Седмокласници 2025/2026 - тема V

  • 28 474
  • 757
# 420
Аз визирам друго нещо - способността за собствена мисъл, интерпретация на казус, критическо мислене..това с преразказ не се оценява, но не се и търси в нашата образавателна система. Иначе е ясно, че по- трудно и субективно се оценяват творчески текстове..
Виж целия пост
# 421
Аз визирам друго нещо - способността за собствена мисъл, интерпретация на казус, критическо мислене..това с преразказ не се оценява, но не се и търси в нашата образавателна система. Иначе е ясно, че по- трудно и субективно се оценяват творчески текстове..
ОЛВ  за мен не е  форма  за проява на  собствена  мисъл.  Есетата, да. Но есето се избягва  дори от  доста  зрелостници, когато оценката  им е  важна/трябва им за кандидатстване, които имат  иначе  потенциала и са  доста добре  подплатени езиково и като обща  култура да напишат  добро такова. В  7  клас би било  още  по-трудно.  Някой  сигурно ще каже : "В  АК как има  есе?"  Има,  да, ама   никой няма реално  поглед над  това как точно  се оценява въпросното.   Може и  висок  %  да имаш, може  и много нисък. Докато за преразказа,  лош или  добър  като вариант,  си има  поне  ясно разписани критерии и общо  взето децата на  реалното  НВО с  малки  отклонения нагоре или надолу имат  толкова,  колкото и в   процеса на  подготовка.
Виж целия пост
# 422
Аз визирам друго нещо - способността за собствена мисъл, интерпретация на казус, критическо мислене..това с преразказ не се оценява, но не се и търси в нашата образавателна система. Иначе е ясно, че по- трудно и субективно се оценяват творчески текстове..
ОЛВ  за мен не е  форма  за проява на  собствена  мисъл.  Есетата, да. Но есето се избягва  дори от  доста  зрелостници, когато оценката  им е  важна/трябва им за кандидатстване, които имат  иначе  потенциала и са  доста добре  подплатени езиково и като обща  култура да напишат  добро такова. В  7  клас би било  още  по-трудно.  Някой  сигурно ще каже : "В  АК как има  есе?"  Има,  да, ама   никой няма реално  поглед над  това как точно  се оценява въпросното.   Може и  висок  %  да имаш, може  и много нисък. Докато за преразказа,  лош или  добър  като вариант,  си има  поне  ясно разписани критерии и общо  взето децата на  реалното  НВО с  малки  отклонения нагоре или надолу имат  толкова,  колкото и в   процеса на  подготовка.
Относно обективността на оценяването съм напълно съгласна. Посочих олв като вариант за работа с литературно произведение, при който няма да е нужен тест, иначе и аз съм "за" есетата Simple Smile
Съгласна съм с вас, просто изразих мнение, че способността да запомниш обем непозната информация за 15 мин не е редно да е определяща.
Виж целия пост
# 423
Здравейте!
Може ли достъп до пощата?
Ако не може, ще разбера.
Виж целия пост
# 424
Аз пък смятам, че ОЛВ е крайно неподходящ. Не всеки може да си смуче от пръстите "какво е искал да каже авторът". За мен това е най-безумното нещо, да тълкуваме във всяка дума каква мисъл е вложил авторът. А той горкият сигурно хабер си няма, че това е искал да каже. Това беше отвратително като спомен от училище. Даже си спомням, че се шегувахме, че ако авторът стане да види как мъчат учениците с произведението му, пак ще умре.
Виж целия пост
# 425
Привет!
Имам всички пробни от Регалия от 2024, но не пазя отговорите. Знам, че сигурно е много ровене в пощата, нямам идея как е структурирана, но ако някой има възможност, поне отговорите на математиката, ще бъда изключително благодарна. Или някой пробен тест от февруари 2025, да се упражняваме малко.
Благодаря за съдействието!
Виж целия пост
# 426
Здравейте!
Може ли достъп до пощата?
Ако не може, ще разбера.
На 1 стр на темата има условия за достъп и към кой да се обърнете за това.Ако ви интересува нещо конкретно пишете в темата-все някой с достъп до пощата ще ви го изпрати.

Почивните дни има ПИ в трите школи,на които по принцип харесвам материалите -Регалия,Вектор-Варна и СМБ-Русе.Дано да има желаещи и можещи да ги споделят.
Виж целия пост
# 427
Здравейте!
Може ли достъп до пощата?
Ако не може, ще разбера.
На 1 стр на темата има условия за достъп и към кой да се обърнете за това.Ако ви интересува нещо конкретно пишете в темата-все някой с достъп до пощата ще ви го изпрати.

Почивните дни има ПИ в трите школи,на които по принцип харесвам материалите -Регалия,Вектор-Варна и СМБ-Русе.Дано да има желаещи и можещи да ги спиделят.
Благодаря! Имам достъп.
Виж целия пост
# 428
svetlaem, аз ще споделя ПИ на Вектор Варна, веднага щом мога.
Виж целия пост
# 429
Аз съм от "само  четящите " и не държа да  имам достъп до пощата,  но мога ли да помоля някоя добра душа да ми препрати мейла с " картите" .  На  chachova@gmail.com.  Предварително благодаря!
Виж целия пост
# 430
Моята дъщеря ще ходи на пробния на Регалия. Ще го споделя след това.

За мен преразказът е нещо напълно безсмислено, дори когато разбрах, че вече се кандидатства с преразказ се замислих колко е паднало нивото.
Не че бях особен привърженик на ОЛВ навремето, но не самия формат ме отврати, а адски неадекватните критерии за оценяване. Всяка собствена мисъл е жестоко наказвана.

Имам един познат, който има страшен дар слово, напълно грамотен е и има аналитична мисъл, но си пада малко трол. Навремето на ОЛВ след седми клас беше защитавал тезата, че баба Илийца е егоист. След това разказваше и аргументите му бяха логични и подкрепени с примери. Еми.. имаше 3 и нещо...
Та.. този човек  в момента е на ръководна позиция в една от най-големите компании в България, а много от отличниците по литература станаха дребни служители.
Виж целия пост
# 431
Което потвърждава, че когато човек е адаптивен и има късмет, винаги ще се оправи. Grinning
Макар че средата е много важна.
А, и лично на мен ми прави впечатление, че точно отличниците стават добрите, изрядни работници. Лидерите и шефовете са съвсем друг тип хора, рядко най-добрите в училище.
Виж целия пост
# 432

Та.. този човек  в момента е на ръководна позиция в една от най-големите компании в България, а много от отличниците по литература станаха дребни служители.
Има  хора на високи  длъжности  в  големи компании у нас и по света,  които  са имали и  3 и нещо, да, ама има и множество такива  с близки  до максималните оценки след  7 клас, има  сред  тях  учили в  "елитни"  училища и такива,  учили  в по-посредствени, има  писали преразказ с  елементи на разсъждение за  прием,  има  писали  ОЛВ по-късно,  има писали  есе,  има писали  и  обикновен  преразказ  след  7  клас.. Толкова различни  пътища има  към успеха, а  форматът/резултатът на  изпита  по  БЕЛ не  е определящ/показателен за  нищо напред  във  времето. Simple Smile
Виж целия пост
# 433
Има  хора на високи  длъжности  в  големи компании у нас и по с вета,  които  са имали и  3 и нещо и  близо  до  6 на изпитите  ни  след  7 клас, има  сред  тях  учили в  "елитни"  училища и такива,  учили  в по-посредствени, има  писали преразказа с  елементи на разсъждение,  има  писали  ОЛВ,  писали  есе,  писали   обикновен  преразказ  след  7  клас.. Толкова различни  пътища има  към успеха. Simple Smile
Въпросът е, че според нашата образователна система въпросният човек е за тройка и не заслужава да учи в елитно училище.
Но реално това е човек с мисъл в главата и то мисъл outside-of-the-box, което е особено търсено в тех компаниите и за ръководни позиции.

Няма значение какви оценки си имал, но ако не можеш да изкажеш една оригинална собствена мисъл никоя сериозна компания няма да те иска за ръководен кадър.

А твоето мнение просто доказва, че оценяването в нашата образователна система е страшно неадекватно и не отразява реалния потенциал.
Виж целия пост
# 434
Реален  потенциал ( за какъв потенциал говорим  по-точно)  на тази  възраст трудно се оценява с какъвто и да е  формат. Винаги  ще има недоволни, че  въпросният  формат не е дал  възможност на   детето  Х  да  разгърне  потенциала  си.  Мисля, че  след  7  клас  конкретно  целта на   универсалния за  всички  изпит по  БЕЛ е  да  се  проверяват/оценят грамотност,  изказ, способност за правилно структуриране на текст  и  предаване на съдържание като базови условия за развитие на  разни  потенциали  в  гимназията и след нея..
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия