?Въпроси всякакви за СО? 2026

  • 101 340
  • 3 051
# 2 580
Каква е идеята изобщо на това да се дарява жилище вместо да се наследи?
Виж целия пост
# 2 581
Затова ако имаш само едно жилище - не го даряваш. Ако са повече - както си решиш. Тогава няма какво да те е страх, че ще останеш на произвола на съдбата поне за настаняванто.

Бояна, ами не всеки има само едно дете. Отделно ако е семейно жилище, нали мъжът и жената може да имат и ново семейство. И ако решат единият да остане да живее в жилището, но да го дарят на детето - ето ти готова ситуация. Още много примери има сигурно.
Виж целия пост
# 2 582
Затова ако имаш само едно жилище - не го даряваш. Ако са повече - както си решиш. Тогава няма какво да те е страх, че ще останеш на произвола на съдбата поне за настаняванто.
И ако са повече не разбирам идеята. Ако са повече и наследниците даренията се оспорват много успешно при запазена част на децата.
Виж целия пост
# 2 583
Ако е срещу гледане и издръжка, може би. Ако искаш тези грижи да идват от конкретен човек и той да получи жилището. Предполагам само.
Виж целия пост
# 2 584
Ако собственика има и кредити и е затруднен - може да реши да дари, докато жилището е без запори примерно. Много варианти има.

Ако детето не иска да помага на родителя си без приписването на апартамент - лоша работа.
Виж целия пост
# 2 585
Защото има родители, които поради някакви причини предпочитат едното дете пред другото. При мен е така. Аз имам къща, а сестра ми апартамент, но къщата е по голяма. Решили са така, защото съм по малка, а и аз живея в къщата и съответно се грижих за родителите ми. Въпреки това сестра ми не беше хич доволна, че къщата е прехвърлена на мен, правиха ни проблеми с племенницата след смърта на майка ми. Ако не беше прехвърлена не знам как щях да се оправя.
Виж целия пост
# 2 586
И то пак добре, че с покупко-продажба евентуално предполагам, че е прехвърлена, защото дарението може да се оспори, ако надхвърля разполагаемата част от наследството и накърнява нейната запазена част.
Иначе, знам за случай, където баби/дядовци решават да прехвърлят апартамент (в който не живеят) на внука, който има семейство, а не на внучката, защото тя нямала семейство и едва ли не нямала необходимост от него (нищо, че живее под наем). Друг случай - прехвърлят на любимото дете с покупко-продажба, за да е неоспоримо, а на нелюбимото дете с дарение, че един ден брата/сестрата да предявят евентуални претенции/да го получи след смъртта им.
Изобщо работата с имотите е голяма драма у нас. Сега още повече като цените са до небесата.
Виж целия пост
# 2 587
Освен ако не строи човек къщи-близнаци (като къщите на Парушеви и тези на "Дондуков" на сестрите Бойкова и Аврамова), не виждам как ще осигури на всичките си деца абсолютно равностойни имоти.
Иска ли човек да е недоволен и да се чувства прецакан, все ще намери за какво Smiley

Осигуряването на имот от родител не е задължение. Равното третиране на децата също не е.
Виж целия пост
# 2 588
Абе факт е, че в голямата си част от случаите, родителите имат предпочитания към децата си. Не е правилно, но се случва.
Виж целия пост
# 2 589
А е толкова по-лесно всичко да се продаде и да се делят парите Rolling Eyes
Чувствам се задължена да третирам еднакво децата си. И като дете се чувствам длъжна да не взема повече.
Виж целия пост
# 2 590
Скрит текст:
Освен ако не строи човек къщи-близнаци (като къщите на Парушеви и тези на "Дондуков" на сестрите Бойкова и Аврамова), не виждам как ще осигури на всичките си деца абсолютно равностойни имоти.
Иска ли човек да е недоволен и да се чувства прецакан, все ще намери за какво Smiley

Осигуряването на имот от родител не е задължение. Равното третиране на децата също не е.
Но ако в даден момент на родителя му трябва помощ, е редно да продължи да спазва същия ред. Да иска първо и основно от приоритетното дете.
Виж целия пост
# 2 591
Това с имотите скоро ще се промени. След някакъв период само най-заможните хора ще могат да имат по няколко свободни имота за даряване. И това един имот да минава към внуци и правнуци няма да е правило.
Виж целия пост
# 2 592
От това, което виждам около себе си, накрая нелюбимото дете гледа родителите, а любимото прибира имотите и си гледа себе си.
Затова добре да се мисли дали да има изобщо и кое да е любимото…
Виж целия пост
# 2 593
Скрит текст:
Освен ако не строи човек къщи-близнаци (като къщите на Парушеви и тези на "Дондуков" на сестрите Бойкова и Аврамова), не виждам как ще осигури на всичките си деца абсолютно равностойни имоти.
Иска ли човек да е недоволен и да се чувства прецакан, все ще намери за какво Smiley

Осигуряването на имот от родител не е задължение. Равното третиране на децата също не е.
Но ако в даден момент на родителя му трябва помощ, е редно да продължи да спазва същия ред. Да иска първо и основно от приоритетното дете.

Точно така. С меда върви и жилото.
Виж целия пост
# 2 594
Даренията лесно се оспорват. Като някой си предпочита едното дете и иска да лиши другото трябва да му продаде имота. Това с дарението го намирам безсмислено и затова питам защо се прави. Явно е от незнание.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия