"За" или "Против" въвеждането на еврото 💶

  • 294 948
  • 7 748
# 5 505
Ама тези евраци са в частни сметки в банките. Как ще ги пуснат на пазара?
глупости.  отиваш и си купуваш евро от банката, а не си теглиш от собствена сметка.
а наличието им в сметки е виртуално. предполагам нямаш заделени специално за теб евро в някой сейф на банката и не се докосват докато ти не си ги поискаш.
Виж целия пост
# 5 506
Би ли споделила защо не е.
Няма предпоставка. Ние сме в обща икономика с ЕС независимо, че ползваме собствена валута. Кешът следва търсенето. ЕЦБ държи 25% в кешовица от всичко което в кратък срок може да стане средство за плащане. БНБ покрива наличните левове с евро резерви които вече са част от общата ЕЗ. Ако се наложи, евентуално ЕЦБ може да извади още 0.5% но, едва ли. Да, има резерви които се вадят при повишено търсене, но това не означава нови пресни с цапащо мастило банкноти Sunglasses
Печатат нови банкноти разбира се. Нали вече ще пише ЕВРО и на български? Ако не ги напечатат, откъде ще се появят?!
Пише го още от 2007. Grinning Печатат се само за покриване на резервите и за подмяна.
Виж целия пост
# 5 507
А, добре, не знаех. Мислех, че е нещо ново...
Виж целия пост
# 5 508
Ама тези евраци са в частни сметки в банките. Как ще ги пуснат на пазара?
глупости.  отиваш и си купуваш евро от банката, а не си теглиш от собствена сметка.
а наличието им в сметки е виртуално. предполагам нямаш заделени специално за теб евро в някой сейф на банката и не се докосват докато ти не си ги поискаш.

Така може,но е доста объркващо за служителите и компютрите в банките. По-лесно и точно би било да се оптечатат нови банкноти евро на стойността на паричната маса в лева в България...
Виж целия пост
# 5 509
Ама тези евраци са в частни сметки в банките. Как ще ги пуснат на пазара?
глупости.  отиваш и си купуваш евро от банката, а не си теглиш от собствена сметка.
а наличието им в сметки е виртуално. предполагам нямаш заделени специално за теб евро в някой сейф на банката и не се докосват докато ти не си ги поискаш.

Така може,но е доста объркващо за служителите и компютрите в банките. По-лесно и точно би било да се оптечатат нови банкноти евро на стойността на паричната маса в лева в България...
БНБ знаят колко пари се въртят дневно. толкова и малко повечко ще са нужни в евро. постепенно наличността ще се увеличава. всичко това е направено предварително. проблем може би ще има със зареждането на банкоматите.
Виж целия пост
# 5 510
Печатат нови банкноти разбира се. Нали вече ще пише ЕВРО и на български? Ако не ги напечатат, откъде ще се появят?!

Още повече, че банкнотите имат кратък жизнен цикъл и непрекъснато се подменят стари износени с нови. Тоест печатниците работят непрекъснато дори без да се увеличава паричната маса в обръщение.
Виж целия пост
# 5 511
Дългове се трупат без значение от валутата. При валутен борд, когато правителството не може да печата пари, няма друг начин да покрива харчовете си.  Мислите, че взетите заеми от чуждестранните пазари са взети в левове ли? Цени ще скочат от друго в икономиката. От освободения ресурс на банките. Т.е ще има свободни пари, които  ще следва да вложат в същата наша злощасна икономика. И понеже "супер инвеститорите" в БГ са основно в имоти, най-вероятно там ще се повишат цените. Цените в търговската мрежа, покупките ни на дребно са си спекулативни и сега, БГ търговеца е на принципа ден година храни  и тях може само пазара да ги регулира. Е и държавата, чрез органите си, но там се вижда, че не се справят и се опитват да кажат, на черното бяло.
И не е заради еврото, но е заради процеса по присъединяването ни. И неистината, че сме готови. Но и Европата участва в нея, защото се съгласи с конвергенцията.
Виж целия пост
# 5 512
Дългове се трупат без значение от валутата. При валутен борд, когато правителството не може да печата пари, няма друг начин да покрива харчовете си.  Мислите, че взетите заеми от чуждестранните пазари са взети в левове ли? Цени ще скочат от друго в икономиката. От освободения ресурс на банките. Т.е ще има свободни пари, които  ще следва да вложат в същата наша злощасна икономика. И понеже "супер инвеститорите" в БГ са основно в имоти, най-вероятно там ще се повишат цените. Цените в търговската мрежа, покупките ни на дребно са си спекулативни и сега, БГ търговеца е на принципа ден година храни  и тях може само пазара да ги регулира. Е и държавата, чрез органите си, но там се вижда, че не се справят и се опитват да кажат, на черното бяло.
И не е заради еврото, но е заради процеса по присъединяването ни. И неистината, че сме готови. Но и Европата участва в нея, защото се съгласи с конвергенцията.
Извинявай, имаш ли идея, какво се случва когато падне валутният борд. Гледам, че си много запознат с нещата...
Виж целия пост
# 5 513
Дългове се трупат без значение от валутата. При валутен борд, когато правителството не може да печата пари, няма друг начин да покрива харчовете си.  Мислите, че взетите заеми от чуждестранните пазари са взети в левове ли? Цени ще скочат от друго в икономиката. От освободения ресурс на банките. Т.е ще има свободни пари, които  ще следва да вложат в същата наша злощасна икономика. И понеже "супер инвеститорите" в БГ са основно в имоти, най-вероятно там ще се повишат цените. Цените в търговската мрежа, покупките ни на дребно са си спекулативни и сега, БГ търговеца е на принципа ден година храни  и тях може само пазара да ги регулира. Е и държавата, чрез органите си, но там се вижда, че не се справят и се опитват да кажат, на черното бяло.
И не е заради еврото, но е заради процеса по присъединяването ни. И неистината, че сме готови. Но и Европата участва в нея, защото се съгласи с конвергенцията.
Извинявай, имаш ли идея, какво се случва когато падне валутният борд. Гледам, че си много запознат с нещата...
Да имам. ЖивялА съм и преди борда, та ми е ясно.
Виж целия пост
# 5 514
Дефицит в бюджета е чисто политическо решение. Бордът никога не е бил пречка за емитиране на дълг. Падането му има съвсем друга положителна страна
Виж целия пост
# 5 515
Мисля, че не е  критично голяма  книжната маса пари, повечето държави минаха дигитално, парите са цифра в сметката, не книги..
 И у нас се засили  плащане безкасово. Също - наполовина  на левовете  е стойността  в брой, хартийките наполовина. Печатат периодично за подмяна. То и без да влизаме е  влязло еврото.
Виж целия пост
# 5 516
Мисля, че не е  критично голяма  книжната маса пари, повечето държави минаха дигитално, парите са цифра в сметката, не книги..
Мислиш грешно освен ако не кажеш какво е критично голяма. Ноември месец ЕСБ излезе с число 4.3 трилиона кеш+ резерви.
Виж целия пост
# 5 517
Мисля, че не е  критично голяма  книжната маса пари, повечето държави минаха дигитално, парите са цифра в сметката, не книги..
 И у нас се засили  плащане безкасово. Също - наполовина  на левовете  е стойността  в брой, хартийките наполовина. Печатат периодично за подмяна. То и без да влизаме е  влязло еврото.

Ами тогава защо да влизаме, след като сме вътре. Sunglasses

Хартийки били парите. Дай ми ги тия хартийки , пък ти си остани с битчетата.
Виж целия пост
# 5 518
Почна се
Виж целия пост
# 5 519
Искам да кажа ,че нуждите ни за  хартийки няма да съборят системата. Не знам по какви мерки да го обърнем, по население или друго , тези обявени от теб нужни пари в оборот.
 Нашите нужди не са критични  за цялата схема или система на Европа.
 Бънди ,в картата ти  или сметката  хартии ли са надиплени?
 А разплащането минава  към дигитализация, ясно че ще сме последни и там.
 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия