Повторна ампутация на лапичка на котка

  • 377
  • 6
Здравейте!
Ще се радвам, ако някой може да сподели сходен опит и решения.
Взехме котаракът ни през април 2012- тогава беше на 8 месеца, кастриран, с татуирано ухо и ампутирана долна част на задна лява лапа, изключително стресиран и плашлив.
До средата на януари тази година, 14 години+, никога не беше имал проблеми с лапата- стъпваше на чукането, бягаше, играеше, 0 проблеми.
Средата на януари забелязахме, че крачето е възпалено- заведохме го на ветеринар, изписа му антибиотици, пробиотици и кортикостероиди, както и капки със CBD за тревожността му. Имаше значително подобрение- докато не си махна превръзката, откъсна коричката на раната и така започна един омагьосан кръг.

Ветеринарят тук каза, че ако не се оправи до месец, явно ще трябва повторна ампутация. Днес го водихме на друг ветеринар в Бургас - тя беше категорична, че единственото решение е повторна ампутация високо горе.

Не искам да причинявам това на животното - възрастен е, тревожен- и се опасявам, че може да не издържи упойката и/ или стреса.

Жизнен е, има апетит, прави си тоалет, играе.

Но раната е влажна, гранулозна, каза лекарката- и той винаги успява да ни издебне докато спим, да разкъса превръзката, да се оближе, да я разрани ..и всичко отначало.

Възнамерявам следващата седмица да го заведа за изследвания  за ПКК, урина, SDMA,T4, както и за ехограф и рентген на чуканчето. За всеки случай, да знам дали изобщо е възможна операция.

Ще се радвам и ще съм много благодарна, ако някой със сходна съдба или познания би могъл да ми помогне.
Виж целия пост
# 1
А не може ли просто да му сложите яка докато зарастне раната? Ако самата рана зараства и само близането е проблем, яката няма да го позволява. Има и разни от плат по китайските сайтове, които също вършат работа.
Виж целия пост
# 2
Явно, щом двама ветеринари са ви посъветвали за ампутация, има някаква некроза и няма да се оправи с превръзки, а в това положение отлагането понякога влошава още повече нещата.
Виж целия пост
# 3
Имах много гаден опит с рани от улцерозни тумори на млечните жлези на котка. Никой вет не се нае да ми покаже как точно се промиват и най-вече превързват рани. Даваха ми разни антибиотични мазила и да промивам с физиологичен разтвор, но това далече не беше достатъчно. Има различни видове превръзки и антисептични спрейове. Има етапи на зарастване на раните, които само хитургичните сестри познават. Почти съм сигурна, че ситуацията с раната е някаква сходна и не може да заздравее, понеже стои постоянно мокра. Трябва спешно да намериш помощ от човешка сестра, с опит с превързване на рани, която да ти обясни коя превръзка за какво е и как трябва да заздравее една рана. В противен случай, нистина рискуваш да се ампутира крайника, което си е цялостен риск, предвид възрастта. Трябва задължително да го ограничиш да не си маха превръзките, колкото и да ти е жално. Дано изследванията да са добри! Особено бъбреци трябва да са добре. Потърси помощ от хирургична сестра за дебридман на рани.
Виж целия пост
# 4
Благодаря ви за отговорите!

За съжаление, в последните дни раната се влоши и е " свръхгранулозна"- днес сутринта го заведохме на трети ветеринар и той потвърди мнението на предните двама: че тъй като ампутацията е ниско долу- при това направена доста неправилно- сега с такава жива рана, макар и с мазила, бинтове и превръзка, всеки допир е допълнителна травма. Да, може временно да се закрепи с антибиотици и кортикостероиди, пак- но неизменно пак ще се въртим в кръг и животинката ще страда.

Направихме му изследвания- ПКК, глюкоза биохимия- силно повишени левкоцити ( 35 при горна граница 19.5) и съмнение за панкреатит (4.4 Ng/mL при референтни стойности 3.6-5.3 suspected)- но това може и да е в следствие на стреса и на възпалението.

 Иначе другите му показатели са ок и няма супер повишен риск да се оперира.
Така че, утре сутрин ще отидем отново да уточним пред оперативната грижа и четвъртък ще действаме.

Успокоява ме фактът, че лекарят е учредител на АВХБ /Асоциация на Ветеринарните Хирурзи в България/, с богат опит, а анестезията е инхалациионна с мониторинг на наркозата.
Виж целия пост
# 5
Дано всичко мине добре и да му олекне на котето, Дръжте ни в течение.
Виж целия пост
# 6
Според мен с такава инфекция не е редно да се оперира. Първо трябва да се стабилизира.

Какво е изследвано за диагноза "панкреатит"?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия