Козунаци 2026

  • 24 283
  • 527
# 480
Страхотни козунаци при всички!
Морена, твоето е висше пекарство! Изглежда великолепно този козунак. Да ти завидят майстори пекари.

Аз понеже също не се вълнувам от конци особено, но тия дни ми излизаше група с козунаците на конци. Видях коментари за разчупване на козунак часове след охлаждане и козунакът е въздушен, прилича на мека питка и е на огромни конци. Интересно ми е как се постига това в присъствие на повече захар и мазнина вкарана в тестото? 🤔
Такива меки гъбки, които се дърпат така на конци съм опитвала само в хлебопекарни, но не съм с добро впечатление, защото са с изкуствени съставки. Разбирате ме кои имам предвид. Ония, които като натиснеш се връщат в изходна позиция и са с вкус на подсладител и боядисани в жълто.
Та домашен такъв вид как се постига? С много часове втасване, с квас, с мая, силно брашно и етапи на премесване?
Обичам влажни козунаци, по-препечени. То това вече си е до вкус. Но ми е любопитно да опитам от тия ефирните домашни, които на следващия ден начупени са като памук.

Козунаците с 13% протеиново брашно ми отнеха в пъти повече часове, отколкото с ниските проценти на СМ козунак, че дори и със СМ екстра. Правех с второто години наред, но нямах сегашните часове за оформяне на тесто, почивки, втасване и т. н. Със СМ баница веднъж съм правила и ще ми се смеете, но козунаците "ми миришеха" на баници 🤣 и като ги хапвах усещах нещо банично.

Иначе аз приключих с правене и ядене. Имам половин козунак, за моя радост.
Виж целия пост
# 481
Страхотни козунаци сте направили, момичета! Heart Eyes

Морена, перфектна, както винаги! Heart Eyes

Кубратова, спокойно, изпий си кафето, щом е със силно брашно, няма страшно. Ще те изчака тестото, то се надига в хладилника, но пак има някаква граница, след като се охлади достатъчно се забавя втасването.

Мереленда, за мен в домашни условия такъв тип печиво (козунак) се получава с много силно брашно, доста умерено количество захар. Най-добре равни количества захар и мед или инвертна захар. Течностите трябва да са прясно мляко, вода и течна мазнина (олио). Под силно брашно тук визирам манитоба... тези българските силните, са ми под въпрос повечето, както се уверих тази година. Имат си съпротивление и сила, но за да получиш описано от теб, за мен си трябва манитоба и дълго втасване. Задължително поне няколко пъти стреч & фолд, за да постигнеш това леко и въздушно тесто, за което говориш. С мая ще се получи, ако спазиш горните.
Виж целия пост
# 482
Благодаря, Морена, Мики!
Успокоих се - аз за пръв път втасвам козуначно тесто в хладилник и се шашнах, опасявах се да не превтаса. Като го извадих от купата (беше стигнало до ръба на голямата стъклена купа на Икеа - който я има, се сеща какъв обем е), го премесих леко - получи се гладка хем мека, хем еластична топка.
Реших, че половината (по поръчка на снахата) ще направя с орехово-какаова плънка, останалата част - на кифлички с мармалад. Това с какаовата плънка вече го оформих и е в тавата, обаче наистина по-трудно се работеше и го изчаквах на два пъти да се отпусне. То пък прекалих с плънката (зер, за снахата е Simple Smile ) и малко протече в единия край - проблем ли е това, Мики (то че е проблем, проблем е, ама голям ли е и влошава ли много вида при печене)? Това е твоята плънка с белтък, какао, захар и орехи.   
Сега чакам да се отпусне полуразточената питка за кифлички. Мармаладът поне е гъст и се надявам да не протече - вече правих такова руло и се държа добре.
Виж целия пост
# 483
Тази година и аз реших да опитам козунак по рецептата на ДИмитър Тончев и съм много доволна! Получих 3 чудесни козунака. В София на някой места искат по 20-30 Евро за един!

Виж целия пост
# 484
Е, като съм тръгнала да се оплаквам от себе си, да продължа Simple Smile - сложих в тестото 1 с.л. водка и добавих уж няколко малки капки конячен концентрат (иначе ароматите са кората от почти 2 големи лимона, 2 ванилии и портокалови корички) - сега тестото мирише на коняк, не на лимон! Ще се отмирише ли, един Господ знае...а толкова се старах с лимоните.
И друга изненада - то да не напише човек, че няма да му протече мармаладът Simple Smile - отварям бурканчето, този се оказа не така стегнат като предходното, а е последно (правих мармалад да се реже и го ползвах за рулото, остана си все така стегнат, такива бяха и всички досегашни бурканчета) - като нищо ще протече и той Simple Smile, абе...горката ми снахичка Sad
Виж целия пост
# 485
Кубратова, не е проблем, ще се препече малко плънката, където е протекла. От белтъка стяга, така, че спокойно. Ама ти пък се престараваш за снахата. Не, че при мен не беше същото... 300 г тесто и 300 г плънка, да не останат гладни децата. Joy
А за мармалада, след като първия изтече в кифличките, го смесих с малко смлени бисквити.
Виж целия пост
# 486
Благодаря, Мики!
Благодаря, Мереленда, много мило!
За мен
- дългото втасване
- доброто измесване (много, много важно и с днешните брашна - трябва да е дълго)
- и оптималното втасване ( и то много, много важно и в никакъв случий по малко от тройно нарастване, хората масово недовтасват с това да "увеличи обема си" или "двойно да нарастне"... )  са най важни.
   И е леко също, колкото по  малко захар и мазнина.  Нали и аз тъкмо това търсех и си намерих въаможно най близкото (и пак не е толкова меко разбира се, като купешкото с боклуците - където и яйцата не тежат, понеже са на прах - то като го натиснеш - все едно няма нищо вътре), защото ползвах за база питката ми, на нея поувеличих захарата и мазнината, докато ми хареса, а малко след това разбрах, че и в учебника по сладкарство  е такова %тното съотношение (нали по него са учили и работят  пекари...)
   Течната мазнина хем е по лека (тя като течност се брои, за разлика от твърдата), хем държи влажност, та са меки и на следващия ден и по следващия..
   Освен това изстиването (важен етпа от приготвянето на тестените печива, койото изклюително се неглижира, също олекотява печивото...  нали водата/течностите при печенето се събират в средатата, за да се получи кората, та при  изстиването е обратаното и ако се прекъсне този процес, ще си е тестено, глетаво, не  леко.
Високопротеиновите брашна са по еластични (като цяло), повече течности поемат и по дълго втасват и обратното за нископротеиновите.
Етапи на премесване/сгъване според мен за подходящи вместо месене, но и двете заедно не са необходими за Козунак .... то и многото боравене с тестото не е надобре.
  И така и с мая може да се получи дълго втасване, като се намали тя, но и се съобрази брашното. Хидратацията също трябва да съобразена- да не е висока.  
Дълго втасва квасния ми козунак и с Капуто Куоко (13г протеин), не е задължително да е само манитоба.

За мен, който иска Козунак- слага по суха плънка - шокол. капки, сушени плодове....  Който иска мокра плънка - прави руло.  Това ако се държи на визията на печивото. Simple Smile
Виж целия пост
# 487
Мики, и аз така - да не вземе пък да е малко плънката, та съм прекалила. Но и сега вече на второто кафе си установих пропуските (аз си знам от години какво мога след първо кафе и до кое припарвам само след второто, ама на, сега се разбързах Simple Smile ) - плънката стана повече, защото забравих да си отделя от белтъците малко за намазване, а се канех - т.е. изначално плънката трябваше да е в по-малко количество и когато я разпределях, игнорирах, че съм забравила да отделя и бях сигурна, че не е много. И за мармалада знам, че трябваше да смеся с малко смлени бисквити или орехи, обаче така се смаях от разликата с предишните бурканчета, че  направо го наклепах без грам мисъл - а преди Великден точно такъв съвет давах на приятелка, на мен същият акъл не ми дойде днес навреме Simple Smile
Печенето ще е само след второто кафе, то се видя, че първото ми идва малко за козунаци Blush, сега втасват оформени...Ще е чудо да се получат прилични и като за снаха...Ако пък и продължат да миришат на коняк, вместо на лимон, ще рече, че искам и да я впиянча Simple Smile
Виж целия пост
# 488
Леле, Кубратова, търкалям се от смях....
Виж целия пост
# 489
Ох, Морена, после и на мен ще ми стане смешно (винаги се опитвам да виждам и комичната страна на живота, че и на себе си), обаче сега мисля за снахичката и моите вчерашни обещания - тъй ще го направя, маме, инак ще го направя, добре...и днес да се излагам  Sad
Виж целия пост
# 490
Да кажа аз какви ги свърших. Тази година три пъти месих и пекох козунаци. Когато дойде ред да пека последната доза, времето ме притисна, че бяхме обещали да ходим на църква за Великден. Затова покрих козунаците с хартия, изключих фурната и заминахме. Е, като се върнахме, бяха готови. Дори не се наложи да ги допичам. Не бяха нито препечени, нито сухи, идеални за хапване. Вярно, че не ги оставих сурови във фурната, вече бяха почнали да се зачервяват, та затова рискувах.
Виж целия пост
# 491
Кубратова, Joy запиши си моля те за догодина, никаква работа по козунаците преди второто кафе. Sweat Smile Сигурна съм, че ще станат, щом за децата ги правиш, си вложила цялата си любов! Hug

Морена, за доброто измесване мисля, че се подразбира... въпреки модерните техники без месене. Тази година са толкова популярни и толкова криворазбрани, че искрено се забавлявах във ФБ, като видях един "без месене" и отдолу уточнено, че не се меси на ръка, а на планетарен миксер, затова бил "без месене". Joy  

Янче, нямаш ли таймер да ти спира фурната след определено време? Те щом са били почнали да се зачервяват няма проблем да изключиш фурната и използваш остатъчната топлина.
Виж целия пост
# 492
Морена, за доброто измесване мисля, че се подразбира... въпреки модерните техники без месене. Тази година са толкова популярни и толкова криворазбрани, че искрено се забавлявах във ФБ, като видях един "без месене" и отдолу уточнено, че не се меси на ръка, а на планетарен миксер, затова бил "без месене". Joy  
Не знам колко се подразбира, Мики,  особено с модерните техники, които споменаваш... Simple Smile  И разбрането за "без месене" ....  без думи....
Добре че е уточнено все пак, да не си помисли някой че "без месене" или само със сгъвания след смесването, могат да се направят конци като при добро измесване или да държи форма такъв козунак, като добре измесен.  

Просто си мисля, че допреди няколко години брашната бяха други, но и виждането за конците май се промени с времето...  и с днешните брашна сякаш се налага повече месне или пък просто не се меси достатъчно... като четях тук...

Аз довечеря ще заредя твърд квас.. за козунак.
Виж целия пост
# 493
Брашната определено са фактор, аз вече не знам от кое какво да очаквам... Надявам се че поне който меси редовно по-лесно се ориентира, аз както меся по нещо от празник на празник само като се събираме... Вече не разчитам на предишни впечатления от някое, то не се знае какво ще е до следващия път. Тъжна история но това е положението.
Виж целия пост
# 494

Просто си мисля, че допреди няколко години брашната бяха други, но и виждането за конците май се промени с времето...  и с днешните брашна сякаш се налага повече месне или пък просто не се меси достатъчно... като четях тук...

Да, да, тук и ИИ помага много. Joy
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия