Висше образование и студенти в БЕЛГИЯ - тема 2

  • 23 555
  • 480
# 465
За следващите 3 дни се оказа, че ще има стачка по летищата в Белгия. Някой ще пътува ли тези дни? Синът е с полет на WizzAir утре в 15:15 местно време до Варна.

https://striketracker.app/strikes-in-belgium/airport-strike-brus … -23-25-jun-2026-2

Цитат
Според информацията за стачката на 23–25 юни 2026 г., тя засяга основно авиационния сектор в Белгия и по-конкретно въздушния трафик, обслужван от държавния доставчик на аеронавигационни услуги Skeyes. При подобни действия най-силно засегнати са:

Brussels Airport (BRU)
Brussels South Charleroi Airport (CRL)
Liège Airport
Antwerp International Airport
Ostend-Bruges International Airport

При предишни стачни действия на авиодиспечерите на Skeyes са били отменяни или сериозно забавяни полети на всички тези летища, тъй като контролът на въздушното движение е бил ограничен или спрян.
Виж целия пост
# 466
Вашите деца получили ли са съобщение за деклариране? Това нещо стандартно ли е? Трябва ли да се прави нещо?
Виж целия пост
# 467
Звънче,
по спомени, има регламент за избягване на двойно данъчно облагане.
И ако живееш в една държава над 0,5 г, т.е. мин 183 дни, декларираш всички доходи (от различни държаваи) и плащаш всички данъци в тази държава. Предполагам, че живеенето се брои от първа адресна регистрация в държавата.
Виж целия пост
# 468
Ама тя е студент и досега никъде нищо не е декларирала (не че има и какво де). Няма доходи, няма и собственост.
Синът ти получавал ли е подобно писмо?
Виж целия пост
# 469
Звънче,
аз има щерка. Не, но тя беше на обмен - и няма 6 месеца.

Аз бих питала НАП.

Студентите са по-сложен казус. Често ги водят временно пребиваващи,  аналогично на нашия настоящ адрес. Затова има 2 вида адресни регистрации, които нищохме в предната тема - Домисилие и нещо друго. Но за данъците, не знам как е.
Виж целия пост
# 470
Ох, извинявай!
Ще звъня в НАП, но се съмнявам те да знаят за Белгия.
Иначе адресната регистрация е непостоянен адрес. Domicile е основно местожителство/основно жилище и е като постоянен адрес в България. Ще я накарам да отиде и пита в университета или където прецени. Омръзна ми все аз да се занимавам с битовизмите (но все пак да държа под око, че пак ще е на моята глава).
Виж целия пост
# 471
По принцип, ако няма доходи, може да пуска нулеви декларации.

А НАП трябва да знаят и за студенти, и за работещи. За да се избегне риск със знанията на случаен служител, може да се пусне писмен въпрос - Къде плащат данъци български студенти, учещи в Белгия, които нямат там постоянен адрес.
Виж целия пост
# 472
За следващите 3 дни се оказа, че ще има стачка по летищата в Белгия. Някой ще пътува ли тези дни? Синът е с полет на WizzAir утре в 15:15 местно време до Варна.

https://striketracker.app/strikes-in-belgium/airport-strike-brus … -23-25-jun-2026-2

Цитат
Според информацията за стачката на 23–25 юни 2026 г., тя засяга основно авиационния сектор в Белгия и по-конкретно въздушния трафик, обслужван от държавния доставчик на аеронавигационни услуги Skeyes. При подобни действия най-силно засегнати са:

Brussels Airport (BRU)
Brussels South Charleroi Airport (CRL)
Liège Airport
Antwerp International Airport
Ostend-Bruges International Airport

При предишни стачни действия на авиодиспечерите на Skeyes са били отменяни или сериозно забавяни полети на всички тези летища, тъй като контролът на въздушното движение е бил ограничен или спрян.

Дъщеря ми пътува утре със същия полет. Нямам никакво известие от Уиз, че ще има проблем с полета до Варна. Нещо не можах да се ориентирам в линка за стачките.
Виж целия пост
# 473
Ами да, изчезна съобщението Simple Smile Дано всичко се размине, че не знам кога да си планирам пътя от Созопол до Варна.
Виж целия пост
# 474
Ами да, изчезна съобщението Simple Smile Дано всичко се размине, че не знам кога да си планирам пътя от Созопол до Варна.
Едно безпроблемно пътуване не сме имали досега! То стачки, то хора под влака, то разширени релси! Да се прибират вече, че малко почивка да видя!
Виж целия пост
# 475
Вашите деца получили ли са съобщение за деклариране? Това нещо стандартно ли е? Трябва ли да се прави нещо?

Привет, трябва да се подаде инфото за данъците. Личните им белгийски карти служат за идентификатор в системата, чрез устройство за четене. Ако не е работила девойката, съответно декларацията ще е нулева.
Виж целия пост
# 476
Звънче, първо да си влезе в профила в minfin.be и да види какво ѝ се е генерирало. Вероятно ще трябва да попълни първата част с лични данни, банкова сметка, ала-бала, а частта с доходите е много вероятно вече да е попълнена с нули. Щом е получила писмото, шансът да е станала грешка, е минимален. Няма значение дали е временно пребиваваща, по-горе е обяснено за 183-те дни. Не знам дали в университетите оказват помощ по попълването на декларацията, но може да провери и в общината - в някои оказват методическа помощ за попълването.

В краен случай, сигурна съм, че и с gpt ще се справи.
Виж целия пост
# 477
Благодаря.
Изключвам възможността за грешка. Искам да направи това, което трябва и да не се занимаваме с глупости, да си създава ненужни проблеми, поради неглижиране, незнание.
Виж целия пост
# 478
Моето момиче също получи същия документ за данъците, но на фламандски. Аз влезнах с itsme в myminfin  и само трябваше да попълня номера на сметката и. Иначе навсякъде е нула, защото е студентка. Аз по същия начин си попълвам моята данъчна декларация.
Виж целия пост
# 479
Тези писма само по пощата ли идват? В Брюж като се подава всичко онлайн, дали няма да са по имейл?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия