Мислите ли за обезпечаване на детето си?

  • 5 707
  • 53
# 30
Включвам се и аз по темата, макар и тясната ми специалност да не е гражданско право.мираетта ви е посочила точно- ако осиновителят е един- детето е като с единствен родител и лица, които са в емоционални и фактически отношения нямат законови права и задължения за отглеждането му след смъртта на осиновителя.Но детето наследява осиновителя, въпросът е какав наследствена маса оставя всеки след смъртта си.Най-доброто решение е  приживе прехвърляне на собственост на имот със запазено право на ползване.Опасността тук е, ако осиновителят/ в случая лицето, прехвърлило имота/ надживее детето, а това дете евентуално е вече голямо и встъпило в брак, тогава ще се наследява имуществото, което някога сте му прехвърлили заедно с евентуалния съпруг.А ако към този момент има рожденни деца, те като "наследници от първи ред" изключват родителите...звучи мрачно, но не са единични случаите на възрастни хора, останали без покрив след като са подарили жилищни имоти на децата си.Извинете, ако ви притесних, но ние юристите винаги гледаме нещата от всички страни
Виж целия пост
# 31
Всички се четем през ред и после се чудим защо се караме и спорим ожесточено. Ами вживявам се аз сега в ролята на адвокат на DarZaMen , благодаря за юридическото разяснение и се опитвам още по-простичко да задам въпроса - не делете наследството, а помогнете ако можете с отговор - кой поема грижата за детето при положение че е осиновено от самотна майка, има ли право самотната майка осиновителка да посочи настойник на детето си ако тя почине а то е непълнолетно и каква е законовата практика в тези случаи.  Не говорим за наследяване, а за грижа за детето!
DarZaMen , извинявай че ти адвокатствам без да съм питала, но аз кипнах от идеята че детето би трябвало да се върне в дом при такова положение.
Виж целия пост
# 32
Е това от мен ако не са практични съвети ....... к#во са ????? newsm78

аз вече отговорих по темата -  вярвам в застраховките Живот и може би ще направим още една

интересува ме някой друг какво конкретно е направил по въпроса за обезпечението

Дар, аз също разбрах за какво говориш, за това призовах юристи да се изкажат по темата

Мира, права си според мен за това, че е добре консултацията с адвокат за конкретния случай

не ме е страх да го напиша - живеем в динамично време. ако утре ни се случи злополука и на двамата, кой ще се грижи за детето - ето това искам да уредя, не само като устна договорка с приятели, а юридически

със здраве и от мен Peace

мамче Галя, написала си го по-добре от мен, докато и аз пишех, благодаря
Виж целия пост
# 33
DarZaMen , извинявай че ти адвокатствам без да съм питала, но аз кипнах от идеята че детето би трябвало да се върне в дом при такова положение.

А, няма проблем! Напротив, виж как добре си го обяснила, докато аз се оплитам в собствените си дилеми(май, май ПМС, напоследък забравям да следя календарчето...) Mr. Green

С една дума, има някакво предимство при разглеждане на подобна ситуация, но най-обще казано, предсмъртното ми желание влиза само в категория - морални предимства, а не законови...Държавата се грижела...сакън! Остава ми да се гледкам по-добре, та да не разчитам на държавата!
Виж целия пост
# 34
.... кой поема грижата за детето при положение че е осиновено от самотна майка, има ли право самотната майка осиновителка да посочи настойник на детето си ако тя почине а то е непълнолетно и каква е законовата практика в тези случаи.  Не говорим за наследяване, а за грижа за детето!......


 Мамо Гали, доколкото съм запозната, както казаха и други преди мен, без значение дали е осиновено или не детето, процедурата си е една.
Мариета е права - майката може да посочва когото си иска, но това няма законова сила.

Ако детето е навършило 14г., следва това:

НАСТОЙНИЧЕСТВО И ПОПЕЧИТЕЛСТВО
Условия за учредяване

Чл. 109. (1) (Доп. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Настойничество се учредява над малолетни (деца, ненавършили четиринадесет години), чиито родители са неизвестни, починали, поставени под пълно запрещение или лишени от родителски права. Настойничество се учредява и над лица, поставени под пълно запрещение.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Попечителство се учредява над непълнолетни (деца от четиринадесет до осемнадесет години), родителите на които са неизвестни, починали, поставени под пълно запрещение или лишени от родителски права, а също и над лица, поставени под ограничено запрещение.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г.) Длъжностни лица, обществени организации и граждани, на които стане известно, че е необходимо учредяване на настойничество или на попечителство над някое лице, са длъжни незабавно да уведомят общината по местожителството или местопребиваването на лицето.
Орган по настойничество и по попечителство
Чл. 110. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г.) Орган по настойничество и по попечителство е кметът на общината или определено от него длъжностно лице.
Настойнически съвет
Чл. 111. (1) Органът по настойничество и по попечителство по местожителството на лицето назначава настойник, заместник-настойник и двама съветници измежду роднините и близките на малолетния или поставения под пълно запрещение, които най-добре ще се грижат за неговите интереси. Те образуват настойнически съвет.
(2) При възможност в състава на настойническия съвет се включват и лица с педагогическа подготовка.
Назначаване на попечител
Чл. 112. Органът по настойничество и по попечителство назначава попечител и заместник-попечител измежду роднините и близките на непълнолетния или поставения под ограничено запрещение, които най-добре ще се грижат за неговите интереси.

Запитах се ако няма навършили 14 години какво се случва и намерих ето това:
Основания за настаняване извън семейството
Чл. 25. (Изм. - ДВ, бр. 36 от 2003 г.) Може да бъде настанено извън семейството дете:
1. чиито родители са починали, неизвестни, лишени от родителски права или чиито родителски права са ограничени
..........................................

Настаняване извън семейството
Чл. 26. (1) (Доп. - ДВ, бр. 36 от 2003 г.) Настаняването на дете в семейство на роднини или близки, както и настаняването на дете за отглеждане в приемно семейство или специализирана институция се извършва от съда. До произнасяне на съда дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето извършва временно настаняване по административен ред.

...А, докато се ровех, тя DarZaMen вече сама е стигнала до този извод... Grinning
Виж целия пост
# 35
Чакайте бре какви са тези черни мисли?

Забравихте ли, че едно от основните предназначения на осиновените деца е да се грижат за нас? (майтап за неразбралите).

Имайки пълните права на биологични деца всяко нещо, което може да се случи на вас или на тях е абсолютно аналогично за всички деца.

Т.е. на въпроса на живеещите близо до аерогарата (като мен понякога)  - какво ще стане ако някой самолет вземе да обърка нашия блок с пистата точно когато за пръв път любимия се е прибрал за да вземем малкия разбойник заедно от детската градина, отговора е хабер си нямам и не искам да имам. Ако поради някаква причина Съдбата, Силата, Бог или както го наричате е решила с един замах да ни затрие без да изчака да сме наясно със себе и обезпечаването на разбойника явно е трябвало така да стане.

Иначе наследяването по права линия е същото както при всички родители - при смърт на родител половината от нещото се унаследява от дръгия родител а останалата част (пак половина) се дели между другите живи наследници - деца и родител. (Дано не бъркам). Т.е. Ако имате 2 деца живия родител ще получи 1/2 плюс 1/3 от 1/2 т.е. 4/6 или 2/3. Всяко от децата получава по 1/3 от 1/2 т.е. 1/6. ( Да видим дали помните уроците с парчета торта). Всичко това важи разбира се ако няма други писменни уговорки(за предпочитане заверени пред нотариус).

Дали ще върнат детето в дом? Възможно е. Аз помня много добре обаче, че една от причините да се осиновяват деца най рано на 6-7 месечна възраст е ,че през цялото това време соц. работници се опитват да накарат родителите или РОДНИНИТЕ да задържат детето за гледане. Да си призная не знам дали е облечено с нормативен акт, но определено е доста разумно.

Разбира се ако уговорката да вземете детето заедно с любимия не е била само с любимия, а и с всички важни роднини и сте се събрали точно във вас за да се похвалите с новата си холна гарнитура вероятността детето да попадне отново в дом е много по - голяма.

Но е абсолютно същата с тази това да се случи на всяко дете.

Така, че сядайте да боядисвате яйцата и недейте много да му мислите... Че като се замисля какво им е на всички овчици, които ще си загубят децата следващите дни...
Виж целия пост
# 36

А, няма проблем! Напротив, виж как добре си го обяснила, докато аз се оплитам в собствените си дилеми(май, май ПМС, напоследък забравям да следя календарчето...) Mr. Green

С една дума, има някакво предимство при разглеждане на подобна ситуация, но най-обще казано, предсмъртното ми желание влиза само в категория - морални предимства, а не законови...Държавата се грижела...сакън! Остава ми да се гледкам по-добре, та да не разчитам на държавата!

Много добре си го казала ДарЗаМен - ако сами не се погрижим за себе си, чакй ти подкрепа от държавата. От умрял писмо, дето му викат.
А иначе - желая ти дълголетие с умствено и физическо здраве. Да дочакаш внуци, че и повече от Иринка. newsm10
Утре, като ходя на църква ще запаля по една свещ за здравето на всички ви, за вашите деца и семейства. 
Надявам се в навечерието но този светъл празник, поне, да не ви минават черни мисли през главата!!! Praynig (Извинявам се, че спамнах темата)
Виж целия пост
# 37
ами злополуки се случват всеки ден на хора като нас - не съм черногледа, аз просто съм реалист, здраво стъпило на земята Теле априлско Wink

Маг от Оз, аз не мога като теб спокойно да приема факта, че има дори и минимална вероятност да върнат Нико в институция

разбира си, че моите РОДНИНИ ще го гледат(те това и правят сега) докато могат, ти к`во си помисли?

и мое рожденно дете да беше, пак щях да се притеснявам

Пиратка, благодаря  bouquet
Виж целия пост
# 38
Истината е ,че колкото и човек да се старае да предвиди бъдещето винаги има елемент на несигурност и непредвидимост, включително и в законовата уредба на всяка една материя. Затова и аз ви желая здраве и радостни мисли, повече усмивки!
Виж целия пост
# 39
Всички се четем през ред и после се чудим защо се караме и спорим ожесточено. Ами вживявам се аз сега в ролята на адвокат на DarZaMen , благодаря за юридическото разяснение и се опитвам още по-простичко да задам въпроса - не делете наследството, а помогнете ако можете с отговор - кой поема грижата за детето при положение че е осиновено от самотна майка, има ли право самотната майка осиновителка да посочи настойник на детето си ако тя почине а то е непълнолетно и каква е законовата практика в тези случаи.  Не говорим за наследяване, а за грижа за детето!
DarZaMen , извинявай че ти адвокатствам без да съм питала, но аз кипнах от идеята че детето би трябвало да се върне в дом при такова положение.

Няма автоматично връщане в дом и подобни простотии, бе хора.

Детето е в положнеие, в което са всички деца, загубили родител (да не дава Господ).


Никой не идва да го вземе и пр., а ако е в риск, без грижа и подкрепа, социалните следва да се намесят.



Но вие повечето не сте сами - имате си родители, други близки.

Все има баба, леля  и пр.

А за катастрофа, в която всички умират - брррр, и никой не е жив и детето е малко и остава сам само..., нека ги оставим тези казуси.

 
Това, че говорим за несигурност, не засяга тези въпроси.

Детето ще си остане дете на семейството ви, все някой ще остане жив.



А пак повтарям - така да остане само е толова различно от онова оставане сам, че не си и струва да се сравнява.


Е тука съм оптимистична - онзи ужас да се чувства то виновно, че изхвърлено няма да се повтори.


Опитах да съм коректна и подробна професионално, ама май трябва само да кажа това - детето ще има статута на ваше дете и не се връща автоматично в дома и не се възстановяват автоматично старите му неволи.

А и времето върви само в едната посока Laughing и децата растат.


А застрахователя чака детето е разперени обятия и застрахователната премия само в американските комедии, у нас има процедури, съображения, време и пр.

 Айде, че отивам на среща по работа, а като си поревавам в клуба, все ми е размазан грима и май съм като страшната Баба Марта на едно от дечицата тука.  bouquet
Виж целия пост
# 40
Добре де, ако напиша, че искам еди кой си, да се грижи за моето дете, ще бъде възможно това да стане, или ще си го направят както му е реда? Това и мен ме интересува. newsm12
Виж целия пост
# 41
Добре де, ако напиша, че искам еди кой си, да се грижи за моето дете, ще бъде възможно това да стане, или ще си го направят както му е реда? Това и мен ме интересува. newsm12


Ако са активни помагачите и детето има риск да бъде откъснато от смейството , с твоето писание ще твърдят, че е индикация за волята ти и като майка най-добре си змнаела кое е добро за детето ти.

Няма задължение държавата и посоченото от теб лице да изпълни волята ти.


законите се променят често

децата растат

имате роднини, споко.


Виж целия пост
# 42
Благодаря на Мираетта и Пиратка за инфото. Тези членове и алинеи, и параграфи ми се размазват пред очите, докато ги смеля...

Април, аз съм много далече от земните зодии, но опита ме е направил по-рационална и от теле в някои случаи! Wink

Няма задължение държавата и посоченото от теб лице да изпълни волята ти.

законите се променят често

децата растат

имате роднини, споко.

И ако няма роднини? Аз, например имам вече само майка-пенсионерка, дето себе си едвам гледа.
Искам за детето ми да се грижи мъжът, с който живея от години, но видите ли, нямам брак - демек, не ми е роднина! И ще чакам някой държавен чиновник да прецени дали това е в интерес на детето...абе, чук, чук...да не дава Онзи!

Това се случва в момент, в който включително у нас се чудят дали да не признаят двойките, живеещи на семейни начала с равни права като семейните... newsm78
Виж целия пост
# 43
Благодаря на Мираетта и Пиратка за инфото. Тези членове и алинеи, и параграфи ми се размазват пред очите, докато ги смеля...

Април, аз съм много далече от земните зодии, но опита ме е направил по-рационална и от теле в някои случаи! Wink

Няма задължение държавата и посоченото от теб лице да изпълни волята ти.

законите се променят често

децата растат

имате роднини, споко.

И ако няма роднини? Аз, например имам вече само майка-пенсионерка, дето себе си едвам гледа.
Искам за детето ми да се грижи мъжът, с който живея от години, но видите ли, нямам брак - демек, не ми е роднина! И ще чакам някой държавен чиновник да прецени дали това е в интерес на детето...абе, чук, чук...да не дава Онзи!

Това се случва в момент, в който включително у нас се чудят дали да не признаят двойките, живеещи на семейни начала с равни права като семейните... newsm78

ДарЗаМен,

не искам да се бъркам в личния ти живот, но вместо да чакаш нещо да направи държавата за теб защо не вземеш нещата в твои ръце?

Простичко ОМЪЖИ СЕ!!!
Виж целия пост
# 44
Не се сърди, ДарЗаМен, ти винаги си много строга,  и след сериозния въпрос, който разискваме, може ли да се повеселим, прав е магьосника от Оз, а и от кога не съм ходила на сватба. Не се сърди моля те и не се връзвай на нашите смешки.  bouquet bowuu newsm17
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия