?Въпроси всякакви? (2026 г.)

  • 167 259
  • 3 961
# 2 985
Само течностите.
Виж целия пост
# 2 986
Спиралата е течност, както и течните червила, ако са в гилза, са извън. Виждала съм да изхвърлят. А на някои летища дори са нарисувани. Рядко го спазват, но ако ти е важна, е редно да е в плика. Таблетките са си твърди.
Виж целия пост
# 2 987
Благодаря Simple Smile
Виж целия пост
# 2 988
Тези правила не са на авиокомпанията, а на летището. На част от европейските летища има доста облекчени условия. Течности до 1л или 2л, не се вадят, както и електронните устройства.
Виж целия пост
# 2 989
Само течности и гелове
Не козметика
Може да се има предвид вода, ракия, мед, без да са козметика
Виж целия пост
# 2 990
Лекарства сложете в отделен прозрачен плик. Ако има такива с рецепта, носете и нея.
Козметика, дезодорант (не аерозол) сложете в друг прозрачен плик.
Виж целия пост
# 2 991
Колкото пъти съм пътувала никога, ама никога не са ми искали лекарствата в отделен плик! Че и рецептите за тях! Абсурд.
Къде го искат това? Със сигурност не и Уизеър, Раянеър, Луфтханза, Доломити Еър.. с тези съм летяла наскоро. Дори не винаги искат да вадя несесера с течностите.
От Раянеър максимумът е да проверят куфара за ръчен багаж дали влиза в техния шаблон. Много са чувствителни на тази тема те.
Виж целия пост
# 2 992
Тези правила не са на авиокомпанията, а на летището. На част от европейските летища има доста облекчени условия. Течности до 1л или 2л, не се вадят, както и електронните устройства.
Това зависи от вида скенери на съответното летище. Копирам мой пост от група за пътувания.

Видове скенери на летищата в Европа, основни разлики.

🔴 1. Традиционни X-ray скенери (2D)

✅ Изискват:

•   Изваждане на всички течности, включително козметика, напитки, паста за зъби, гел и т.н.

•   Всеки флакон до 100 мл, общо до 1 литър, в прозрачна торбичка.

🚫 Не позволяват:

•   Пренасяне на течности над 100 мл.

•   Течности вътре в багажа.

📌 Използвани в:
Много по-малки и средни летища в Европа (включително някои терминали на летище София, Берлин, Будапеща и др.).



🟠 2. Multi-view X-ray скенери (2.5D)

✅ Понякога позволяват:

•   Течности в багажа, но само ако правилата на летището го позволяват.

•   Възможно е да не се изваждат електроника и течности, но ограничението от 100 мл все още важи.

📌 Използвани в:
Някои преходни летища (напр. Лисабон, части от летище Барселона, Виена и др.), когато не е въведена пълна CT система.



🟢 3. CT скенери (Computed Tomography – 3D)

✅ Позволяват:

•   Течности над 100 мл, без нужда от изваждане от багажа.

•   Общ обем до 2 литра (според местните правила и сертифициране на системата).

•   Електрониката също не се вади.

🚧 Важно:
Въпреки, че скенерите позволяват течности до 2 л, регулации на ЕС от 2024 г. временно ограничиха това, докато не се въведе пълна хармонизация. Някои летища все още ограничават течностите до 100 мл, въпреки наличието на CT.



📌 Използвани в:

•   Лондон Хийтроу (някои терминали)

•   Мюнхен, Рим, Амстердам (Схипхол), Хелзинки, Стокхолм

•   В процес на внедряване в София
Виж целия пост
# 2 993
+ Франкфурт Инт. за част от терминалите.
Виж целия пост
# 2 994
Колибри, ти беше пуснала списък, ако не се лъжа,  в тази тема, може да го цитираш. В Единбург със сигурност също
Виж целия пост
# 2 995
Колкото пъти съм пътувала никога, ама никога не са ми искали лекарствата в отделен плик! Че и рецептите за тях! Абсурд.
Къде го искат това? Със сигурност не и Уизеър, Раянеър, Луфтханза, Доломити Еър.. с тези съм летяла наскоро. Дори не винаги искат да вадя несесера с течностите.
От Раянеър максимумът е да проверят куфара за ръчен багаж дали влиза в техния шаблон. Много са чувствителни на тази тема те.
Ами нормално е никога от авиокомпанията да не Ви искат тези неща, това го правят гранична полиция на лентата, а те нямат нищо общо с превозвача!
Виж целия пост
# 2 996
Намерих публикацията:

Ето кратък списък на такива летища:

Цитат
Вижте кои европейски летища вече позволяват до 2 литра течности в ръчния багаж
🇮🇪 Ирландия
🛫 Дъблин (DUB) – не е необходимо да изваждат електроника.
🇬🇧 Обединено кралство
🛫 Бирмингам (BHX)
🛫 Единбург (EDI)
🇵🇱 Полша
🛫 Краков (KRK) – не е необходимо да се изваждат предмети.
🛫 Познан (POZ)
🇱🇹 Литва
🛫 Вилнюс (VNO)
🛫 Каунас (KUN)
🇮🇹 Италия
🛫 Рим Фиумичино (FCO)
🛫 Милано Линате (LIN)
🛫 Милано Малпенса (MXP) –  Терминал 1 следва само правилото 2L; Терминал 2 все още е смесен.
🛫 Болоня (BLQ)
🛫 Торино (TRN) – засега само 2L в лентата за сигурност Fast Track .
🇲🇹 Малта
🛫 Малта
🇩🇪 Германия (частично)
🛫 Франкфурт (ФРА) – Няколко контролно-пропускателни пункта вече са оборудвани с компютърни томографи; някои ленти позволяват 2L, но въвеждането им в експлоатация все още е в ход.
🇷🇴 Румъния
🛫 Клуж-Напока (CLJ)  въведе правилото за 2 L от 3 септември 2025 г.
🇨🇿 Чехия
🛫 Прага (PRG T2) : От 1 октомври 2025 г. Терминал 2 позволява един допълнителен контейнер с течност над 100 мл, до общо 2 литра на човек , в допълнение към обичайната торбичка от 1 литър за контейнери ≤ 100 мл. На контролно-пропускателните пунктове за сигурност, оборудвани с CT рентгенови скенери в Терминал 2, пътниците вече не е необходимо да изваждат течности или електроника от ръчния си багаж.
🇩🇰 Дания
🛫 Билунд (BLL) — Едно от първите датски летища, което позволява до 2 литра течности в ръчния багаж. Пътниците вече не е необходимо да изваждат течности или електроника по време на проверка.

❓Какво означава това за пътуващите
Можете да си носите тоалетни принадлежности в пълен размер и бутилки за вода — не са необходими бутилки от 100 мл.
Лаптопи, таблети и камери могат да останат в чантата ви.
Очаквайте по-къси опашки и по-гладки проверки за сигурност .

💡 Важно: Правилото важи само на летища, оборудвани с новите скенери. По маршрути, където летището на дестинацията все още използва старо оборудване, правилото от 100 мл може все още да важи за вашия полет за връщане. Ако заминавате и се прибирате от българско летище - не може да се възползвате от тези привилегии.


И още една статия: Революция във въздуха: разрешават повече течности на борда?, но е от август миналата година.
Виж целия пост
# 2 997
Колкото пъти съм пътувала никога, ама никога не са ми искали лекарствата в отделен плик! Че и рецептите за тях! Абсурд.
Къде го искат това? Със сигурност не и Уизеър, Раянеър, Луфтханза, Доломити Еър.. с тези съм летяла наскоро. Дори не винаги искат да вадя несесера с течностите.
От Раянеър максимумът е да проверят куфара за ръчен багаж дали влиза в техния шаблон. Много са чувствителни на тази тема те.

Летяла съм през летища откъде ли не, граничните власти са различни и е редно да бъдем организирани и подготвени. Има хора, които използват куп лекарства и ако има дълъг полет количеството няма да е малко. Има лекарства само с рецепта и е възможно да бъде изискана от летищни власти, това е в техните права, а наше задължение е да я носим - дигитална или хартиена.
Виж целия пост
# 2 998
Пак повтарям, правилото е за течности и гелове, не лекарства или козметика
Агрегатното състояние - течност
Има твърди и течни лекарства, както и козметика.
Новите скенери ги има в примерно 1% от летищата по света и със сигурност не в София, та не разчитайте много.
За лекарства не искат рецепти, освен ако са наркотични или в много големи количества, но няма да заболи ако носите...
Виж целия пост
# 2 999
Майка ми за път към САЩ през Европа, мисля че беше Франкфурт - искаха рецепта.
Голямото количество лекарства беше в чекиран багаж.
Споделяли са ми и за други пътници, зависи на какъв офицер ще попадне човек.
От една хартия или дигитална снимка не се усложнява нищо.
Освен това много често може да решат да направят внезапна проверка с натривки и събличане, както и ровене в целия ръчен багаж. На мен ми се е случвало, майка ми също сподели за един такъв случай и е ужасно неприятно, защото ровят, вадят.. Когато всичко е организирано с прозрачни пликове, тогава цялата сергия при проверката е по-бърза за прибиране после.
От няколко години никой не ме закача, но винаги съм сложила всичко да е лесно, в случай на проверка.
Летя през цяла Европа, Канада, Сащ и Латинска Америка, т.е. всякакви гранични власти и изисквания.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия