Проблеми със съня при тийнейджърите и трябва ли училищните часове да започват по-късно

  • 7 442
  • 218
# 135
То щото възрастен като го питат за работата му, сякаш няма да кажеш същото… ама на другите не им се полага.

Ако възрастния напусне работа остава гладен. Тийна го хранят мама и татко - пука му.
Виж целия пост
# 136
Е как, нали някои работят.
Виж целия пост
# 137
Работят по време на училище, така ли? Не лятната ваканция? Че това законно ли е въобще?
Виж целия пост
# 138
Работят по време на училище, така ли? Не лятната ваканция? Че това законно ли е въобще?

Има законен вариант с договор за обучение.

ЛИДЛ също имат програма за работа на учащи.

https://jobs.lidl.bg/uchenitsi-i-studenti

Основното обаче е желанието на децата, пардон тийновете. Wink
Виж целия пост
# 139
Работят по време на училище, така ли? Не лятната ваканция? Че това законно ли е въобще?
Да, работят. С трудов договор, след като навършат 16, най-късно на 17 започват. Не всички, разбира се, но не са малко тези, които го правят.
По-неприятно е като ходят на кормуване по време на учебните часове.
Виж целия пост
# 140
Това според мен няма как да не се отрази на ученето им. Едно е лятото, друго е като студенти, но като ученици работата им е да учат... има време да работят цял живот после, и ще е по-добре работата им ако са учили, когато е трябвало.
Виж целия пост
# 141
Може би не си представяте, че е възможно, но на някои им се налага да работят, просто за да не гладуват. На нас ни се вижда невъзножно, защото децата ни спокойно могат да не работят, а ако работят, то е само през ваканциите във фирмите на бащите си обикновено и то работа, която е интересна и полезна, а и им носи допълнителен престиж и самочувствие, но има деца от институции или от мнпго бедни семейства, често само с един родител с ниско образование, които наистина е по-добре да учат, но им се налага да работят, за да не им спрат тока например.
Виж целия пост
# 142
Това според мен няма как да не се отрази на ученето им. Едно е лятото, друго е като студенти, но като ученици работата им е да учат... има време да работят цял живот после, и ще е по-добре работата им ако са учили, когато е трябвало.

И те направо се скъсват да учат. Stuck Out Tongue Winking Eye
Виж целия пост
# 143
Трябва да има някакви условия и за учене. Помня аз като ученичка колко беше горещо в класните стаи през май и юни, как нямаше въздух и до мозъка ти не стигаше кислород. Колко беше гадно да имаш физическо и след това да се върнеш в стаята с потни дрехи, и вътре смърди потресаващо за следващия час, който може и български да се окаже.
От 1ви до 4ти навсичко отгоре имахме черна дъска и ние учениците я чистехме с гнусна кофа и гъба, често не достигахме и отнасяхме конско, че е на облаци, и част от мръсната вода ни влизаше подмишниците. Нямаше сапун в тоалетната ...
Някои деца нямат условия и у дома, своя стая, бюро , спокойствие. В университета често в стаите са по 3ма човека с две бюра и два стола..
Като учих в чужбина видях какво е да имаш избор , и хубави условия. И научих повече оттук. Има и добри учители, но масово системата е остаряла и скучна, не могат да спечелят децата, отделно няма и родителски контрол.
Виж целия пост
# 144
Аз не само като ученичка, но и като учител ползвах черна дъска. Водата в кофата се сменя, за да е чиста, гъбата се пере. Това са елементарни неща. Ние си носехме (дежурните) и сладка вода, за да минем финално с нея дъската - ставаше черна, чиста и се пишеше по-хубаво на нея. А за нова година си правехме гирлянди, снежинки и фенери от гланцови блокчета и си украсявахме стаята, не сме събирали пари за играчки. Предполагам, че дори сме правили украсата в часовете по трудово до четвърти клас, а нагоре в час на класа.
За топлото - топло. Ама където има климатици ги пускат на 18-19° - редицата до прозореца измръзва поне до третия чин, а след втория час в стаята няма кислород, защото прозорецът не се отваря "да не влезе топлото". Та прекрасно си смърди на застояло и потно и на климатик.
Виж целия пост
# 145
Трябва да има някакви условия и за учене. Помня аз като ученичка колко беше горещо в класните стаи през май и юни, как нямаше въздух и до мозъка ти не стигаше кислород. Колко беше гадно да имаш физическо и след това да се върнеш в стаята с потни дрехи, и вътре смърди потресаващо за следващия час, който може и български да се окаже.
От 1ви до 4ти навсичко отгоре имахме черна дъска и ние учениците я чистехме с гнусна кофа и гъба, често не достигахме и отнасяхме конско, че е на облаци, и част от мръсната вода ни влизаше подмишниците. Нямаше сапун в тоалетната ...
Някои деца нямат условия и у дома, своя стая, бюро , спокойствие. В университета често в стаите са по 3ма човека с две бюра и два стола..

Като учих в чужбина видях какво е да имаш избор , и хубави условия. И научих повече оттук. Има и добри учители, но масово системата е остаряла и скучна, не могат да спечелят децата, отделно няма и родителски контрол.

На времето децата са учили в тъмни килии, на свещи и са писали на пясък.

И представи си, са ходили с огромно желание на училище.

п.п. Ставаме все по-разглезени и по-разглезени. Това никак не е на добре.
Виж целия пост
# 146
Глупости, това са оправдания за мизерия и липса на иновации в системата. В други страни децата учат, и имат по-добри условия. Не е нужно да се сравняваме с Африка, и да оцеляваме. Децата не трябва да учат в полеви условия. А черната дъска да си я чисти и сменя водата в кофата учителят. Няма да се промени нищо, докато хората учили и преподавали през комунизма не се махнат по естествен път.
Виж целия пост
# 147
Мисля, че поне откъм материална база, масово училищата са много добре - санирани, със сменени дограми, вътре нови мебели, ергономични чинове и столове, интернет, бяла дъска, проектор и таблети. И това е масово, а не изключение, ако някъде цари мизерия и немара, да отговори съответното ръководство. Пари се отпускат точно с тези цели, печелят се и проекти, така че оправдание за мизерни условия няма.
Виж целия пост
# 148
Глупости, това са оправдания за мизерия и липса на иновации в системата. В други страни децата учат, и имат по-добри условия. Не е нужно да се сравняваме с Африка, и да оцеляваме. Децата не трябва да учат в полеви условия. А черната дъска да си я чисти и сменя водата в кофата учителят. Няма да се промени нищо, докато хората учили и преподавали през комунизма не се махнат по естествен път.

Браво, браво. Ей така се прави. Trollface
Виж целия пост
# 149
То това е отношението към образованието и учителите на едно 50% сигурно от учениците и  родителите. Поколенията са разглезени. Условията, за да остават хубави трябва и учениците да пазят, а не учителят да става стражар да не одраскат някой нов чин и да не се клатят на някой нов стол, че престават да са нови на втората седмица. Ама нали някой друг е платил за тях, "к'во ми пука"?
Та Таня Валчева има и ПВЦ дограма, и бели дъски, и мултимедия, и интерактивни упражнения, и безплатни учебници до 12 клас, стига желание за учене да има, а то липсва на много ученици и за това не е виновно училището.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия