ТЕЛК и НЕЛК - въпроси и отговори - ТЕМА 3

  • 35 213
  • 1 057
# 1 050
Брат ми е с травма на главата, сложихме мрежа 12/6 см. Подаде за ТЕЛК. Решението е 50% за една година. От тук насетне какво следва и колко би следвало да получава? Може ли да работи и каква работа?

Самоцитирам се:

ТЕЛК -  подпомагане:

1/В Дирекцията за социално подпомагане  с  решението ( без ръчни подписи и печат е, електронно подписано) , негово ксерокопие, документ за банкова сметка, лична карта. Попълва се заявление за отпускане на месечна финансова подкрепа. Зависи от групата (процентите).

2/При социалните по месторайон се попълва заявление за винетка. ( Нужно е копие от експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК,
копие от свидетелството за регистрация и оригинал на свидетелство за регистрация (част I– лице и гръб) копие от застраховката гражданска отговорност,  личната карта ) За автомобили до 2000 куб.см и до 160 к с.

3/  В НОИ (без да чакате 14 дни, след връчването, те са само, ако обжалвате решението)
- с трудови книжки,  при жените (актовете за раждане на децата, в случай, че майчинството не е вписано в трудовата книжка), при мъжете (военна книжка, ако сте отбивали военна служба), ЕР  и негово ксерокопие, документ за банкова сметка, лична карта. Попълва се заявление за отпускане на инвалидна пенсия. Ако сте получавали плащане от Бюрото по труда, което не е отразено в трудовата книжка, носите удостоверение и за него.

Стажът от 1997 насам може да се извлече от НАП и без  трудова книжка ( упоменава се в заявлението).

Над 30 г. при 71% неработоспособност се получава пенсия  При по-малък процент за лицата над 30 г. се изисква минимум 5 г. стаж ПРЕДИ датата на инвалидизация.

Пенсията се изплаща от датата на инвалидизация. Има минимални суми, кото зависят от процента и от там нагоре се определя от осигурителния стаж и доход .

4/До 2 месеца се ходи в Данъчна служба. ( С оригиналното решение , негово ксерокопие,  лична карта. Попълва се заявление за ползване на намалени данъци за движима и недвижима собственост автомобил/жилище.

Автомобилът трябва да е до 160 к с  и до 2000 куб.см. ( за намален данък и винетка). При наличие на брак и обща собственост, няма данък само за 1/2 от автомобила.

5. В общината се носи ЕР и снимка за син талон за паркиране.

6. Регистрацията в Съюза на инвалидите (годишен членски внос: 7 лв за безработни и 15 лв за работещи) , с ЕР и снимка. Получената карта е международна и дава право на отстъпки за музеи, паркове и др. забележителности.

7. Сумата от 7920 лв за година е освободена от ДОД. За текущата година се възтановява  данъка до тази основа, който вече е платен (при работодателя или със заявление в НАП).

8. Ако работите и имате право на платен годишен отпуск минимум 26 дни.

ТЕЛК
Допълнителен отпуск

Съгласно чл. 319 от Кодекса на труда - "Работниците и служителите с трайно намалена работоспособност от 50 и над 50% имат право на платен годишен отпуск в размер не по-малко от 26 работни дни.

9. С разпореждането за пенсия и ЕР имате право на отстъпка от цената на карта за градски транспорт.

10. С ЕР на ТЕЛК за поне 71% можете да ползвате две безплатни пътувания годишно  с БДЖ.


Може да работи всяка работа, която не противоречи на условията, описани в ЕР.
Виж целия пост
# 1 051
Моля, пуснете нова тема.
Виж целия пост
# 1 052
Брат ми е с травма на главата, сложихме мрежа 12/6 см. Подаде за ТЕЛК. Решението е 50% за една година. От тук насетне какво следва и колко би следвало да получава? Може ли да работи и каква работа?

Самоцитирам се:

ТЕЛК -  подпомагане:

1/В Дирекцията за социално подпомагане  с  решението ( без ръчни подписи и печат е, електронно подписано) , негово ксерокопие, документ за банкова сметка, лична карта. Попълва се заявление за отпускане на месечна финансова подкрепа. Зависи от групата (процентите).

2/При социалните по месторайон се попълва заявление за винетка. ( Нужно е копие от експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК,
копие от свидетелството за регистрация и оригинал на свидетелство за регистрация (част I– лице и гръб) копие от застраховката гражданска отговорност,  личната карта ) За автомобили до 2000 куб.см и до 160 к с.

3/  В НОИ (без да чакате 14 дни, след връчването, те са само, ако обжалвате решението)
- с трудови книжки,  при жените (актовете за раждане на децата, в случай, че майчинството не е вписано в трудовата книжка), при мъжете (военна книжка, ако сте отбивали военна служба), ЕР  и негово ксерокопие, документ за банкова сметка, лична карта. Попълва се заявление за отпускане на инвалидна пенсия. Ако сте получавали плащане от Бюрото по труда, което не е отразено в трудовата книжка, носите удостоверение и за него.

Стажът от 1997 насам може да се извлече от НАП и без  трудова книжка ( упоменава се в заявлението).

Над 30 г. при 71% неработоспособност се получава пенсия  При по-малък процент за лицата над 30 г. се изисква минимум 5 г. стаж ПРЕДИ датата на инвалидизация.

Пенсията се изплаща от датата на инвалидизация. Има минимални суми, кото зависят от процента и от там нагоре се определя от осигурителния стаж и доход .

4/До 2 месеца се ходи в Данъчна служба. ( С оригиналното решение , негово ксерокопие,  лична карта. Попълва се заявление за ползване на намалени данъци за движима и недвижима собственост автомобил/жилище.

Автомобилът трябва да е до 160 к с  и до 2000 куб.см. ( за намален данък и винетка). При наличие на брак и обща собственост, няма данък само за 1/2 от автомобила.

5. В общината се носи ЕР и снимка за син талон за паркиране.

6. Регистрацията в Съюза на инвалидите (годишен членски внос: 7 лв за безработни и 15 лв за работещи) , с ЕР и снимка. Получената карта е международна и дава право на отстъпки за музеи, паркове и др. забележителности.

7. Сумата от 7920 лв за година е освободена от ДОД. За текущата година се възтановява  данъка до тази основа, който вече е платен (при работодателя или със заявление в НАП).

8. Ако работите и имате право на платен годишен отпуск минимум 26 дни.

ТЕЛК
Допълнителен отпуск

Съгласно чл. 319 от Кодекса на труда - "Работниците и служителите с трайно намалена работоспособност от 50 и над 50% имат право на платен годишен отпуск в размер не по-малко от 26 работни дни.

9. С разпореждането за пенсия и ЕР имате право на отстъпка от цената на карта за градски транспорт.

10. С ЕР на ТЕЛК за поне 71% можете да ползвате две безплатни пътувания годишно  с БДЖ.


Може да работи всяка работа, която не противоречи на условията, описани в ЕР.

Уточнявам, че ако лицето с минимум 50% ТЕЛК има автомобил на негово име по посочените критерии придобит, чрез дарение дори да имате сключен брак след подаване на документи в данъчното не се дължи годишен данък за автомобила до като ТЕЛК решението е валидно.

Също за гр. Варна (не зная за другите градове как стои въпроса) с минимум 50% ТЕЛК се полага карта за безплатно пътуване с градския транспорт за всички линии в рамките на града.
Виж целия пост
# 1 053
Може да го запишете и в съюза на инвалидите.
Виж целия пост
# 1 054
Как става точно издаването на тази карта за безплатно пътуване за Варна? Къде се ходи първо?
Виж целия пост
# 1 055
Директно в пунктовете за карти отивате с копие на ТЕЛК.  Там ви правят снимка на място.
Няма вече карти от кметства и т.н. лека е процедурата.
Виж целия пост
# 1 056
Нова тема.
https://www.bg-mamma.com/?topic=1890712.new#new
Виж целия пост
# 1 057
Благодаря! За съпруга си питам, той е с ТЕЛК 50 %, но няма карта. Заплаща билети от приложението на телефона си VarnaTicket, защото не му се занимавало да ходи по общини.
Не знаех, че процедурата е улеснена.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия