Смятам цветът да е бял, защото като чета сертификатите за изчистеност откъм химии на тези бои важат за белия цвят. Иначе цветът, който най-много харесвам, е нещо като доста светло капучино, определено носи повече на замърсявания от бялото.
Стените са с драскана варо-циментова мазилка.
Което ме води до следващия въпрос - в момента ми правят окачени тавани, които ще бъдат шпакловани. Майсторите ми казват, че трябвало да шпакловат и няколко сантиметра от стените, което не ме кефи хич, защото ще ми наруши драската мазилка. Има ли начин това да се избегне, например да покрием с хартиено тиксо? Или да предложите някакви други идеи как да се скрие това? Майсторите ми казаха, че можело да покрия шпаклованата част с някакви си стириопорени корнизи от този тип https://www.tonibad.com/kategoria/katalog/boqdzhijstvo-i-dekorac … -korniz-i-rozetki, но изобщо не ми харесват - едно, че не изгарям от желание да имам стириопор в помещенията, в които живея, след това самите корнизи са супер меки - съвсем леко като ги натиснеш и се деформират. Гледах и полиуретанови корнизи, които изглеждат много по добре, но и цената им е "много добра"
- https://www.bergbg.com/bg/item/6591/md210-dekorativen-korniz-za- … ed-osvetlenie.htm. Става дума за едноетажна къща от около 150 кв м. Проектът на къщата е правен преди 10-ина години, но много се забавихме със строежа. А и върви бавно като цяло, защото баща ми прави сам почти всичко, което може. Варо-циментовата мазилка той я прави. Поначало по проект къщата не е предвидена да е с окачани тавани, а с нормална мазилка, обаче той вече си е на възраст, болят го доста ръцете и се заинати да правим окачени тавани. Съответно за тях взехме майстори, защото той не е правил такива. Не харесвам шпакловани стени, таваните бих ги преглътнала, защото рядко гледам нагоре. Ама това, дето трябвало да ми шпакловат и част от стената, дето се допира до тавана, ми идва в повече.
И да помрънкам още малко - омръзна ми да споря постоянно с разни майстори/мъже, които все се опитват да ми натресат тяхната гледна точка. Много ме дразни да ми дават само един вариант/решение на нещо, искам опции, искам да зная плюсовете и минусите на всяка опция, за да мога да взема информирано решение. Постоянно трябва да правя някакви компромиси и накрая да се съгласявам с някакви неща, които не съм ги планирала/не ми харесват, защото ми ги сервират постфактум. А има още толкова много неща да се правят, ако за всички троша такива нерви, не зная докъде ще издържа...
