Професия учител - 24

  • 40 506
  • 665
# 390
Така е за частните училища и повечето имат и допълнително средство за извиване на ръце - осигуровките са на минимална заплата и остатъка винаги могат да не ти го дадат защото еди-какво-си.
Виж целия пост
# 391
Благодаря на всички за отговорите и гледните точки!
Добавям към поста:

В крайна сметка, всеки човек избира образованието си с цел да се реализира в конкретна сфера. Моята цел е педагогическата дейност. За мен е естествено да търся работа като учител, а не като обслужващ персонал, чиито задължения са предимно физически (хигиена, пренареждане на легла, метене) за който се изисква само СРЕДНО образование. Не е въпрос на его, а на професионално разпределение на задачите. Учителите учат, а помощник-възпитателите се грижат за битовата част. Също така държа да отбележа, че съм завършила преди пет години и оттогава водя постоянна битка със системата. Парадоксът е огромен,  навсякъде казват, че търсят млади кадри, но в същото време никой не ти дава реален шанс, защото искат стаж от 2 или 3 години. За тези пет години имам само една година опит по заместване и то разпокъсан, защото вратите се затварят пред млади специалисти без дълъг стаж.
Не ми липсва желание за работа и не бягам от практика, но след толкова усилия в университета и пет години борба, е обидно и демотивиращо да ти предлагат да започнеш като непедагогически персонал. Вярвам, че уважението към образованието е първата стъпка към това да имаме добри учители.
Не е въпрос на его, а на правото да упражняваш професията, за която си се борил толкова време!
Виж целия пост
# 392
Право - не мисля, че е точната дума. Право нямаме, имаме възможност. По отношение на другите разсъждения - напълно те разбирам, напълно. Обаче имам няколко приятелки, които започнаха работя в дг като лелки, и постепенно ги преназначиха като възпитатели. Това наистина не е необичайно за ДГ. Но, ако не можеш да се пречупиш, тогава продължи да опитваш. То горе долу, това е и вариантът. Другият е - да си регистрираш частна ДГ и да предлагаш услуги.
Виж целия пост
# 393
В малко населено място ли живееш и търсиш работа? Ако е голям областен град все си мисля, че ще стане, поне детските градини са повече. Ако не става ще трябва да се пречупиш и да започнеш като помощник възпитател, да работиш добре, да правиш хубаво впечатление на ръководството и да се надяваш, че някога ще ти предложат преназначаване като учител.

Иначе няма лошо да си отстояваш принципите и да чакаш, но пък така оставаш извън системата за дълъг период от време и не трупаш стаж, което един ден ще има значение когато дойде време да се пенсионираш.
Виж целия пост
# 394
Благодаря на всички за отговорите и гледните точки!
Добавям към поста:

В крайна сметка, всеки човек избира образованието си с цел да се реализира в конкретна сфера.

Скрит текст:
Моята цел е педагогическата дейност. За мен е естествено да търся работа като учител, а не като обслужващ персонал, чиито задължения са предимно физически (хигиена, пренареждане на легла, метене) за който се изисква само СРЕДНО образование. Не е въпрос на его, а на професионално разпределение на задачите. Учителите учат, а помощник-възпитателите се грижат за битовата част. Също така държа да отбележа, че съм завършила преди пет години и оттогава водя постоянна битка със системата. Парадоксът е огромен,  навсякъде казват, че търсят млади кадри, но в същото време никой не ти дава реален шанс, защото искат стаж от 2 или 3 години. За тези пет години имам само една година опит по заместване и то разпокъсан, защото вратите се затварят пред млади специалисти без дълъг стаж.
Не ми липсва желание за работа и не бягам от практика, но след толкова усилия в университета и пет години борба, е обидно и демотивиращо да ти предлагат да започнеш като непедагогически персонал. Вярвам, че уважението към образованието е първата стъпка към това да имаме добри учители.
Не е въпрос на его, а на правото да упражняваш професията, за която си се борил толкова време!

Имам приятелка с две висши образования, която продава билети за градския транспорт (след години търсене по нейните специалности).

Навремето, когато ние кандидатствахме местата във ВУЗ бяха съобразени с реалната необходимост от съответните кадри за съответните години. Сега ВУЗ много, вишисти много, а работни места малко... Съответно реализацията е трудна...

Има магазини с изискване на висше образование за длъжност продавач-консултант.

В банката също за служител на гише изискват висше образование.

В последните години доста вишисти се преквалифицираха в педагогически специалисти и реално пазарът на труда е препълнен от учители, които си търсят работа...

Както написах по-рано: важи законът за търсенето и предлагането.

И нищо не е лично.
Виж целия пост
# 395
Ванила, просто не приемай предложението за помощен персонал. Няма никакъв смисъл. Едно, че заплатата ще е по-ниска и второ и най-важно няма да ти се води педагогически стаж и реално няма да трупаш никакъв опит. А това определено е минус, когато кандидатстваш на друго място за учител. Те като си търсят непедагогически персонал, да си наемат някой без образование.
То , авторката,ако ще трябва да си работи под квалификацията , спокойно може да се хване продавачка в някой магазин, да си клати краката през повечето време и ще взима същите пари.
Виж целия пост
# 396
Предлагам да не обиждаме другите професии, не е ясно кой си клати краката и взема пари. Знаете, че и ние учителите до обяд нищо не правим, след обяд почиваме и вземаме големите заплати. Така че по-добре да не коментираме извън областта си.
Виж целия пост
# 397
vaniila и работа като пазач невъоръжена охрана съм работила, като интервюто беше за учител, но от тази си работа имам само плюсове като изключим минималната работна заплата.
Знаете, че и ние учителите до обяд нищо не правим, след обяд почиваме и вземаме големите заплати.
Тъкмо с това се занимавам, докато пия кафе правя си контролна, която утре ще трябва да проверявам и анализирам.
 И в магазин съм работила и там  крак не съм подвивала.
Виж целия пост
# 398
Здравейте, ще съм благодарна за съвети от педагози в детска градина.

На 35 години съм. Когато завършвах училище имах мечта да уча педагогика, винаги съм обичала децата и съм се наслаждавала в тяхна компания и в грижи за тях. Тогава майка ми ме разколеба да уча Педагогика, защото била нископлатена и неблагодарна сфера. Завърших икономическо образование и от 20 годишна се развивам в големи корпоративни фирми, вече с 15 години стаж. Тук идва проблемът - справям се на работа, кариерно се развих, но така и не обикнах работата си. След последното ми завръщане от майчинство, буквално намразих това, което върша и в частност корпоративната среда и всичко, което я съставлява - убийствения обем работа, крайни срокове, ежедневното напрежение и изстискване до крайност на психиката. Започнах да усещам психическо изтощение и огромно безсмислие от това, което върша. Не ме разбирайте грешно, аз съм трудолюбив човек (дори болничен не съм си позволявала) и работата не ме плаши, просто корпоративната култура ме убива бавно вече.
И сега се завърнах с мисли към моята мечта - да запиша задочно магистратура Предучилищна педагогика в Софийския университет и да се преориентирам като възпитател в детска градина. Да развивам емпатията и грижите към невинни душици, започващи своя път в света навън.  Но колебанието ми е - възможно ли е да си намеря работа след 35 годишна възраст в София и биха ли ме наели без опит докато ми върви магистратурата? В jobs откривам не повече от 80 броя обяви за детски учител, което на фона на населението в София ми изглежда като ограничени работни места.
Имам ли шанс да ме наемат на тази възраст без опит, докато все още уча, голяма ли е конкуренцията, към държавни или частни институции да се ориентирам, възможно ли е да получа над 1000 евро нето заплащане ? Имате ли и други познания от "кухнята", които ще са ми полезни, за да ги имам в предвид?

Благодаря за вниманието!
Виж целия пост
# 399
Според мен в София имате шанс. Ако е Вашето ще се справите, но начинаещ учител над 1000 евро заплата - трудно, много са удръжките. Онзи ден даже се смяхме с колежката на една обява, от частна градина - 750 евро заплата за педагог, не помощен персонал. Но явно има хора и за там, дали заради безизходица или стаж...
Виж целия пост
# 400
За градина не знам как стоят нещата, но за училище мога да изкажа мнение. Колкото и да обичате децата, знайте, че работата в училище с учениците ще е около 20 процента от всичко, което трябва да вършите.

Говорите за "убийствения обем работа, крайни срокове, ежедневното напрежение и изстискване до крайност на психиката..." -  все едно описвате моята работа в момента, като начален учител. Повечето колеги ще ви кажат същото. Изтощение на психиката до последно - от 2,3ма проблемни ученици, родители, ръководство и какво ли не... Честно казано след 10г в тази сфера търся да се преориентирам някъде другаде, но за момента съм с малко дете и тази работа ми е удобна, чисто организационно, както и заради почивките - никакъв друг плюс не виждам, отчаяна съм, ходя с нежелание, а това ми беше детска мечта....
Виж целия пост
# 401
Не, наистина заплатите ни много паднаха с това евро и с инфлацията. Айде аз съм в болничен, но колежката ми по БЕЛ онзи ден ми сподели, че след удръжките е взела чисто 742 евро... Подигравка пълна, а знаем колко много е работата на учител по БЕЛ и на който и да е от нас де...
Допълвам - в тази сума има и 8 часа по "Успех за теб" и класно.
Виж целия пост
# 402
Точно и аз си мислех за тези думи, че описват това, което чувствам като учител в прогимназия на ученици в пети, шести и седми клас: " убийствения обем работа, крайни срокове, ежедневното напрежение и изстискване до крайност на психиката. Започнах да усещам психическо изтощение и огромно безсмислие от това, което върша."
Ava, по- надолу в този раздел на форума има една тема "Започнах мечтаната работа, а тя се оказа ужасно неподходяща и натоварваща за мен"- става въпрос за работа в детска градина. Ако не сте я прегледали, хвърлете и едно око.
             Аз често съм си мислела да се преквалифицирам като учител в детска градина, но ме е спирала мисълта, че ще е "от трън, та на глог, че е по- висок". Имам познати учители, които са работили и в детска градина и в училище и казват, че в училище е по- добре. "Да развивам емпатията и грижите към невинни душици, започващи своя път в света навън."- това ми се струва много романтично и далеч от реалността. И все пак, ако тръгнете по този път- успех Ви желая!
Виж целия пост
# 403
Да внеса малко уточнение: за работа в детска градина трябва Предучилищна педагогика, а не Начална. За работа е по-добре да се следи в сайта на РУО (https://ruo.mon.bg/sofia-grad/potrebitelya/svobodni-rabotni-mesta/).
Виж целия пост
# 404
Здравейте, ще съм благодарна за съвети от педагози в детска градина.

На 35 години съм. Когато завършвах училище имах мечта да уча педагогика, винаги съм обичала децата и съм се наслаждавала в тяхна компания и в грижи за тях. Тогава майка ми ме разколеба да уча Педагогика, защото била нископлатена и неблагодарна сфера. Завърших икономическо образование и от 20 годишна се развивам в големи корпоративни фирми, вече с 15 години стаж. Тук идва проблемът - справям се на работа, кариерно се развих, но така и не обикнах работата си. След последното ми завръщане от майчинство, буквално намразих това, което върша и в частност корпоративната среда и всичко, което я съставлява - убийствения обем работа, крайни срокове, ежедневното напрежение и изстискване до крайност на психиката. Започнах да усещам психическо изтощение и огромно безсмислие от това, което върша. Не ме разбирайте грешно, аз съм трудолюбив човек (дори болничен не съм си позволявала) и работата не ме плаши, просто корпоративната култура ме убива бавно вече.
И сега се завърнах с мисли към моята мечта - да запиша задочно магистратура Начална
Педагогика в Софийския университет и да се преориентирам като възпитател в детска градина. Да развивам емпатията и грижите към невинни душици, започващи своя път в света навън.  Но колебанието ми е - възможно ли е да си намеря работа след 35 годишна възраст в София и биха ли ме наели без опит докато ми върви магистратурата? В jobs откривам не повече от 80 броя обяви за детски учител, което на фона на населението в София ми изглежда като ограничени работни места.
Имам ли шанс да ме наемат на тази възраст без опит, докато все още уча, голяма ли е конкуренцията, към държавни или частни институции да се ориентирам, възможно ли е да получа над 1000 евро нето заплащане ? Имате ли и други познания от "кухнята", които ще са ми полезни, за да ги имам в предвид?

Благодаря за вниманието!
Здравей,
Вече са ти отговорили, но и аз да напиша няколко думи. В обществото цари масовото мнение, че учителите изпяват един урок, работят  4 часа на ден, на обяд си хващат чантата и чао. Но не е така в действителност. Има ужасна бумащина за попълване - документи, книга на учителя, електронни дневници, бележници, отделно - занимаваш се с проблемни ученици, с капризни родители, с колежки и директор (които ако са читави и не ти създават проблеми ще е цяло чудо). Има квесторски часове понякога в почивни дни, дежурства в училище през лятото, гонене на крайни срокове, обучения, съвети, оценяване на учебни програми, подготвяне и проверяване на контролни, и каквото още се сетиш. Дори не успявам да ти изброя абсолютно всичко, с което се сблъскваме ежедневно. Със сигурност не е най-спокойната работа на света и психическо напрежение със сигурност има. Дори с някои по-готини колежки си имаме приказка в учителката стая и се "хвалим" една на друга коя по какъв начин е започнала да дава на късо психически. Една сънувала ученици, втора сънувала че бие звънеца, а то било алармата на телефона, трета влязла в стаята на сина си и казала "хайде да започваме урока" и други такива бисери. Направи си изводи дали няма да те смаже психически и тази професия.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия