Шокиращо масово самоубийство или убийство в Петрохан - какво знаем и какво липсва

  • 1 482 101
  • 45 427
# 34 125
Не се търсят извинения за сектата.
Всяко дете, всяко семейство, което е оставило детето си при Калушев, вероятно е имало някаква друга, рационална причина. Насетне, родителите са влезли в кръга на ИК по един или друг начин. Мисля, че повечето, които не плюем по родителите, се опитваме да намерим тези причини. Аз дори не търся причината, защо РА е оставила и второто си дете там. Тогава вече всичко е тръгнало по утъпкана пътека. За нея нещо е проработило и тя го използва.
И за мен е по-важно да се търсят тези причини, за да се предпазят и други родители от такива грешки. Ако намерим причината, ще предотвратим това да се случи отново някой ден, с други хора.

То ние кои сме да съдим или извиняваме някой. Аз толкова мощни и всемогъщи не мисля, че сме. Поне себе си не се намирам за такава.

Този случай има много пластове и не всички от тях са към директния път да се разбере какво се е случило с тези хора. Има си доста странични линии, които може да са не по-малко важни за обществото. Като например:

1. Как да реагираме ако нашето дете ни каже, че някой е злоупотребил с него. Дори и да имаме съмнение в твърдението му се налага реакция. Ако мислим, че лъже, там също има причини. Там също има какво да се прави.
2. Как да разпознаваме такива опити за манипулация. Не е само до секта/култ въпроса. И домашното насилие има такива проявления. Механизма на манипулация е подобен, резултатите са други.
3. До колко има корупция в нашата полиция и съдебна система. Какви са нашите права? Ние какво можем да направим?
4. Как да не станем жертви в моменти, в които сме уязвими.
5. Как се държат жертви на сексуално посегателство. Кога си казват? Какво си казват?
6. Как функционират култовете? Кой става жертва на култ? Как се измъкваме от култ?
7. Как функционира нашата съдебна система?

Това са теми, по които аз видях незнание. Не виня хората, то никой не се ражда научен. Но можем да използваме този случай да понаучим малко. Няма да ни дойде зле.
Виж целия пост
# 34 126
Не се търсят извинения за сектата.
Всяко дете, всяко семейство, което е оставило детето си при Калушев, вероятно е имало някаква друга, рационална причина. Насетне, родителите са влезли в кръга на ИК по един или друг начин. Мисля, че повечето, които не плюем по родителите, се опитваме да намерим тези причини. Аз дори не търся причината, защо РА е оставила и второто си дете там. Тогава вече всичко е тръгнало по утъпкана пътека. За нея нещо е проработило и тя го използва.
И за мен е по-важно да се търсят тези причини, за да се предпазят и други родители от такива грешки. Ако намерим причината, ще предотвратим това да се случи отново някой ден, с други хора.

Надали. Култове и секти има и ще има и в бъдеще. Злоупотреби с членовете на секти/култове - възрастни и деца, вкючително и сексуални злоупотреби - също. Уязвими за манипулатори и измамници хора има и ще има винаги.
Виж целия пост
# 34 127
Те са избрали този начин на живот, ОК. Те вярват в учението на Калушев-Ок. Децата им са имали тази карма-ОК. Ама да не скачат и да ни обвиняват обществото, държавата и т.н, а да приемат смирено и по будистки избора си. Щото не става хем наш си е живота и така ще постъпваме,  хем после защо държавата и полицията не ни помогнаха.
Виж целия пост
# 34 128
Те са избрали този начин на живот, ОК. Те вярват в учението на Калушев-Ок. Децата им са имали тази карма-ОК. Ама да не скачат и да ни обвиняват обществото, държавата и т.н, а да приемат смирено и по будистки избора си. Щото не става хем наш си е живота и така ще постъпваме,  хем после защо държавата и полицията не ни помогнаха.
Най-малкото защото можеше да нямаме последващи 3 трупа...
Виж целия пост
# 34 129
Те са избрали този начин на живот, ОК. Те вярват в учението на Калушев-Ок. Децата им са имали тази карма-ОК. Ама да не скачат и да ни обвиняват обществото, държавата и т.н, а да приемат смирено и по будистки избора си. Щото не става хем наш си е живота и така ще постъпваме,  хем после защо държавата и полицията не ни помогнаха.
Най-малкото защото можеше да нямаме последващи 3 трупа...
Това никой не може да каже.
Но знам друго. Ако ги бяха открили, можеше пак да се случи същото и отново службите да са виновни, че са ги притиснали.
А можеше и да нямаме първите 3 трупа. Поне двама човека е имало, които биха могли да сигнализират на 112.
Виж целия пост
# 34 130
Няма как да се справим с този "проблем", ако мога така да го нарека. Хората сме различни, едни се поддават лесно на манипулации, други, не. Едните се "стягат" и могат да намерят добър и правилен за обществото и нормите изход за излизане от трудна ситуация, други не. Това си е до характер, до психика, защото дори и две деца израстнали в една и съща семейна среда ще реагират различно на една и съща ситуация. Секти, религии, педофили, дрога и други също няма да изчезнат от лицето на земята. Единствения изход за справяне с това или поне да се намалят до възможния минимум такива неща е да имаме работещи институции, да имаме по - големи присъди, да няма измъкване от тях и като общество да сме малко по - активни, да не си затваряме очите. Сега и да ги съдим е все тая, всичко е приключили за тези шест човека. Никой не си е свършил работата, нито обществото (визирам хората, които са виждали и са смятали, че там става нещо нередно), нито държавата. А докато обществото смята и то в пълното си право, че да подадеш сигнал до държавата е все едно да се оплачеш на арменския поп, случаите, които ни заливат отвсякъде от началото на годината ще се множат.
Виж целия пост
# 34 131
Дали е можело, или не можело, също не е сигурно. Но дори да е било въпрос на време фаталния край, все пак остава да се обясни защо толкова късно откриха кемпера. Ако не беше подал сигнал едва ли не случайният минувач, не ми се мисли кога ли щяха да ги открият.
Виж целия пост
# 34 132
Не е така.
Защото утре същата тази полиция и държава няма да помогнат и на други.
Или приемаме, че помага "по заслуги" А по чии критерии?

Ралица е напълно възможно да осъди държавата в Страсбург и аз и стискам палци за което. Това безумие- да се даде информация на депутатите, с която те да се гаврят както намерят за добре, не бива да се повтаря никога.
Родителите трябва да се обединят и да поръчат частно разледване, най-добре извън страната. Даже не им е нужен достъп до експертизи, балистика, доказателства. Едно сериозно проучване на зависимости, връзки и финансови движения може да подскаже много повече за динамиката в групата и евентуален заинтересован от смъртта им от мъглявините в досегашното следствие.

Те са избрали този начин на живот, ОК. Те вярват в учението на Калушев-Ок. Децата им са имали тази карма-ОК. Ама да не скачат и да ни обвиняват обществото, държавата и т.н, а да приемат смирено и по будистки избора си. Щото не става хем наш си е живота и така ще постъпваме,  хем после защо държавата и полицията не ни помогнаха.
Виж целия пост
# 34 133
Те са избрали този начин на живот, ОК. Те вярват в учението на Калушев-Ок. Децата им са имали тази карма-ОК. Ама да не скачат и да ни обвиняват обществото, държавата и т.н, а да приемат смирено и по будистки избора си. Щото не става хем наш си е живота и така ще постъпваме,  хем после защо държавата и полицията не ни помогнаха.
Най-малкото защото можеше да нямаме последващи 3 трупа...

Това няма как да се знае. Ако Калушев е решил да ликвидира всички, което е много вероятно, надали е имало полезен ход с благоприятен изход за младежите. Те тримата са били на изолирано място в кемпер, възможно е и да са спяли на смени, не знаем. Евентуални преговори с Калушев дали нямаше също да завършат фатално, атака от спец.службите, също.
Виж целия пост
# 34 134
Няма как да се справим с този "проблем", ако мога така да го нарека. Хората сме различни, едни се поддават лесно на манипулации, други, не. Едните се "стягат" и могат да намерят добър и правилен за обществото и нормите изход за излизане от трудна ситуация, други не. Това си е до характер, до психика, защото дори и две деца израстнали в една и съща семейна среда ще реагират различно на една и съща ситуация. Секти, религии, педофили, дрога и други също няма да изчезнат от лицето на земята.

Е ние нямаме силата да ги махнем изцяло от земята. Но можем да научим децата си как да разпознават такива организации. Можем ние самите да се учим как да разпознаваме флаговете. Не е идеално решение, но е лесно - зависи от нас и в нашия контрол.

Цитат
Единствения изход за справяне с това или поне да се намалят до възможния минимум такива неща е да имаме работещи институции, да имаме по - големи присъди, да няма измъкване от тях и като общество да сме малко по - активни, да не си затваряме очите. Сега и да ги съдим е все тая, всичко е приключили за тези шест човека. Никой не си е свършил работата, нито обществото (визирам хората, които са виждали и са смятали, че там става нещо нередно), нито държавата. А докато обществото смята и то в пълното си право, че да подадеш сигнал до държавата е все едно да се оплачеш на арменския поп, случаите, които ни заливат отвсякъде от началото на годината ще се множат.

И точно тук е важно да знаем как работи нашата съдебна система, какви проблеми има с нея и ние какво можем да направим, за да я подобрим. Както и какви са нашите права. Дано не ни се налага да се позоваваме на това, но по-добре да го знаем.
Виж целия пост
# 34 135
Barsa, това е политически въпрос - ако искаш постави го, където трябва и където може да ти бъде отговорено. Нито някой от нас ръководи службите, нито отговаря за тях.
Виж целия пост
# 34 136
За пореден път- ненормално е да сравнявате живота на тези момчета в гората с Калушев и компания със спортни лагери.
Виж целия пост
# 34 137
На спортни лагери до определена възраст децата много често пътуват с родителите си, които спят в същия хотел по време на лагера. А като по-големи спят с други деца, а не сами с треньора в една стая. Нелепо е това сравнение, както и други подобни в темата.
Виж целия пост
# 34 138
На спортни лагери до определена възраст децата много често пътуват с родителите си, които спят в същия хотел по време на лагера. А като по-големи спят с други деца, а не сами с треньора в една стая. Нелепо е това сравнение, както и други подобни в темата.
Сериозно? За 11 години нито веднъж не ми се е случвало....
Виж целия пост
# 34 139
На спортни лагери до определена възраст децата много често пътуват с родителите си, които спят в същия хотел по време на лагера. А като по-големи спят с други деца, а не сами с треньора в една стая. Нелепо е това сравнение, както и други подобни в темата.
Сериозно? За 11 години нито веднъж не ми се е случвало....

А на мен и мои приятели - поне до 3 клас се е случвало, и то различни спортове и различни школи.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия