (Х)ермеса откопчана. Тотален нонсенс. Остави кражба, но нарушаваш баланса на чантата, докато се мандахерца отворена на една горна дръжка.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия