Шокиращо масово самоубийство или убийство в Петрохан - какво знаем и какво липсва

  • 1 485 428
  • 45 505
# 36 270
Всичко в този случай е една режисура, според мен. И Калушев, и всички там в компанията са си живели живота и никой копче не им е казвал. Години наред в Мексико, в горите петрохански,телилейски, в лодки и не знам къде.
Тези лелки, фенки, дето ги спрягате до преди инцидента нито са чували, нито са виждали ни лама, ни гуру, ни магьосник. Нито е отвличал, нито е крал деца, хората са се натискали да му ги дават.
Въпросът без отговор е какво се е случило от края на миналата година до 01.02.
Виж целия пост
# 36 271
Всичко в този случай е една режисура, според мен. И Калушев, и всички там в компанията са си живели живота и никой копче не им е казвал. Години наред в Мексико, в горите петрохански,телилейски, в лодки и не знам къде.
Тези лелки, фенки, дето ги спрягате до преди инцидента нито са чували, нито са виждали ни лама, ни гуру, ни магьосник. Нито е отвличал, нито е крал деца, хората са се натискали да му ги дават.
Въпросът без отговор е какво се е случило от края на миналата година до 01.02.

Да, всичко изглежда режисирано(от изтриването на сайтовете, до реакцията на разследващите, през жълтите сайтове и чак до този момент), направо в един момент започнах да си мисля, че те са живи някъде и всичко е за да се покрият(тип защитени свидетели). Знам, че едва ли е така - но от чувството, че някой ни води за носа е водещо.
Виж целия пост
# 36 272
https://youtube.com/watch?v=nj01oLBJ29U&is=Fwm-z7yRIYmshZvz
Здравей, България! по Нова.
Дам, водещите дори се опитваха да уточняват с Макулев колко човека са с Калушев... Сякаш самите те не бяха сигурни, дали освен Николай и ИК е имало още някой, а Макулев запази нечовешко самообладание и не се издаде, че точно неговото дете е с тях...
Ако той се е свързал с телевизията, не вярвам целта му е да каже колко бял е ИК. По-скоро е нещо, което е направил, за да спаси Алекс. Вероятно и това появяване да е било съгласувано с органите на разследването. Той вече е бил разпитван в полицията по това време..
Виж целия пост
# 36 273
https://play.nova.bg/video/zdravei-bulgariya/season-16/zdravei-2026-02-06/657202
На 2:00:00 мисля, че започва Макулев.

Ми хайде де, обяснете си защо говорят за днк и отпечатъци - ако няма отпечатъци или пък днк е по-сигурен метод, защо да се говори за отпечатъци?
Едните тела са навън и при едни условия, другите са вътре, при други условия..
Не разбирам,френдс, учебник по криминалистика ли да ви копи-пейстне някой или да ви задава въпроси, за да "видите" прилики и разлики...
За частиците - едните служат за определяне с точност, че някой е стрелял...обяснете си с малко ровене и четене, не е трудно...
Виж целия пост
# 36 274
То на Дечев му личи, че Петрохан не му е особено интересен случай, първо говореше как прокуратурата не му била дала данни, после заповтаря няма 7ми човек, няма външна намеса и накрая за капак на въпроса каква е тая гилза, човекът рече 4та.. ама дали е 4та или друга.. не му е приоритет Simple Smile Лаконичен.
В крайна сметка други неща си има на главата, следващият министър да влезе...
Виж целия пост
# 36 275
https://play.nova.bg/video/zdravei-bulgariya/season-16/zdravei-2026-02-06/657202
На 2:00:00 мисля, че започва Макулев.

Ми хайде де, обяснете си защо говорят за днк и отпечатъци - ако няма отпечатъци или пък днк е по-сигурен метод, защо да се говори за отпечатъци?
Едните тела са навън и при едни условия, другите са вътре, при други условия..
Не разбирам,френдс, учебник по криминалистика ли да ви копи-пейстне някой или да ви задава въпроси, за да "видите" прилики и разлики...
За частиците - едните служат за определяне с точност, че някой е стрелял...обяснете си с малко ровене и четене, не е трудно...
Няма нужда от учебници по криминалистика, за да се види логическата дупка тук. ДНК по оръжието, което си използвал и преди е най-нормалното нещо на света. Но щом става дума за четене и ровене, нека погледнем фактите за барутните частици – такива при Алекс няма, въпреки че според официалната версия би трябвало да са там. Вие как си обяснявате липсата им по него, въпреки обясненията на разследващите за барутния облак, който се получава, за близкото разстояние и за малкото пространство в кемпера?
Виж целия пост
# 36 276
https://bntnews.bg/news/oshte-edna-gilza-e-otkrita-pri-ogleda-na … -1390465news.html
БНТ на 26.04 още казват:
Една от гилзите е липсвала и е намерена след като снегът се е стопил. Ще ѝ бъде направена балистична експертиза.

Сега, ако наистина е липсвала и сега я откриват, днес Дечев какво да каже?

Мисля, че е най-добре да се игнорираме взаимно. Обикновено аз така правя, но днес не се стърпях, след като чак и се оказахме порицани, че не сме добри християни. Ми атеистка съм! 🤷‍♀️
Виж целия пост
# 36 277
Но щом става дума за четене и ровене, нека погледнем фактите за барутните частици – такива при Алекс няма, въпреки че според официалната версия би трябвало да са там. Вие как си обяснявате липсата им по него, въпреки обясненията на разследващите за барутния облак, който се получава, за близкото разстояние и за малкото пространство в кемпера?

Обяснявам си липсата им така, че те няма как да са нито по ръцете, нито по гърдите, нито по лицето на Александър. Нали все пак там се търсят? И понеже детето е било свито на топче на пода, молейки се, с лице към земята, технически няма как тези частици да попаднат по ръцете, лицето и гърдите му. Най-вероятно са по главата му и тази част от тялото, която не е била към пода.
Виж целия пост
# 36 278
Момент. Ако по Алекс няма барутни частици, а на седалката, на която е стоял Ники, няма никакви следи от кръв, следва ли да заключим, че не са били убити в кемпера?
Чудя се нещо друго. Бузов и РА разправят, че момчетата са бити, а по тялото на ИК няма следи от насилие. Нали Ламата, освен пещерняк, водолаз и будист, е владеел и бойни изкуства? Защо не ги е защитил? Ако е бил и наполовина толкова възвишен, колкото се твърди, то би умрял за тях. Не вярвам, че е имало педофилия, нито че са били сектанти, но защо не ги е спасил? Можел е поне Алекс да остави някъде по пътя към Околчица...
Виж целия пост
# 36 279
Когато има трупове, или заподозрени, обикновено за ръцете им се говори дали има частици... За други части на тялото, не знам дали ги интересува.. та, Деси, дали задавате дълъг и безмислен въпрос?
И когато на брифинг се четат откъси от документи, части, в които пише - други участници няма и в тези части не е обяснено на широката публика цялата терминология какво означава, ще има да си задавате още въпроси. Идеята на тези откъслечни четения беше да каже простичко - дотук заподозрени външни няма.

Не разбрах Макулев само на мен ли ми е странен? Като за човек с дете в неизвестност...
Виж целия пост
# 36 280
Всичко в този случай е една режисура, според мен. И Калушев, и всички там в компанията са си живели живота и никой копче не им е казвал. Години наред в Мексико, в горите петрохански,телилейски, в лодки и не знам къде.
Тези лелки, фенки, дето ги спрягате до преди инцидента нито са чували, нито са виждали ни лама, ни гуру, ни магьосник. Нито е отвличал, нито е крал деца, хората са се натискали да му ги дават.
Въпросът без отговор е какво се е случило от края на миналата година до 01.02.
Ключът към истината за Петрохан вероятно не е в мистиката, а в парите, активите и мрежата от зависимости.

Мистиката може да обясни лоялността и поведението.

Но бизнесът обяснява инфраструктурата, конфликтите и механизмите на влияние.

Калушевата траектория изглежда опасна не защото всяка дейност поотделно е подозрителна, а защото се смесват твърде много роли:
- инструктор и ментор на деца
- екстремен спортист и експерт по пещерно гмуркане
- духовен учител и водач на религиозна общност
- предприемач, собственик, контролиращ активи и бази
- лидер на структура, претендираща за обществено-полезна контролна функция

Когато тези роли са концентрирани в един човек или тясна група, възниква корпоративен риск от тип "founder capture" - структурата, активите, каузата и човешката лоялност се концентрират около основателя. Това е познат модел при организации, изградени около силната личност на своя основател - от стартиращи компании и НПО-та до обучителни школи, затворени общности и идеологически движения. Проблемът е, че при Петрохан залогът не е само пари, а деца, оръжия, изолация, планински терен и институционална близост.

През тази призма случаят може да се разбира не просто като „мистериозно убийство/самоубийство“, а като крах на бизнес-екосистема, изграждана десетилетия, още от зората на мутренския преход.

Такъв тип екосистема може да рухне по няколко начина: вътрешен психологически срив, финансов натиск, конфликт между съдружници, натиск от дарители, страх от разследвания, конфликт с местни интереси, политическо отдръпване на защита или комбинация от всичко това.

Калушев е изградил дългосрочен предприемачески модел, основан на монетизация на риск, авторитет и достъп - първо общност около приключения и обучение, после дигитална платформа и репутация, после международна експедиционна дейност и Мексико, после духовна идеология и вътрешна йерархия, после териториален актив в България и накрая природозащитна/рейнджърска структура с техника, дарения и институционални допирни точки и квазипублична легитимност.

Този модел е можел да работи, докато е бил малък, харизматичен и нишов. Но след придобиването на хижата, натрупването на техника, дарения, дългове, деца, оръжия и институционални контакти, той е преминал в зона на висок системен риск, а смесването на пет различни роли е довело до бизнес-аномалия.

В този смисъл Петрохан изглежда не просто като изолиран трагичен инцидент, а като точката, в която натрупаните през години напрежения стават неуправляеми. Личната харизма вече не е достатъчна, за да удържи системата - активите, зависимостите, идеологията и политико-институционалните контакти започват да произвеждат собствен риск.

Ако се търси рационална линия на анализ, тя трябва да мине през произхода на парите, собствеността върху активите, неформалните зависимости, вътрешното управление и конфликтите на интереси - защото именно там мистиката се превръща в инфраструктура, а личната харизма в реална власт.
Виж целия пост
# 36 281
Може би не ги е защитил защото е бил надрусан с фенобарбитала, примерно.. така и не се разбра нищо повече за това мистично вещество открито при експертизите, освен наличието му в организма на Калушев.. колко, кога...това са сложни въпроси за нашите разследващи, които ден на смъртта не могат да определят повече от месец, чакат сняг да се стопи, за да намерят липсващи гилзи, да навлезе Уран в Близнаци и да се подреди Вселената, за да разберат какво се е случило и как точно..
Макулев макар да е хиперконтролиран в думите си, личи, че е под голям стрес и напрежение във всички интервюта..навсякъде се поти и микроизраженията му издават силно напрежение, което е може би нормално, предвид ситуацията.. също много внимава каква информация да каже, което допълнително го напряга
Виж целия пост
# 36 282

Не разбрах Макулев само на мен ли ми е странен? Като за човек с дете в неизвестност...

Изключително странен е, той дори не спомена че сина му е там, чак докато водещите не се усетиха. Аз не го бях гледал това.
Според мен това е някакъв кризисен мениджмънт, той е бил длъжен при някакъв проблем да излезе и да чисти имидж, то не е случайно появяването му. Абсолютно принудено говореше...

Може би не ги е защитил защото е бил надрусан с фенобарбитала,

От себе си не може да ги защити, той е бил проблемът там.
Виж целия пост
# 36 283
Момент. Ако по Алекс няма барутни частици, а на седалката, на която е стоял Ники, няма никакви следи от кръв, следва ли да заключим, че не са били убити в кемпера?
Чудя се нещо друго. Бузов и РА разправят, че момчетата са бити, а по тялото на ИК няма следи от насилие. Нали Ламата, освен пещерняк, водолаз и будист, е владеел и бойни изкуства? Защо не ги е защитил? Ако е бил и наполовина толкова възвишен, колкото се твърди, то би умрял за тях. Не вярвам, че е имало педофилия, нито че са били сектанти, но защо не ги е спасил? Можел е поне Алекс да остави някъде по пътя към Околчица...
Не са бити.
Нараняванията по краката на НЗ са получени по време на аутопсията, или в моргата.

АМ има някакви охлузвания по китките, които вероятно са получени след смъртта.

Но и двамата не са бити, като това е потвърдено от няколко човека, специалисти разследващи полицаи и съдебни лекари.

За фенобарбитала в ИК май го е взимал в малки дози за някакъв период.
Ако се докаже, ще може да се види дали е предписан, и от кой лекар, или е купувам незаконно.
Взели са коса и от тримата, за да изследват какво са взимали.

ЯМ е странен дотолкова, доколкото е оставил десет годишно дете на отглеждане при познат, в среда без връстници, за обучение в рискови практики ( пещерното гмуркане си е опасно).
Или е бил притиснат финансово, или е вярвал (вярва) в смесицата от религия и идеология на ИК. ( Училището е вредно, хипнозата лекува и т.н.)
Виж целия пост
# 36 284
Спомням си, че когато гледах интервюто, стори ми се, че става дума за заложническа криза, но в последствие с изцепките на Сарафов и сричането, реших, че съм се заблудила.

П.п. Видимо в темата има опит да се измести фокуса на дискусията от фактическите обстоятелства на убийствата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия