Политиката на България - епизод осем

  • 435 558
  • 19 146
# 12 195
Собствениците на повечето малки фирми от по един, двама, трима човека, получават доходите си като дивидент, а не като заплата. И причината е много проста. Няма никаква сигурност какви поръчки ще имаш следващите месеци и съответно какви пари ще влязат във фирмата. Някои месеци може да се скъсаш от бачкане, а после да няма нищо.
И така тези хора плащат в края на годината веднъж 10 процента печалба и после още 5 процента данък дивидент, за да могат да харчат парите, които са изкарали.
Около мен има десетки познати, собственици на такива малки бизнеси или упражняващи свободни професии. Никой от тях не е олигарх или свръх богат.
Виж целия пост
# 12 196
Фирмата плаща 10% корпоративен данък. След това,когато тази остатъчна печалба се разпредели между съдружниците/акционерите като дивидент,върху нея се удържа окончателен данък от 5%. Но акционерите не са част от фирмата затова трябва печалбата им да бъде обложена с данък.

Пълен булшит. Какво значение има дали работят или не във фирмата??? Нали печалбата на фирмата пак е обложена. Тук се оля.
Виж целия пост
# 12 197
Ами не е баш. Защото Теменужка предложи да се увеличи данък-дивидент, който всъщност касае най-много богатите - те от него живеят. Обаче ѝ направиха протест и правителството си замина. Така че явно хората не желаят да се облагат най-богатите, а да ни облагат всички. Wink

Вече писах веднъж, не ми се повтаря - данък дивидент по същество е второ облагане на вече обложени пари.
Защо да е честно да се вдигне?  А да, сетих се - щом ще им е гадно на богатите винаги е честно и хубаво.
Венсеремос, бандера роса...




Дефицитът не е заради данъците, а заради пилеенето, неусвоените пари от ЕС, увеличението на някои заплати, сивата икономика, корупцията, липсата на предвидимост за бизнеса, политическият рекет върху бизнеса, в резултат на което той избягва трайни и големи инвестиции.
Данък дивидент не е второ данъчно облагане. Да си направат собствениците на ЕООД и ООД възнаграждение за личен труд примерно 2000 евро , което им минава ежемесчно за разход на фирмата и да си внасят осигуровки върху определеното възнаграждение. Върху разликата ще внасят ежемесечно данък общ доход. Така с ежемесечния разход за собстения му труд в дружеството, собственикът може да намали печалбата си, дори да я сведе до нула и да няма за разпределяне на дивидент.
Да ама не, как той ще се осигурява на 2000 евра, като законът му позволява да се осугурява под минималната РЗ, т.е  в момента на 550,66 евро- толкова е в момента мин.осигурителен доход за самоосигуряващи се лица.После, след години, като се пенсионира, ще рИве, че пенсията му е минимална, а пък цял живот внасял.
И в друго грешиш, Черна станция. Едноличните търговци категорично внасят 15% данък -  попълват Приложение 2 ГДД по чл.50 на ЗДДФЛ.

Масово собствениците на ЕООД и ООД се осигуряват на минималния осигурителен доход за самоосигуряващи се лица, който в последните години поради липса на редовен бюджет много често е под минималната работна заплата. Т.е. един работник на мин. раб. заплата внася повече осигуровки от собственик на ЕООД /ООД.
Ако им бяха вдигнали данък дивидент на 10%, та дори на 15%, дали нямаше да се замислят дали не е по-добре тези пари които дават за данък върху дивидент, да отиват за осигуровки и да се осигуряват на повече с личен труд.
Виж целия пост
# 12 198
Фирмата плаща 10% корпоративен данък. След това,когато тази остатъчна печалба се разпредели между съдружниците/акционерите като дивидент,върху нея се удържа окончателен данък от 5%. Но акционерите не са част от фирмата затова трябва печалбата им да бъде обложена с данък.

Пълен булшит. Какво значение има дали работят или не във фирмата??? Нали печалбата на фирмата пак е обложена. Тук се оля.
На Запад се облага с данък дори печалбата от тотото,въпреки че спечелилият от него,не участва в управлението на тотализатора.
Виж целия пост
# 12 199
Каквито и фактури да ви покажат от МС  няма да повярвате. Какъв е смисъла? Сигурно и това за НДК не е вярно.

По новините по радиото чух нещо за Варна, ДАНС, украинската посланичка, но с две деца и куче нещата бяха шумни Simple Smile Нещо ново ли има? Изявление?
Виж целия пост
# 12 200
ОК, не съм била ЕТ, може и да греша. Но съм била самоосигуряваща се.
А на ЕТ явно им приемат дохода за сбор от заплата и дивидент, иначе няма логика.
И още нещо си спомням от времето ми на самоосигуряваща - всеки месец може и да се осигуряваш на МРЗ, ама накрая в ГДД си доплащаш по реалните суми. Заблуда е, че се минава тънко с осигуровките.
Виж целия пост
# 12 201
Ха такааа да видим сега Прогресивния Румен дали ще има топки. Да направят нова данъчна система с необлагаем минимум. И прогресивен данък! Не олигархията и най бедните на МРЗ да плащат еднакво 10% данък! А познайте той щял да св бори с олигархията. А в неговата партия са всички олигарси от всички градове за България! Лично познавам единия олигарх който поведе четата на Радев преди изборите в  моя град![img width=567
Нищо няма да вземат на олигарсите. До един ще се окаже, че работят на загуба - като Лукойл. Ще го отнесе многострадалната средна класа, основно IT-тата.
Виж целия пост
# 12 202
ОК, не съм била ЕТ, може и да греша. Но съм била самоосигуряваща се.
А на ЕТ явно им приемат дохода за сбор от заплата и дивидент, иначе няма логика.
И още нещо си спомням от времето ми на самоосигуряваща - всеки месец може и да се осигуряваш на МРЗ, ама накрая в ГДД си доплащаш по реалните суми. Заблуда е, че се минава тънко с осигуровките.
Собствениците на ЕООД и ООД не изравняват осигуровки в ГДД.
Виж целия пост
# 12 203
Аз писах за самоосигуряващите се.
Виж целия пост
# 12 204
Скрит текст:
Скрит текст:


Нямаше УП, но имаше трудови книжки, даже по закон трябваше да бъде само една. Човек като напуска, трябваше да ВИДИ дали му е нанесен точно трудовият стаж, заплата и дати на започване и напускане и най-вече да си я вземе, защото се съхраняваха при работодателя. Аз имам няколко, така се е случило в живота ми (едната е бяла, като държавен служител, една докато учех в гимназията и работех на четвъртинка длъжност и бяха я издали без да зная, та си я взех по-късно) и една основна, но си ги пазя всичките и ще са ми от полза, когато тръгна да се пенсионирам. Пак казвам, това, че човек е разчитал на някой друг да му свърши работата не е оправдание.
Ти упорито отказваш да разбереш явно. Трудова книжа имаш, в нея пише каквото трябва, парите не са преведени към съответните сметки. Това е работа на работодателя, не на служителя. И понеже ти е воден трудов стаж, освен всичко останало ги и дължиш. Или ако не ти е воден просто губиш тези години. И за двата случая дадох примери.
И не отговори колко пъти годишно си проверявала през 90-те дали наистина работодателят ти е внесъл осигуровките?„

И приключвам, защото не приемам, че не си способна да вникнеш в онова, което пиша, и не само аз писах с примери, а просто се заяждаш и си циклиш на тема "Аз съм изрядна светица, всички останали са измамници и укриват доходи, не плащат осигуровки"

Отказвам да приема нещо, което не е вярно. Няма как парите ТИ да не са преведени към съответните сметки и да имаш трудова книжка, в която ти е записана ЗАПЛАТАТА, защото ако СЕГА имат тази информация, то тогава защо карат хората да тичат да вадят документи и да доказват трудов стаж и заплати и то от вече изчезнали фирми и предприятия? Ако беше права, то тогава трябва да им кажеш къде си работила и кога и според теб тази информация НОИ трябва да я има. Да, ама не. Ти тук нещо си чула от ЕЖК и си настояваш на това.
Както и да е.

П.С. Не зная как си представяш ТК, явно никога не си виждала такава. Бих ти пуснала моята да видиш, но няма смисъл, а и не е редно. Навремето правеха и ревизия на трудовите книжки, които работодателите водят. Ако работиш на черно, нямаш ТК, това е.
Права е Бояна на 1000%. И аз имам трудова книжка, фишове от заплати, уп 2 и 3, издадени от работодател в които се вижда трудов стаж, заплати, удръжки във фишовете и въпреки това в нои и нап работодателят не е превел сумите. И това за срок от 2 години, 2005 и 2006г. И съм знаела, че не превежда, на мен и още 200 човека, а какво да направя? На кой да се оплача, на арменския поп? Свободна съм била да напусна, а после, работа в провинцията чака те друг път.  И не, аз съм изрядна, да бъде така добра държавата да си гони работодателят за това, което не е направил. На мен парите са удържане.

Е не сега, направо се хващам за главата! Аз говоря за ТК издавани преди 1997 г., а ти казваш за 2005-6 г., когато благодарение на ПИК можеше всеки дори и онлайн да си провери дали му плащат/ли осигуровките.
Аз живеех в чужбина и си гледах какво си имам отвреме навреме, да не ми се загубят някъде внесените преди да замина. А ако сте знаели, че не превежда, трябвало е да го "обадите" на прокуратурата, защото ви е ограбвал. За съжаление вината си е пак ваша...че не сте направили каквото трябва да пъхнете крадеца в затвора, държавата вина няма в този случай. Сега вече е късно, защото има давност 10 г.
Виж целия пост
# 12 205
Ами на първо място, защото не се знае как ще свършат нещата - може и да няма печалба, тогава какво ще стане с вече дадените заплати?
Заплатите са разходи за персонал и са преди определяне на печалбата. Sunglasses Нали знаеш каква е врътката?
Прочетох. Не знаеш
Виж целия пост
# 12 206
Вместо да помислят за данък върху свръхпечалбата, данък богатство и някакви мерки за едрия бизнес, тези кокошкари обсъждат само разходите. Ми толкова си могат. Някой тук призоваваше за солидарност. А къде е бизнесът, който е готов да понесе рестрикции, солидарно. Ще си купуват по един Майбах на две години, а не всяка. Ма не щът.
Тц. Ще си купят пак един на година, но в съседна или по-далечна държава. Заедно с всичкия капитал който ще изнесат. И колкото повече се натискат, толкова по празна хазна ще управляват "социалистите".
Данък богатство. Joy Ей така доброволно ще ти го дадат. Илюзия за "безплатните пари"
А що не се поинтересувате къде има данък богатство и не видите, че не е кой знае каква екзотика. Оставам с впечатление, че повечето от съфороумците са от милиардер нагоре.
Виж целия пост
# 12 207
Ръководството на НДК за загубите: Цифрите са верни, заплатите не са в разрез със закона

За някои капково напояване, за други с маркуча.
Виж целия пост
# 12 208
Слушах в новинитепреди малко Радев - говори за неплатени фактури за 2,5 млрд евро и че това можело  да се окаже скрит дефицит. Чини ми се, че не прави разлика между парични потоци и разходи. Фактурите може да са осчетоводени за съответния период и разхода за тях да е отчетен в дефицита, но да са останали неплатени поради липса средства. Айде, за Радев, който не е финансист е допустимо да не прави тази разлика, но да излезе Гълъб Донев и да каже осчетоводени ли са тези фактури или не са в съответния отчетен период. Не да ми разправят, че това можело да се окаже скрит дефицит.
Виж целия пост
# 12 209
Е как някой издава фактура и си я вписва в дневника по ДДС, а държавата я държи в чекмедже и не я отразява?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия