Снимки и спомени от близко и далечно минало - 4

  • 103 569
  • 2 654
# 2 640
Има разлика. Първо, около 1910-16г., наборната армия е била относително малка.
Второ, наборът е бил основно от селянчета, за много от които това е било шанс за добро хранене,  разширяване на мирогледа, а защо не и усвояване на бъдеща професия (при дядо ми е било така, от забито родопско село е изпратен да служи в Софийско, там взима книжка и цял живот е работил като шофьор).
Трето, студентите са били освободени от наборна служба, карали са само запасняшка, т.е., нямало го е това поголовно смесване на различни среди като през соца.
През войните, когато обявяват мобилизация, вече не са само хлапета, а и зрели мъже.
Виж целия пост
# 2 641
Има разлика. Първо, около 1910-16г., наборната армия е била относително малка.
Второ, наборът е бил основно от селянчета, за много от които това е било шанс за добро хранене,  разширяване на мирогледа, а защо не и усвояване на бъдеща професия (при дядо ми е било така, от забито родопско село е изпратен да служи в Софийско, там взима книжка и цял живот е работил като шофьор).
Трето, студентите са били освободени от наборна служба, карали са само запасняшка, т.е., нямало го е това поголовно смесване на различни среди като през соца.
През войните, когато обявяват мобилизация, вече не са само хлапета, а и зрели мъже.

Добро хранене означава по-здравословно или по-обилно ? Не се заяждам, любопитно ми е .
Виж целия пост
# 2 642
1930год.,София,Докторска градина
Виж целия пост
# 2 643
През "турското робство" българите са имали аристокрация – так.наречените чорбаджии. Говоря сериозно.
Виж целия пост
# 2 644

Добро хранене означава по-здравословно или по-обилно ? Не се заяждам, любопитно ми е .
И двете.
Виж целия пост
# 2 645
Родените през 1988 и неприети за студенти са последните наборници.

Синът ми е родем 1984 г и бяха отменили военната служба. Той не е ходил войник за моя радост.
Виж целия пост
# 2 646
Преди 85 години руснаците бомбардират Добрич

https://desebg.com/iniciativi/4424-2020-06-22-15-13-13
Виж целия пост
# 2 647
Преди 85 години руснаците бомбардират Добрич

https://desebg.com/iniciativi/4424-2020-06-22-15-13-13

А преди 111 обстрелват Варна с кораби .
Виж целия пост
# 2 648
Преди 85 години руснаците бомбардират Добрич

https://desebg.com/iniciativi/4424-2020-06-22-15-13-13

А преди 111 обстрелват Варна с кораби .

И Балчик.
Виж целия пост
# 2 649
Според Захари Стоянов "руския камшик боли повече от турския" .

Това дали е вярно ?
Виж целия пост
# 2 650


Приморско,1970год.
Виж целия пост
# 2 651
Този паметник на Сталин е изчезнал за една нощ без никакви дискусии. Моята майка е очевидец. Тогава и Варна е била Сталин, а също и връх Мусала.
Виж целия пост
# 2 652
След Априлския пленум всички сталински символи са премахнати. Нареждане на Хрушчов .
Виж целия пост
# 2 653


Виж целия пост
# 2 654
Моят баща е бил 12-годишен през 1944 г. До края на живота си говореше колко хубаво е било през царското време. Той е живял в центъра на София с баба си и дядо си, учил е в училище Априлов. Казваше, че дядо му му е купил детска кола, която да кара, нещо което бе,е рядкост дори по мое време. Разказвал ми е, че когато е бил с дядо си на улицата са видяли цар Борис. Дядо му му го е показал. Баща ми казваше, че е вървял спокойно по улицата, придружен от един ординарец. След това, с дядо си са ходили да се поклонят, когато царят е починал. Чакали са на много дълга опашка.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия